Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κατανάλωση mb (cosmote w.up)


Dimitris_iver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κατανάλωση δεδομενων από την στιγμή που άλλαξα συσκευή.

Είχα το samsung j5  3-4 χρονια περίπου και έκανα μετάβαση εδώ και 2 εβδομάδες σε xiaomi redmi note 8 pro.

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι με την παλιά συσκευή 2 με 3gb που έβαζα σαν πρόγραμμα μου βγάζανε περίπου τον μήνα.

Και τώρα εδώ και 2 εβδομάδες με την καινούργια συσκευή έχω βάλει ήδη 2 φορές κάρτα και μου έχει φάει ηδη κοντα 6gb με την ίδια χρήση όπως παλιά και καταναλώνει ασταμάτητα μεγάλο όγκο δεδομένων με το που μπω απλά μέσα σε μια εφαρμογή.

Από τις ρυθμίσεις του κινητού στην χρήση δεδομένων εννοείται ότι έχω τσεκαρει ποιες εφαρμογές τρώνε περισσότερα mb κτλπ ,και έχω κάνει τις κατάλληλες απενεργοποίησεις σε αυτές που πρέπει.

Απλά με την παλιά συσκευή έμπαινα σε μια εφαρμογή και θα μου έτρωγε π.χ 20-40mb.

Τώρα με την νέα συσκευή  καταναλώνει τα διπλάσια και τριπλάσια ίσα ισα με το που την ανοιγω.

Και δεν μπορώ να κτλβω εάν ευθύνεται αυτο από την καινούργια συσκευή Η από τον πάροχο δλδ την cosmote  Η από την αντικατάσταση της παλιάς σε καινούργια sim που έκανα και έχω πλεον  4g σύνδεση καθώς με την παλιά είχα μόνο 3g

 

Επεξ/σία από Dimitris_iver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ρυθμίσεις του κινητου,στην λίστα με την χρήση δεδομένων. Σου γραφει αναλυτικα και χρονολογικά το πότε,το ποσα mb και ποιες εφαρμογές σου τα καταναλώνουνε.

Το πρόβλημα είναι ότι στην νέα συσκευή τωρα μου τρώει τα διπλάσια και τριπλασια σε σχέση με την παλιά  ακριβως με την ίδια χρήση.

Δλδ στην παλιά έβγαζα τον μήνα άνετα με 3gb σε ιδικες περιπτώσεις βαριά και 4.και σε αυτήν έτσι όπως το πάει θα χρειαστούνε 10giga στο τελος.αφου μεσα σε 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το κινητό έχει φάει ηδη 5.

Και επειδή είμαι πρώτη φορά κάτοχος xiaomi δεν το χω ξαναδουλέψει και δεν γνωρίζω λέω μήπως φταίει η συσκευή είτε το λογισμικό του..δεν ξερω..

Μήπως αντιμετωπιζε και άλλος παρομοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είχες κάνει ρυθμίσεις στις εφαρμογές σου που δεν τις θυμάσαι. Π.χ. μπορεί να μην έχεις κατεβάσει τα τραγούδια απο το spotify και να στα παίζει μόνιμα απο ίντερνετ. Ή να κάνεις streaming στο netflix με την ψηλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dimitris_iver είπε

Στις ρυθμίσεις του κινητου,στην λίστα με την χρήση δεδομένων. Σου γραφει αναλυτικα και χρονολογικά το πότε,το ποσα mb και ποιες εφαρμογές σου τα καταναλώνουνε.

Το πρόβλημα είναι ότι στην νέα συσκευή τωρα μου τρώει τα διπλάσια και τριπλασια σε σχέση με την παλιά  ακριβως με την ίδια χρήση.

Δλδ στην παλιά έβγαζα τον μήνα άνετα με 3gb σε ιδικες περιπτώσεις βαριά και 4.και σε αυτήν έτσι όπως το πάει θα χρειαστούνε 10giga στο τελος.αφου μεσα σε 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το κινητό έχει φάει ηδη 5.

Και επειδή είμαι πρώτη φορά κάτοχος xiaomi δεν το χω ξαναδουλέψει και δεν γνωρίζω λέω μήπως φταίει η συσκευή είτε το λογισμικό του..δεν ξερω..

Μήπως αντιμετωπιζε και άλλος παρομοιο θέμα.

Εφαρμογές όπως το youtube το twitch κλπ όταν δουν ποιο γρήγορη γραμμή και μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης ανεβάζουν την ποιότητα του video, μόνο κάτι τέτοιο έχει λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...