Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές smartphones αυξήθηκαν οριακά σύμφωνα με την IDC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση της IDC (International Data Corporation), οι αποστολές smartphones σε παγκόσμιο επίπεδο γνώρισαν ανάπτυξη περίπου 0,8% κατά την περίοδο Ιουλίου-Σεπτεμβρίου σύμφωνα με εκτιμήσεις της εταιρείας.

Συνολικά, οι αποστολές έφτασαν τις 358,3 εκατομμύρια, και παρουσιάζονται ελαφρώς αυξημένες σε σχέση με τις αποστολές την ίδια περίοδο πέρυσι (355,6 εκατομμύρια). Επιπλέον γνώρισαν ανάπτυξη 8,1% σε σχέση με το δεύτερο τρίμηνο της φετινής χρονιάς.

Σύμφωνα με την IDC, οι αποστολές το τρίτο τρίμηνο, μετά από δύο χρόνια, γνώρισαν αύξηση, κάτι που βεβαίως είναι θετικό.

IDC2.jpg.fa87b66276ad8cd1afcd1ad38ec9985a.jpg

Από τους κορυφαίους πέντε κατασκευαστές smartphones, η Samsung βρίσκεται στην πρώτη θέση με 78,2 εκατομμύρια αποστολές και 21,8% μερίδιο αγοράς (8,3% ανάπτυξη από έτος-σε-έτος).

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Huawei, παρά τα πολλά προβλήματα με τους Αμερικανικούς περιορισμούς και απαγορεύσεις, με 66,6 εκατομμύρια αποστολές και ποσοστό 18,6% στην παγκόσμια αγορά. Όμως το εντυπωσιακότερο είναι η ανάπτυξη 28,2% που γνώρισε η εταιρεία, χάρη στην εξαιρετική πορεία της στην αγορά της Κίνας.

IDC.png.43a74396ecceb5f7473e68efc8b04bb4.png

Η Apple βρίσκεται στην τρίτη θέση της παγκόσμιας αγοράς, με 46,6 εκατομμύρια αποστολές και μερίδιο αγοράς 13%, ωστόσο γνώρισε μικρή πτώση 0,6% -στις αποστολές- από έτος-σε-έτος. Η Xiaomi είναι τέταρτη με 31,2 εκατομμύρια αποστολές smartphones ενώ η Oppo βρίσκεται στην τελευταία θέση της πεντάδας με 31,2 εκατομμύρια αποστολές.

GSMArena

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον η samsung από φέτος και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει και άλλο γιατί λογικά θα πέφτει και η huawei σε ευρώπη και αμερική και ινδια. Είναι και πως η samsung άμα κάνει κάποιον πελάτη συνήθως δεν τον χάνι ούτε τον κάνει να φυγή. Δεν μπορώ να πω εχει πολους παραπονεμένους χρηστες. Συνήθως άμα φυγή κάποιος απο καπια εταιρια μένει στην samsung μετά γιατί και support έχει αλλα και σχετικά καλές τιμές. Το android της ειναι full παραμετροποιήσιμο είτε σε midrage είτε ναυαρχίδα. Νομίζω η samsung θα έχει πολύ μεγάλο boost τα επόμενα χρονια. Εκτος και αν η huawei δεν συνεχίσει να είναι banned.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asdfaster είπε

Μάλλον η samsung από φέτος και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει και άλλο γιατί λογικά θα πέφτει και η huawei σε ευρώπη και αμερική και ινδια. Είναι και πως η samsung άμα κάνει κάποιον πελάτη συνήθως δεν τον χάνι ούτε τον κάνει να φυγή. Δεν μπορώ να πω εχει πολους παραπονεμένους χρηστες. Συνήθως άμα φυγή κάποιος απο καπια εταιρια μένει στην samsung μετά γιατί και support έχει αλλα και σχετικά καλές τιμές. Το android της ειναι full παραμετροποιήσιμο είτε σε midrage είτε ναυαρχίδα. Νομίζω η samsung θα έχει πολύ μεγάλο boost τα επόμενα χρονια. Εκτος και αν η huawei δεν συνεχίσει να είναι banned.

Η πορεία μου τα τελευταία χρόνια:

Samsung S7 -> iPhone 8 -> Samsung S9 -> iPhone 11 Pro

Η κατάσταση ρευστή ως τώρα αλλά με βλέπω να μένω στο iOS στο εγγύς μέλλον. Σίγουρα η Samsung έχει μεγάλο brand loyalty σε Android αλλά η συνολική εμπειρία χρήσης είναι υποδεέστερη σε σχέση με το iOS.

Μακάρι να γινόταν να βγει συσκευή κατασκευασμένη από Samsung αλλά με το iOS της Apple. Τα καλύτερα των δύο κόσμων (Hardware & Software).

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asdfaster είπε

Μάλλον η samsung από φέτος και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει και άλλο γιατί λογικά θα πέφτει και η huawei σε ευρώπη και αμερική και ινδια.

Είναι και πως η samsung άμα κάνει κάποιον πελάτη συνήθως δεν τον χάνι ούτε τον κάνει να φυγή.

Δεν μπορώ να πω εχει πολους παραπονεμένους χρηστες.

Συνήθως άμα φυγή κάποιος απο καπια εταιρια μένει στην samsung μετά γιατί και support έχει αλλα και σχετικά καλές τιμές. Το android της ειναι full παραμετροποιήσιμο είτε σε midrage είτε ναυαρχίδα. Νομίζω η samsung θα έχει πολύ μεγάλο boost τα επόμενα χρονια. Εκτος και αν η huawei δεν συνεχίσει να είναι banned.

Τι εννοεις δεν εχεις δει πολλους παραπονεμενους χρηστες?

Τα ξεχασαμε κιολας τα περι Exynos vs snapdragon?

Με τα νεα της ακουστικα τα Galaxy Buds,ποσος κοσμος την εκραζε για την τραγικη ποιοτητα του μικροφωνου.

Επισης after sales support η Samsung οντως εχει καλο. Software support γενικα μπαζει. Ειμαστε αρχες Νοεμβριου και ακομα καμια συσκευη της δεν εχει παρει Android 11.

Επισης να θυμησουμε λιγο την φετινη κωλοτουμπα με θυρα ακουστικων και απλου note10.

Αυτα δεν προκειται βεβαια να δεις να τα λεει ο απλος μεσος χρηστης που δεν ξερει καν τι εκδοση Android φοραει το κινητο του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Τι εννοεις δεν εχεις δει πολλους παραπονεμενους χρηστες?

Τα ξεχασαμε κιολας τα περι Exynos vs snapdragon?

Με τα νεα της ακουστικα τα Galaxy Buds,ποσος κοσμος την εκραζε για την τραγικη ποιοτητα του μικροφωνου.

Επισης after sales support η Samsung οντως εχει καλο. Software support γενικα μπαζει. Ειμαστε αρχες Νοεμβριου και ακομα καμια συσκευη της δεν εχει παρει Android 11.

Επισης να θυμησουμε λιγο την φετινη κωλοτουμπα με θυρα ακουστικων και απλου note10.

Αυτα δεν προκειται βεβαια να δεις να τα λεει ο απλος μεσος χρηστης που δεν ξερει καν τι εκδοση Android φοραει το κινητο του.

Exynos vs snapdragon δεν υπάρχει. Δυο ίδια cpu με διαφορετικά settings είναι. Ολα τα note μου με snap είναι. Κράζετε τον exynos και κανεις δεν ξέρει τι governor τρέχει ο exynos αλλα ουτε τι I/O εχει. Αλλα και τι εχει ο snapdragon. Kράζετε και ούτε έχετε ιδεα  ποσο boosted είναι η gpu του snap και ποσο non boosoted είναι του exynos. Αφού σας δουλεύει η samsung και σας δίνη ένα σάπιο exynos ενώ στην αμερική βαζει τον super duper snapdragon. Μαζευτείτε να τις κάνετε μήνυση που άλλο λέει και άλλο σας πουλάει. Να την ντροπιάσετε και να ξυπνήσετε τον κόσμο που παίρνει exynos.Tα Galaxy Buds δεν τα ξέρω. Αμα θες android updates γρήγορα πας σε one plus η σε pixel. Kανεις άλλος δεν θα σου φέρι android 10 day one. Εχω lineage oc και τώρα μόλις βγήκε η version 10. Αμα θες day one update πας σε root δεν πας σε samsung ούτε σε huawei ούτε σε κανένα. Αndroid 10 θα παρεις μετά τα χριστούγεννα σε samsung. Γιατί πάντα μετά τα χριστούγεννα δίνη νεα android version. Επίσης πάντα είναι από τις πρώτες εταιρίες. Τι να πουν και αλλες που θα παρουν τον Μαιο... Η θήρα ακουστικων σε άλλους αρέσει σε άλλους δεν αρέσει. Αλλη κράζουν αλλη χαίρονται. Εμενα δεν με νιαζί προσωπικά. Το note 10 δεν το πήρα για άλλους λόγους. Και στο note 11 και να μην έχει δεν έχω θέμα. Με το σκεπτικό το δικό σου τότε η lg έπρεπε να είχε φαλιρίσει με όλα τα σάπια lg. η xiaomi να μην πουλάει τίποτα γιατί είναι κινέζα. και την huawei να μην την ξέρει κανεις. Δεν εχεις samsung κινητό και είναι ολοφάνερο. Οχι μονο δεν εχεις αλλα μεταβιβάζεις και αυτά που λένε όση δεν έχουν και αυτή. Στάνταρ δεν εχεις samsung τα 3 τελευταία χρονια μπορεί και 4. Θα ήξερες τουλάχιστον ότι μετά τα χριστούγεννα πάντα παίρνεις νέα version η Samsung και πιο πριν τα one plus αφού πρώτα αρχές σεπτέμβρη βγάζει η google στα pixel το νέο android. Tι να πει η lg που θα πάρει android 10 τον αύγουστο τότε. Tragic. Εγώ βλέπω αξια είναι η κάθε εταιρία εκεί που είναι. Εκτος τις huawei που την κυνήγησαν. Από εκεί πέρα νομίζω μέχρι και ο απλός χρηστης δεν είναι ηλίθιος. Αμα του αρέσει κάτι ξέρει που θα το βρει και άμα δεν του αρέσει κάτι πάλι ξέρει που θα το βρει. Αν εξαιρέσομε την κλάψα πολλών ασχετων users για τους exynos λες και ξέρουν για τους snapdragon και τους πιραξε ο exynos. Δεν βλέπω κάτι αρνητικό στα sams αλλα ουτε και στα Iphones που κραζοντε.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Exynos vs snapdragon δεν υπάρχει. Δυο ίδια cpu με διαφορετικά settings είναι. Ολα τα note μου με snap είναι.

Κράζετε τον exynos και κανεις δεν ξέρει τι governor τρέχει ο exynos αλλα ουτε τι I/O εχει. Αλλα και τι εχει ο snapdragon.

Αφού σας δουλεύει η samsung και σας δίνη ένα σάπιο exynos ενώ στην αμερική βαζει τον super duper snapdragon. Μαζευτείτε να τις κάνετε μήνυση που άλλο λέει και άλλο σας πουλάει.  

Δεν εχεις samsung κινητό και είναι ολοφάνερο.

Οχι μονο δεν εχεις αλλα μεταβιβάζεις και αυτά που λένε όση δεν έχουν και αυτή. Στάνταρ δεν εχεις samsung τα 3 τελευταία χρονια μπορεί και 4. Θα ήξερες τουλάχιστον ότι μετά τα χριστούγεννα πάντα παίρνεις νέα version η Samsung και πιο πριν τα one plus αφού πρώτα αρχές σεπτέμβρη βγάζει η google στα pixel το νέο android. Tι να πει η lg που θα πάρει android 10 τον αύγουστο τότε. Tragic.

Ε ναι στο Αμερικα ειναι ολα καλα που εχετε τους καλυτερους Snapdragon,γιατι να κανει παραπονο κανεις. Μεχρι και ραδιο εχετε που στην Ευρωπη,τιποτα...

Επισης ωραια τα λες για μυνησεις αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα γιατι οπως σου εγραψε η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει ιδεα απο τετοια πραγματα για να κατσει να ριξει κραξιμο για exynos και snapdragon.

Μην ομως λες οτι δεν υπαρχουν παραπονα με Samsung.

Κατα τα αλλα εχεις δικιο δεν εχω Samsung τα τελευταια 3 με 4 χρονια,γιαυτο και μεχρι πριν 1 μηνα ημουν με S10+. Γατος οπως παντα εισαι :)

Περαν τουτου επειδη ακριβως ξερω ποτε παιρνουν την καθε εκδοση τα νεα galaxy,γιαυτο και τονιζω/κραζω την software υποστηριξη τους.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε ναι στο Αμερικα ειναι ολα καλα που εχετε τους καλυτερους Snapdragon,γιατι να κανει παραπονο κανεις. Μεχρι και ραδιο εχετε που στην Ευρωπη,τιποτα...

Επισης ωραια τα λες για μυνησεις αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα γιατι οπως σου εγραψε η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει ιδεα απο τετοια πραγματα.

Αμα δεν σε νοιαζει προσωπικα και ασχολεισαι με root,μην λες οτι δεν υπαρχουν παραπονα με Samsung.

Κατα τα αλλα εχεις δικιο δεν εχω Samsung τα τελευταια 3 με 4 χρονια,γιαυτο και μεχρι πριν 1 μηνα ημουν με S10+. Γατος οπως παντα εισαι :)

Περαν τουτου επειδη ακριβως ξερω ποτε παιρνουν την καθε εκδοση τα νεα galaxy,γιαυτο και τονιζω/κραζω την software υποστηριξη τους.

Δεν είμαι υπέρ τον snapdragon. Το radio ναι θα έπρεπε να έχουν όλα τα κινητά όχι μονο η samsung. Σε πληροφορώ ο snapdragon έχει πιο πολλά κουσούρια από τον exynos. Tο βασικότερο είναι πως είναι underclocked cpu. Μπορεί να βγάλω 20 λεπτά παραπάνω sot από τον exynos στην καλύτερη. Kαι μπορεί να έχω 5temps πιο χαμηλά λογο του touch boost του exynos που του ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία. Aλλα έχω lags που αρμοζει στο android 5. Επίσης δεν έχει καλο root support και γενικα τιποτα. Ο exynos εχει απειρα πραγματα να βαλεις στο κινητο και εχει τεραστιο support. Tις 2 τελευταίες παραγράφους τις αφήνω στο αέρα 🤣 Ανετα σου έδινα snap κινητό για exynos. Oύτε θα το σκεφτόμουν. θα μπορούσα να γράφω και roms και kernel στον exynos. Στον snap είναι όλα άχρηστα, αν πας στο xda δεν έχει τίποτα πλέον. Tο ωραίο είναι η qualcomm κάθε χρόνο υπόσχεται 30% παραπάνω αποδοτικότητα. Kαι η samsung καθε χρονο βαζει 50% παραπάνω service και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, asdfaster είπε

. Aλλα έχω lags που αρμοζει στο android 5.

Επίσης δεν έχει καλο root support και γενικα τιποτα.

Α τωρα προεκυψαν και τα κολληματα,ενω στο αρχικο σου σχολιο ολα μια χαρα.:)

Μα καλα ποιο παλικαρι θα παει να δωσει 1000+ευρω για νεα Samsung ναυαρχιδα για να την root αρει και να βγει εκτος εγγυησης?

Οποιος θελει να ασχοληθει με Root,παει και αγοραζει Oneplus ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Α τωρα προεκυψαν και τα κολληματα,ενω στο αρχικο σου σχολιο ολα μια χαρα.:)

Μα καλα ποιο παλικαρι θα παει να δωσει 1000+ευρω για νεα Samsung ναυαρχιδα για να την root αρει και να βγει εκτος εγγυησης?

Οποιος θελει να ασχοληθει με Root,παει και αγοραζει Oneplus ......

Στα snapdragon τα κανεις root και μετά τα επαναφέρεις στο αρχικό. Οπως και στα lg παλιά. Στο lg g2 g3 g4. Tα πας service και τα εχεις σαν να μην ηταν ποτε root. Είναι και κάποια snap δεν γίνετε βεβαια. Τα παραλές για τον exynos. To σέβομαι δεν σου λεω δεν εχει αντητικα. Αλλα δεν είναι όπως το νομίζετε που λετε σας κοροιδευει. Εχει και o snapdragon αρνητκά . Είμαστε offtopic κρίμα είναι να χαλάμε το ωραίο thread που κάποιος σπατάλησε χρόνο να το φτιάξε για τον κοσμο. Οποιοι έχετε τόσο θέμα με τον exynos κάντε ένα thread μαζέψτε και υπογραφές για την samsung. Kαι όλα τα παραπωνα εκεί μέσα.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, asdfaster είπε

Μάλλον η samsung από φέτος και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει και άλλο γιατί λογικά θα πέφτει και η huawei σε ευρώπη και αμερική και ινδια. Είναι και πως η samsung άμα κάνει κάποιον πελάτη συνήθως δεν τον χάνι ούτε τον κάνει να φυγή. Δεν μπορώ να πω εχει πολους παραπονεμένους χρηστες. Συνήθως άμα φυγή κάποιος απο καπια εταιρια μένει στην samsung μετά γιατί και support έχει αλλα και σχετικά καλές τιμές. Το android της ειναι full παραμετροποιήσιμο είτε σε midrage είτε ναυαρχίδα. Νομίζω η samsung θα έχει πολύ μεγάλο boost τα επόμενα χρονια. Εκτος και αν η huawei δεν συνεχίσει να είναι banned.

εγω απο  s4 και  μετεπειτα s6 edge πηγα σε καινουριο Xiaomi Mi 8 παντως γιατι στα ιδια χρηματα και σαν specs δεν επαιζε τιποτα σε samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ελάχιστη πτώση για την Apple που είναι τρίτο χρόνο με το ίδιο design, με πανακριβες συσκευές σε μια αγορά που κατά τους ειδημονες του insomnia, τα xiaomi ειναι 'vfm' και 'μονόδρομος'

 

Κανένας ανταγωνισμός δυστυχώς από τα ατροιτ, στο high end επίπεδο παίζει σχεδόν μόνη της μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TasosPk είπε

εγω απο  s4 και  μετεπειτα s6 edge πηγα σε καινουριο Xiaomi Mi 8 παντως γιατι στα ιδια χρηματα και σαν specs δεν επαιζε τιποτα σε samsung.

Η samsung τα δίνη όλα ακριβά. Αν δεν πας να παρεις καπια ναυαρχίδα S η κάποιο Note που θα πεις τουλάχιστον πήρα ένα top κινητό θα το έχω 4 χρονια εύκολα αλλα ακριβο. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ακριβά αλλα και δεν αξίζουν και τα τόσα τους λεφτά γιατι ειναι midrange. Αν θες οικονομικό κινητό στηνΕελλάδα του 2019 που τα πάντα είναι ακριβά. Η xiaomi είναι η top. Και ειναι και σε πολυ καλες τιμες και μια χαρά κινητό θα παρεις για τα λεφτά που θα δόσης. Και μερικά one plus επίσης. Δεν υπάρει λόγος να πας σε samsung midrange όταν υπάρχουν τα xiaomi.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...