Προς το περιεχόμενο

ρατσιστικη επιθεση σε προσφυγα


Napier

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα στο τρενο απο αθηνα-θεσνικη ο συντροφος μου που ειναι αναγνωρισμενος προσφυγας δεχτικε ρατσιστικη επιθεση απο ελεγκτη με απιστευτες εκφρασεις στα αγγλικα . τυπου εκφοβισμος επισης οτι δηθεν θα τον περιμενει η αστυνομια οταν κατεβει απο το τρενο κοκ . μεταξυ αλλων του ειπε οτι δεν εχει δικαιωμα στη χωρα και οτι απλα ειναι ενας προσφυγας και διαφορα τετοια κουλα, επισης εβγαλε φωτο την αδεια διαμονης του στο ακυρο. μου τα ειπε τηλεφωνικα οποτε με το που εφτασε στο τρενο πηγα στο σταθμο ενω δεν ειχα τετοιο σκοπο.

με τα πολλα τον βρηκα στον σταθμο τον ελεγκτη και ηταν χεσμενος. αιφνιδιαστικε που ειδε οτι ελληνας τον περιμενε στον σταθμο οποτε χεσμενος μου ειπε οτι λεει ψεμματα ο φιλος μου.το θεμα ομως ειναι οτι ηδη στο τηλεφωνο ειχα μιλησει και με μια φοιτητρια που ηταν επισης στο τρενο η οποια μου επιβεβαιωσε οσαν ειχαν συμβει. ομως η φοιτητρια μου ειπε δε θελεει να μπλεκει παραπανω. το θεμα ειναι οτι ρωταγα επιμονα το ονομα του και μου εκλισε τις πορτες του τρενου στα μουτρα και ετσι η αμαξοστοιχια αποχωρησε.

τι μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αλλαξει χωρα αυτος. εκεινος ειναι ο καρκινος οχι ο συντροφος μου. 

το πιο εξοργησιτικο ειναι οτι ο ελεγκτης επεστρεψε 5 φορες και συνεχως του εκανε σχολια τετοιοιυ τυπου. δλδ σχεδον στη μιση διαδρομη δεν τον αφηνε να ηρεμησει. 

ο φιλος μου το βιωσε βαθια . ειδα τον εχει επηρεασει ασχημα. πραγματικα ο ρατσισμος τσακιζει κοκκαλα. δε θελω να το αφησω. το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε μαρτυρες. μια μυνηση για ρατσιστικη επθεση δεν πληρωνεις το κατοσταρικο σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι χωριςς    λογο  του εκανε       ρατσιστικη επιθςεση? Μηπως    προηγηθηκε   κατι;;   η  επεσε απλα σε ρατσιστη ελεγκτη... εχω δει το αντιθετο  προσφυγες   μεταναστες  .να  εχουν  απαισια συμπεριφορα  επειδη δεν  ειχαν  εισητηριο πχ  και  γενικα πολλοι απο εχουν ασχημη συμπεροφορα  δεν το λεω ρατσιστικα αλλα  λεω  αυτο που εχω  βιωσει και δει .. 

Εαν εγιναν οπως    τα λες    και θελεις   να ασχοληθεις   κανε μυνηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικα και ειχε εισητηριο. δεν ειναι κανας παρακμιακος ο φιλος μου. βγαζει πανω απο χιλιαρικο το μηνα.

η αφορμη ηταν οτι ακουγε μουσικη με ακουστικα ο φιλος μου και δεν τον ακουσε αμεσως ουτε καν τον ειδε αμεσα. με αποτελεσμα ο ελεγκτης να αρχισει να του φωναζει για το εισητηριο. ο τροπος του ηταν χαλια και ο φιλος  μου του ζητησε ευγενικα πολλες φορες να αλλαξει τον τονο του απεναντι του. απο κει αρχισε και κλιμακωθηκε . ο φιλος μου εντωμεταξυ ειναι πολυ χαμηλων τονων  εχει παροιμιωδη υπομονη. ουτε καν υψωσε τον τονο της φωνης του. ενω του εδειξε το εισητηριο ο ελεγκτης συνεχισε το χαβα του.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε σε μλκ ελεγκτη τοτε  δεν νομιζω να αξιζει να ασοληθεις με μυνηση

    ισως να αναφερεις το περιστατικο σε καποιον αρμοδιο  της γραμμης  του οσε   μπας και του κανουν συσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα κοιτούσα όταν σταματήσει το τρένο σε σταθμό να βγάλω την ελεγκτή έξω για να καλέσω το 100 και να πάρουν τα στοιχεία του, θα έλεγα στο άτομο που θα συνόδευα να υποβάλλει μήνυση εναντίον του ελεγκτή. Αν αρνιόταν να βγει ο ελεγκτής θα κοιτούσα με κάποιον τρόπο να ενημερωθεί ο οδηγός να μην ξεκινήσει ο συρμός για να βγει ο ελεγκτής έξω. Τώρα το τι μπορείτε να κάνετε..... το πρώτο είναι να μάθετε όνομα ελεγκτή και μετά είτε καταγγελία στον φορέα είτε μήνυση είτε και τα δύο μαζί, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κινηθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερώνεις για τη συμπεριφορά του ελεγκτή ,  την υπηρεσία του πχ. τον ΟΣΕ,

τι ώρα έγινε το περιστατικό, σε ποια διαδρομή.

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Napier είπε

φυσικα και ειχε εισητηριο. δεν ειναι κανας παρακμιακος ο φιλος μου. βγαζει πανω απο χιλιαρικο το μηνα.

η αφορμη ηταν οτι ακουγε μουσικη με ακουστικα ο φιλος μου και δεν τον ακουσε αμεσως ουτε καν τον ειδε αμεσα. με αποτελεσμα ο ελεγκτης να αρχισει να του φωναζει για το εισητηριο. ο τροπος του ηταν χαλια και ο φιλος  μου του ζητησε ευγενικα πολλες φορες να αλλαξει τον τονο του απεναντι του. απο κει αρχισε και κλιμακωθηκε . ο φιλος μου εντωμεταξυ ειναι πολυ χαμηλων τονων  εχει παροιμιωδη υπομονη. ουτε καν υψωσε τον τονο της φωνης του. ενω του εδειξε το εισητηριο ο ελεγκτης συνεχισε το χαβα του.

Δλδ οι ανθρωποι   που βγαζουν κατω απo χιλαρικο ας πουμε 500 600 ευρω τους θεωρεις παρακμιακους και παρακατιανους;

Μηπως εισαι ρατσιστρια εσυ ;

 

 

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει η ίδια φάση σε παρέα μεταναστών/προσφύγων σε διαδρομή του ΟΣΕ Θεσσαλονίκη-Αθήνα το καλοκαίρι. Μάλιστα εκτός από την παρέα υπήρχε και ένας μοναχικός και σε φανερά άσχημη ψυχολογική κατάσταση στο βογάνι. Ο ελεγκτής ζήτησε σε όλους με ύφος απρεπέστατο το εισητήριο. Παρακολούθησα την όλη φάση και είχαν εισητήρια όλοι από όσο κατάλαβα. Τους ζήτησε και κάποια ακόμη χαρτιά και ενώ του τα έδειξαν άρχισε να τους ρωτάει διάφορα στα ελληνικά και επειδή δεν μπορούσαν να απαντήσουν, τα πήρε και άρχισε να γίνεται πιο έντονος. Τον τύπο που ήταν μόνος (αυτός είχε σίγουρα εισητήριο) τον σήκωσε από τη θέση του και τον πήγε σε άλλο βαγόνι ενώ αργότερα τον επέστρεψε στη θέση του με έναν άλλο υπάλληλο του ΟΣΕ. Επίσης ερχόταν ανά διαστήματα στις θέσεις όλων και τους έλεγε διάφορα.

Να σημειώσω τα εξής:

Και να μην είχε εισητήριο του βγάζει ο ελεγκτής επιτόπου χωρίς την παραμικρή επίπληξη. Μόνο πιυ είναι ακριβότερο.

Αυτή η αντιμετώπιση δεν ήταν προς ανθρώπους που δεν έχουν εισητήριο και αρνούνται να βγάλουν ή κρύβονται.  Μου έχει τύχει αντίστοιχο περιστατικό και η αντιμετώπιση ήταν δαφορετική. Στον επόμενο σταθμό ήρθε αστυνομία.

Ο ελεγκτής δεν ήταν στις "μαύρες" του. Μέχρι τη στιγμή που είδε αυτόν τον τύπο που ήταν μόνος του, με παλιά ρούχα και σχεδόν βουρκωμένος, γελούσε και μάλιστα αμέσως πριν αστειεύτηκε με ένα μικρό κοριτσάκι.

Ήταν νέος άνθρωπος.

 

2 ώρες πριν, Napier είπε

φυσικα και ειχε εισητηριο. δεν ειναι κανας παρακμιακος ο φιλος μου. βγαζει πανω απο χιλιαρικο το μηνα.

Ήθελα, εντελώς καλοπροαίρετα και επειδή βλέπω ότι έχει νόημα, να σου πω το εξής: ακόμη και εισητήριο να μην είχε δεν δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά. Επίσης το να είσαι παρακμιακός δε είναι έγκλημα δικό σου, αλλά της κοινωνίας και η κοινωνική θέση ή ο μισθός κάποιου δεν έχουν να κάνουν με την αξιοπρέπειά του και τον σεβασμό που χρήζει να του επιδεικνύεται.

 

Τώρα, γαι το πώς να κινηθείς. Άμα πάρεις ένα τηλέφωνο στον ΟΣΕ θα ξέρουν ακριβώς ποιος ήταν στο συγκεκριμένο δρομολόγιο.

 

 

Κουράγιο και πείσμα πες στον φίλο σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δλδ οι ανθρωποι   που βγαζουν κατω απo χιλαρικο ας πουμε 500 600 ευρω τους θεωρεις παρακμιακους και παρακατιανους;

Μηπως εισαι ρατσιστρια εσυ ;

Μπορει να ειναι και ρατσιστης!!1 

Σωστη η παρατηρηση σου παντως ανοιγει ενα θεμα θιγοντας τον ρατσισμο και λεει παραμκμιακους οσους εχουν χαμηλο εισοδημα  το γραφει αυτο  σε μια χωρα που ο βασικος ειναι πολυ κατω του 1000αρικου 

 Μετα θελουν να πιστεψουμε οσα μας γραφουν και να δωσουμε συμβουλες στους δηθεν αντι παρακμιακους υπερηφανους πολιτες .  Βρωμαει απο τον τιτλο  το θεμα. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φίλος είναι.

Βουλωμενο γραμμα διαβαζω 😁

Εαν ειναι μετοχος σε μκο και  νοικιαζει διαμερισματακια   θα παιξω τζοκερ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...