Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με την IBM οι χρήστες Mac είναι πιο παραγωγικοί από τους χρήστες PC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, masteripper said:

Μπούρδες .... ή κάνω λάθος....μήπως ετοιμάζεται κανένας "γάμος"...

Αλήθειες! Βγαλμένες από τη ζωή! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν η εταιρία σου σε τιμωρεί με  μία κατάμαυρη πίσσα κακάσχημη αντιαισθητική φτηνο πλαστικούρα Lenovo να βγάλεις 6 ώρες στο γραφείο τότε σίγουρα θα είσαι πιο παραγωγικός σε ένα mac

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει, η παραγωγικότητα μόνο με σοβαρό εξοπλισμό και λειτουργικό αυξάνεται.

Οι άλλοι googlαρουν όλη μέρα για επίλυση ζητημάτων ή κάνουν updates στα win, που χρόνος για παραγωγικότητα;

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά η IBM το λέει όχι το 9to5... :-D

Η IBM επίσης μιλάει για support, είναι λογικό όταν έχω διπλές συσκευές ανα admin να παρουσιάζω μεγαλύτερα νούμερα,τα περιγράφει και ο @giotis1982,επίσης το συνέδριο ήταν του 15 σε 4 χρόνια υπάρχουν τραγικές μεταβολές.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λειπει τα Mac που ειχα στα πανεπιστήμια... Πετούσαν τα μηχανήματα.. περιορισμός ήταν η ταχύτητα της σκέψης σου όχι το μηχάνημα...

Τώρα έχω ένα Lenovo Thinkpad Τ490 με 7, 16GB, 256GB και τα windows 10 + ενα σωρό security software το έχουν μετατρέψει σε MS Word/Outlook/PowerPoint station...

Ευτυχώς που εχουμε linux workstation και γίνεται δουλεια....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, giotis1982 είπε
  • Η IBM ανακοίνωσε το 2015 στο συνέδριο JNUC ότι θα ξεκινούσε το πρόγραμμα Mac@IBM.  Στο συνέδριο τότε, η εταιρεία είπε ότι ένας μόνο υπάλληλος ήταν σε θέση να παράσχει υποστήριξη σε 5400 χρήστες Mac στην IBM, ενώ αντίστοιχα ένας υπάλληλος μπορούσε να υποστηρίξει 242 χρήστες
  • Μάλιστα ανέφερε τότε, ότι χρειάζονταν μόνο 78 υπάλληλοι για να παρέχουν υποστήριξη σε 277.000 συσκευές της Apple. = 277000 / 78 = 3551 device για 5400 χρήστες 
  • η IBM διαθέτει 200.000 συσκευές με macOS που υποστηρίζονται από μόνο επτά μηχανικούς. Αντίστοιχα 200.000 συσκευές Windows απαιτούν 20 μηχανικούς σύμφωνα με την IBM.=
  • 200000/7=28571 device ανά Admin για MAC , 10000 device ανά Admin για Windows...

Η βλακεία στην IBM έχει χτυπήσει ταβάνι και ο πόνος για το Cloud δε λέγεται, φαντάζομαι η Zewa πρέπει να κάνει τρελές δουλειές με αυτούς. Τα ίδια έκανε και με τα νούμερα στο cloud, πουλούσε σκληρούς δίσκους και τα τιμολογούσε ως Cloud Infra μέχρι που παρουσίαζε τρίμηνα πιο πάνω από τον AWS. 

Μετά τους πήραν χαμπάρι ΟΛΟΙ ΟΙ AUDITOR στον πλανήτη και απλά τους ΠΕΤΑΞΑΝ από την κατηγορία Cloud.

Έκτοτε ότι δεν είναι Microsoft ή AWS είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερο για αυτούς και θα πουν πολλά ακόμη , κρατηθείτε.
 

 

 

Αδερφέ στον ΣΚΑΙ δουλεύεις; Θέλεις να ξαναδιαβάσεις το άρθρο και να βάλεις τα σωστά νούμερα; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ η IBM μια χαρά τα λέει στα άρθρα της.... Και mac έβαλε και την παραγωγικοτητα αύξησε, και το κόστος ΙΤ μείωσε... Την μετοχή της που πέφτει από το 2017 και μετά να μάζευε και ας κρατούσε Windows 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ethereum είπε

όταν η εταιρία σου σε τιμωρεί με  μία κατάμαυρη πίσσα κακάσχημη αντιαισθητική φτηνο πλαστικούρα Lenovo να βγάλεις 6 ώρες στο γραφείο τότε σίγουρα θα είσαι πιο παραγωγικός σε ένα mac

Εκτός αν είναι ThinkPad. 

Τίποτα δεν φωνάζει business, πιο δυνατά απ' το απλό αλλά κυριλέ design ενός Lenovo ThinkPad. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dali13gr είπε

Αδερφέ στον ΣΚΑΙ δουλεύεις; Θέλεις να ξαναδιαβάσεις το άρθρο και να βάλεις τα σωστά νούμερα; 

Copy paste τα έκανα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ethereum είπε

όταν η εταιρία σου σε τιμωρεί με  μία κατάμαυρη πίσσα κακάσχημη αντιαισθητική φτηνο πλαστικούρα Lenovo να βγάλεις 6 ώρες στο γραφείο τότε σίγουρα θα είσαι πιο παραγωγικός σε ένα mac

εμένα δε με νοιάζει η αντιαισθητική παλιατζούρα, ειδικά αν ειναι της εταιρίας όπου δουλεύω. αρκεί να μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς αυτά που πρέπει να τρέξει. το να μου βάλουνε mac δε θα μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη απλά επειδή είναι πιο όμορφο. Ούτε θα εκτιμήσω το αφεντικό περισσότερο επειδή ξόδεψε ένα σκασμό λεφτά για mac (αν η ίδια δουλειά μπορούσε να γίνει με PC. Διαφορετικά αλλάζει το πράγμα).. α και πληροφοριακά οι περισσότερες εταιρίες (μικρομεσαίες όχι microsoft ή skroutz ή δεν ξέρω τι άλλο) κατα κύριο λόγο refurbished των 100-200 ευρώ έχουν και κάνουν τη δουλειά τους και όχι απαραίτητα Grade A. 
(Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία: Δημόσιοι υπάλληλοι αλλά αυτή έχει 2-3 υποκατηγορίες και βαριέμαι να τις αναλύσω αν και θα είχε γέλιο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Επιλεκτικά όμως. Για ξαναδιάβασε την τελευταία παράγραφο. 

Αυτό σχολίασα , το 2015 είχε 78 μηχανικούς και 277 χιλιάδες device και σήμερα έχει 200.000 devices και 7 μηχανικούς.

Άρα με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω "έφυγαν" 77 χιλιάδες συσκευές και 71 admins. Ενώ η προτίμηση προς τα mac ανεβαίνει. Μάλλον τους απολύουν κατά χιλιάδες εκεί.

Και τέλος πάντων αν βγάζεις εσύ άκρη με τα λεγόμενα της IBM με γεια σου. Όλος ο πλανήτης πάντως δεν τους καταλαβαίνει και απλά τους πετάει έξω....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είναι παραγωγικά θα πρέπει να μπορούν να παράγουν. Τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου δεν υπάρχουν σε Mac.

Με αυτή τη λογική μπορώ να βάλω και Linux, που είναι και δωρεάν. Ακριβώς την ίδια λειτουργικότητα μου προσφέρουν. Μιλάω πάντα για τη δική μου δουλειά.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...