Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 15 με i5 8300H ή i7 8750H;


ntinosterpsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω το παραπάνω laptop . Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η διαφορά στην τιμή μεταξύ του i5 και του i7 . Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, είδα ότι μπορώ να αναβαθμίσω ram και ssd με τα μισά χρήματα της διαφοράς μεταξύ των δύο εκδόσεων. 

 

Η χρήση που το θέλω είναι για lightroom και photoshop με περισσότερη χρήση lightroom. Παιχνίδια δεν παίζω πέρα από το Cossacks που το σηκώνει με άνεση απ'ότι βλέπω.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το i7 είναι καλύερο, καθώς είναι 6πύρηνο ενώ ο i5 είναι τετραπύρυνος. Επίσης ο i7 έχει και μεγαλύτερο δίσκο, και περισσότερη RAM, οπότε εαν είσαι οικονομικά άνετος πάνε για τον  i7!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

 

Ο δίσκος και η Ram δε με απασχολεί διότι με τα μισά χρηματα της διαφοράς βάζω αρκετά πιο γρήγορο δίσκο.  Απλός λέω αν αξίζει να δώσω τη διαφορά μόνο για τον επεξεργαστή για τη δουλειά που το θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ένας δυνατός επεξεργαστής ειδικά για την δουλειά που το θέλεις εσύ, βοηθάει. Άλλο να έχεις 4 αρχεία photoshop σε i5 και άλλο σε i7. Σκέψου οτι ένας 512 SSD έχει 120ευρώ, αρα εαν τα βάλεις μετά εσύ ίσως να κερδίζεις χρήματα οριακά, αλλά προσωπικά εαν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στον i7.

Βέβαια μην τρελαθούμε οτι ο i5 δεν αξίζει, προς θεου!! Μιλάμε για το Dell XPS που είναι τρομερό μηχάνημα είτε σε i5 είτε σε i7!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Σίγουρα ένας δυνατός επεξεργαστής ειδικά για την δουλειά που το θέλεις εσύ, βοηθάει. Άλλο να έχεις 4 αρχεία photoshop σε i5 και άλλο σε i7. Σκέψου οτι ένας 512 SSD έχει 120ευρώ, αρα εαν τα βάλεις μετά εσύ ίσως να κερδίζεις χρήματα οριακά, αλλά προσωπικά εαν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στον i7.

Βέβαια μην τρελαθούμε οτι ο i5 δεν αξίζει, προς θεου!! Μιλάμε για το Dell XPS που είναι τρομερό μηχάνημα είτε σε i5 είτε σε i7!

Θα πάω για το i7 μόνο και μόνο για είναι "περισσότερο" future proof .

 

 

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου φίλε μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Κώστα, δυστυχώς με ενδιαφέρει και η μεταφορά. Επειδή δεν περπατάω μου είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ και μικρό. Επίσης, θεωρώ ότι το Xps έχει κατά πολύ ανώτερη οθόνη σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Κώστα, δυστυχώς με ενδιαφέρει και η μεταφορά. Επειδή δεν περπατάω μου είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ και μικρό. Επίσης, θεωρώ ότι το Xps έχει κατά πολύ ανώτερη οθόνη σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Το XPS ειναι 2Kg, το lenovo 2,3Kg (καλα το HP λεει 2,41...) και ολα ειναι 15ρια σε μεγεθος. Για την οθονη θα διαφωνησω οτι ειναι καλυτερη, αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο... (προσωπικα δεν με βολευει η ultraHD σε τετοιο μεγεθος - 15", και δεν ειναι καν IPS panel...). Σε καθε περιπτωση πιστευω αξιζει να τα δεις και απο κοντα, μιας και μιλαμε για πολυ δυνατοτερα laptops σε σχεση με το xps και στην μιση σχεδον τιμη (χωρις Black Friday...).

Επεξ/σία από kostis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis76 είπε

Το XPS ειναι 2Kg, το lenovo 2,3Kg (καλα το HP λεει 2,41...) και ολα ειναι 15ρια σε μεγεθος. Για την οθονη θα διαφωνησω οτι ειναι καλυτερη, αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο... (προσωπικα δεν με βολευει η ultraHD σε τετοιο μεγεθος - 15", και δεν ειναι καν IPS panel...). Σε καθε περιπτωση πιστευω αξιζει να τα δεις και απο κοντα, μιας και μιλαμε για πολυ δυνατοτερα laptops σε σχεση με το xps και στην μιση σχεδον τιμη (χωρις Black Friday...).

Οκ ! Θα ψάξω να δω αν υπάρχει σε έκθεση στα media public kotso . 

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...