Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το νέο 16 ιντσών MacBook Pro με τιμές από $2399 μέχρι $6099


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/12/2019 στις 1:34 ΠΜ, StavrosD είπε

Μόλις έκανα κάποια δικά μου benchmark μεταξύ του Macbook Pro 16 i9 (8 cores, 16GB RAM) και του σταθερού με i7 7740x  (4 cores, 32GB RAM)

Στο visual studio code έκανα ένα project clean, build και rebuild.

Ιδού οι χρόνοι σε δευτερόλεπτα:

                                Mac                       PC                           %  επιπλέον χρόνος στο PC

Clean                     0.66                        1.65                        150%

Build                      42.21                     70.43                     67%

Rebuild                 12.78                     17.09                     38%

Στην συνέχεια έφτιαξα ένα κενό roject σε Android Studio και πάτησα το play για να τρέξει στο simulator (Nexus 5x API 29 x86)

                                               Mac                       PC                         

Cradle build finished          26s 327ms            33s 515ms

Install successfully finished in 1s 833ms          2m 25s 558ms       

Δεύτερη εκτέλεση, έβαλα exclusions στον antivirus στο PC για τους καταλόγους του android και ήταν και τα αρχεία στην cache.

                                                         Mac               PC                         

Cradle build finished                     690ms          687ms

Install successfully finished in     289ms          107ms       

Οι χρόνοι αυτοί είναι απλά ενδεικτικοί, δεν έχω κάποιο πρόχειρο project σε android να τρέξω.

Ευχαριστούμε για τις μετρήσεις! Γενικά από εντυπώσεις είσαι ικανοποιημένος; Πώς και δεν έκανες αναβάθμιση στη RAM σε 32GB; Δε θα άντεχε περισσότερο έτσι το μηχάνημα στο μέλλον; Ή έχει σχέση με το τιμολόγιο που ανέφερες πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, soiramk είπε

Για να πας σε 32Gb RAM είναι +€500 κάτι.... Είναι και αυτό...

Συμφωνώ, αλλά από την άλλη δεν μπορεί να αναβαθμιστεί κιόλας, αυτό είναι το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πήγα στα 32GB γιατί θα περίμενα 20 μέρες με έναν μήνα.

Αν δεν το παραλάβει η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να μου κόψει τιμολόγιο και δεν ρίσκαρα να μου έρθει το 2020.

Διαφορετικά θα είχα πάρει το 32GB + 8GB GPU.

Μόλις έβαλα και bootcamp, 500GB Mac OS και 500GB Windows 10. Αν θέλετε κάποιο benchmark μπορώ να το τρέξω.

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, StavrosD είπε

Δεν πήγα στα 32GB γιατί θα περίμενα 20 μέρες με έναν μήνα.

Αν δεν το παραλάβει η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να μου κόψει τιμολόγιο και δεν ρίσκαρα να μου έρθει το 2020.

Διαφορετικά θα είχα πάρει το 32GB + 8GB GPU.

Μόλις έβαλα και bootcamp, 500GB Mac OS και 500GB Windows 10. Αν θέλετε κάποιο benchmark μπορώ να το τρέξω.

Κατάλαβα, γενικά οτιδήποτε επιπλέον θέλει κανά μήνα δηλαδή. Benchmark υπάρχουν "άπειρα" οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται. Θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, αν θέλεις,  περισσότερες εντυπώσεις. Σχόλια για τη θερμοκρασία, ανεμιστήρες, επιδόσεις ειδικά συγκριτικά με προηγούμενο μηχάνημά σου (και ποιο είναι), για την οθόνη κλπ αν έχεις της διάθεση.

Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ το μοντέλο που είχες σκοπό να πάρεις (ειδικά τα 32GB RAM) μιας και θα ήταν μία σοβαρή, ουσιαστική αναβάθμιση στο Macbook pro mid 2014 (Nvidia 750m) 15άρι που έχω. Νομίζω σαν χαρακτηριστικά θα αντέξει πολύ καλύτερα στο χρόνο (εξαιρώντας τυχόν θέματα αξιοπιστίας). Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι τα 194,40€ διότι αυτά μπορώ να τα διαθέσω, αλλά τα υπόλοιπα 4000€ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreaseto είπε

Κατάλαβα, γενικά οτιδήποτε επιπλέον θέλει κανά μήνα δηλαδή. Benchmark υπάρχουν "άπειρα" οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται. Θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, αν θέλεις,  περισσότερες εντυπώσεις. Σχόλια για τη θερμοκρασία, ανεμιστήρες, επιδόσεις ειδικά συγκριτικά με προηγούμενο μηχάνημά σου (και ποιο είναι), για την οθόνη κλπ αν έχεις της διάθεση.

Ναι.. Και για Αγγλικό keyboard που θέλω εγώ τόσο μου είπαν.
Για αύξηση θερμοκρασίας όταν είναι συνδεδεμένο με εξωτερικό monitor διαβάζω και για το ίδιο θέμα που είχαν/έχουν όλα τα Mac με Τ2 chip, με τον ήχο.
 

3 ώρες πριν, andreaseto είπε

Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ το μοντέλο που είχες σκοπό να πάρεις (ειδικά τα 32GB RAM) μιας και θα ήταν μία σοβαρή, ουσιαστική αναβάθμιση στο Macbook pro mid 2014 (Nvidia 750m) 15άρι που έχω. Νομίζω σαν χαρακτηριστικά θα αντέξει πολύ καλύτερα στο χρόνο (εξαιρώντας τυχόν θέματα αξιοπιστίας). Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι τα 194,40€ διότι αυτά μπορώ να τα διαθέσω, αλλά τα υπόλοιπα 4000€ :P

Στο base model για να βάλεις 32GB RAM είναι +€540,07 και για την GPU με τα 8GB +€269,40 (τουλάχιστον στην Ελλάδα από iStorm π.χ.).
Τα €194,40 που αναφέρεις για ποιο πράγμα είναι;

 

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, soiramk είπε

Ναι.. Και για Αγγλικό keyboard που θέλω εγώ τόσο μου είπαν.
Για αύξηση θερμοκρασίας όταν είναι συνδεδεμένο με εξωτερικό monitor διαβάζω και για το ίδιο θέμα που είχαν/έχουν όλα τα Mac με Τ2 chip, με τον ήχο.
 

Στο base model για να βάλεις 32GB RAM είναι +€540,07 και για την GPU με τα 8GB +€269,40 (τουλάχιστον στην Ελλάδα από iStorm π.χ.).
Τα €194,40 που αναφέρεις για ποιο πράγμα είναι;

Συγνώμη που σε μπέρδεψα. Αν πας εδώ και βάλεις επιπλέον 32GB Ram και τα 8GB μνήμης στη κάρτα γραφικών, θα δεις ότι τελικό κόστος πάει στα 4194,40€. Εξού και είπα έχω τα 194,40€ και μου λείπουν τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Radeon 5500M με 8GB έχει επιπλέον 135.33€ για το μεγάλο μοντέλο.

Το πληκτρολόγιο είναι τύπου UK (κατακόρυφο Enter) και έχει και τους Ελληνικούς και τους Λατινικούς χαρακτήρες.

Είναι εντελώς αθόρυβο. Είναι τόσο αθόρυβο που σκέφτομαι να κάνω shut down το σταθερό και να δουλεύω μόνο στο MacBook.
Πηγαίνει πολύ γρήγορα, η γενική αίσθηση είναι πολύ καλή.

Κάτι που παρατήρησα και μου άρεσε είναι ότι ακόμα και σε standby να είναι συνεχίζει να λειτουργεί η λειτουργία find my mac. Συνδέθηκα από άλλον υπολογιστή στο icloud, επέλεξα το macbook pro και πάτησα να παίξει ήχο για να το εντοπίσω. Ενώ ήταν στο τσαντάκι σε αναμονή, άρχισε κανονικά να παίζει τον ήχο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα αυτό:

https://www.ebay.co.uk/itm/For-MacBook-Pro-16-Case-Notebook-Scratch-Resistance-Cover-Protective-Hard-Shell/352871795058?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=622134620368&_trksid=p2057872.m2749.l2649

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B082B38D5N/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Είναι τα ίδια από κοντά.

 

Προτείνω και μια ζελατίνα για το πληκτρολόγιο. Θα το προστατέψει από ψίχουλα, σκόνη και τυχόν πιτσιλιές νερού/αναψυκτικού.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B082G2SML2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Για την οθόνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις πανάκι καθαρισμού γυαλιών. Προσωπικά χνωτίζω την οθόνη λίγο και καθαρίζω χωρίς χημικά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρες αυτό του eBay; 
Λέω καλύτερα από amazon για να έρθει πιο γρήγορα, όχι τπτ άλλο...
Το keyboard cover κάνει για το δικό μας το πληκτρολόγιο (layout με Ελληνικά από iStorm);
Ελπίζω μόνο να κλείνει καλά με τη θήκη (+το keybord cover) και να μην το ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνει καλά, δεν εμποδίζει ούτε η θήκη ούτε η μεμβράνη.

Παρήγγειλα αρχικά από το ebay αλλά επειδή φοβήθηκα ότι θα αργήσει παρήγγειλα και από το Amazon. Από το ebay έρχεται σε 2~3 εβδομάδες, από το amazon σε 1.

Δεν έχει σημασία η γλώσσα, το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει UK layout, δηλαδή το Enter να είναι κατακόρυφα. Το US layout έχει οριζόντια το Enter.

Πήρα και διαφανές και μαύρο κάλυμμα για το πληκτρολόγιο, η τιμή είναι αστεία και στο κάτω κάτω δεν έχει ημερομηνία λήξης, όταν φθαρεί το ένα θα χρησιμοποιήσω το δεύτερο.

Με το διαφανές φαίνονται τα πλήκτρα. Προσωπικά δεν κοιτάω το πληκτρολόγιο αλλά αφού έχει Ελληνικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο γιατί να τους κρύψω;

Έχω μόνο την εντύπωση ότι η οθόνη λερώνεται επειδή όταν το κλείνω ακουμπάει οριακά στα πλήκτρα, ακόμα και χωρίς την προστατευτική μεμβράνη πληκτρολογίου.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ!
Λογικά θα προχωρήσω σε αγορά από amazon.
Πληκτρολόγιο έχω αυτό που δίνουν εδώ στην Ελλάδα (iStorm - τελικά δεν έκανα ΒΤΟ γιατί αυτή τη φορά μου είπαν πως δεν κάνουν με US layout παρά μόνο με UK).

Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν έχουν ακόμα cases στα μαγαζιά (τους επίσημους reseller εδώ, αλλά και στο site της Apple) για το 16''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...