Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το νέο 16 ιντσών MacBook Pro με τιμές από $2399 μέχρι $6099


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, fanboy είπε

Δεν εχει να λεει ποσο κανουν και ποσο τα κοστολογουν, εχει να κανει πως θα παρεις ενα υπερ εργαλειο και θα σου μεινει 30 χρονια.. εχω windows pc με μ2 32 ραμ κτλ και καθε τοσο κρασαρουν τα win.. το μακ μου 4 χρονια τωρα σφαιρα

Πες τα ρε φίλε να αγιάζει το στόμα σου. Έχω έναν Macintosh IIx από το 1989 ακόμα πάει σφαίρα το εργαλείο κάνω τα πάντα. Τρελλή επένδυση μιλάμε, βγάζει άνετα άλλα 10 χρονάκια!

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

"And the Esc key is back..." 

Αυτό το σχόλιο με ανάγκασε να δω το βίντεο.

Ακόμα γελάω! Ινοβεσιο στο μάξιμουμ, ζάχαρη στο μηδέν!

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Rockdye είπε

Για ποιο λόγο κάποιος να προτιμήσει το mac? Είναι συνήθεια; Είναι ecosystem? Τι δεν θα μπορέσω να κάνω σε ένα windows; 

Προσωπικά είναι συνήθεια του OS και φυσικά του οικοσυστήματος. 

Σαν παράδειγμα θα σου πω ότι το macbook μου ξεκλειδώνει με το apple watch καθώς πλησιάζω στο keyboard, πριν ακουμπήσω κουμπί. Έρχεται iMessage και μπορείς να απαντήσεις κατ'ευθείαν από το OS, στέλνεις από και προς τις συσκευές σου αρχεία μέσω AirDrop με ένα απλό tap, κανένα καλώδιο για κανένα λόγο. Από μόνο του βέβαια το OS είναι φανταστικό στην καθημερινή χρήση όταν κάποιος ερχόμενος από άλλο OS αφιερώσει 1 εβδομάδα να το "μάθει". 

Ενδεχομένως τώρα κάποιος να πει μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Σίγουρα. Και εγώ ζούσα πιο πριν χωρίς να ξεκλειδώνω το macbook με applewatch, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είχα apple watch. 

Εν ολίγοις δε θεωρώ ότι υπάρχουν πράγματα που να μην μπορείς να κάνεις στα Windows ή στο Linux. Έχει όμως πολλά "nice to have" features, τα οποία σου βελτιώνουν πολύ την καθημερινή ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΧΡΗΣΤΗ που για μένα είναι το A και το Ω. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16Gb ram. Μάλλον είναι κολλητικό ή τέλος πάντων κάτι καπνίζουν από την άλλη μεριά του Ατλαντικού και δε χρειάζονται περισσότερα στα 2+ χιλιάρικα. Θα πηδηχτώ από το παράθυρο , επιτέλους βάλτε λίγη ραμ , τι σας πειράζει; Είστε αλλεργικοί; Έχω στο καλάθι το Surface Laptop 3 με 16GB και δε μου πάει το χέρι να πατήσω παραγγελία. Για όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αυτοί που πρώτα αγοράζουν πανάκριβα υλικά γιατί νομίζουν ότι έτσι θα γίνουν "δημιουργικοί" και αυτοί που είναι πρώτα "δημιουργικοί" και μετά ψάχνουν να βρουν αυτό που θα μπορέσει να καλύψει τη δημιουργικότητά τους.
Φαντάζομαι ότι όλοι οι συγγραφείς, ποιητές, επιστήμονες του παρελθόντος δεν περίμεναν να αγοράσουν ένα  Macbook για να μπορέσουν να προσφέρουν ό,τι πρόσφεραν στην ανθρωπότητα.
Αλλά τι να πεις; Σήμερα είναι trendy αυτός που έχει και μπορεί να κάνει μόστρα με τον παρά του, αυτούς που η Apple ονομάζει "the brightest" γιατί δεν θα μπορούσε, φυσικά, να πει της "filthy richest".
Οι πραγματικά έξυπνοι έχουν αποχωρήσει προ καιρού για Linux...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Α. Ειναι ξεκλειδωτο Β. τρεχεις οτι θες απο θειο Γ. Αμα παθει κατι δε χρειαζεσαι τον Λούι Ρόσμαν για να βγαλεις 2 βιδες :P

Ώπα εντάξει και ‘γώ προτιμώ Windows σε pc αλλά ξεκλείδωτα από που κ ως που; 

5 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Υπάρχουν αυτοί που πρώτα αγοράζουν πανάκριβα υλικά γιατί νομίζουν ότι έτσι θα γίνουν "δημιουργικοί" και αυτοί που είναι πρώτα "δημιουργικοί" και μετά ψάχνουν να βρουν αυτό που θα μπορέσει να καλύψει τη δημιουργικότητά τους.
Φαντάζομαι ότι όλοι οι συγγραφείς, ποιητές, επιστήμονες του παρελθόντος δεν περίμεναν να αγοράσουν ένα  Macbook για να μπορέσουν να προσφέρουν ό,τι πρόσφεραν στην ανθρωπότητα.
Αλλά τι να πεις; Σήμερα είναι trendy αυτός που έχει και μπορεί να κάνει μόστρα με τον παρά του, αυτούς που η Apple ονομάζει "the brightest" γιατί δεν θα μπορούσε, φυσικά, να πει της "filthy richest".
Οι πραγματικά έξυπνοι έχουν αποχωρήσει προ καιρού για Linux...

Εγώ θα διαφωνήσω ότι με ένα Linux κανείς παπάδες κ με ένα macOS όχι. Κ αφήνω απέξω το κριτήριο τιμή. Πες ότι και τα 3 στα χαρίζουν τζάμπα με full specs κτλ. 
θεωρω ότι η MS, με όλα τα στραβά της, είναι βασιλιάς σε θέμα πρακτικότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχω λεφτά να πάρω ότι Apple θέλετε αλλά δεν το κάνω, γιατί θα κερδίσω 10% αλλά θα δώσω 50-80% παραπάνω. Πριν 7-8 χρόνια είχα πάρει ένα Macbook Pro. Καλό μηχάνημα αλλά σε σχετικά normal λεφτά για την εποχή του. Τώρα έχει ξεφύγει η ιστορία. Τόσο στα τηλέφωνα, όσο και στους υπολογιστές. Πραγματικά γδέρνουν και καλά κάνουν αφού υπάρχουν εκατομμύρια αγοραστών που θέλουν να τους γδάρουν. Βγάζω το καπέλο στην Apple, έχει ξεφτιλίσει κόσμο. 

Έχω φίλο γραφίστα που πήρε το προηγούμενο Macbook Pro για να βγάζει δουλειά και στο σπίτι. Το Macbook Pro έφαγε σουτ μετά από ένα χρόνο. Δεν κάνεις σοβαρή γραφιστική δουλειά με Macbook Pro. Δεν παίζει. Έτσι μου είπε. Χρώματα οθόνης, μέγεθος οθόνης, είχε προβλήματα με την μπαταρία που τελείωνε αμέσως. Φυσικά στο γραφείο όλα Apple (Desktop). Εκεί κάνει μια χαρά την δουλειά του. Πιο φανατικός μηλάς από όλους όσους γράφουν εδώ μέσα. Το Macbook Pro όμως έφαγε σουτ. 80% Illustrator, 20% photoshop.

Να πάμε στα πιο βασικά. Επαγγελματική δουλειά και laptop; Λίγες περιπτώσεις όταν μιλάμε για επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο. Αν μιλάμε για χρήση Office τότε ναι το laptop είναι εργαλείο σε πάρα πολλές περιπτώσεις, όμως το να πάρεις Macbook για χρήση office είναι εξωφρενικό. 

Τι γίνεται όμως; Έχοντας συνηθίσει το οικοσύστημα της Apple ένας επαγγελματίας, ακόμα και για μια χαζομάρα που θα κάνει στο σπίτι, δεν θα πάρει ένα laptop windows των 800€. Θα δώσει 2.500€ για το Macbook Pro. Το χρειάζεται; Όχι. Έλα όμως που έχει εθιστεί στο οικοσύστημα της Apple. 

Πολύ καλά τα προϊόντα Apple αλλά τρελά υπερκοστολογημένα. Μου αρέσει να δίνει κάτι παραπάνω για κάτι που θα κάνει την διαφορά. Κάτι παραπάνω όμως, όχι να αισθάνομαι ότι με πιάνουν κορόιδο.

Τα Windows έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Το premium που θα έδινα για Apple είναι γύρω στο 10-20%. Όχι 50% που είναι τώρα. 

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Rockdye είπε

Για ποιο λόγο κάποιος να προτιμήσει το mac? Είναι συνήθεια; Είναι ecosystem? Τι δεν θα μπορέσω να κάνω σε ένα windows;

Σε επαγγελματικό περιβάλλον (και όχι "είμαι gamer" περιβάλλον), είναι η μέρα με την νύχτα.

Από πράγματα όπως δικτύωση, network-based file sharing, application management/deployment εώς απλά πράγματα όπως διαχείριση/setup εκτυπωτών, ποιότητα Audio/Video σε conferencing, trackpad ergonomics, window management, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους

Τώρα αν περιμένεις να βγάλεις γνώμη από τους dorm nerds του Insomnia και όχι από την active, business παγκόσμια κοινότητα εκεί έξω, καλά ξεμπερδέματα

Εδώ είμαστε για να γελάμε

25 λεπτά πριν, gordonas είπε

Έχω φίλο γραφίστα που πήρε το προηγούμενο Macbook Pro για να βγάζει δουλειά και στο σπίτι. Το Macbook Pro έφαγε σουτ μετά από ένα χρόνο. Δεν κάνεις σοβαρή γραφιστική δουλειά με Macbook Pro. Δεν παίζει. Έτσι μου είπε. Χρώματα οθόνης, μέγεθος οθόνης, είχε προβλήματα με την μπαταρία που τελείωνε αμέσως. Φυσικά στο γραφείο όλα Apple (Desktop). Εκεί κάνει μια χαρά την δουλειά του. Πιο φανατικός μηλάς από όλους όσους γράφουν εδώ μέσα. Το Macbook Pro όμως έφαγε σουτ. 80% Illustrator, 20% photoshop.

Αν δεν μπόρεσε να κάνει "σοβαρή" γραφιστική δουλειά σε Macbook Pro, θα καταφέρει να κάνει σε Windows laptop? Και με painpoints τα χρώματα οθόνης και την μπαταρία? 😂

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα ωραία κ καλά . Να το χαρούν όσοι το πάρουν κ τουλάχιστον να δουλεύει το keyboard ! 

Έχουμε επίσημα νούμερα, μερίδια , πωλήσεις για να δούμε πόσο γαμάτα πάει το MAC OS ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Σε επαγγελματικό περιβάλλον (και όχι "είμαι gamer" περιβάλλον), είναι η μέρα με την νύχτα.

Από πράγματα όπως δικτύωση, network-based file sharing, application management/deployment εώς απλά πράγματα όπως διαχείριση/setup εκτυπωτών, ποιότητα Audio/Video σε conferencing, trackpad ergonomics, window management, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους

Τώρα αν περιμένεις να βγάλεις γνώμη από τους dorm nerds του Insomnia και όχι από την active, business παγκόσμια κοινότητα εκεί έξω, καλά ξεμπερδέματα

Εδώ είμαστε για να γελάμε

Αν δεν μπόρεσε να κάνει "σοβαρή" γραφιστική δουλειά σε Macbook Pro, θα καταφέρει να κάνει σε Windows laptop? Και με painpoints τα χρώματα οθόνης και την μπαταρία? 😂

Καλά τα λες , πλημμύρα το MAC στο 7&  

https://gs.statcounter.com/os-market-share

(Είπαμε να είσαι fanboy , όχι και έτσι)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Σε επαγγελματικό περιβάλλον (και όχι "είμαι gamer" περιβάλλον), είναι η μέρα με την νύχτα.

Από πράγματα όπως δικτύωση, network-based file sharing, application management/deployment εώς απλά πράγματα όπως διαχείριση/setup εκτυπωτών, ποιότητα Audio/Video σε conferencing, trackpad ergonomics, window management, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους

Τώρα αν περιμένεις να βγάλεις γνώμη από τους dorm nerds του Insomnia και όχι από την active, business παγκόσμια κοινότητα εκεί έξω, καλά ξεμπερδέματα

Εδώ είμαστε για να γελάμε

Αν δεν μπόρεσε να κάνει "σοβαρή" γραφιστική δουλειά σε Macbook Pro, θα καταφέρει να κάνει σε Windows laptop? Και με painpoints τα χρώματα οθόνης και την μπαταρία? 😂

Ευχαριστώ για την απάντηση καθώς η απορία μου είναι πραγματική και όχι επιθετική. 
παρολαυτα έχω φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με δημιουργίες βίντεο παρουσιάσεις φωτό κτλ, οκ δεν δουλεύει και σε Hollywood studio, και με ένα dell των 600€ κάνει αρκετές δουλειές. Κατά τα αλλά χρησιμοποιεί iPhone και iPad. 
 

Σε ένα σταθερό όπως ο mac, είναι κατανοητό, επενδύεις σε σοβαρό εξοπλισμό όπου ο χρόνος είναι χρήμα, χωρια ότι ένα αντίστοιχο setup σε Windows θα κόστιζε και περισσότερο. 
Αλλά σε MacBook ακόμα δεν με πείθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dali13gr είπε

Έχεις να μου δείξεις φώτο από αυτό τον δίσκο και τις μνήμες που έχουν 1100$;

Εκτός του ότι μπορούσες να κάνεις μία απλή αναζήτηση στο σκρουτζ το όνομα του δίσκου συγκεκριμένα είναι και hyperlink ,οπότε απλά πατάς πάνω του και σε βγάζει στην σελίδα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...