Προς το περιεχόμενο

Νέο CCNA ?


toketog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι τελειόφοιτος σε σχολή πληροφορικής, και θέλω να ακολουθήσω σαν κατεύθυνση τα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες. Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω το preparation για CCNA Routing & Switching και συνειδητοποίησα ότι η πιστοποίηση πρόκειται να αλλάξει στις 24/02/2019. Το αρχικό μου σχέδιο ήταν να φτιάξω ένα homelab, να προμηθευτώ βιβλία και online courses και όταν αισθανθώ έτοιμος να πάω να δώσω. Ωστόσο η Cisco μου χάλασε κατά κάποιο τρόπο το σχέδιο. Το νέο CCNA απ' οτι διαβάζω θα είναι ένα και θα έχει τον διπλάσιο αριθμό ερωτήσεων και περισσότερη ύλη μιας και θα καλύπτει περισσότερους τομείς. Ωστόσο παίρνοντας το παλιό CCNA πριν τις 24/02/2019 αυτόματα θα έχεις και το νέο.

Αξίζει θεωρείτε να κάνω μια γερή προσπάθεια και να πάρω το παλιό πριν την καταληκτική ημερομηνία; Οι γνώσεις μου στα δίκτυα θα έλεγα πως είναι σε καλό βαθμό, οπότε δεν θα χρειαστεί να ξεκινήσω απο τα βασικά. Επιπλέον δεν είμαι σίγουρος αν o εξοπλισμός που θα πάρω θα με καλύψει για το νέο CCNA αν τελικώς δεν καταφέρω να προετοιμαστώ εγκαίρως για το παλιό.

Παρακαλώ την βοήθεια σας!   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζουμε το ακριβές επίπεδο που βρίσκεσαι, έχε υπόψιν σου ότι έχεις 4 μήνες. Αυτό μεταφράζεται σε αρκετό διάβασμα μέσα στη βδομάδα (αν όχι καθημερινό).

Θεωρώ ότι για κάποιον που διαθέτει τις βασικές γνώσεις, συνεχόμενο χρόνο διαβάσματος και σοβαρότητα ότι προλαβαίνει σε 4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cger είπε

Χωρίς να γνωρίζουμε το ακριβές επίπεδο που βρίσκεσαι, έχε υπόψιν σου ότι έχεις 4 μήνες. Αυτό μεταφράζεται σε αρκετό διάβασμα μέσα στη βδομάδα (αν όχι καθημερινό).

Θεωρώ ότι για κάποιον που διαθέτει τις βασικές γνώσεις, συνεχόμενο χρόνο διαβάσματος και σοβαρότητα ότι προλαβαίνει σε 4 μήνες.

Οπότε μου προτείνεις να προχωρήσω σε αυτό; Ποια η γνώμη σου για να περιμένω τις νέες εξετάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toketog καλησπέρα, διαβάζω για το CCNA εδώ και περίπου δύο μήνες, σκοπεύοντας να προλάβω να δώσω την τρέχουσα εξέταση (200-125). Εγώ ξεκίνησα σχεδόν από τον μηδέν (λέω σχεδόν από το μηδέν γιατί προέρχομαι από σχολή ηλεκτρονικών και παρόλο που το πρόγραμμα είχε μάθημα δικτύων η ύλη ήταν ελλειπής για τις απαιτήσεις του CCNA) και από την μέχρι τώρα εμπειρία μου νομίζω ότι αφού λες ότι έχεις ήδη τις απαραίτητες βάσεις, ακόμα και τώρα να ξεκινήσεις άμα έχεις τον απαραίτητο χρόνο και αυτοπειθαρχία για διάβασμα μπορείς να το καταφέρεις.

Αξίζει κατά την γνώμη μου να ζοριστείς λίγο γιατί η ύλη όντως θα γίνει πολύ περισσότερη. Το homelab που αναφέρεις για επίπεδο CCNA δεν είναι απαραίτητο και θα σου κοστίσει και αρκετά, μπορείς να χρησιμοποιείς τον προσομοιωτή της Cisco (Packet Tracer) που είναι δωρεάν ή άμα θες να το πας για πιο advanced καταστάσεις μπορείς να χρησιμοποιείς τον εξομοιωτή GNS3 (δωρεάν και αυτός). Οπότε η γνώμη μου είναι να επενδύσεις τα χρήματα σου καλύτερα στο να πάρεις τα επίσημα βιβλία και κανά μήνα πριν δώσεις να πάρεις κάποιο πακέτο practice exams. Για video courses έχω ακούσει για διάφορα <<θαυματουργά>>, παρ' όλα αυτά υπάρχει αρκετά ποιοτικό υλικό στο youtube δωρεάν (e-cources και labs) και την βγάζω με αυτά. Αυτά τα ολίγα και από εμένα, άμα θες υλικό ή οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση pm me.

Καλό κουράγιο άμα αποφασίσεις τελικά να δώσεις. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα τα δίκτυα και το CCNA δυνατό χαρτί ειδικά άμα έχεις ήδη κάποιο Bachelor στον τομέα της τεχνολογίας να το συνδυάσεις πληρώνει και αρκετά καλά (ακόμα και στην Ελλάδα).

       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τι είναι πιο σημαντικό , να περάσεις το exam ή να μάθεις περισσότερα πράγματα;  Αν είναι να περάσεις το exam πάρε 10 πακέτα ερωτήσεων , ρώτα και δεξιά αριστερά και μετά καλή τύχη στο να βρεις δουλειά  με τους υπόλοιπους δεκάδες χιλιάδες CCNA που υπάρχουν στην Ελλάδα. 

Αν είναι να μάθεις , ξεκίνα να διαβάζεις τώρα και μόλις βγει το νέο ΞΑΝΑ διάβασε και πέρνα εκείνο.

Μην μένετε στο exam , δεν είναι αυτοσκοπός. Αυτοσκοπός είναι να μάθεις και να μπορείς να στηρίξεις αυτό που λες οτι ξέρεις.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...