Προς το περιεχόμενο

Το νέο drone της DJI, Mavic Mini, χωράει σε μία παλάμη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι ασχετος, μπορει καποιος που ξερει να πει ποια ειναι μια "επαγγελματικη" και ποια μια "ερασιτεχνικη" πτηση? 

ΕΙχα στο παρελθον 2-3 διαφορετικα φτηνα drones πριν υποπεσουν σε ρυθμισεις οποτε θα με ενδιεφερε να ξερω.

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, yianom είπε

Ο νόμος στην Ελλάδα είναι ξεκάθαρος. ΌΛΑ μα ΟΛΑ τα drone πρέπει να είναι δηλωμένα στην ΥΠΑ (για πτήσεις μεγαλύτερες από 50 μέτρα). ΔΕΝ υπάρχει κατηγοριοποίηση κάτω από 250gr όπως σε πολλές χώρες του εξωτερικού. Μην διαβάζετε ξένες νομοθεσίες. Δείτε το παρακάτω διάγραμμα και ξεστραβώθειτε όσοι νομίζετε διαφορετικά.

ActionTableForDrone.jpg

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Και αν σου κάτσει...Εμένα προσωπικά μου έχουν σκάσει ΔΙΑΣ οι οποίοι έτυχε να περνάνε από εκεί που πέταγα. Το "ΕΕ" τι είναι ;;;

Είσαι σίγουρος για αυτό ;;; Το ξέρεις ότι τα λεπτομερέστατα flight data που γίνονται upload από το DJI app στον λογαριασμό σου είναι προσβάσιμα από τις ελληνικές αρχές (βασικά σε οποιασδήποτε χώρας τις αρχές) κατόπιν αιτήματος στην DJI ??? 

Δεν πετάω το mavic μου με DJI πρόγραμμα αλλά με litchi πράγμα που αλλάζει κατά πολύ τα δεδομένα. Δεν συνδεομαι στο ίντερνετ κατά την πτήση μου παρά μόνο με το GPS μέσω του κινητού τηλεφώνου. Για αυτό και η μία στο εκατομμύριο. Ακόμα και αν πετάς και σου έρθει η αστυνομία τι θα γίνει η Δίας π.χ. θα σε συλλάβουν? Θα σου κόψουν κλήση? Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, axel12p είπε

Πολύ ωραίο drone για τα λεφτά του. Το σκέφτομαι σοβαρά να αποτελέσει το πρώτο μου "σοβαρό" drone, πέρα από κάτι κινέζικα που είχα παλιότερα.

Σίγουρα θα είναι πολύ καλό drone γιατί είναι DJI, το μέγεθος βολεύει αλλά με βάρος 249 γραμμάρια δεν θα αντέχει στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2019 στις 6:46 ΜΜ, fanatilas είπε

για να παρακολουθεις κοσμο, μεσα στο σπιτι τους, μπορει και οχι

interested tim and eric GIF

Η να βγάζεις τέτοιες φωτο....,.

Ελαφόνησος 24/7/19 με το dji spark μου.

IMG_20191101_094319.jpg

9 ώρες πριν, Giorgos9004 είπε

Σίγουρα θα είναι πολύ καλό drone γιατί είναι DJI, το μέγεθος βολεύει αλλά με βάρος 249 γραμμάρια δεν θα αντέχει στον αέρα.

Dji είναι όχι xiaomi η hubsan.

Το spark (300γρ) το έχω πετάξει με 5 μποφόρ........

 

IMG_20191101_094319.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, soter79 είπε

Δεν πετάω το mavic μου με DJI πρόγραμμα αλλά με litchi πράγμα που αλλάζει κατά πολύ τα δεδομένα. Δεν συνδεομαι στο ίντερνετ κατά την πτήση μου παρά μόνο με το GPS μέσω του κινητού τηλεφώνου. Για αυτό και η μία στο εκατομμύριο. Ακόμα και αν πετάς και σου έρθει η αστυνομία τι θα γίνει η Δίας π.χ. θα σε συλλάβουν? Θα σου κόψουν κλήση? Δεν νομίζω.

Προσπαθείς να.......διδάξεις η να το παίξεις σωστός,να μιλάς για νομοθεσίες και πετάς το drone με πρόγραμμα....τρίτου κατασκευαστή😂

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣ ελενχος για τα drone.

Έστειλα το σχέδιο πτήσης για να  από Πούντα Λακωνίας προς Ελαφονησο 3 και 4 φορές και κανείς δεν απάντησε η ασχοληθικε......(phantom 3pro)

Τελικα πήρα επί τόπου την.....άδεια από τους ευγενικούς λιμενικούς παρότι υπάρχει αρχαιολογικός χώρος κοντά.......

Εχει να κάνει με την υπευθυνότητα του χειριστη.

Στο νέο γήπεδο ΑΕΚ παρότι ήμουν με το μικρό dji spark η λήψη έγινε πάνω από δασακι......ούτε πάνω από ανθρώπους η σπίτια η αυτοκίνητα......

IMG_20191101_103017.jpg

Screenshot_20191101-104220.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexioannou είπε

Προσπαθείς να.......διδάξεις η να το παίξεις σωστός,να μιλάς για νομοθεσίες και πετάς το drone με πρόγραμμα....τρίτου κατασκευαστή😂

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣ ελενχος για τα drone.

Έστειλα το σχέδιο πτήσης για να  από Πούντα Λακωνίας προς Ελαφονησο 3 και 4 φορές και κανείς δεν απάντησε η ασχοληθικε......(phantom 3pro)

Τελικα πήρα επί τόπου την.....άδεια από τους ευγενικούς λιμενικούς παρότι υπάρχει αρχαιολογικός χώρος κοντά.......

Εχει να κάνει με την υπευθυνότητα του χειριστη.

Στο νέο γήπεδο ΑΕΚ παρότι ήμουν με το μικρό dji spark η λήψη έγινε πάνω από δασακι......ούτε πάνω από ανθρώπους η σπίτια η αυτοκίνητα......

IMG_20191101_103017.jpg

Screenshot_20191101-104220.jpg

Δεν το παιζω σωστος φιλε μου ουτε προσπαθω να διδαξω κανεναν , απλα υποστηριζω την αποψη μου οτι

δεν υπαρχει πραγματικος ελεγχος στο θεμα των Drone και η χρηση τριτου προγραμματος για το drone που εχω δεν απαγορευεται απο καμια νομοθεσια.

Επισης το γεγονος οτι πετας το drone μεσα στην Ν.Φιλαδελεφεια που τυχαινει να την ξερω πολυ καλα σαν περιοχη δειχνει οτι και εσυ παρανομεις στις πτησεις σου διοτι

εχω διαβασει στους Ελληνικους κανονισμους περι πτησης Drone οτι χρειαζεται ειδικη αδεια για πτησεις εντως της πολεως και επαγγελματικο διπλωμα.

Το αν ησουν στο δασακι που λες δεν λεει τιποτα για ενα drone που πετα περιπου στα 60-90 μετρα πανω απο το εδαφος και απο κατω περναει κοσμος.

By the way οταν τραβηξες τη φωτογραφια δεν ειχες δασακι απο κατω σου αλλα ενα μικρο παρκακι τριγωνικης μορφης στο οποιο περναει κοσμος και δρομους με αυτοκινητα γυρω γυρω.

Το πραγματικο δασακι ειναι αυτο που εκτεινεται πισω απο το γηπεδο της ΑΕΚ και ονομαζεται Αλσος της Φιλαδελφειας (φαινεται ενα μερος μεσα στην φωτογραφια πισω απο το γηπεδο).

Καλες πτησεις ευχομαι σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soter79 είπε

Δεν το παιζω σωστος φιλε μου ουτε προσπαθω να διδαξω κανεναν , απλα υποστηριζω την αποψη μου οτι

δεν υπαρχει πραγματικος ελεγχος στο θεμα των Drone και η χρηση τριτου προγραμματος για το drone που εχω δεν απαγορευεται απο καμια νομοθεσια.

Επισης το γεγονος οτι πετας το drone μεσα στην Ν.Φιλαδελεφεια που τυχαινει να την ξερω πολυ καλα σαν περιοχη δειχνει οτι και εσυ παρανομεις στις πτησεις σου διοτι

εχω διαβασει στους Ελληνικους κανονισμους περι πτησης Drone οτι χρειαζεται ειδικη αδεια για πτησεις εντως της πολεως και επαγγελματικο διπλωμα.

Το αν ησουν στο δασακι που λες δεν λεει τιποτα για ενα drone που πετα περιπου στα 60-90 μετρα πανω απο το εδαφος και απο κατω περναει κοσμος.

By the way οταν τραβηξες τη φωτογραφια δεν ειχες δασακι απο κατω σου αλλα ενα μικρο παρκακι τριγωνικης μορφης στο οποιο περναει κοσμος και δρομους με αυτοκινητα γυρω γυρω.

Το πραγματικο δασακι ειναι αυτο που εκτεινεται πισω απο το γηπεδο της ΑΕΚ και ονομαζεται Αλσος της Φιλαδελφειας (φαινεται ενα μερος μεσα στην φωτογραφια πισω απο το γηπεδο).

Καλες πτησεις ευχομαι σε ολους

Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι νόμιμος,ανέφερα ότι είμαι υπευθυνος απέναντι σε ανθρώπους και περιουσίες.

Ο λόγος που στην πόλη πήγα με σπαρκ ότι δεν προκαλεί κανέναν λόγω όγκου.

Το litchi δεν το έχει σχεδιάσει η dji οπότε το θεωρώ και επικίνδυνο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μισά σχόλια ασχολούνται με τη νομοθεσία περί πτήσεων των drones...Δεν ασχολείται κανείς και ασχολούμαστε εμείς σε site τεχνολογίας

Πραγματικά "έλεος"...κουράζετε

Θεωρώ ότι θα γίνει best seller πολύ εύκολα και λόγω κόστους και mobility

Σίγουρα θα κοιτάξω σοβαρά για την αγορά του (εξαντλημένο στο επίσημο site της εταιρίας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς κοντράρεται με το αιρ. Στο θέμα της φορητότητας δλδ. Προφανώς το δεύτερο είναι μεγαλύτερο αλλά όχι τόσο ώστε να πεις ότι πρέπει να κουβαλάω μεγάλη τσάντα και τα χίλια μύρια μαζί μου. Όπως επίσης έχει και 4κ κάμερα. Το μίνι σίγουρα θα κόψει από το αιρ, αλλά φαντάζομαι ότι γι αυτό υπάρχει και τέτοια οικονομική διαφορά ανάμεσά τους/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/11/2019 στις 10:46 ΠΜ, alexioannou είπε

Προσπαθείς να.......διδάξεις η να το παίξεις σωστός,να μιλάς για νομοθεσίες και πετάς το drone με πρόγραμμα....τρίτου κατασκευαστή😂

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΣ ελενχος για τα drone.

Έστειλα το σχέδιο πτήσης για να  από Πούντα Λακωνίας προς Ελαφονησο 3 και 4 φορές και κανείς δεν απάντησε η ασχοληθικε......(phantom 3pro)

Τελικα πήρα επί τόπου την.....άδεια από τους ευγενικούς λιμενικούς παρότι υπάρχει αρχαιολογικός χώρος κοντά.......

Εχει να κάνει με την υπευθυνότητα του χειριστη.

Στο νέο γήπεδο ΑΕΚ παρότι ήμουν με το μικρό dji spark η λήψη έγινε πάνω από δασακι......ούτε πάνω από ανθρώπους η σπίτια η αυτοκίνητα......

IMG_20191101_103017.jpg

Screenshot_20191101-104220.jpg

Αυτά να τα πεις όμως και στον εισαγγελέα όταν.. μία φορά θα γίνει το κακό.. και τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει να είσαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ (Και μη σας φαίνονται απίθανα όλα αυτά... Και DJI Mini να έχεις.. και νανο.... ακόμα και ένας που σε ζηλεύει ή απλά ξυπνησε στραβά και δεν γουστάρει να του ζαλίζεις τα αυτιά με το drone σου.. φτάνει για να σου κάνει καταγγελία και να τρέχεις..)

 

Επειδή διαβάζουν πολλοί εδώ θα πρέπει να μιλάμε ξεκάθαρα για το νομικό πλαίσιο που υπάρχει και το οποίο ξεχωρίζει τα drones από ένα απλό γκατζετάκι που το παίρνουμε να περνάμε την ώρα μας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/10/2019 στις 10:56 ΜΜ, giannisradio είπε

  ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ & ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στην ΥΠΑ και το Mavic Mini... Είσαι 100% ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ να το πετάς διαφορετικά.

Για να καταλαβω και γω που ειμαι καινουριος, μπαινεις και το δηλωνεις στην ΥΠΑ και μετα μπορεις να πεταξεις πανω απο 50μ χωρις προβλημα; (Δεδομενου οτι τηρεις τους κανονισμους ασφαλειας και δεν πετας πανω απο ανθρωπους κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...