Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση Η/Υ με την δεύτερη


mrbictor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mrbictor είπε

Το τροφοδοτικό είναι CoolerMaster G550M.

Ειχα κανει ενα αυτόματο OC με το AI Suite 3 αλλά έκανα απεγκατάσταση στο πρόγραμμα και reset defaults στο BIOS.

Σήμερα το πρωι έβγαλα τα δυο καινούργια στικ RAM και παλι τα ιδια. Πρώτη φορά τίποτα, την δευτερη πήρε.

Αρχιζει και γίνεται σοβαρό το θέμα.

Να υπάρχει ασυμβατότητα στο HW μου φαίνεται λίγο δύσκολο μιας και εχω το μηχάνημα πανω απο 4 χρόνια. Το μοναδικό νεο εξάρτημα ειναι τα extra RAM sticks, τα οποία είναι ακριβώς ιδια με τα παλιά αλλά επιπλέον τα αφαίρεσα και δεν αλλαξε κατι.

Μπορει να ειναι η καρτα γραφικων;

Αφού τώρα δεν έχεις overclock,κάνε το internal pll overvoltage disable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με το fastboot απενεργοποιημένο, το pc ανοιξε "κανονικά" με την πρώτη αλλα κολλησε στο φόρτωμα των windows (μαυρη οθονη με την μπλε σημαια). 

Με την δευτερη πηρε κανονικά. Θα δοκιμασω και αυριο και μετα θα απεργοποιησω το internal pll overvoltage, το οποιο ειναι στο AUTO τωρα.

Το γεγονος βεβαια οτι καθε φορα συμπεριφέρεται διαφορετικά δεν βοηθαει στην λυση του προβληματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mrbictor είπε

Σημερα με το fastboot απενεργοποιημένο, το pc ανοιξε "κανονικά" με την πρώτη αλλα κολλησε στο φόρτωμα των windows (μαυρη οθονη με την μπλε σημαια). 

Με την δευτερη πηρε κανονικά. Θα δοκιμασω και αυριο και μετα θα απεργοποιησω το internal pll overvoltage, το οποιο ειναι στο AUTO τωρα.

Το γεγονος βεβαια οτι καθε φορα συμπεριφέρεται διαφορετικά δεν βοηθαει στην λυση του προβληματος.

Έχω κι εγώ παρόμοια προβλήματα μερικές φορές,φοβάμαι ότι αρχίζουν οι μητρικές μας και δείχνουν τα χρονάκια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 8:32 ΜΜ, Deka013 είπε

Έχω κι εγώ παρόμοια προβλήματα μερικές φορές,φοβάμαι ότι αρχίζουν οι μητρικές μας και δείχνουν τα χρονάκια τους.

Τι να πω ισως να ειναι και αυτο, σήμερα ανοιξε κανονικα με την πρωτη.

Ελπιζω το fastboot να εδωσε την λυση τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εβαλα και τις καινούργιες μνημες, την πρωτη μερα άνοιξε κανονικα αλλα τις δυο τελευταίες αμεσως μετα το POST σταματάει και βγαζει warning οτι το CPU fan δεν δουλεύει. Μπαίνοντας εκεινη την στιγμη στο BIOS το ανεμιστηράκι ειναι στις 590rpm και το εχει κοκκινο. Νομίζω 600rpm πρεπει να ειναι το οριο. 

Εαν κανω exit without saving απο το BIOS ανοιγει κανονικα και το ανεμιστηρακι δουλεύει κανονικά απο κει και περα.

Μπορω να αλλαξω καπου το οριο που δινει warning για το CPU fan;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...