Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα: InkTank vs Laser. Τι συμβαίνει;


menthol1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι πλέον να αλλάξω τον πολύ παλιό Canon Pixma που έχω σπίτι γιατί ρουφάει το μελάνι με το καλαμάκι. Το κάθε cartridge βγάζει-δε βγάζει 100 σελίδες και κοστίζει 20-25€ που προφανώς είναι εξαιρετικά ασύμφορο, άσε που αρχίζει να τσαλακώνει και τις σελίδες ή να τις λερώνει μερικές φορές. Όγκος εκτυπώσεων ελάχιστος, το πολύ 50 σελίδες το μήνα.

Αυτό που ψάχνω θα ήθελα να έχει:

  • Έγχρωμη εκτύπωση (δε με πολυενδιαφέρουν φωτογραφίες)
  • Σάρωση (απλή όψη έστω, δεν θέλω feeder)
  • Κασέτα χαρτιού (έστω και μικρή, δε θέλω κάθε φορά να ανοίγω να βάζω ούτε να βρίσκεται το χαρτί έξω να σκονίζεται)
  • Συνδεσιμότητα Ethernet (wi-fi, κινητά δεν με ενδιαφέρουν)
  • Σχετικά συμπαγές μέγεθος να μπεί όμορφα πάνω σε γραφείο μην είναι γαϊδούρι
  • Κόστος Max 350€ συζητήσιμο.

Ξεκινώντας την αναζήτηση έβαζα δαγκωτό laser. Βρήκα λοιπόν έναν Lexmark, τον MC3224dwe που λέει ότι είναι και καινούριος και συμπαγής κτλ. Κοιτάω λίγο το κόστος και βλέπω ότι το ένα toner για 1500 σελίδες κοστίζει περίπου 75€, ήτοι 5c η σελίδα.

Διαβάζοντας λίγο και εδώ μέσα, βλέπω ότι έχουν βγει και οι Ink tank, που υπόσχονται χαμηλό κόστος εκτύπωσης. Στην αρχή ήμουν διστακτικός, αλλά κοιτάζοντας ένα μοντέλο της Canon, συγκεκριμένα τον G6040 βλέπω ότι παίρνει φυσίγγια μελανιού με απόδοση περίπου 6.000 σελίδες και κόστος... χώμα 8€ ξέρω γω.

Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ; Τουλάχιστον στα χαρτιά στο κόστος εκτύπωσης δείχνει ο Ink tank να του ρίχνει στα αυτιά και στο πολύ χαλαρό. Τι λάκκο έχει η φάβα; Τι χάνω; 

Ευχαριστώ,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

InkTank. Σχεδόν τσάμπα εκτυπώσεις. 

Έχω 1 epson L130 εγώ, το επόμενο μοντέλο ο πατέρας μου, στο ένα γραφείο έναν M100 (ασπρόμαυρο) και στο άλλο ένα πολύμηχάνημα (δεν θυμάμαι πιο). 

Άψογα, γρήγορα, το μελάνι αλήθεια... δεν τελειώνει... και αν τελειώσει 7-8 ευρώ κάνει το κάθε ένα γνήσιο...  

Το μοναδικό τρικ είναι ότι πρέπει να κάνεις 1-2 εκτυπώσεις τουλάχιστον κάθε εβδομάδα για να μην στεγνώνει το μελάνι στα σωληνάκια ...

Επεξ/σία από ZauZ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ZauZ είπε

InkTank. Σχεδόν τσάμπα εκτυπώσεις. 

Έχω 1 epson L130 εγώ, το επόμενο μοντέλο ο πατέρας μου, στο ένα γραφείο έναν M100 (ασπρόμαυρο) και στο άλλο ένα πολύμηχάνημα (δεν θυμάμαι πιο). 

Άψογα, γρήγορα, το μελάνι αλήθεια... δεν τελειώνει... και αν τελειώσει 7-8 ευρώ κάνει το κάθε ένα γνήσιο...  

Το μοναδικό τρικ είναι ότι πρέπει να κάνεις 1-2 εκτυπώσεις τουλάχιστον κάθε εβδομάδα για να μην στεγνώνει το μελάνι στα σωληνάκια ...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν στεγνώσει το μελάνι υπάρχει διαδικασία καθαρισμού που το σώζει ή αχρηστευεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει αλλά δεν μπορείς να την κάνεις συνέχεια. Σου καταναλώνει ένα 5-10% του μελανιού αλλά γεμίζει και ένα εσωτερικό δοχείο. Καλύτερα δηλαδή να κάνεις χρήση (ακόμα και αν τυπώσεις 2-3 άσχετα πράγματα) παρά να κάνεις καθε μήνα την διαδικασία καθαρισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Επιτρέψτε μου να σας μιλήσω από πείρας.

Είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός και ασχολούμαι 20 χρόνια με τις ηλεκτρονικές επισκευές.

Τα τελευταία 4 χρόνια είμαι (και) στον τομέα των πολυμηχανημάτων, εκτυπωτών, plotter, κ.τ.λ.

Το σύστημα Ink Tank που λανσάρισε πρώτη η Epson στην αγορά είναι ένα “θαυμάσιο” σύστημα και μόνο πλεονεκτήματα έχει.

Χαμηλό κόστος αναλώσιμων, χαμηλό κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα.

Μεγάλο Μειονέκτημα:
Αυτής της κατηγορίας οι συσκευές είναι κατασκευασμένες για μεγάλο όγκο εκτυπώσεων. Όταν ξεκινήσει και λειτουργεί η συσκευή, η έκχυση της μελάνης κάνει και συντήρηση της κεφαλής. Έτσι αν μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα ανενεργή η συσκευή, π.χ. 1-2 εβδομάδες, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να κολλήσουν τα κλείστρα της κεφαλής.

Ανταλλακτικά υπάρχουν αλλά ξεκινάνε από 90€-100€ μέχρι και 160€-180€ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ.

Για την σωστή συντήρηση της συσκευή είναι καλό να κρατήσουμε ένα διαφημιστικό ή μια εκτύπωση με πολλά χρώματα και να του κάνουμε ένα αντίγραφο μια με δυο φορές την εβδομάδα για να “κυλήσουν” όλα τα χρώματα και η μελάνη να κάνει συντήρηση στο σύστημα έκχυσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...