Προς το περιεχόμενο

Νέο λογότυπο για τον Chromium-based browser της Microsoft, Edge


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, j2k είπε

firefox και ξερο ψωμι

+1000. Μετά από το πέρασμα μου από όλα τα κρομοειδή για κάποιο λόγο είχα τον Firefox ως τη τελευταία μου επιλογή.

Μετά όμως από τη χρήση των containers του και του εξαιρετικού PIP του πλέον δεν υπάρχει επιστροφή για μένα.

Σε κανένα κρομοειδές.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

+1000. Μετά από το πέρασμα μου από όλα τα κρομοειδή για κάποιο λόγο είχα τον Firefox ως τη τελευταία μου επιλογή.

Μετά όμως από τη χρήση των containers του και του εξαιρετικού PIP του πλέον δεν υπάρχει επιστροφή για μένα.

Σε κανένα κρομοειδές.

Πως κάνεις μπαμ ότι δεν είσαι PRO user.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Για browsing μόνο FF (από το 2003 ).
Για δουλειά Edge canary και μετά Beta (π...ο στο γούγλη)
Και για τσόντες, τόρρεντ, κλπ, Opera λόγο του πολύ βολικού ενσωματωμένου VPN/AdBlock με flash support.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stefanos_th είπε

πολυ μου αρεσει το καινουριο λογοτυπο !

τελειο ειναι !

Θελω να εχω ενα ωραιο εικονιδιο να παταω ,  για το κλεμμενο open source chromium της microsoft .

κλεμμενο  και open source δεν πανε μαζι :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Dr.Richard Axel είπε

Πως κάνεις μπαμ ότι δεν είσαι PRO user.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Για browsing μόνο FF (από το 2003 ).
Για δουλειά Edge canary και μετά Beta (π...ο στο γούγλη)
Και για τσόντες, τόρρεντ, κλπ, Opera λόγο του πολύ βολικού ενσωματωμένου VPN/AdBlock με flash support.

 

Ο κινέζος σου δίνει νομίζεις τζάμπα VPN 😂

Ένα proxy σου δίνει της κακιάς ώρας και τα hentai που βλέπεις τα ξέρει όλο το Beijing.

Καλύτερα να είμαι λιγότερο PRO.

Μέχρι κι εμείς ξέρουμε ότι free VPN δεν μας χρωστάει κανείς 😂

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

+1000. Μετά από το πέρασμα μου από όλα τα κρομοειδή για κάποιο λόγο είχα τον Firefox ως τη τελευταία μου επιλογή.

Μετά όμως από τη χρήση των containers του και του εξαιρετικού PIP του πλέον δεν υπάρχει επιστροφή για μένα.

Σε κανένα κρομοειδές.

 

τα containers τι ακριβως κανουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, aypnia είπε

Ο κινέζος σου δίνει νομίζεις τζάμπα VPN 😂

Ένα proxy σου δίνει της κακιάς ώρας και τα hentai που βλέπεις τα ξέρει όλο το Beijing.

Καλύτερα να είμαι λιγότερο PRO.

Μέχρι κι εμείς ξέρουμε ότι free VPN δεν μας χρωστάει κανείς 😂

Ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις, Το pro δεν πάει στον opera αλλά στον Edge Chromium. Αυτό επειδή η Google έχει σκίσει το σύμπαν, έτσι όλοι οι developers φτιάχνουν web apps για chromium based browsers οπότε είσαι αναγκασμένος ;). Ο "Κινέζος" μου προσφέρει socks proxy (και όχι αληθινό VPN) που είναι στην Ουκρανία. Δεν με ενδιαφέρει η ανωνυμία αλλά να μη μου τα πρήζει ο ISP μου. Τώρα μπορεί να μου πεις, καλά και ο opera chromium based είναι γιατί δεν τον χρησιμοποιείς; Για 2 λόγους, ο πρώτος είναι γιατί δεν θέλω να μπερδεύω την δουλειά με τα αλλά και επίσης πάρα πολλά web apps είτε διαμαρτύρονται είτε κολλάνε με αυτόν. Τέλος ο Firefox είναι ο μοναδικός browser που με 3 κινήσεις τον φτιάχνεις να κρατάει το history,cookies κλπ μέχρι να τον κλείσεις. Όσο και να σου φαίνεται παλαβό κανένας άλλος browser δεν προσφέρει αυτό το απλό πράγμα.
Btw έχω 3ης υπηρεσίες paid proxy  VPN και την μια κατά 99% δεν την έχεις ακούσει ποτέ γιατί είναι ειδικού σκοπού ;) Οπότε έχω όλες τις επιλογές που χρειάζομαι.

 

Επεξ/σία από Dr.Richard Axel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dr.Richard Axel είπε

Ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις, Το pro δεν πάει στον opera αλλά στον Edge Chromium. Αυτό επειδή η Google έχει σκίσει το σύμπαν, έτσι όλοι οι developers φτιάχνουν web apps για chromium based browsers οπότε είσαι αναγκασμένος ;). Ο "Κινέζος" μου προσφέρει socks proxy (και όχι αληθινό VPN) που είναι στην Ουκρανία. Δεν με ενδιαφέρει η ανωνυμία αλλά να μη μου τα πρήζει ο ISP μου. Τώρα μπορεί να μου πεις, καλά και ο opera chromium based είναι γιατί δεν τον χρησιμοποιείς; Για 2 λόγους, ο πρώτος είναι γιατί δεν θέλω να μπερδεύω την δουλειά με τα αλλά και επίσης πάρα πολλά web apps είτε διαμαρτύρονται είτε κολλάνε με αυτόν. Τέλος ο Firefox είναι ο μοναδικός browser που με 3 κινήσεις τον φτιάχνεις να κρατάει το history,cookies κλπ μέχρι να τον κλείσεις. Όσο και να σου φαίνεται παλαβό κανένας άλλος browser δεν προσφέρει αυτό το απλό πράγμα.
Btw έχω 3ης υπηρεσίες paid proxy και την μια κατά 99% δεν την έχεις ακούσει ποτέ γιατί είναι ειδικού σκοπού ;) Οπότε έχω όλες τις επιλογές που χρειάζομαι.

 

Για τα torrent σε τι μπορεί να βοηθήσει κάποιον ο Opera;

Θες torrent client και κανονικό VPN για να κατέβει και να μη σε πάρει χαμπάρι τι κατεβάζεις ο ISP.

Τα περί Opera σχολίασα και απλά νομίζω ότι δεν...

Αν φτιάχνεις web apps τότε ναι έχει κάποια λογική να χρησιμοποιείς σώνει και καλά και κάποιον chromium based.

Είσαι όμως ειδική περίπτωση, δεν αφορά αυτό τη πλειοψηφία του κόσμου.

Παρακαλώ, δεν έχω θέμα στο να σε επιβεβαιώσω. Τι να κάνουμε δεν είμεθα όλοι PRO 🙂

3 ώρες πριν, stefanos_th είπε

τα containers τι ακριβως κανουν ?

Μπορείς να περιορίσεις κάποιο site, πχ το Facebook και να μη σε "ακολουθεί" σε όλο το internet.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stefanos_th είπε

 

τα containers τι ακριβως κανουν ?

Μπορείς να έχεις διαφορετικα Session σε ξεχωριστά Tabs.
Σκέψου δλδ οτι μπορείς να έχεις ανοικτό το gmail σου και σε δευτερο tab να έχεις ανοικτό ένα δευτερο gmail account που έχεις.

Αν ο τομέας της δουλειάς σου είναι στο web developing... σου λύνει τα χέρια να μπορείς να δοκιμάζεις διαφορετικά session έτσι εύκολα.

Και οι Chromium browsers το κανουν (Chrome, Edge, Opera, Vivaldi) αλλά με ένα πιο δύσχρηστο τρόπο. Πρακτικά εκεί αλλάζεις χρήστη λειτουργίας ενώ στο Firefox παραμένεις στον ίδιο χρήστη. Εχεις τα ίδια Favorites κλπ.

21 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

μπηκα στα ανέκδοτα κατα λάθος?

Έχει βοηθήσει απίστευτα η Microsoft στο developing του Chromium Open Source. Μπορείς να μπεις στα commit και να δεις τι γίνεται το τελευταίο 6μηνο για να καταλάβεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους Cosmote για ίντερνετ! :P

 

Πάντως αν εξαιρέσεις κάτι παρομοιώσεις τοπικά με cosmote κλπ, όλοι στα ξένα βλέπουν τις ομοιότητες με Firefox nightly/developer

images?q=tbn:ANd9GcS6gadhXMqhyrxdCI9pw85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...