Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με devolo powerline


speedman_26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα devolo powerline 500 και στα καλά καθούμενα δεν συνδέονται αναβοσβήνει ένα πράσινο λαμπάκι και στα δύο το ένα κεντρικό που στέλνει το σήμα και το άλλο που το δέχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ένα workaround που κάνω εγώ και πιάνει πάντα. Άνοιξε το Devolo Cockpit από οποιοδήποτε μηχάνημα στο σπίτι (είτε είναι συνδεδεμένο με καλώδιο, είτε με wifi), πάτα στις ρυθμίσεις ενός οποιουδήποτε powerline και άλλαξε μια οποιαδήποτε ρύθμιση, πχ. turn on ή off LEDs. Περίμενε 5 δευτερόλεπτα να γίνει το refresh στο Cockpit και να δεις αν εμφανιστούν οι γραμμές σύνδεσης μεταξύ των συσκευών. Αν δεν πιάσει με την πρώτη φορά, δοκίμασε να το ξανακάνεις (πχ. αν είχες σβήσει τα φωτάκια, άναψέ τα τώρα).

Αν δεν πιάσει το παραπάνω κόλπο, τότε έχεις διαφορετικό πρόβλημα από το τυπικό που δέρνει πολλά Devolo εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πάτα στο βελάκι στα δεξιά της συσκευής. Μετά στο γρανάζι που θα σου βγάλει και μετά Turn Off LEDs. Θα σου εμφανίσει και τα υπόλοιπα powerlines του σπιτιού;

Το κακό με το παραπάνω τρικ είναι ότι πρέπει να το επαναλαμβάνεις σχεδόν κάθε μέρα. Η πιο μακροπρόθεσμη λύση είναι να βγάλεις το "my playroom" powerline από την πρίζα και να το ξαναβάλεις. Όταν το κάνω αυτό, τότε παραμένει σε λειτουργία 1-2 μήνες μέχρι να εμφανιστούν ξανά τα ίδια προβλήματα. Μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με αυτές τις συσκευές το έχω συνηθίσει και δεν παραπονιέμαι.

Αρκεί φυσικά να μην έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα στο δίκτυό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τα πάντα τίποτα. Το κεντρικό powerline που συνδέεται με το ρουτερ παίζει το αλλο που θα μοιράζει το ίντερνετ δεν παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...