Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το νέο 16 ιντσών MacBook Pro με τιμές από $2399 μέχρι $6099


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mezzanine είπε

Αυξάνει την παραγωγικότητα;

Αναλογως τι χορτο καπνιζουν εκει :P Που κατι πρεπει να παιρνουν γιατι τα βλεπουν ασπρομαυρα με φωνες ναβαχο και χωρις escape key 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

πορσωπικά με λιγότερα παίρνω το ASUS zephyrus με τίγκα spec και ισχυρότερη κάρτα γραφικών που ειναι και ομορφότερο για τα γούστα μου

Asus Zephyrus Kirious Zahus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως Wh είναι μονάδα ενέργειας. Δεν γνωρίζω γιατί η Apple αναφέρει ενέργεια και όχι φορτίο (Ah) για την μπαταρία...

Επεξ/σία από leonidascaptain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leonidascaptain είπε

Πάντως Wh είναι μονάδα ενέργειας. Δεν γνωρίζω γιατί η Apple αναφέρει ενέργεια και όχι φορτίο (Ah) για την μπαταρία...

γιατί στους συσσωρευτές ενδιαφέρει η ενέργεια που δίνουν και όχι το φορτίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, nvel said:

γιατί στους συσσωρευτές ενδιαφέρει η ενέργεια που δίνουν και όχι το φορτίο

Νομίζω έχει να κάνει και με τα επιτρεπόμενα όρια στις πτήσεις και το νέο MacBook είναι ακριβώς στα όρια των προδιαγραφών που αναγράφονται στον κανονισμό ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Δες εδώ τί όφελος είχε η ΙΒΜ από τη στιγμή που το γύρισε στα -πιο ακριβά στην αρχική προμήθεια- Mac

https://www.extremetech.com/computing/238002-ibm-claims-moving-to-mac-drastically-reduced-support-calls-operating-costs 

Εγώ έχω Mac Mini που το πήρα το 2013, και δεν το έχω ακουμπήσει από τότε. Σαν να αγορασα τηλεόραση. Ανοίγω, δουλεύω, κλείνω.

Όσον αφορά το Microsoft Project που δεν τρέχει σε Mac, μου κάνει εντύπωση που ακόμη υπάρχει. Η συντριπτική πλειοψηφία των εταιριών χρησιμοποιεί διαδικτυακές πλατφόρμες, όπως το Asana, Wrike, Jira, κλπ γιατί έχουν απίστευτες δυνατότητες συνεργατικότητας, έχουν mobile εφαρμογές, συνδέονται με άλλες online πλατφόρμες...

Το MS Project μου ακούστηκε σαν κραυγή από το 2005 ...

Και εμείς Jira έχουμε κυρίως, αλλά το project δεν το έχουμε διώξει τελείως 😊. Αλλά όπως είπα, υπάρχει και το Visio που άμα κάνεις τεχνικές παρουσιάσεις με τα σχέδια, διαγράμματα κτλ είναι μονόδρομος. 

Τώρα αυτό με το κόστος του IT σε PC vs Mac δεν έχω γνώμη. Ίσως έχεις δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί παίρνουν πολύ προσωπικά την κριτική που γίνεται καμία φορά στην Apple. Αν όμως η ίδια κριτική γινόταν σε εταιρία που ούτε στους ίδιους αρέσει τότε κάτι μου λέει ότι δεν θα τους ένοιαζε και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxpap είπε

Corsair Force MP510 1.9TB , 280x4 =1120e

Read Speed 3480 MB/s    ,      Write Speed 2700 MB/s

Έχεις να μου δείξεις φώτο από αυτό τον δίσκο και τις μνήμες που έχουν 1100$;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι λάθος αλλά τα mbp απευθύνονται σε επαγγελματίες. Όταν πχ ένας software developer κοστίζει στην εταιρία του ~100k σε βάθος 5ετιας (μισθοί Ελλάδας δεν μιλάω καν για βόρεια Ευρώπη η Αμερική που είναι x3 x4 x5) πως το 3k MBP vs 2k XPS είναι τόσο αδιανόητα ακριβό. 

 

Επεξ/σία από jkainmosni
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Theon1k είπε

Βγάζει η Dell 13" σε σασί 11ιντσων (xps13) και 15 ιντσών σε σασί 13" (xps15) δεν τρέχει κάστανο. Βγάζει η Αππλ 16" σε 15",ουαου, τρέξτε να προλάβετε!  😂.  Καλό εργαλείο BTW, αλλά πολύ ακριβό για τα γούστα μου. Ελπίζω να βγουν καλά τα πληκτρολόγια αυτή την φορά. 

Η διαφορά μεγέθους του trackpad μετράει; 

 

848270920_Screenshot_2019-11-14-00-19-12-408_com.android.chrome2.jpg.7cba16529e861a5aa7015333043922b8.jpgIMG_20191114_002051.jpg.0a356a878e0801f585d63e2a40642d6c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Mε τί ηλικίες συναναστρέφεσαι και σε τί περιοχές βγαίνεις? Εγώ που μένω στο άνδρο της ποζεριάς και βγαίνω Γλυφάδα γιατί δεν τα βλέπω αυτά? 

Τους μοναδικούς που βλέπω με Macbook σε καφετέριες όπως λες είναι κάτι κουστουμάτα τυπάκια το πρωί, που είτε το σκασαν από την εταιρεία για κανένα εξωτερικό ραντεβού και το κωλοβαράνε λίγο περισσότερο, είτε όντως κάνουν κάποια δουλειά τύπου Word/Excel απλά δουλεύουν εκτός γραφείου.

Ειλικρινά δεν ξέρω που τα έχεις δει αυτά τα βιώματα.... :P

Word/excel δουλευω και στο Tablet μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, overpower είπε

Word/excel δουλευω και στο Tablet μου.

Υπάρχει κάτι που να κάνει το macbook και να ΜΗΝ το κάνει ένα οποιοδήποτε άλλο laptop, ή υπάρχει κάτι που να κάνει ένα Windows based laptop και όχι ένα MacOS? 

Και το HP laptop τρέχει excel, γιατί να πάρεις Dell? Δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο το σχόλιο σου. 

Το ΓΙΑΤΙ κάποιος χρησιμοποιεί συγκεκριμένο hardware είναι καθαρά δικό του θέμα, ειδικά όταν αυτό έρχεται με συγκεκριμένο OS το οποίο τυγχάνει να μας βολεύει. 

5 ώρες πριν, Angelo2 είπε

Η αληθεια ειναι οτι ειχα προσπερασει το βιντεακι και γυρισα για να το δω.

Στην Αμερικη ειναι, ερημο δειχνει, ε τι να βαζανε? Αν και εμενα πιο πολυ γουεστερν μου θυμισε. Το μυαλο μας μας παιζει παιχνιδια καμμια φορα. Ο ιδιος ηχος σε μια σκηνη ματριξ η σε καποιο παιχνιδι θα ηταν γα(τζα)ματος!!!

Αναφέρομαι στα ουρλιαχτά. Επί 9 sec ουρλιάζουν. Φοβερό όποιος το σκέφτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...