Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία laptop


mpouliaritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε λαπτοπ Acer aspire 5736 οι θερμοκρασίες ήταν υψηλές (γύρω στους 80) μητρική και cpu .Αφού το έλυσα το καθάρισα και τοποθετήθηκε πάστα ,οι θερμοκρασίες πάλι είναι υψηλές μεταξύ 57 και 75. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τον επεξεργαστη που εχουν δεν ειναι τοσο υψηλες θα ελεγα , απο οσα λαπτοπ εχουν περασει απο τα χερια μου μεχρι και 70 κατι ολα ανεβαιναν ξεκινωντας κοντα στους 40.Μεγαλη σημασια εχει το τι τρεχει το συστημα.Πχ σε λαπτοπ που εχω (ΗP 8510w workstation με Τ7500 + qaudro FX570) , με windows 7/10 "κανονικα" ετρεχε αρκετα πιο ζεστα λογω υπηρεσιων κλπ και αρκετα πιο δροσερα με windows 7 lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα ΄για 2 μηνες περιπου ενα λαπτοπ με pentium M 2.1ghz που χωρις να κατσω να αλλαξω παστα με μονο ενα καθαρισμα με φυσητηρι , χτυπαγε χειμωνα προς ανοιξη 85 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοαγωγιμη πάστα έβαλες?

Δοκίμασε κάποια σωστή, ποιοτική επωνυμη. 

Είχα το ίδιο πρόβλημα, χρησιμοποιώντας κάποια "χρυσή" κινεζική. Έπιανε κοντά 90,  έκαιγε το πληκτρολόγιο και έσβηνε. Άργησα να καταλάβω τι μου έφταιγε.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν χρησιμοποίησα άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το αφήνω Όπως έχει και βλέπουμε...

Μόλις τώρα, STRS1992 είπε

Τι θερμοαγωγιμη πάστα έβαλες?

Δοκίμασε κάποια σωστή, ποιοτική επωνυμη. 

Είχα το ίδιο πρόβλημα, χρησιμοποιώντας κάποια "χρυσή" κινεζική. Έπιανε κοντά 90,  έκαιγε το πληκτρολόγιο και έσβηνε. Άργησα να καταλάβω τι μου έφταιγε.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν χρησιμοποίησα άλλη.

Μια από plaisio , Thermal Paste 4gr  τιμή 3,99 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, STRS1992 είπε

Μμμμμ πλαίσιο...  ανώνυμη πάστα... 

Ίσως έχεις ελπίδες αν δοκιμάσεις κάποια επωνυμη χωρίς υπερβολές. 

Δεν έχω και άλλη επιλογή,  οπότε κάποια πάστα καλύτερη και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογη σου, γραφτηκε παραπανω, = undervolting! Μην το ξανανοιξεις
(για αλλη παστα) εκτος και προκειται να του αλλαξεις και επεξεργαστη!
😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

H επιλογη σου, γραφτηκε παραπανω, = undervolting! Μην το ξανανοιξεις
(για αλλη παστα) εκτος και προκειται να του αλλαξεις και επεξεργαστη!
😁

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα ( ελάχιστα θα έλεγα) αν είναι εφικτό, μια προσπάθεια να μου εξηγήσετε τι και πώς γίνεται το undervilting . Επίσης την κατανόησή σας. Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε,

Εχω το Acer aspire 5685 wlmi με τον Τ7200 πανω. Tον τελευταιο χρονο του αναβαθμισα την μνημη σε 4gb (τα 3.2 διαβαζει ασχετα απο το λειτουργικο 32-64) εβαλα ενα μικρο ssd και αλλαξα το dvd-rom με μια θηκη σκληρου οπου εβαλα τον παλιο του μεσα 200gb. Γενικα το laptop με πηγε χρονια με windows xp , αλλα με windows 7 και ελαφρυ gaming ανεβαζει θερμοκρασιες. idle ειναι μια χαρα 40-45 , αλλα στα δυσκολα ανεβαζει 65+. Οποτε επειδη θελω να τον δωσω στην αδερφη μου να παιζει ο μικρος tpt ελαφρυ τον ανοιξα και τον καθαρισα και περασα και καινουργια παστα (Ηydronaut - thermal Grizzly). Nταξ, ξερω οτι πρεπει να κατσει λιγο αλλα δεν ειδα και τιποτα εντυπωσιακο απο την μανισια παστα 12-15ετιας.

Το σκαλωμα ομως το εφαγα στο καθαρισμα και απο μια ιδεα που μου ηρθε. Θελω να βαλω 2ο ανεμηστηρακι μεσα.

Ιδου μια φωτο

acerdisassemble6.jpg

Σκεφτομαι να βαλω ενα μικρο φαν 25x25x7 mm πανω στο χαλκο που βρισκεται κατω αριστερα στη φωτο. Εργαλεια υπαρχουν για να το κανω (cnc) Δε γνωριζω ομως αν αξιζει τον κοπο. Τετοια μικρα φαν βρηκα μονο στο ebay k alixpress. Ψυκτρα μαλλον δε χωραει καθως ο χωρος μεχρι το πλαστικο - καπακι του λαπτοπ ειναι περιπου 10mm εκτος αν κανω καμια πατεντα. Ακομα το φαν, με τι φορα να το βαλω, να δινει ή παιρνει αερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.notebookreview.com/threads/the-throttlestop-guide.531329/

Παρτε την 6 εκδοση του Throttlestop για να μην μπερδευεστε με καινουργιες δυνατοτητες
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Ενα παραδειγμα πως κατεβαινει (1.0750 απο το συνηθως stock 1.250 VID των Core 2 Duo):

capture-png.63044

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...