Προς το περιεχόμενο

LG 34 Ultrawide καμενο πιξελ


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως εγινε το κακο. Μολις παρελαβα καινουρια οθονη LG 34um69g-b, εγκατεστησα drivers, κ ειπα να την ψαξω αν ειναι κομπλε κ αντικρισα τερμα δεξια, κεντρο, αυτο εδω... 

IMG_20191101_193745.jpg

 

Τι μπορω να κανω τωρα γιατι εχω ξενερωσει απιστευτα κ δε ξερω την πολιτικη της LG σε αυτη την περιπτωση.. μου την αλλαζουν; Δεν αξιζει να ασχοληθω γιατι ειναι τερμα δεξια; Κ μονο που το ξερω το ματι παει παντως εκει...

Τι να κανω....

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρωντας τη φωτογραφια βλεπω σα μα κανει γραμμουλσ. Μηως δεν ειναι ενα αλλα 2-3 μαζι καμενα;; 

Αξιζει να ασχοληθω γιατι διαβασα περιπτωσεις να στελνουν κ ανακατασκευασμενες κ μπορει να μου τυχει καμια χειροτερη μετα. Backlight που την κοιταξα δεν ειχε. Μονο αυτη τη βλακεια που δειχνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρεπει να υπαρχει η επιλογη για  ανακατασκευασμενη και σε καθε περιπτωση δεν θα τη δεχθεις. Εισαι σε καθεστως DOA. Επικοινωνησε με το καταστημα απο το οποιο την αγορασες για την αντικατασταση της. Οσο δυσαρεστη και κουραστικη εμπειρια και αν ειναι, αυτα ειναι πραγματα που μπορει να συμβουν. Λιγη υπομονη θα χρειαστε εκ μερους σου ωστε να εξυπηρετηθεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostiger είπε

Δεν θα πρεπει να υπαρχει η επιλογη για  ανακατασκευασμενη και σε καθε περιπτωση δεν θα τη δεχθεις. Εισαι σε καθεστως DOA. Επικοινωνησε με το καταστημα απο το οποιο την αγορασες για την αντικατασταση της. Οσο δυσαρεστη και κουραστικη εμπειρια και αν ειναι, αυτα ειναι πραγματα που μπορει να συμβουν. Λιγη υπομονη θα χρειαστε εκ μερους σου ωστε να εξυπηρετηθεις. 

Εδειξα τη φωτο σε γνωστο μου τεχνικο και μου ειπε ετσι οπως την ειδε οτι δε νομιζει να ειναι πιξελ ετσι οπως φαινεται θα ηταν στρογγυλο. Αυτο ειναι σαν στραβη μικρη διαγωνια γραμμη. Το πιο πιθανο απο τη μεσα μερια να ειναι καποιο σκουπιδακι σκονη (το πως βρεθηκε αγνωστο). Κ απο πλαγια που το κοιταξα οσο μπορουσα σε λευκο φοντο εχω την εντυπωση πως πισω αποωτο μαυρακι ειχε κανονικα λευκα πιξελ. Μαλλον καποιο σκουπιδακι εχει κατσει εκει. Απο τη μια λεω να την κρατησω γιατο σε ολα τα υπολοιπα που τη δοκιμασα ειναι αψογη ουτε καν backlight bleed. Κ απο την αλλη κ μονο που γνωριζω οτι υπαρχει αυτο εκει εστω κ τερμα ακρη πχ οταν ειμαι σε σελιδα κ σκρολαρω τη μπαρα εκει δεξια φαινεται. Ξερω τον εαυτο μου κ θα με τρωει συνεχεια. Το μονο που με κολαει ειναι αν η αντικατασταση εχει αλλο θεμα (παντα υπαρχει αυτο το ρισκο) πχ baclight bleed. Ενω αυτη δεν εχει. Εσυ θα ρισκαρες για αλλαγη φιλε μου; 

Εβαλα αλλη μια λιγο πιο μακρινη για να καταλαβεις λιγο καλυτερα το ποσο φαινεται...

IMG_20191102_185305.jpg

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησε αλλαγή κατα τη γνωμη μου. Ιδιως απο τη στιγμή που θεωρεις που θα σε ενοχλει και στο μέλλον.  

Εντυπώσεις δεν μας εγραψες κατα τα αλλα. Ευχαριστημενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kostiger είπε

Ζήτησε αλλαγή κατα τη γνωμη μου. Ιδιως απο τη στιγμή που θεωρεις που θα σε ενοχλει και στο μέλλον.  

Εντυπώσεις δεν μας εγραψες κατα τα αλλα. Ευχαριστημενος;

Νομιζω δε μπορω να ξαναπαω σε 16:9 κ κατι λιγοτερο απο 34". Απλα υπεροχη. Ουτε τα πιξελς διεκρινα λογο 1080p σε τετοια διασταση οθονης σε μια φυσιολογικη αποσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Νομιζω δε μπορω να ξαναπαω σε 16:9 κ κατι λιγοτερο απο 34". Απλα υπεροχη. Ουτε τα πιξελς διεκρινα λογο 1080p σε τετοια διασταση οθονης σε μια φυσιολογικη αποσταση.

Καλως ηρθες στο club λοιπον. Και ευχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και με την αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Η εγγύηση 0 pixel αποτελεί αποκλειστική προωθητική ενέργεια της LG Electronics Ελλάς, και ισχύει για οθόνες ανάλυσης εως 1080p και μεγέθους ως 27 ιντσών, οι οποίες γίνονται διαθέσιμες στην ελληνική αγορά μόνο από επίσημα συνεργαζόμενους μεταπωλητές.

Οι οθόνες 34UM58-P, και 34UC79G-B εξαιρούνται της εγγύησης 0 pixel, καθώς διαθέτουν μέγεθος μεγαλύτερο των 27 ιντσών.

Αν εξαιρούνται η δυο απο πάνω τότε πιθανό να εξαιρείται και η *****69.

Αλλά αυτό δεν είναι pixel σίγουρα, και εμένα κάτι σε σκουπίδι μου κάνει ή κάποιο μικρό χτύπημα; δεν φαίνεται καλά από φώτο.

Ta πιχελ δεν είναι στρογγυλά.... είναι το περιεχόμενο στο grid που βλέπεις στην πρώτη φωτογραφία, είναι τετράγωνα.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι οντως δεν φαινετε να ειναι πιξελ , κακο quality control και σκουπιδακι μου κανει περισσοτερο , αν ειναι αγορασμενη απο ιντερνετ την επιστρεφεις λογικα (αν και με ανοικτη συσκευασια δεν ξερω τι παιζει παιζει να μην την δεχονται - εκτος καλης θελησης καταστηματος )αν ειναι αγορα απο καταστημα , δυσκολα τα πραγματα οπου παλι ειναι στην ευχερια του καταστηματος αν την δεχτει για να μην σε χασει σαν πελατη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Havik είπε

Αν εξαιρούνται η δυο απο πάνω τότε πιθανό να εξαιρείται και η *****69.

Αλλά αυτό δεν είναι pixel σίγουρα, και εμένα κάτι σε σκουπίδι μου κάνει ή κάποιο μικρό χτύπημα; δεν φαίνεται καλά από φώτο.

Ta πιχελ δεν είναι στρογγυλά.... είναι το περιεχόμενο στο grid που βλέπεις στην πρώτη φωτογραφία, είναι τετράγωνα.

 

10 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Ναι οντως δεν φαινετε να ειναι πιξελ , κακο quality control και σκουπιδακι μου κανει περισσοτερο , αν ειναι αγορασμενη απο ιντερνετ την επιστρεφεις λογικα (αν και με ανοικτη συσκευασια δεν ξερω τι παιζει παιζει να μην την δεχονται - εκτος καλης θελησης καταστηματος )αν ειναι αγορα απο καταστημα , δυσκολα τα πραγματα οπου παλι ειναι στην ευχερια του καταστηματος αν την δεχτει για να μην σε χασει σαν πελατη

Χτυπημα απο την εξω μερια δεν ειναι με τπτ. Το ακουμπαω απαλα με το δαχτυλο κ δε νιωθω να εχει κατι η επιφανεια εκει πχ μικρη λακουβιτσα η οτιδηποτε. Οποτε πιθανο σκουπιδακι απο τη μεσα μερια. Στην περιπτωση αυτη ισχυει η εγγυηση της LG εφοσον δεν ειναι πιξελ αλλα κατι αλλο το οποοο επισης δε θα πρεπε να υπαρχει εκει.. Κ αν ναι την αλλαζουν με νεα οθονη; Γιατι ανοιγμα-επισκευη σε καποιο κοντινο εξουσιοδοτημενο σερβις το φοβαμαι μονο κ μονο για να φυγει αυτο εκει το σκουπιδακι (που ευτυχως ειναι τερμα ακρη, αν ηταν προς κεντρο μερια δε θα ειχα ανοιξει καν θεμα θα την ειχα στειλει) κ στο τελος να γινει απλα χειροτερα ολη η οθονη. Ποιος εγγυαται οτι δε θα μπει περισσοτερη σκονη στο πανελ;

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με lg, αν είναι σκουπίδι μπορεί να μην είναι ελάττωμα (έτσι νομίζω) αλλά σίγουρα είναι θέμα quality control, εκτός και αν σου απαντήσει κάποιο που αντιμετώπισε παρόμοιο θέμα, το ότι δεν έχει bleeding πάντως να ξέρεις ότι είναι μεγάλο θέμα, συνήθως οι περισσότερες οθόνες υποφέρουν από αυτό, επίσης να στην αλλάξουν με refurbished για μένα είναι μη αποδεκτό, με καινούρια οκ αλλά αν η άλλη έχει bleeding; δεν είμαι τεχνικός οπότε ίσως κάνω λάθος αλλά αν ανοίξει το panel γιατί υποθέτω είναι μέσα στα layers είναι πιθανό είτε να μπουν σκόνες είτε αν δεν κλείσει σωστά να αποκτήσει Bleeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Havik είπε

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με lg, αν είναι σκουπίδι μπορεί να μην είναι ελάττωμα (έτσι νομίζω) αλλά σίγουρα είναι θέμα quality control, εκτός και αν σου απαντήσει κάποιο που αντιμετώπισε παρόμοιο θέμα, το ότι δεν έχει bleeding πάντως να ξέρεις ότι είναι μεγάλο θέμα, συνήθως οι περισσότερες οθόνες υποφέρουν από αυτό, επίσης να στην αλλάξουν με refurbished για μένα είναι μη αποδεκτό, με καινούρια οκ αλλά αν η άλλη έχει bleeding; δεν είμαι τεχνικός οπότε ίσως κάνω λάθος αλλά αν ανοίξει το panel γιατί υποθέτω είναι μέσα στα layers είναι πιθανό είτε να μπουν σκόνες είτε αν δεν κλείσει σωστά να αποκτήσει Bleeding.

Το οτι εχει σκουπιδακι απο μεσα τυχαινει να βγει ετσι απ το εργοστασιο; Εχουν τυχει τετοιες περιπτωσεις; Γιατι εχουν αρχισει κ μου μπαινουν ιδεες μη μου στειλε το σκρουτζομαγαζο το οποιο επελεξα καμια refurbished οθονη για καινουρια. Παντως πισω η οθονη γραφει 2019 July. Σχετικα καινουρια παραγωγη.

Οσο για το backlight bleed να φανταστω δεν υπαρχει μες στην εγγυηση αλλα το θεωρουν φυσιολογικο σωστα; Δηλαδη αν τη στειλω πιαω κ μου φερουν αλλη αλλα εχει backlight κ τους παρω τηλ για αντικατασταση παλι λογικα δε θα καλυπτομαι σε αυτο σωστα; Παντως παλια, σε οθονη Dell, ακομα και για backlight bleed ειχαν δεχτει την αντικατασταση με αλλη. Ισως εχουν διαφορετικη πολιτικη οι δυο εταιρειρς στο κομματι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...