Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με RAM


Gelu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

Αντιμετοπίζω το παρακάτω πρόβλημα σε νέο PC. Στο πρώτο boot που θα κάνει, αναγνωρίζονται απο τα Windows τα 8 από 16 GB ram. Το cpu-z παρ' όλα αυτά "βλέπει" και τα 16. Αν κάνω επανεκκίνηση τότε και τα Windows βλέπουν τη σωστή μνήμη. Η μητρική έχει τελευταίο bios και οι μνήμες είναι συμβατές με τη μητρική και τον επεξεργαστή. Έχει αντιμετωπίσει- λύσει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω συναντήσει πολλές φορές με LGA1366 socket, το CPU-Z βλέπει τις μνήμες αν είναι μέσα στο slot τους και μπορεί να διαβάσει τα info τους ενώ τα windows (και κάποια bios) τις εμφανίζουν μόνο αν δουν ότι δουλεύουν σωστά. Ο επεξεργαστής κάνει κάτι που λέγεται memory train οπότε μετά το reboot καταφέρνει να τις λειτουργήσει κανονικά (σε εμένα όχι πάντα, είναι αρκετά random). Επειδή έχω 6 modules για αυτό το PC έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω μόνο τα τρία (όλα τα modules εναλλάξ) αλλά δεν με βοήθησε, το πρόβλημα το έχω στο τρίτο slot (είναι three channel). Η ευαισθησία αν έχω καταλάβει καλά οφείλεται στον IMC του επεξεργαστή και όχι στη μητρική ή στις μνήμες. Φυσικά το να είναι καλές οι μνήμες και να είναι εντελώς ίδιες (όχι mix από modules) βοηθάει τον IMC να κάνει ποιο εύκολα τη δουλειά του.

Αν βρεις λύση στο πρόβλημα θα ήθελα πολύ να την ακούσω, επίσης γράψε και τι μητρική / επεξεργαστή / RAM έχεις ώστε να κάνεις ποιο εύκολο να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Τα windows την RAM δεν την εμφανίζουν καθόλου όπως εμένα ή την γράφουν σαν Hardware Reserved στο task manager;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν ειναι hardware reserved. Δεν την βλέπουν καθόλου. 
mobo: Aorus B450 Elite (rev. 1.0)

cpu: ryzen 5 2600x

ram: HyperX Predator 16GB DDR4-3200MHz (HX432C16PB3A/16)

Προφανώς είναι κατι που δεν συμβαίνει συχνά και δεν έχω καταφέρει να βρω ιδιέταιρα σχετικά θέματα, σε 1-2 σημεία προτείνουν format. Βέβαια δεν αναφέρουν αν λύθηκε το θέμα τους ή όχι. Περίμενω στις επόμενες μέρες καινούριο δίσκο και εκει θα φανεί αν λειτουργεί σαν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gelu είπε

Όχι δεν ειναι hardware reserved. Δεν την βλέπουν καθόλου. 
mobo: Aorus B450 Elite (rev. 1.0)

cpu: ryzen 5 2600x

ram: HyperX Predator 16GB DDR4-3200MHz (HX432C16PB3A/16)

Προφανώς είναι κατι που δεν συμβαίνει συχνά και δεν έχω καταφέρει να βρω ιδιέταιρα σχετικά θέματα, σε 1-2 σημεία προτείνουν format. Βέβαια δεν αναφέρουν αν λύθηκε το θέμα τους ή όχι. Περίμενω στις επόμενες μέρες καινούριο δίσκο και εκει θα φανεί αν λειτουργεί σαν λύση.

Το bios βλέπει και τα 16 Gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Gelu είπε

Ναι κανονικά. Αυτό είναι το παράδοξο. Τα πάντα βλέπουν τις μνήμες κανονικά εκτός από τα windows που θα τις δουν και αυτά μετά το reboot.

Ποια windows έχεις;Τρέξε πάντως ένα memtest (είμαι περίεργος να δω πόση μνήμη βλέπει το memtest).

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το support center της AMD είναι πιθανό να φτάσει ο CPU memory controller όπως ανέφεραν. Πρότειναν να δοκιμάσω τη CPU σε άλλο σύστημα για να δω αν κάνει το ίδιο για να περιοριστεί προφανώς η αιτία του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...