Προς το περιεχόμενο

Το PS4 είναι πια η δεύτερη σε πωλήσεις παιχνιδοκονσόλα όλων των εποχών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δε μου άρεσε καμία κονσόλα της Sony. Δεν καταλαβαίνω το χαμό με τις πωλήσεις. Θεωρώ πως τα παιχνίδια στα PS είναι πολύ μέτρια.  Nintendo και πάλι Nintendo. 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντα ηθελα PS μιας και η πρωτη κονσολα της ζωης μου ηταν το PSX και κουβαλαω ΒΙΩΜΑΤΑ ταυτισμενα με το ονομα Playstation αλλα παντα καταληγω σε xbox. Καλυτερα γραφικα, ποιο φτηνο online και παρουσια 4Κ player για να δεις και καμια ταινια στο xbox. Ειναι ποιο all around μηχανακι για το σαλονι. Tωρα βεβαια που και τα 2 θα παιζουν 4K παιχνιδια για πλακα και κλεινει η ψαλιδα και αλλο, ισως στο επομενο παω προς Playstation πλευρα. Ειδωμεν!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

33 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Αυτοι που εχουν ηδη xbox one x ηδη το νεο νεο xbox θα παρουν.Επισης ειναι ελαχιστοι.Σημασια εχει να κερδισεις τη μαζα.

Μιλαμε τρομερή διαφορα στα γραφικα!

Οσο εγω παιζω Bloodborne,Horizon Zero dawn,Ratchet,Death-Stranding,Nioh,Uncharted,The Last of Us,God of War,Infamous,Spiderman,Yakuza,Judgment,Days Gone,The Last Guardian,Gravity Rush,Until Dawn,Shadow of the Collosus και αλλα εσυ να κοιτας τα δεντράκια στα 3rd party επειδη ειναι 5% πιο textured.

Gaming ειναι τα παιχνιδια.Τα γραφικα μετράνε αλλα αν δεν εχεις παιχνιδια τι να τα κανεις.

2200 παιχνιδια υπαρχουν για το xbox one και εσυ μου μιλαε για 5 παιχνιδια. Δεν σε πειραζει δηλαδη το 5% στα γραφικα (αν βλεπεις μονο 5% στο screenshot που ανεβασα να πας σε γιατρο) αλλα σε πειραζει το 0.5% των παιχνιδιων που ειναι τα exclusives.

 

Eιναι αμετρητα τα παιχνιδια που φαινονται και παιζουν πολυ καλυτερα στο xbox one x (230 ειναι μονο τα enhanced), χωρια το πολυ καλυτερο gamepad (θα το γραφω σε καθε ποστ)

Για πιο παλια, άλλο ή οταν βγουν οι νεες κονσολες το ξανασυζηταμε (οσοι ειμαστε ανοιχτομυαλοι) αλλα εδω και 2 χρονια το xbox one x ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

ΥΓ Xbox exclusives:

Ashen

Quantum Break

Forza Horizon

Halo

Gears of War

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν α

2 λεπτά πριν, nikchris είπε

2200 παιχνιδια υπαρχουν για το xbox one και εσυ μου μιλαε για 5 παιχνιδια. Δεν σε πειραζει δηλαδη το 5% στα γραφικα (αν βλεπεις μονο 5% στο screenshot που ανεβασα να πας σε γιατρο) αλλα σε πειραζει το 0.5% των παιχνιδιων που ειναι τα exclusives.

Eιναι αμετρητα τα παιχνιδια που φαινονται και παιζουν πολυ καλυτερα στο xbox one x (230 ειναι μονο τα enhanced), χωρια το πολυ καλυτερο gamepad (θα το γραφω σε καθε ποστ)

Για πιο παλια, άλλο ή οταν βγουν οι νεες κονσολες το ξανασυζηταμε (οσοι ειμαστε ανοιχτομυαλοι) αλλα εδω και 2 χρονια το xbox one x ειναι η καλυτερη επιλογη.

ΥΓ Xbox exclusives:

Ashen

Quantum Break

Forza Horizon

Halo

Gears of War

Αμα δεν αναγνωριζεις οτι σε αυτη τη γενια η διαφορα μεταξυ ps4 και xbox στα games ειναι το απολυτο ΧΑΟΣ δεν εχει νοημα να συζηταμε.Το να εισαι fanboy εχει και ενα οριο.Ευτυχως η microsoft το αναγνωρισε και αγοραζει gaming studios με το τσουβαλι.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ανεβαίνουν οι τιμές των κονσολών και όσο οι δημιουργοί παιχνιδιών δεν δεσμεύονται για αποκλειστικότητες σε αυτές θα χάνουν πάντα έδαφος ώσπου στο τέλος να μην έχουν νόημα ύπαρξης. 

Αν δεν με πιάσατε τι εννοώ, death strading και rdr2 και στα windows.... Και πάντα με καλύτερα γραφικά και μηδενικους περιορισμούς. Και φυσικά όλο και απλούστερη η εγκατάσταση ενός παιχνιδιού... Και και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Τυχεροι οσοι αντεξαν να παρουν το ps4 τη χρονια που βγαινει το 5 .Παιχνιδαρες με 10-15 ευρω θα παιρνουν.

Ισχύει.

Με αφορμή αυτό, ήθελα να προσθέσω ότι εδώ και χρόνια υπάρχουν φτηνά games κυριως used (τόσο για το ps4 όσο και για το ONE). Προσωπικά δεν έχω πάρει σχεδόν κανένα game αι δεν έχω και λίγα) πάνω απο 25€, αν και έχω και τις δυο κονσόλες απο τον πρώτο χρόνο που κυκλοφόρησαν. Βέβαια έκανα υπομονή και δεν αγόραζα τίποτα day one, ενώ παράλληλα έψαχνα συνεχώς στα μεταχειρισμένα ή τεσπα για την καλύτερη δυνατή τιμή.

Κινδυνεύοντας να ακουστώ σαν τη ...Λουκά, πρεσβεύω ότι η εγκράτεια και η έρευνα οδηγεί σε «φτηνό» gaming, τουλάχιστον μέχρι τώρα και όσο υπάρχει το physical ακόμα. Εκμεταλευτειτε το “buffer” σας απο μη τελειωμένα παιχνίδια ή αγοράστε κάτι παλαιότερο & θα γλιτώσετε λεφτά...

Spoiler

Βεβαια, το ότι μεγάλωσα σε μια γενιά που θεωρούσε τα γραφικά του Saboteur 2 σε 464 εξωπραγματικά σε σύγκριση με του ZX, βοηθαει ισως στην εγκράτεια 😄

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikchris είπε

 

2200 παιχνιδια υπαρχουν για το xbox one και εσυ μου μιλαε για 5 παιχνιδια. Δεν σε πειραζει δηλαδη το 5% στα γραφικα (αν βλεπεις μονο 5% στο screenshot που ανεβασα να πας σε γιατρο) αλλα σε πειραζει το 0.5% των παιχνιδιων που ειναι τα exclusives.

 

Eιναι αμετρητα τα παιχνιδια που φαινονται και παιζουν πολυ καλυτερα στο xbox one x (230 ειναι μονο τα enhanced), χωρια το πολυ καλυτερο gamepad (θα το γραφω σε καθε ποστ)

Για πιο παλια, άλλο ή οταν βγουν οι νεες κονσολες το ξανασυζηταμε (οσοι ειμαστε ανοιχτομυαλοι) αλλα εδω και 2 χρονια το xbox one x ειναι η καλυτερη επιλογη.

 

ΥΓ Xbox exclusives:

Ashen

Quantum Break

Forza Horizon

Halo

Gears of War

Από την άλλη στο απλό Xbox τα γραφικά ήταν χειρότερα

 

Επίσης τα exclusives είναι ο λόγος να πάρεις ένα μηχάνημα, αλλιώς εδώ και χρόνια έχεις ένα σχετικά οικονομικό pc και παίζεις με πολύ καλύτερα γραφικά από κάθε Xbox

 

Η Nintendo γιατί νομίζεις ότι πουλάει και αυτή εκατομμύρια μηχανάκια; Για τα αποκλειστικά της που δεν μπορείς να παίξεις αλλού

Και μη σου κάνει εντύπωση αν το switch περάσει τα Xbox, βασικά για τον λιγότερο καιρό που υπάρχει πουλάει σαφώς καλύτερα από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yeroplatanos είπε

Αμα δεν αναγνωριζεις οτι σε αυτη τη γενια η διαφορα μεταξυ ps4 και xbox στα games ειναι το απολυτο ΧΑΟΣ δεν εχει νοημα να συζηταμε.Το να εισαι fanboy εχει και ενα οριο.Ευτυχως η microsoft το αναγνωρισε και αγοραζει gaming studios με το τσουβαλι.

 

Eγω ο ιδιος εγραψα οτι παλαιοτερα θα αγοραζα ps4 (επαιζα σε pc), εγω ο ιδιος εγραψα οτι στην επομενη γενια μπορει και να παρω ps5, αλλα κλασικα, με το παραμικρο λεμε τον άλλο fanboy μολις γραψει κατι αντιθετο.

Λες και λογομαχω με παιδια του δημοτικου. 

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Από την άλλη στο απλό Xbox τα γραφικά ήταν χειρότερα

Επίσης τα exclusives είναι ο λόγος να πάρεις ένα μηχάνημα, αλλιώς εδώ και χρόνια έχεις ένα σχετικά οικονομικό pc και παίζεις με πολύ καλύτερα γραφικά από κάθε Xbox

Η Nintendo γιατί νομίζεις ότι πουλάει και αυτή εκατομμύρια μηχανάκια; Για τα αποκλειστικά της που δεν μπορείς να παίξεις αλλού

Και μη σου κάνει εντύπωση αν το switch περάσει τα Xbox, βασικά για τον λιγότερο καιρό που υπάρχει πουλάει σαφώς καλύτερα από αυτό

Εχεις δικιο, αλλα το ποιντ μου παραμενει, εδω και 2 χρονια το xbox one x εχει την πιο δυνατη κονσολα.

Εκατομμυρια μηχανακια πουλαει η nintendo γιατι πολυ απλα σε καποια σπιτια τις παιρνουν ολες τις κονσολες λολ

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Ποτέ δε μου άρεσε καμία κονσόλα της Sony. Δεν καταλαβαίνω το χαμό με τις πωλήσεις. Θεωρώ πως τα παιχνίδια στα PS είναι πολύ μέτρια.  Nintendo και πάλι Nintendo. 

coffee lol GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikchris είπε

 

Εκατομμυρια μηχανακια πουλαει η nintendo γιατι πολυ απλα σε καποια σπιτια τις παιρνουν ολες τις κονσολες λολ

Εγώ πάντως πήρα switch και είναι η αγαπημένη μου κονσόλα

Αν ήταν όμως να είχα μία μόνο πλατφόρμα αυτή θα ήταν το ps4 γιατί έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία

Ειδικά από ιαπωνικούς τίτλους η ms είναι ανύπαρκτη και αρκετοί θέλουμε να παίζουμε και αυτούς

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Δεν μπορω να Σκεφτω κονσολα της sony που δεν καταευχαριστηθηκα!

Μονο psvita δεν καταφερα να παρω/ασχοληθω αλλα κιναυτο αδικοχαμενο ηταν.

απλα πλεον ο ανταγωνισμος Ειναι πιο σοβαρος (σε σχεση με εποχες ps2) ισως εκει οφειλεται η μεγαλη διαφορα, συν οτι ο κυκλος ζωης των Γενιων αλλαξε.

Πρέπει να ασχοληθείς κ με vita!!! Έχει πολλά και καλά παιχνίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikchris είπε

Ως γνωστον οι πωλησεις λενε λιγα πραγματα συνηθως αλλα στην περιπτωση του ps2 εχουν δικιο, δεν υπηρχε ανταγωνισμος τοτε.

Τωρα, πχ που υπαρχει εδω και 2 χρονια το Xbox One X, μου φαινεται πρσωπικα αδιανοητο πως θα δωσει καπιος χρημα να παρει το κατωτερο ps4 pro.

Αποκλειστικότητες που στην περίπτωση της MS αγγίζουν το..μηδεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anthkout είπε

Πρέπει να ασχοληθείς κ με vita!!! Έχει πολλά και καλά παιχνίδια 

Στο vita οι τύποι ήταν τελείως αψυχολογητοι

 

Ελπίζω να ξαναδούμε φορητό κάποια στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nikchris είπε

Δεν με νοιαζουν τα exclusives, exclusives εχει και η  microsoft (οκ, εμφανως χειροτερα αλλα εχει και καλα)

Να πω οτι δεν ειχε καθολου exclusives η microsoft, να το δωσω το πλεονεκτημα στο ps4, αλλα η διαφορα στο hardware ειναι μεγαλη.

Resolution-comparison_DF.jpg

Για να μην πω οτι ενα ακομα μεγαλο και τεραστιο πλεονεκτημα του xbox ειναι το μακράν καλυτερο gamepad, με τα thumbsticks εκει που πρεπει να ειναι

Δεν σε νοιάζουν οι αποκλειστικότητες, δεν τους  νοιάζουν τα καλύτερα γραφικά, αν θέλουν καλύτερα θα τα παίξουν στο pc, τι να το κάνουν το xbox one x?

2 ώρες πριν, nikchris είπε

2200 παιχνιδια υπαρχουν για το xbox one και εσυ μου μιλαε για 5 παιχνιδια. Δεν σε πειραζει δηλαδη το 5% στα γραφικα (αν βλεπεις μονο 5% στο screenshot που ανεβασα να πας σε γιατρο) αλλα σε πειραζει το 0.5% των παιχνιδιων που ειναι τα exclusives.

Eιναι αμετρητα τα παιχνιδια που φαινονται και παιζουν πολυ καλυτερα στο xbox one x (230 ειναι μονο τα enhanced), χωρια το πολυ καλυτερο gamepad (θα το γραφω σε καθε ποστ)

Για πιο παλια, άλλο ή οταν βγουν οι νεες κονσολες το ξανασυζηταμε (οσοι ειμαστε ανοιχτομυαλοι) αλλα εδω και 2 χρονια το xbox one x ειναι η καλυτερη επιλογη.

ΥΓ Xbox exclusives:

Ashen

Quantum Break

Forza Horizon

Halo

Gears of War

Όταν λέμε ότι ένα παιχνίδι είναι αποκλειστικότητα εννοούμε μόνο στο xbox, όχι και στο pc, παύει να είναι αποκλειστικότητα τότε..επίσης αυτά τα 20αριά παιχνίδια της sony που είναι αποκλειστικότητες τα περισσότερα είναι 3Α τίτλοι, δεν είναι παιχνίδια της σειράς αλλά εσύ μπορεί να λες δεν με ενδιαφέρει, άλλωστε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Μπορεί πχ εσύ να λιώνεις στο Forza και να λες τα καλύτερα για αυτό αλλά αν το έβγαζε αποκλειστικότητα η sony στο ps4 να έλεγες δεν με νοιάζει, έτσι είναι αυτά. Εγω προσωπικά σαν κάτοχος ps4 πάντως λέω πως ναι μου λείπουν αυτές οι λίγες αποκλειστικότητες της ms, δεν τις απαξιώνω για λόγους fanboyσμού. Αλλά το να λες δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια σαν το last of us και horizon zero dawn και uncharted που αν έβγαιναν σε xbox θα κάναν πάρτυ στην ms για κάνα χρόνο, δεν έχει λογική.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...