Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για πετροβάμβακα


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κυριοι, 

Επειδη θελω να μονωσω το ταβανι ισογειου διοροφης κατοικιας, θα ηθελα να ρωτησω τι πετροβαμβακα να χρησιμοποιησω??? Κ βασικα θελω να ρωτησω τι παιζει με τη πυκνοτητα που εχει ο καθε πετροβαμβακας. Το ισογειο ειναι 4 μετρα υψος, θα κατεβει στα 3 μετρα και 7α κλειστει με γυψοσανιδα. Ο πανω οροφος κατοικειται. Το σπιτι ειναι 80τ.μ. Καμια ιδεα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εαν ειναι να το κανεις μονος σου καλυτερα βαλε ορυκτοβαμβακα αντι για πετροβάμβακα καθώς ο τελευταίος ειναι επικινδυνος και θελει στολή μασκες κλπ για να δουλευτει.

απο εκει και περα λιγο καλυτερη τιμή θα εχεις εαν παρεις ρολό που κανονικά το βάζουν σε σκεπες αντι για αυτόν που ειναι σε πλακες - το θεμα ειναι τι σε βολευει και απο τεχνικης αποψης βεβαια αναλογα το πως θα το βάλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην στεγη(στο δωμα δηλαδη) που εβαλα πριν κανενα 2μηνο εβαλα δυο 5αρια σταυρωτα fibran geo 050 σε πλακες.

Το παρακατω ειναι.

https://fibran.gr/portfolio-item/fibrangeo-b-050/

Eνα αλλο που κοιτουσα αλλα λογο κοστους δεν πηγα σε αυτο ειναι το aritherm.

http://www.fibralco.gr/monotiko-aritherm/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Στην στεγη(στο δωμα δηλαδη) που εβαλα πριν κανενα 2μηνο εβαλα δυο 5αρια σταυρωτα fibran geo 050 σε πλακες.

Το παρακατω ειναι.

https://fibran.gr/portfolio-item/fibrangeo-b-050/

Eνα αλλο που κοιτουσα αλλα λογο κοστους δεν πηγα σε αυτο ειναι το aritherm.

http://www.fibralco.gr/monotiko-aritherm/

Τι κοστος σου ηρθε το τ. μ για το geo 050

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

 εαν ειναι να το κανεις μονος σου καλυτερα βαλε ορυκτοβαμβακα αντι για πετροβάμβακα καθώς ο τελευταίος ειναι επικινδυνος και θελει στολή μασκες κλπ για να δουλευτει.

απο εκει και περα λιγο καλυτερη τιμή θα εχεις εαν παρεις ρολό που κανονικά το βάζουν σε σκεπες αντι για αυτόν που ειναι σε πλακες - το θεμα ειναι τι σε βολευει και απο τεχνικης αποψης βεβαια αναλογα το πως θα το βάλεις...

Θα εχει την ιδια αποδοση ο ορυκτοβαμβακας σε σχεση μς τον πετροβαμβακα??? Αμα εισαι γνωστης τι μου προτεινεις??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Legolas είπε

Τι κοστος σου ηρθε το τ. μ για το geo 050

Δεν θυμαμαι καθολου και οτι κα να σου πω θα σου πω ψεματα τωρα αλλα το εβαλα μεσω του εξοικονομω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Legolas είπε

Τι κοστος σου ηρθε το τ. μ για το geo 050

Θα εχει την ιδια αποδοση ο ορυκτοβαμβακας σε σχεση μς τον πετροβαμβακα??? Αμα εισαι γνωστης τι μου προτεινεις??? 

Ναι είναι σχεδόν στα ίδια. Κάπου κερδίζει το ένα κ κάπου χάνει σε ήχο θερμοκρασία κλπ. Προσωπικα μόνο knauf σε -βαμβακες ειδάλλως τα fibran που ειπώθηκαν είναι επίσης εξαιρετικά Υλικά σαν μάρκα. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να κατεβάσεις το ισόγειο 1 μέτρο; Θα μπορούσες να μονώσεις απευθείας το ταβάνι με αλλο υλικο+σοβά και να κρατήσεις το ύψος. Αν θέλεις να βάλεις πετροβάμβακα τότε το geo 050 είναι μια χαρά. Το υλικό έχει λ-0.034 που είναι πολύ καλό, για να πιάσεις τον κανονισμό θερμομόνωσης (ΚΕΝΑΚ) θέλεις περίπου 7 πόντους. Αμα το πάνω κατοικείται και θερμένεται μπορείς να πάς και σε μικρότερο πάχος. Οι πλάκες θα είναι δύσκολες στην τοποθέτηση, το ρολό είναι πιο ευκολο αλλα έχει μικρότερη θερμική απόδοση και θα πρέπει να βάλεις πιο παχύ υλικό. Καλο είναι να μιλήσεις και με τον μάστορα σου πριν διαλέξεις πλάκες ή ρολό. Οτι και να πάρεις θα πρέπει το R να είναι κοντά στο 2, όπου R=d(παχος)/λ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εβαλα Aritherm και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μακρια απο το πετροβαμβακα, καρκινογονος γαρ. Βεβαια προυποθεση για μια ΚΑΛΗ μονωση ειναι και η ΚΑΛΗ δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, lary7 είπε

Γιατί θέλεις να κατεβάσεις το ισόγειο 1 μέτρο; Θα μπορούσες να μονώσεις απευθείας το ταβάνι με αλλο υλικο+σοβά και να κρατήσεις το ύψος. Αν θέλεις να βάλεις πετροβάμβακα τότε το geo 050 είναι μια χαρά. Το υλικό έχει λ-0.034 που είναι πολύ καλό, για να πιάσεις τον κανονισμό θερμομόνωσης (ΚΕΝΑΚ) θέλεις περίπου 7 πόντους. Αμα το πάνω κατοικείται και θερμένεται μπορείς να πάς και σε μικρότερο πάχος. Οι πλάκες θα είναι δύσκολες στην τοποθέτηση, το ρολό είναι πιο ευκολο αλλα έχει μικρότερη θερμική απόδοση και θα πρέπει να βάλεις πιο παχύ υλικό. Καλο είναι να μιλήσεις και με τον μάστορα σου πριν διαλέξεις πλάκες ή ρολό. Οτι και να πάρεις θα πρέπει το R να είναι κοντά στο 2, όπου R=d(παχος)/λ.

Για πιο λογο να εχω 4 μετρα υψος? Να φευγει η θερμανση πανω? Οι Ελληνες μαστορες ειναι κατα 90% ασχετοι και κατα 95% απαταιωνες. Γιαυτο δεν εχω μαστορα. Τα βαζω μονος μ. Αυτο με το R δεν το ξερα. Ευχαριστω για τη πληροφορια. Και γενικα σας ευχαριστω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Προσωπικα εβαλα Aritherm και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μακρια απο το πετροβαμβακα, καρκινογονος γαρ. Βεβαια προυποθεση για μια ΚΑΛΗ μονωση ειναι και η ΚΑΛΗ δουλεια.

Οτι λενε πως ειναι καρκινογονος ναι το λενε και το εχου ακουσει και διαβασει βεβαια αλλα τον ειχαν απαγορεψει αν οντως ηταν πολυ επικινδυνος αλλα τον χρησιμοποιουν πολυ και στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο ακομη.Οσα συνεργεια εχω δει να βαζουν δεν φορανε καν μασκες η γαντια η οτιδηποτε αλλο για προστασια.Φυσικα ομως θελει με μασκα,γαντια κλπ για παν ενδεχομενο.

Κι εγω aritherm θα εβαζα αλλα ξεφευγα πολυ γιατι ανεβαινε πολυ το κοστος αλλα κι ενας αλλος λογος που δεν το εβαλα μιας και ειναι δωμα ειναι οτι δεν ειναι αντιτρωκτικο αντιθετα με τον πετροβαμβακα που ο οποιος ειναι.

Αnyway οτι κι αν βαλει ο ts την δουλεια του θα την κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Legolas είπε

Για πιο λογο να εχω 4 μετρα υψος? Να φευγει η θερμανση πανω? Οι Ελληνες μαστορες ειναι κατα 90% ασχετοι και κατα 95% απαταιωνες. Γιαυτο δεν εχω μαστορα. Τα βαζω μονος μ. Αυτο με το R δεν το ξερα. Ευχαριστω για τη πληροφορια. Και γενικα σας ευχαριστω ολους

Αν μονώσεις το ταβάνι και τους περιμετρικούς τοίχους τότε δεν θα έχεις θέμα με απώλεια θερμότητας, τα 4 μέτρα δίνουν μια οπτική άνεση, κάνουν τον χώρο πιο μεγάλο για αυτό και πολλά διαμερίσματα του μεσοπολέμου έχουν αυξημένο εσωτερικό ύψος. Μετά τον πόλεμο ήρθε η αντιπαροχή και η ανοικοδόμηση και το ύψος περιορίστηκε στα 3μ, για να μπορούν να βγάλουν 1+ όροφο παραπάνω. Η πυκνότητα έχει να κάνει κυρίως με τις μηχανικέ αντοχές του υλικού, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ εσένα, αλλά να πάρεις κάτι που ειναι λιγο πυκνο και οχι κατι φθηνιάρικα ρολα που ειναι σαν βαμβάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά δεν ξέρω εάν χρειάζεται να το μονώσεις καθώς από πάνω είναι σπίτι, επομένως απώλειες δεν θα έχεις αλλά και να έχεις θα τις εκμεταλλεύεται το σπίτι. εάν δεν σε ενοχλεί το ύψος, μπορείς να το κατεβάσεις και κάτω από τα 3 μέτρα υπό προϋποθέσεις

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Αν μονώσεις το ταβάνι και τους περιμετρικούς τοίχους τότε δεν θα έχεις θέμα με απώλεια θερμότητας, τα 4 μέτρα δίνουν μια οπτική άνεση, κάνουν τον χώρο πιο μεγάλο για αυτό και πολλά διαμερίσματα του μεσοπολέμου έχουν αυξημένο εσωτερικό ύψος. Μετά τον πόλεμο ήρθε η αντιπαροχή και η ανοικοδόμηση και το ύψος περιορίστηκε στα 3μ, για να μπορούν να βγάλουν 1+ όροφο παραπάνω. Η πυκνότητα έχει να κάνει κυρίως με τις μηχανικέ αντοχές του υλικού, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ εσένα, αλλά να πάρεις κάτι που ειναι λιγο πυκνο και οχι κατι φθηνιάρικα ρολα που ειναι σαν βαμβάκι.

το ύψος μειώθηκε όχι μόνο για να βγει ένας όροφος παραπάνω αλλά και για πρακτικούς λόγους καθώς τον χειμώνα έχεις τεράστιες απώλειες θερμότητας. βέβαια το καλοκαίρι τα σπίτια αυτά ήταν λίγο πιο δροσερά. 

σχετικά με την πυκνότητα, φυσικά παίζει ρόλο. άλλο λ (συντελεστή θερμοχωριτικότητας) έχει το ένα ρολλό, άλλο το άλλο. για κόστη δεν ξέρω αλλά ίσως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και DOW ή γραφιτούχα μόνωση και να έρθει φθηνότερα. εφόσον δεν έχεις περιορισμό ύψους και θέλεις να βάλεις μόνωση, διαλέγεις το καλύτερο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...