Προς το περιεχόμενο

Να αναβαθμισω η να τα βαψω μπλε και στην θαλασσα;


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες.

Το 2016 ειχα φτιαξει ενα PCακι με τα εξης πραγματα:

ΜΒ: ASUS H110M-K

RAM: 2 x CORSAIR CMV8GX4M1A2133C15 8GB DDR4 2133MHZ (16GB)

CPU: i5-6400

GPU: Gigabyte GeForce GTX 1060 6GB

SSD: PATRIOT BLAST 120GB 2.5'' - HDD: 1 x 1TB, 1 x 500GB

PSU: BE QUIET! SYSTEM POWER 7 400W

Οπως ειναι λογικο εχει αρχισει πλεον να δειχνει τα χρονια του. Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης. Αξιζει τον κοπο να το αναβαθμισω με συνδιασμο μεταχειρισμενων και καινουριων parts σε CPU (i7-7700), GPU (RTX 2060) & SSD (500GB minimum) η ειναι καλυτερο να ξεκινησω απο την αρχη ενα νεο build?

Οπως καταλαβαίνετε ειναι αρκετα ακριβο το να στηθει μηχανημα απο την αρχη αλλα απο την αλλη με την αλλαγη των parts που εγραψα θα παρει παραταση ζωης το PCακι;

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύστημα φαίνεται μια χαρά για gaming σε 1080p. Για πιο λόγο να αναβαθμίσεις? Τι οθόνη έχεις?

Επεξ/σία από ktf
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ktf είπε

Το σύστημα φαίνεται μια χαρά για gaming σε 1080p. Για πιο λόγω να αναβαθμίσεις? Τι οθόνη έχεις?

Παιζω κυριως VR σε oculus και εκει εχει αρχισει να τα βρισκει σκουρα. Αν και για να πω την αληθεια πιο πολυ πρεπει να την ακουει λογο μηχανικων δισκων (αυτη θα ειναι η 1η αναβαθμιση). Απο εκει και περα το 2d gaming γινεται σε 4k τηλεοραση (σε 1080p) και σε projector και οχι σε καποια οθονη με τρελα MHz. Το PC χρησιμοποιειται σαν κονσολα κοινως.

 

Υπολογισα οτι το upgrade θα μου στοιχησει γυρω στα 500 ευρω (συνδιασμος καινουριων + μτχ) ποσο σαφως μικροτερο απο το να στηθει κατι απο την αρχη. Ο κυριοτερος λογος που σκεφτομαι την αναβαθμιση αντι του καινουριου ειναι το οτι του χρονου βγαινουν οι νεες κονσολες και δεν ξερει κανεις τι αλλαγες θα φερουν αυτες (και) στο PC Gaming. Οποτε θεωρω λιγο ριψοκυνδινο να δωσει καποιος πολλα λεφτα για νεο build αυτη την στιγμη.

Απο την αλλη βεβαια υπαρχει και ο φοβος να δωσω 500 ευρω για αναβαθμιση και σε ενα χρονο να σερνεται.

Η ερωτηση μου ειναι θεωρειτε οτι η 7η γενια CPU της Intel αποτελει ακομα μια αξιοπρεπη αναβαθμιση η λογο Ryzen και περισσοτερων πυρηνων γενικοτερα η αγορα εχει στραφει προς τα εκει οποτε και δεν αξιζει τον κοπο να κρατησω τα ιδια και να παω σε i7 απο i5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το msi afterburner και δες αν ο επεξεργαστής σου πιέζεται. 

Εκτιμώ ότι ενώ η κάρτα σου θα είναι στο 100% ο επεξεργαστής σου θα είναι στο 40%.

Συμπέρασμα: πάρε μια καλή κάρτα γραφικών.

Πχ εγώ έχω i5 9400 και rx580 8gb.

Ο επεξεργαστής κάνει διακοπές και η κάρτα στο 100%.

Σε άλλο σύστημα με i3 6100 και rx570 4gb ο επεξεργαστής στο 50% η κάρτα στο 100%.

Αυτά....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η μητρικη εχει PCI express 3.0 οποτε και εγω ψηφιζω για καρτα. Κοινη ομολογια για gaminh η intel ειναι καλυτερη αλλα οχι πλεον λογω απο την 2η γενια ryzen και μετα η amd ριχνει της intel κατα πολυ. Προταση δικη μου να δωσεις κατι παραπανω για μια αξιοπρεπη καρτα γραφικων και γυρισε το συστημα σε SSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kinq1 είπε

Βάλε μια καλή κάρτα γραφικών κι ένα μεγάλο ssd για τα παιχνίδια και είσαι κομπλέ.

προσυπογράφω.... εχουν πεσει πολυ οι ssd μπορεις να τσιμπησεις εναν μεγαλο σε τιμή καλού μηχανικού πλέον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ παιδια!

SSD το εχω βαλει στο προγραμμα απλως περιμένω να πεσουν λιγο ακομα οι τιμες σε χωρητικότητα 1TB. Δεν θελω να γεμισω 500ρηδες.

 

Οποτε απο οτι καταλαβα δεν μου προτείνετε να αλλαξω και CPU. Με μια GPU θα την παλεψω μεχρι να κανω ενα full upgrade σε νεοτερης τεχνολογιας μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, FasTaker said:

 Κοινη ομολογια για gaminh η intel ειναι καλυτερη αλλα οχι πλεον λογω απο την 2η γενια ryzen και μετα η amd ριχνει της intel κατα πολυ.

Πόσο λάθος. Και όχι μόνο τις ρίχνει αλλά και "πολύ". Παραπληροφόρηση. Εννοείς οτι είναι ανταγωνιστική.

@vste Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο συνδυασμός i5 και αργής μνήμης θα σε κρατάει χαμηλά, πολλές φορές η κάρτα δεν θα μαξάρει για αυτόν και μόνο τον λόγο. Ποιό συγκεκριμένα σε αυτό που το θές, το VR είναι πονεμένη ιστορία. Και εξαρτάται τι παιχνίδια θέλεις να τρέξεις. Αντιστοίχως (σαφώς όχι 1 προς 1, αλλά σαν παράδειγμα), σαν να ζητάς να τρέξει 4Κ. Θέλει μηχάνημα με καχούνια (γενικά).

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...