Προς το περιεχόμενο

Αναβθμιση η οχι?


lp_fan_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα ειμαι σε δίλημμα..Ημουν σε φαση να αγορασω καινουργιο υπολογιστή αλλα βλεπω δεν βγαινω οικονομικα.. Η αλλη λυση ειναι να αναβαθμισω αυτον τον υπολογιστη που εχω.. Λοιπον αυτα που εχω ειναι μητρικη της  gigabyte A320m ds2 επεξεργαστη amd ryzen 5 1400 και καρτα γραφικων gigabyte 1050 ti..ram 8 gb δεν θυμαμαι συχνότητες.. Αυτο που θελω ειναι να παιζω κυριως το παιχνιδι pubg  οσο τιμια γίνεται.. Αν γινεται καπως να κρατησω την motherboard και τις ram.. Και από εκει και περα μπορω να διαθεσω λεφτα και σε επεξεργαστη και σε καρτα γραφικων(χωρις να υπαρχει καποιο bottleneck) αλλα δεν ξερω τι σηκωνει η  συγκεκριμενη motherboard που εχω γιατι ξερω είναι λιγο κακιά γενικα.. Σας παρακαλω οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη. Ευχαριστω!

Επεξ/σία από lp_fan_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομουν αυτην την καρτα γραφικων Gigabyte GeForce GTX 1650 4GB Gaming OC αλλα δεν ξερω αν θα εχει bottleneck με τον ryzen 5 1400..καθως επισης αν είναι συμβατος και με την μητρικη μου.. Καμια γνωμη? 

Επεξ/σία από lp_fan_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

Θεωρώ για τίμιο pubg gaming χωρίς πολλά έξοδα , οτι με 2 x 8GB ram θα ήσουν οκ.

τώρα αν τα θες ολα high  κλπ θα πρέπει να αλλάξεις και GPU.

Επίσης με 400- 500 φτιάχνεις μια χαρά budget pc η κρατάς επεξεργαστή και δίνεις τα λεφτά που διαθέτεις για mb, GPU, RAM ,ssd.

αυτό είναι το σκεπτικό μου χωρίς να είμαι κανένας guru , οι ειδικοί του forum θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, όπως είπε και ο radiohead, δες τι ram έχεις και κυρίως πόσα slots πιάνει στην μητρική. Καλό θα ήταν αφού κάνεις αναβάθμιση να πας και σε 16Gb ram, αν σου πιάνει και τα 2 slots της μητρικής η υπάρχουσα μνήμη αυτό θα είναι δύσκολο.

Επίσης η 1650 που κοιτάς είναι σχεδόν εξίσου μέτρια κάρτα με την 1050ti που έχεις. Αυτό δεν είναι αναβάθμιση οποτε δεν θα έχεις και bottleneck. Για να πεις ότι έκανες αναβάθμιση πας το λιγότερο σε κάτι τύπου 580. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον οι ram που εχω ειναι corsair vengeance 8gb ddr4 2400mhz.. Motherboard A320m ds2 της gigabyte..Μπορω να κανω καμια αναβαθμιση με 500 ευρω max..slots τωρα πρεπει να τσεκαρω μιας και δεν εχω το pc μπροστα μου.. Δεν είμαι ελλαδα παω σε μια εβδομαδα

Βρηκα αυτην την φωτογραφια φαινεται οτι εχω ενα ακομα slot διαθεσιμο για ram.. Παραθετω και το τροφοδοτικό μου παρακατω

received_10209020715589770.jpeg

60482585_2369374433308240_3842275531093442560_n.jpg

Επεξ/σία από lp_fan_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιασ'το αυγό και κουρευτο ρε 'συ με αυτό το τροφοδοτικο..

Ξεκινα με αυτές https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html

όπως είπε και ο stra777 είναι η γνώμη μου  και δες πως θα πάει. Από single σε dual σε pubg έχει αρκετη διαφορά. Επόμενο είναι μια κάρτα γραφικών. Και τα δύο θα είναι κάτι που θα κοτσαρεις σε επόμενο ενδεχομένως build εφόσον αλλάξεις τον 1400 αργοτερα οπότε μην τρελαίνεσαι για το bottleneck. 

Κάρτα γραφικών αν δεις ότι και με αλλαγή ram δεν έχεις αποτελεσμα περιμένεις καινούργιες από amd στο προσεχές διάστημα ή πας σε 1660ti-2060. Ακόμα και με μια Rx 580 4gb των 140€ θα δεις διαφορά αλλά δεν είναι για να σου κρατήσει καιρό. Πάρε κάτι να μείνει μην έχεις τα ίδια με την 1050ti.

Επίσης super sos αν δεν έχεις ssd παίρνεις όχι τώρα. ΤΩΡΑ!

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα, καλύτερα περίμενε μερικές μέρες. Μόλις κυκλοφόρισε η 1660 super, περίμενε να σταθεροποιηθούν λίγο η τιμές. Σε επιδόσεις πλησιάζει την 1660ti, και λογικά με περίπου 230 ευρώ θα βρεις αρκετά καλές υλοποιήσεις σε λίγες μέρες. Η διαφορά από αυτήν που έχεις και από την 1650 που ανέφερες είναι ΧΑΟΣ. Επίσης θα τραβάει λίγα watt για να μην ταλαιπωρεις και πολύ το κινέζικο τροφοδοτικό. Αν κάποια στιγμή κάνεις σοβαρή αναβάθμιση, καλό θα ήταν να βάλεις και ένα πιο αξιοπιστο τροφοδοτικό. Κατά τα άλλα, ότι λέει και ο radiohead. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@radiohead

Τελεια, οποτε αφου και το τροφοδοτικό ειναι σαπιο εχεις να προτεινεις να αλλαξω και τροφοδοτικο.. Οποτε σε πρωτη φαση παιρνω τροφοδοτικό, ram και ssd.. Απλα με την ram που μου εστειλες νομιζω δεν είναι συμβατη με την mobo.. Πρεπει να λαμβανει συχνότητες 3200mhz μονο με overclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα προς το παρον δεν σκοπευω να αλλαξω αμεσα pc... Θελω απλα να κανω μια καλη συντήρηση αυτον που ηδη εχω.. Αργοτερα αν δω οτι δεν τραβαει τοτε θα προβω στο να παρω καινουργιο pc, δεν βιαζομαι δηλαδη... σκεφτομαι να παρω αλλη μια ram 8gb με παρομοια mhz..  Το τροφοδοτικο που μου ειπες και εναν ssd sata evo 500gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενεργοποίηση xmp profile στο bios της μητρικής σου θα τρέξουν 3000 εύκολα.

Ο SSD θα σου δώσει καλύτερους χρόνους σε ότι κάνεις στο PC όχι fps για να μην παρεξηγηθουμε. Για κάρτα γραφικών περιμένεις νέες amd η την 1660super που σου είπε ο mechanic

Μαζί με την κάρτα πάρε το τροφοδοτικό τώρα δεν χρειάζεται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας πόσα fps πιανεις στο pubg στο υπαρχον συστημα και σε τι ρυθμισεις;

Και επειδη μονο ειδικος δεν ειμαι αλλα επειδη κοιταω δεξια-αριστερα τα νεα , μηπως θα συμφερε και ενα σεναριο του να πουλησεις το ηδη υπαρχον (ολο το συστημα μαλλον) λεμε πχ ενα 200αρι(παραδειγμα η τιμη δεν λεω ποσο θα πιασει κανονικα) και να βαλεις και τα 500 που λες και να πας στα 700 ευρω(πανω κατω) ενα νεο πυργο με τα παντα κομπλε ; ας σου πουν οι πιο ειδικοι εδω και αυτο το σεναριο ισως παιζει αν το σκεφτεσαι

εγω πιστευω για pubg απο την αρχη εναν πυργο αμα σου προτεινουν με αυτα τα χρηματα θα ναι πολυ κομπλε καλυτερα απο τωρα πιο futureproof και ειναι αρκετα χρηματα θα πας και σε καλυτερα γραφικα δηλαδη θα σαι καλα απο fps εκτιμω αλλα ακου διαφορες γνωμες και αναλογα το τι θες επελεξε αλλωστε στην καλυτερη επιλογη θα συμφωνησουν και οι περισσοτεροι μαλλον

αλλα ειναι σε σενα πανω απ'ολα το τι θες και πως το σκεφτεσαι αν θες να δωσεις τωρα λιγα περισσοτερα λιγα τωρα και με την πρωτη ευκαιρια να το αλλαξεις αν εχεις περισσοτερα χρηματα ή δεν σε καλυπτει και τα σχετικα αλλα βαλε τα υπερ και τα κατα σε καθε σεναριο και τι θες και καντο πραξη, χρηματα δινεις οποτε κανε οτι σε συμφερει περισσοτερο απ'ολες τις αποψεις

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα medium το παιζω με 70-90 fps.. Μερικες φορες τρωει κατι αποτομα σκαλωματα και πεφτουν ξαφνικα τα fps.. Αλλα ειναι σαν να lockarei η οθονη, σαν να παγωνει για μισο δευτερολεπτο και από ρκει που εχω 80 fps να παει στα 40 και μετά επανέρχεται παλι.. Αυτο δεν ξερω ισως οφειλεται στο ότι εχω μια ram 8gb μονο? Και ισως οτι δεν εχω ssd? Γιατι βλεπω υπαρχει κολλημα στο παιχνιδι και με το που ξεκιναει το παιχνιδι.. Σαν να αργει να κανει render τα κτήρια και γενικα ολο το τοπιο τριγυρω. 

Οσον αφορα για το πως το σκέφτομαι...Δεν σκεφτομαι να αλλαξω pc στα επομενα 2 χρονια και τωρα που το ξανασκεφτηκα θα επενδυσω και στα περιφερειακα αρκετα πριν κατασταλαξω στο να φτιαξω καινούργιο pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...