Προς το περιεχόμενο

Dolby Atmos αντί για κάρτα ήχου


Nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την αγορά νέου συστήματος έχω μπει σε διαδικασία για αναβάθμιση του ήχου. 

Καταρχήν στο παλιο μηχάνημα είχα μια Soundblaster με Dolby live που έστελνε σε ηχεία 5.1 logitech. Τα προβλήματα είναι ότι δυστυχώς η SB έχει να βγάλει drivers 10χρονια και ταυτόχρονα θέλω να περιορίσω τα καλωδια.

Είδα ότι στα W10 η Dolby δίνει εφαρμογή που δωρεαν ρυθμίζει σύστηματα με Dolby Atmos το οποίο αν δουλεύει καλά θα μου έλυνε πολλα προβληματα κύρια αν έβαζα μια soundbar. Αν βγάλουμε το οικονομικό από την μέση (που είναι πολλα λεφτα ακόμα και για την φτηνότερη sounbar), το έχει δοκιμάζει κανείς για ήχο από PC; Ταινίες θα παίζει μια χαρά αλλά άλλους ήχους π.χ ασυμπίεστο ήχο 5.1 που μπορεί να βγάζει κάποιο παιχνίδι ή upscaling από στέρεο, δεν είμαι σίγουρος...

Η σύνδεση θα γίνει από μια 5700xt σε μια Samsung Q7 που χρησιμοποιώ για μονιτορ και με HDMI ARC στην soundbar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για να παρω ηχο 5.1 απο το hdmi αναγκάστηκα να βαλω κάτι modded  drivers που ευτυχώς βρήκα στο ίντερνετ. με την συνδεσμολογια που γράφεις  . απλα εγω συνδεσα ενα home cinema 5.1 

και απο καρτα ηχου μητρικης με οπτικη ινα ,παλι επρεπε να βαλω πειραγμένους drivers της realtek για να εχω επιλογη πανω απο 2 ηχεια στις ρυθμισεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τους είδα κι εγω τους drivers για τις Reatek καρτες που ενεργοποιούν το Dolby live και εγκαθιστούν το dolby atmos, αλλά δεν δουλεψαν καθόλου σε εμένα.

Δεν έχω προβλημα να αγοράσω την δυνατότητα για το dolby live- atmos αλλά καταρχήν το atmos δίνεται δωρεαν για sounbars (πληρώνεις 15 ευρώ για υποστήριξη ακουστικών), ενώ δεν έχω βρει κανένα πρόγραμμα που να κάνει upmixing τους ήχους των Windows σε atmos ή live stream ( σε στυλ virtual suround).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για realtek μπορεις να βαλεις ειτε ετοιμους φτιαγμενους drivers https://www.techpowerup.com/forums/threads/unlocked-realtek-hd-audio-drivers-for-windows-10-dolby-digital-live-dts-interactive.228612/page-2, η να βαλεις το APO driver http://puresoftapps.blogspot.com/

 

και εγω ψάχνομαι ακομα , πρόσφατα το αγόρασα το home cinema. Μου φαίνεται απίστευτο που δεν δουλεύουν ολα κανονικά με τους μαμα drivers....

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dolby atmos στο pc θα περάσουν χρόνια για να το ακούσουμε, πρως το παρών μονο σε av ενισχυτές. 

Ότι διποτε σε software είναι fake. 

Όταν θα βγουν τσιπάκια που θα υποστηρίζουν αυτό το πρότυπο τότε θα έχουμε σωστή και κανονική υποστήριξη. 

Άμα σε καίει τόσο πολύ πάρε έναν ενισχυτή με dolby atmos.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συνδεσεις με τον τροπο που λες, παρακάμπτεις την καρτα ήχου, οποτε δεν χρειαζεσαι hacked drivers.

λογικα θα σου βγαζει στερεο στο pc αν πας vga->tv->soundbar εκτος αν κανεις το "κολπο" που εκανε ο φιλος ALIEN-3- , δεν είναι drivers realtek, κατι αλλο είναι δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω.

αν παιζει να τα συνδεσεις vga->soundbar->tv ισως "καταλαβαινει" το pc παραπάνω καναλια (ποια είναι η soundbar που θα βαλεις;) 

πχ αν συνδεσεις στη vga με hdmi av ενισχυτη με 7.1 πχ θα βλεπει (η ακουει :P ) 7.1 το pc.

Ελπίζω να βγαζω νοημα, δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα για να τα εξηγησω ποιο επιστημονικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγώ κατηργησα τη κάρτα ήχου που είχα τελείως γιατί έπαιζε μέχρι 5.1 από οπτική ίνα. Πήρα ένα yamaha rx-v6a παίζει μέχρι 7,1 και dolby atmos. Απλά σύνδεσα με hdmi τη κάρτα γραφικών με τον ενισχυτή και από εκεί στην οθόνη. Έτσι μπορείς να παίξεις dolby atmos και dtsx. Παίζει κανονικά και χωρίς να χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Στη μουσική πάντως δε μου παίζει πολύ δυνατά από το pc. Ενώ αν κάνω streaming απτό κινητό στον ενισχυτή παίζει λίγο δυνατότερα. Επίσης dolby atmos έχουν λίγα παιχνίδια ακόμα και λίγες ταινίες. Το gears of War δοκίμασα εγώ και το metro exodus. Τα υπόλοιπα και το ps4 παίζουν σε 5.1 ή dtsx 7.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...