Προς το περιεχόμενο

Εχω χάσει επεισόδια με το throttling???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της σύνδεσής μου σε 50άρα VDSL. Έχω δει τεράστια διαφορά σε αρκετά πράγματα καθώς η 24άρα στην περιοχή μου ήταν απαράδεκτη. Με τη VDSL πλέον κατεβάζω από Steam π.χ. καρφί 5.0 mb/s, κάποιες φορές ταβανιάζει και 5.8! Ξεκάθαρα η γραμμή δουλεύει μια χαρά, παρ'ότι συνδέομαι από wifi.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι ό,τι τορρεντ και να βάλω, όσο υγιές και να είναι, ούτε κατά διάνοια δεν φτάνει τέτοιες ταχύτητες, με το ζόρι περνάει πάντα το 1.0 mb/s. Κάνω και δοκιμές την ώρα που συμβαίνει αυτό, να διακόπτω τις λήψει και να δοκιμάζω στα καπάκια λήψη από το Steam, όπου ταβανιάζει πάλι. Άρα δεν έχει να κάνει και με την ώρα της ημέρας, ή με άλλους ραντομ παράγοντες. Η γραμμή μπορεί να δουλέψει στο φουλ, εκτός όταν κατεβάζει τορρεντ. Έχει παίξει κάτι με θροτλινγκ από τους ISP πρόσφατα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Αν ναι, είναι νόμιμο αυτό; Μπορώ να αλλάξω κάτι αν πάρω 3rd party router? Υπάρχει το οτιδήποτε που μπορώ να κάνω για να έχω έστω αξιοπρεπείς ταχύτητες και σε τορρεντ και να ευχαριστηθώ στο έπακρο την 50άρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ σε ευχαριστώ για την τίμια και γεναία παραδοχή σου ότι κατεβάζεις και παράνομα torrents.

(ενδεχωμένος να ήταν πολύ ποιό χρήσιμο να ανέφερες και τον isp που σε ενδιαφέρει και να μην ρώταγες γενικά για όλους ή ποιόν client χρησιμοποιείς, αλλά είναι λεπτομέρειες μάλλον)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valouris είπε

Καλησπέρα, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της σύνδεσής μου σε 50άρα VDSL. Έχω δει τεράστια διαφορά σε αρκετά πράγματα καθώς η 24άρα στην περιοχή μου ήταν απαράδεκτη. Με τη VDSL πλέον κατεβάζω από Steam π.χ. καρφί 5.0 mb/s, κάποιες φορές ταβανιάζει και 5.8! Ξεκάθαρα η γραμμή δουλεύει μια χαρά, παρ'ότι συνδέομαι από wifi.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι ό,τι τορρεντ και να βάλω, όσο υγιές και να είναι, ούτε κατά διάνοια δεν φτάνει τέτοιες ταχύτητες, με το ζόρι περνάει πάντα το 1.0 mb/s. Κάνω και δοκιμές την ώρα που συμβαίνει αυτό, να διακόπτω τις λήψει και να δοκιμάζω στα καπάκια λήψη από το Steam, όπου ταβανιάζει πάλι. Άρα δεν έχει να κάνει και με την ώρα της ημέρας, ή με άλλους ραντομ παράγοντες. Η γραμμή μπορεί να δουλέψει στο φουλ, εκτός όταν κατεβάζει τορρεντ. Έχει παίξει κάτι με θροτλινγκ από τους ISP πρόσφατα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; Αν ναι, είναι νόμιμο αυτό; Μπορώ να αλλάξω κάτι αν πάρω 3rd party router? Υπάρχει το οτιδήποτε που μπορώ να κάνω για να έχω έστω αξιοπρεπείς ταχύτητες και σε τορρεντ και να ευχαριστηθώ στο έπακρο την 50άρα μου;

Αρχικά δεν μας είπες ούτε πάροχο,ούτε περιοχή αλλά ούτε ποιό client χρησιμοποιείς για τα torrents.

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Ρωτάς αν είναι νόμιμο το throttling προκειμένου να μπορείς εσύ να κατεβάζεις παράνομα torrents ;;;

Καλό. :)
 

Τα torrents είναι μία τεχνολογία διαμοιρασμού περιεχομένου p2p.

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι παράνομα; Ο φίλος μπορεί να θέλει να κατεβάσει κάποιο linux distribution ή open source λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Ρωτάς αν είναι νόμιμο το throttling προκειμένου να μπορείς εσύ να κατεβάζεις παράνομα torrents ;;;

Καλό. :)
 

Δεν ειναι παρανομο να κατεβαζεις τορρεντς,τι ακριβως κατεβαζεις μπορει να ειναι παρανομο αλλα και παλι εσενα τι σε νοιαζει?Αν θελεις να προσφερεις στο thread γραψε κατι που να εχει σχεση με το προβλημα που αντιμετωπιζει ο φιλος...και οχι εξυπναδες

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, user2163 είπε

Αρχικά δεν μας είπες ούτε πάροχο,ούτε περιοχή αλλά ούτε ποιό client χρησιμοποιείς για τα torrents.

Τα torrents είναι μία τεχνολογία διαμοιρασμού περιεχομένου p2p.

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι παράνομα; Ο φίλος μπορεί να θέλει να κατεβάσει κάποιο linux distribution ή open source λογισμικό.

EDIT:

Επίσης στο router σου υπάρχει μία επιλογή που λέγεται upnp βεβαιώσου ότι είναι ενεργοποιημένη.Αν δεν την γνωρίζεις πες μας ποιό router έχεις να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Deluge, Cosmote, VDSL50, Παγκράτι. Το ρουτερ είναι το κλασικο Speedport που δίνεται με τη σύνδεση.To UPnP είναι on. Σόρυ που παρέλειψα να τα αναφέρω.

Τα τόρεντ που κατεβάζω είναι κατά κύριο λόγο ευμεγέθη αρχεία imaging για τη δουλειά μου κυρίως, από ερευνητικές ομάδες του εξωτερικού. Συνάδελφοι από άλλες χώρες δεν έχουν πρόβλημα άρα ξέρω ότι δεν είναι θέμα τορεντ.

Παρ' όλα αυτά το τί κατεβάζω δεν έχει σημασία για την ερώτησή μου.

Capture.PNG

Επεξ/σία από valouris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, valouris είπε

Deluge, Cosmote, VDSL50, Παγκράτι. Το ρουτερ είναι το κλασικο Speedport που δίνεται με τη σύνδεση. Σόρυ που παρέλειψα να τα αναφέρω.

Τα τόρεντ που κατεβάζω είναι κατά κύριο λόγο ευμεγέθη αρχεία imaging για τη δουλειά μου κυρίως, από ερευνητικές ομάδες του εξωτερικού. Συνάδελφοι από άλλες χώρες δεν έχουν πρόβλημα άρα ξέρω ότι δεν είναι θέμα τορεντ.

Παρ' όλα αυτά το τί κατεβάζω δεν έχει σημασία για την ερώτησή μου.

Μήπως έχει κάποιο όριο στις πόσες ip μπορεί να συνδεθεί για να κατεβάσει ταυτόχρονα;

Μπες στα preferences η settings και αν έχει ip limit βγάλτο.

Το UPnP είναι από default ενεργοποιημένο στο speedport άρα δεν είναι εκεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, user2163 είπε

Μήπως έχει κάποιο όριο στις πόσες ip μπορεί να συνδεθεί για να κατεβάσει ταυτόχρονα;

Μπες στα preferences η settings και αν έχει ip limit βγάλτο.

Το UPnP είναι από default ενεργοποιημένο στο speedport άρα δεν είναι εκεί το θέμα.

Μιλάς για το ρούτερ ή για το client? Στο client τα εβαλα στο φουλ χωρις αλλαγη.

Δοκιμασα αλλο client μολις, εβαλα qbit και εχει τεραστια διαφορα, στο ιδιο τορεντ πιανει περιπου 3mb/s που μοιαζει με τις ταχυτητες που πιανουν αλλοι, οποτε μαλλον αυτο ηταν το προβλημα..

sorry για την αναστάτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, user2163 είπε

Τα torrents είναι μία τεχνολογία διαμοιρασμού περιεχομένου p2p.

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι παράνομα; Ο φίλος μπορεί να θέλει να κατεβάσει κάποιο linux distribution ή open source λογισμικό.

H άχρηστη πληροφορία της ημέρας.
Από τη στιγμή που αναφέρεται γενικά και αόριστα για τα πάντα μπορώ να υποθέσω ότι θέλω.

 

6 ώρες πριν, bill27 είπε

Δεν ειναι παρανομο να κατεβαζεις τορρεντς,τι ακριβως κατεβαζεις μπορει να ειναι παρανομο αλλα και παλι εσενα τι σε νοιαζει?Αν θελεις να προσφερεις στο thread γραψε κατι που να εχει σχεση με το προβλημα που αντιμετωπιζει ο φιλος...και οχι εξυπναδες

Εκτός από το να κάνεις τον δικηγόρο, ποιά ακριβώς ήταν η δική σου συμβολή στο νήμα ;;;
.
.
.

Τελικά ούτε καν μπήκε στον κόπο να μας πεί ποιός client του δημιουργούσε το πρόβλημα.
(ποιός ανέφερε πρώτος το θέμα του client άραγε ;; )

Επεξ/σία από dpolal
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dpolal είπε

Τελικά ούτε καν μπήκε στον κόπο να μας πεί ποιός client του δημιουργούσε το πρόβλημα.

Για κοίτα πιο πάνω.⬆️ Είπε Deluge.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε καταλαβαινω τι ρολο παιζει το throttle και το παπαγαλιζετε ολοι........ anyway. Δοκιμασε να αλλαξεις ασυρματο καναλι σε πρωτη φαση. Και μη περιμενεις πολλα πολλα απο το ασυρματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...