Προς το περιεχόμενο

(Φτηνή εσπρεσιέρα) Κάψουλες ή όχι;


gonstathis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε αναζήτηση εσπρεσιέρας και έχω το κλασικό δίλημμα. Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τη γνώμη σας. Παίρνουμε σα δεδομένο ότι η μηχανή θα κοστίζει φτηνά, της τάξεως των 50-80€.

1)Στο θέμα της οικονομίας έχει μεγάλη διαφορά; Ας υποθέσουμε ότι οι κάψουλες θα κοστίζουν 0,25-0,3€΄. Ποιό θα είναι το αντίστοιχο κόστος (πάνω-κάτω) ενός καφέ αν δε χρησιμοποιήσω κάψουλες;

2)Στο θέμα ποιότητας, θα καταφέρω μετά από δοκιμές να φτιάξω καλό εσπρέσσο; Τουλάχιστον οι κάψουλες εγγυώνται ένα σταθερό αποτέλεσμα πάντα.

3)Στο θέμα της χρηστικότητας, έχει αρκετά μεγαλύτερο κόπο το καθάρισμα της μηχανής χωρίς κάψουλες; Αξίζει τη παραπάνω διαδικασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... έχει αναλυθεί πολλάκις. 

Ψάξε σε πιο παλιά θέματα, θα βρεις αρκετό υλικό.

1.δεν θα έχεις οικονομία , εάν εννοείς σύγκριση αγοράς ετοιμης κάψουλας με αλεσμένο (τυποποιημένη συσκευασία) καφέ, σε βάθος χρόνου.

2. Ποιότητα, απλά την ξεχνάς. Αν σου αρκεί ένα καφέ ζουμί που απλά μοιάζει με καφέ, τότε είναι δικό σου θέμα.

3. Οι περισσότερες έχουν σύστημα καθαρισμού πλέον. Σημαντικό ρόλο παίζει η παροχή σου (αν χρησιμοποιείς εμφιαλωμένο ή νερό δικτύου-ύπαρξη φίλτρου) κ πόσο συχνά την καθαρίζεις. Απλά οι πιο οικονομικές είναι κ λίγο να σου κάτσει λαχείο.

Χρησιμοποιώ αρκετά ακριβή (Γκάτζια) με ότι αυτό συνεπάγεται κ ο καφές πλέον είναι ακριβώς όπως μ'αρεσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω λίγο hijack το νήμα για κάτι σχετικό.

Πως μπορώ να ανακυκλώσω χρησιμοιημένες κάψουλες τρίτων εταιρειών; Ξέρω ότι η Nespresso δέχεται τις δικές της αλλά τις υπόλοιπες τι να τις κάνω εκτός από να τις πετάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές κάψουλες δε μπορείς να βρεις με 0,25. Οι καλές κοστίζουν από 0,35 και πάνω, οπότε θα σου πρότεινα καφετιέρα που να δέχεται αλεσμένο. Πάρε μία φθηνή (έτσι και αλλιώς από 50-150 είναι ίδιες πάνω κάτω) και αγόραζε καλό καφέ. Από coffe island κάνουν 5 Ευρώ τα 250γρ που σου βγάζουν 15-20 καφέδες (αναλόγως τη δόση). Εγώ έτσι το έχω κάνει και έχω καλύτερο αποτέλεσμα από τις κάψουλες Ιlly που έπαιρνα (και γευστικά και οικονομικά).

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afragorn κι εγώ κάψουλες τις illy χρησιμοποιώ τώρα, αλλά είναι πολύ ακριβές στα 0,50+€ ο μονός εσπρέσσο. Βέβαια, έχω δοκιμάσει και nespressο κάψουλες στα 0,25€ και αξιοπρεπείς μου φάνηκαν. (για τα επίπεδα καψουλών πάντα). Απλά αναρωτιέμαι αν με μια φτηνή εσπρεσιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ (arielli, rohnson, izzy κλπ) θα ναι όντως καλύτερη η ποιότητα του καφέ. Κατανοώ ότι στις ψηλές τιμές δε τίθεται θέμα, αλλά δυστυχώς δε με παίρνει να δώσω 200-300€ + λεφτά για μύλο ώστε να αναβαθμιστώ τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gonstathis είπε

Afragorn κι εγώ κάψουλες τις illy χρησιμοποιώ τώρα, αλλά είναι πολύ ακριβές στα 0,50+€ ο μονός εσπρέσσο. Βέβαια, έχω δοκιμάσει και nespressο κάψουλες στα 0,25€ και αξιοπρεπείς μου φάνηκαν. (για τα επίπεδα καψουλών πάντα). Απλά αναρωτιέμαι αν με μια φτηνή εσπρεσιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ (arielli, rohnson, izzy κλπ) θα ναι όντως καλύτερη η ποιότητα του καφέ. Κατανοώ ότι στις ψηλές τιμές δε τίθεται θέμα, αλλά δυστυχώς δε με παίρνει να δώσω 200-300€ + λεφτά για μύλο ώστε να αναβαθμιστώ τόσο.

Ειχα παρει μια izzy ,δεν λεω καλη ηταν αλλα βαριουμουν την διαδικασια και το καθαρισμα,ειδικα το πρωι που ηθελα εναν γρηγορο καφε για να φυγω.

Εχω παρει μια dolce gusto και σε συνδυασμο με καψουλες για lungo ειμαι ικανοποιημενος.Το κοστος ειναι περιπου στα 35λεπτα ο καφες.

16 εχει η συσκευασια και κοστιζει περιπου 5,50 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι illy που έπαιρνα μου έβγαινε 0.39 ο καφές (7 Ευρώ οι 18 καψουλες). Πλέον έχω πέσει στο  0, 25 (20 καφέδες τα 250γρ). Η διαφορά είναι τεράστια για τη τσέπη μακροπρόθεσμα.

Και εγώ μία απλή arielli πήρα σε ένα crazy sundays και είμαι ευχαριστημένος. Στις πρώτες δύο μέρες είχα άσχημη γεύση (λόγω πλαστικίλας), αλλά μετά έφτιαξε. Ποιοτικά είναι στα ίδια (και καλύτερα) επίπεδα από τη κάψουλα που είχα.

 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Narayan said:

Κάνω λίγο hijack το νήμα για κάτι σχετικό.

Πως μπορώ να ανακυκλώσω χρησιμοιημένες κάψουλες τρίτων εταιρειών; Ξέρω ότι η Nespresso δέχεται τις δικές της αλλά τις υπόλοιπες τι να τις κάνω εκτός από να τις πετάξω;

Εγώ τις βάζω στη σακούλα κ τις αφήνω για ανακύκλωση και αυτές. Μάλιστα μια φορά το είδε ο υπάλληλος και δε μου είπε τίποτα. Βέβαια πχ στις 200 οι 20 να είναι μη νεσπρεσσο σε μένα. Μιλάω όμως για τις lor που είναι αλουμίνιο και αυτές όχι τις πλαστικές 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έφυγα απο illy iperespresso λόγο κόστους και χτύπησα μια μηχανή arielli απο eshop.

Δοκίμασα αρκετούς αλεσμένους και τώρα με ένα μύλο κάνω δοκιμές σε κόκκους που βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές κιλού(<20€/kg).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theo93 είπε

Και εγώ έφυγα απο illy iperespresso λόγο κόστους και χτύπησα μια μηχανή arielli απο eshop.

Δοκίμασα αρκετούς αλεσμένους και τώρα με ένα μύλο κάνω δοκιμές σε κόκκους που βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές κιλού(<20€/kg).

Και πως πήγε η μετάβαση; Είσαι ικανοποιημένος τώρα; Ακόμα και χωρίς μύλο, με αλεσμένο απο πριν καφέ υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας; (η διαφορά κόστους εξυπακούεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gonstathis είπε

Και πως πήγε η μετάβαση; Είσαι ικανοποιημένος τώρα; Ακόμα και χωρίς μύλο, με αλεσμένο απο πριν καφέ υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας; (η διαφορά κόστους εξυπακούεται)

Εννοείτε πως είναι καλύτερα γιατί μπορείς να δοκιμάζεις μέχρι να βρεις αυτόν τον καφέ που σου ταιριάζει.

Στην αρχή βέβαια μέχρι να μάθεις πόση ποσότητα, πάτημα και χρόνο εκχύλισης χρειάζεσαι δεν θα είναι τόσο "ζυγισμένοι" οι καφέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...