Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] Lenovo Z6 Pro, 311.10€ @ Gearbest


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν ειναι τοσο του τι θα χαλασει,αλλα οτι το κινητο εχει 1000+1 τροπους να χαλασει ενω η micro sd εναν.

Notification led με amoled οθονη δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα.

Οι διαφορες στις καμερες αμελητεες.

Οσο για το θεμα του λογισμικου,καλυτερα να δουλευει σωστα και ας παιρνει 2 αναβαθμισεις το χρονο,παρα να παιρνει καθε μηνα και να μη δουλευει καλα.

Γιαυτό παίρνουμε backup πάντα είτε από το κινητό, είτε από την κάρτα. 

Όντως οι διαφορές στην κάμερα είναι πολύ μικρές, αλλά είναι υπαρκτές και εφόσον κοστίζουν το ίδιο πρέπει να αναφερθεί.

OI amoled πράγματι έχουν always on display (το ανέφερα και στο αρχικό μου ποστ) όμως για το συγκεκριμένο είδα ότι έχει ένα θεματάκι με το always on display και θέλει να το σηκώνεις για να λειτουργήσει και κάποιες φορές δεν πιάνει. Πιθανόν να ήταν bug και να το έχουν διορθώσει με κάποιο update αλλά το αναφέρω. :) 

 

 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Γιαυτό παίρνουμε backup πάντα είτε από το κινητό, είτε από την κάρτα. 

Όντως οι διαφορές στην κάμερα είναι πολύ μικρές, αλλά είναι υπαρκτές και εφόσον κοστίζουν το ίδιο πρέπει να αναφερθεί.

OI amoled πράγματι έχουν always on display (το ανέφερα και στο αρχικό μου ποστ) όμως για το συγκεκριμένο είδα ότι έχει ένα θεματάκι με το always on display και θέλει να το σηκώνεις για να λειτουργήσει και κάποιες φορές δεν πιάνει. Πιθανόν να ήταν bug και να το έχουν διορθώσει με κάποιο update αλλά το αναφέρω. :) 

Και τα χιαομι εχουν bug με το aod.Σβηνει οποτε θυμηθει η οθονη και ειδοποιησεις γιοκ.

Προσωπικα μετα απο αυτα που εχω περασει και πλεον διαβαζω για τα χιαομι,θα δοκιμαζα τη τυχη μου με το λενοβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Και τα χιαομι εχουν bug με το aod.Σβηνει οποτε θυμηθει η οθονη και ειδοποιησεις γιοκ.

Προσωπικα μετα απο αυτα που εχω περασει και πλεον διαβαζω για τα χιαομι,θα δοκιμαζα τη τυχη μου με το λενοβο.

Θα του έδινα και εγώ μια ευκαιρία, εφόσον όμως πέσει και άλλο τις επόμενες μέρες. Στα ~270 ας πούμε προσπερνάς τους σκοπέλους.  :) :D 

19 λεπτά πριν, kage είπε

Lenovo Z6 Pro με 8GB RAM και 128GB ROM κοστίζει μόλις 297€ με δωρεάν αποστολή μέσω Priority Line! 

https://www.angroid.gr/android/smartphones/297e-to-vfm-kryvetai-stin-kardia-toy-lenovo-z6-pro-sd-855-8gb-ram-amoled-kai-336e?amp

Που τα είδε τα 297? Στα 311 βγαίνει και πάλι. Εκτός και αν χάνω κάτι. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akaloith είπε

δεν εχει 4κ 60
δεν εχει 4κ eis (60 or 30) = 
εχει eis μονο σε 1080p
asus zenfone 6, iphone 11 pro και προφανως δεν ειναι κατι ανυπαρκτο

Σε ρωτησα ποιο κινητο εχει 4k 60fps me eis η ois και εισαι σιγουρος για αυτο, γιατι σε βλεπω να απαντας αοριστα... μιλαμε για 4κ 60 fps που να δουλευει eis η ois και να αναφερετε καπου επισημα.

Σε σχετικες συζητησεις που ειχα βρει διαβασα οτι κανενα δεν το υποστηριζει και αναφεραν πχ για το iphone οτι ουτε εκει ισχυει .

Αν ψαξεις ολοι αναρωτιουνται πχ αν τα ανεβασμενα βιντεο χρησιμοποιουν gimbal η εγινε το stabilaization αργοτερα γιαυτο λεω καπου επισημα για να ειμαστε σιγουροι μιας και μας ενδιαφερει οσους ρωταμε και απανταμε.

(Ποιο app χρησιμοποιειται για να γινει εστω και μετα την ληψη επεξεργασια και να "φυγει οσο το δυνατον περισσοτερο κουνημα?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drdedus είπε

Σε ρωτησα ποιο κινητο εχει 4k 60fps me eis η ois και εισαι σιγουρος για αυτο, γιατι σε βλεπω να απαντας αοριστα... μιλαμε για 4κ 60 fps που να δουλευει eis η ois και να αναφερετε καπου επισημα.

Σε σχετικες συζητησεις που ειχα βρει διαβασα οτι κανενα δεν το υποστηριζει και αναφεραν πχ για το iphone οτι ουτε εκει ισχυει .

Αν ψαξεις ολοι αναρωτιουνται πχ αν τα ανεβασμενα βιντεο χρησιμοποιουν gimbal η εγινε το stabilaization αργοτερα γιαυτο λεω καπου επισημα για να ειμαστε σιγουροι μιας και μας ενδιαφερει οσους ρωταμε και απανταμε.

(Ποιο app χρησιμοποιειται για να γινει εστω και μετα την ληψη επεξεργασια και να "φυγει οσο το δυνατον περισσοτερο κουνημα?)

μεσα απο το πρόγραμμα ''φωτογραφίες'' της google,ανοιξε οποιοδήποτε βίντεο και πάτα επεξεργασία. θα δείς κατω αριστερά ''σταθεροποίηση'' λειτουργεί πάρα πολυ καλα! (για τα δικα μου γούστα τουλάχιστον) 

 

ontopic: στην αρχή το ζαχαρωνα το lenovo αλλα μετα την ανακοινωση και διαθεση του mi9t pro λεω ''αυτο θα γινει το κινητο μου καποια στιγμη''

συνεπώς, δεν νομιζω πως είναι ανταγωνιστικά κινητά, μου αρέσει το miui σε άλλους αρέσει η lenovo. στην Ευρώπη δεν νομίζω να φτάσει ούτε τα μισα νούμερα του mi9t pro,μεταπωλιτική αξία 0,ενω το mi9t pro και σε ενα χρόνο μετα θα χασεις 100-120 ευρώ αν το έχεις τσιλικο!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σκεφτομουν το xiaomi που λες οπως και το oneplus (αλλα δεν υπαρχει Ελλαδα για να πεσει με τιμολογιο)

οπως και το mi8 το οποιο βγαινει τζαμπα, ξεκιναει απο 215 στο σκρουτζ και αν το παρεις με τιμολογιο ειναι αχτυπητο.

Και του τιτλου το κινητο ειναι αριστο αλλα και τα  Realme.

 

το πρόγραμμα ''φωτογραφίες'' της google που λες μηπως ομως κανει συμπιεση? 

Καποιος ελεγε για καποιο filmora.. αλλα δεν το εχω δοκιμασει)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πενα το Z6 αλλά οχι θα κρατηθώ και δε θα το πάρω. Μια χαρά βολεύομαι ακόμα με το τιμιότατο Zuk Z2 Pro, τον προ προπάππου του. Απ του χρόνου με 5G! Για να δούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, drdedus είπε

και εγω σκεφτομουν το xiaomi που λες οπως και το oneplus (αλλα δεν υπαρχει Ελλαδα για να πεσει με τιμολογιο)

οπως και το mi8 το οποιο βγαινει τζαμπα, ξεκιναει απο 215 στο σκρουτζ και αν το παρεις με τιμολογιο ειναι αχτυπητο.

Και του τιτλου το κινητο ειναι αριστο αλλα και τα  Realme.

το πρόγραμμα ''φωτογραφίες'' της google που λες μηπως ομως κανει συμπιεση? 

Καποιος ελεγε για καποιο filmora.. αλλα δεν το εχω δοκιμασει)

νομίζω πως απλά κάνει την σταθεροποίηση φίλε μου τίποτα διαφορετικο δεν κανει encode!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συγκεκριμενο κινητο και εχω να πω τα εξης

Μακρυα αν δεν ξερετε να φλασαρετε ρομ κλπ, το κινητο ηρθε με υποτιθεμενη global rom μαιμου με την οποια ηταν ελλιπης στα γραφικα και δεν ειχε κανενα update ,αναγκαστκα προχωρησα σε φλασαρισμα κινεζικης και απο κει custom rom με αφαιρεμενο bloatware

Aπο αποψη αυτονομιας ακρως ικανοποιητικο λογω 4000mah , σε σχεση με mi9 το συγκεκριμενο αντεχει σχεδον 1,5 μερα  με κανονικη χρηση ενω το mi9 με βια μια μερα.

ελλειψη notification led ,απογοητευτικο στοιχειο μια και αναγκαζομαι να το ανοιγω για να δω αν εχω ειδοποιησεις.

απο αποψη εμφανισης , αρκετα ωραιο , χρησιμοποιoοντας το smart gestures εξοικονομησα αρκετο χρονο στην οθονη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, forgotten said:

Εχω το συγκεκριμενο κινητο και εχω να πω τα εξης

Μακρυα αν δεν ξερετε να φλασαρετε ρομ κλπ, το κινητο ηρθε με υποτιθεμενη global rom μαιμου με την οποια ηταν ελλιπης στα γραφικα και δεν ειχε κανενα update ,αναγκαστκα προχωρησα σε φλασαρισμα κινεζικης και απο κει custom rom με αφαιρεμενο bloatware

Aπο αποψη αυτονομιας ακρως ικανοποιητικο λογω 4000mah , σε σχεση με mi9 το συγκεκριμενο αντεχει σχεδον 1,5 μερα  με κανονικη χρηση ενω το mi9 με βια μια μερα.

ελλειψη notification led ,απογοητευτικο στοιχειο μια και αναγκαζομαι να το ανοιγω για να δω αν εχω ειδοποιησεις.

απο αποψη εμφανισης , αρκετα ωραιο , χρησιμοποιoοντας το smart gestures εξοικονομησα αρκετο χρονο στην οθονη.

Μια και το έχεις και "ψάχνεσαι"

1) Υπάρχει κοινότητα κινητού; Στο ΧDA ή κανα myphone έστω; 

2) Υπάρχουν αξιοπρεπείς custom rom? Εψαξα και δεν είδα π.χ LineageOS που είναι δοκιμασμένη και μου αρέσει πολύ

3) gcam δουλεύει αξιοπρεπώς ? Με όλες τις 4-5 περιεργές του κάμερες; 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ έψαχνα κάποιον που να ξέρει να "παιζει" και να το έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Errik είπε

Μια και το έχεις και "ψάχνεσαι"

1) Υπάρχει κοινότητα κινητού; Στο ΧDA ή κανα myphone έστω; 

2) Υπάρχουν αξιοπρεπείς custom rom? Εψαξα και δεν είδα π.χ LineageOS που είναι δοκιμασμένη και μου αρέσει πολύ

3) gcam δουλεύει αξιοπρεπώς ? Με όλες τις 4-5 περιεργές του κάμερες; 

Σε ευχαριστώ πολύ! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ έψαχνα κάποιον που να ξέρει να "παιζει" και να το έχει!

οχι δεν υπαρχει υποστηριξη σε custom rom ,υπαρχουν 2-3 ερασιτεχνες που παραμετροποιησαν την ρομ τους και την ανεβασαν, εχει βγει κωδικας kernel αλλα κανενας σοβαρος dev δεν ασχοληθηκε αν και υπαρχει και root και twrp.

gcam δεν εγκατεστησα ακομα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πολύ καινούριο ακόμα. Και στο δικό μου το ZUK Z2 (lenovo Ζ2 Plus) μετά τα 2 χρόνια βγήκε επίσημη LineageOS. Ωστόσο η μαμίσια ινδική ROM του ήταν κατα 95% stock android οπότε δε με χάλαγε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2019 στις 9:24 ΠΜ, drdedus είπε

Σε ρωτησα ποιο κινητο εχει 4k 60fps me eis η ois και εισαι σιγουρος για αυτο, γιατι σε βλεπω να απαντας αοριστα... μιλαμε για 4κ 60 fps που να δουλευει eis η ois και να αναφερετε καπου επισημα.

Σε σχετικες συζητησεις που ειχα βρει διαβασα οτι κανενα δεν το υποστηριζει και αναφεραν πχ για το iphone οτι ουτε εκει ισχυει .

Αν ψαξεις ολοι αναρωτιουνται πχ αν τα ανεβασμενα βιντεο χρησιμοποιουν gimbal η εγινε το stabilaization αργοτερα γιαυτο λεω καπου επισημα για να ειμαστε σιγουροι μιας και μας ενδιαφερει οσους ρωταμε και απανταμε.

(Ποιο app χρησιμοποιειται για να γινει εστω και μετα την ληψη επεξεργασια και να "φυγει οσο το δυνατον περισσοτερο κουνημα?)

asus zenfone 6, iphone 11 pro και προφανως δεν ειναι κατι ανυπαρκτο


εχω ΗΔΗ απαντησει αλλα για καποιο λογο δε διαβαζεις, να ξανασχοληθω λοιπον.... μπαινεις στο gsmarena κοιτας τα review και βλεπεις αυτο που σε ενδιαφερει και οπως εγραψα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ οπως νομιζεις

σου γραφω κατι συγεκριμενο και μου απαντας εσυ με γενικοτητες. κατσε διαβαζε τοτε τις γενικοτητες. επισης εχεις καταλαβει οτι ειμαστε εντελως εκτος topic. μπες λοιπον στο gsmarena ψαξε ενα προς ενα τα μοντελα και φτιαξε τη λιστα που ζητας

 

 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akaloith είπε

asus zenfone 6, iphone 11 pro και προφανως δεν ειναι κατι ανυπαρκτο


εχω ΗΔΗ απαντησει αλλα για καποιο λογο δε διαβαζεις, να ξανασχοληθω λοιπον.... μπαινεις στο gsmarena κοιτας τα review και βλεπεις αυτο που σε ενδιαφερει και οπως εγραψα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ οπως νομιζεις

σου γραφω κατι συγεκριμενο και μου απαντας εσυ με γενικοτητες. κατσε διαβαζε τοτε τις γενικοτητες. επισης εχεις καταλαβει οτι ειμαστε εντελως εκτος topic. μπες λοιπον στο gsmarena ψαξε ενα προς ενα τα μοντελα και φτιαξε τη λιστα που ζητας

Είναι επίσημο?

Ενα τέτοιο χαρακτηριστικο που απογειώνει ενα τηλέφωνο ειδικά οταν πρόκειται για reviews απο sites που ασχολούνται με τις δυνατότητες της κάμερας δεν θα έπρεπε να είναι εκεί πρώτο.

Αναφέρεται κάπου επίσημα η έχεις εσυ κάποιο και το ξέρεις?

Η έστω αναφέρεται συχνά σε διάφορα reviews?

 Τι από όλα?

Αν χρειαστεί για εμένα θα ψαξω περαιτέρω αλλα σε βλέπω σίγουρο.

Ποιες είναι η πηγές σου που σε κάνουν τόσο σίγουρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...