Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Δεν ξέρω που βασίζεται αυτό tbh. Που το περιμένεις το PS5 ας πούμε, πάνω από 3070 ΄η κάτω? Εγώ το περιμένω κάτω. Οπότε δεν είναι τόσο πιο δυνατή σε θέμα GPU από όσο ήταν το PS4 το 2013. Όταν βγήκε το PS4 ήταν στα επίπεδα 660ti, η 5η πιο δυνατή κάρτα της nvidia (πέρα απο τις dualgpu 590 κλπα). Ε και τώρα κάπου εκει θα είναι 

Μεταξυ 3060 και 3070.

Ποσο εκανε η 660ti? $299 με το PS4 να κανει $399 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Δεν ξέρω που βασίζεται αυτό tbh. Που το περιμένεις το PS5 ας πούμε, πάνω από 3070 ΄η κάτω? Εγώ το περιμένω κάτω. Οπότε δεν είναι τόσο πιο δυνατή σε θέμα GPU από όσο ήταν το PS4 το 2013. Όταν βγήκε το PS4 ήταν στα επίπεδα 660ti, η 5η πιο δυνατή κάρτα της nvidia (πέρα απο τις dualgpu 590 κλπα). Ε και τώρα κάπου εκει θα είναι 

Το ΧΒΟΧ Χ Series θα είναι σαν την 3060/3070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ στο Steam Hardware Survey βλέπω την 2060 Super στο 0.81% με + 6% από τον προηγούμενο μήνα και την RX5700XT στο 0.67% με + 6% από τον προηγούμενο μήνα.

 Ποιο ανταγωνιστικό δεν παίζει.

Τρομερά ποσοστά, Καταξίωση. Steam Pascal low/mid master race.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ στο Steam Hardware Survey βλέπω την 2060 Super στο 0.81% με + 6% από τον προηγούμενο μήνα και την RX5700XT στο 0.67% με + 6% από τον προηγούμενο μήνα.

 Ποιο ανταγωνιστικό δεν παίζει.

Κρινεις την ανταγωνιστικότητα ενος προιοντος απο το SHS? Το οτι οι 5700ΧΤ ειναι blue screen fuckfest το προσπερναμε? Το οτι ο hardware encoder ειναι γτπκ σε σχεση με τα turing και αυτο γαργαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, narta είπε

Κρινεις την ανταγωνιστικότητα ενος προιοντος απο το SHS? Το οτι οι 5700ΧΤ ειναι blue screen fuckfest το προσπερναμε? Το οτι ο hardware encoder ειναι γτπκ σε σχεση με τα turing και αυτο γαργαρα;

Το ανταγωνιστικό είναι ανάλογα με το πόσο πουλάει και όχι το πώς βλέπεις εσύ η εγώ το sosftware η τον Enconder.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Μεταξυ 3060 και 3070.

Ποσο εκανε η 660ti? $299 με το PS4 να κανει $399 😉

E και τώρα καπού εκεί θα παίζει η 3060 φαντάζομαι. Αμά δε το PS5 κάνει 500 ας πούμε, θα είμαστε ακριβώς στα ίδια με την παλιά γενιά. Και βέβαια με μάλλον αρκετά καλύτερο RT στην 3060. Κάπως "fair" οι τιμές. 


Εμένα το μόνο που μου φάνηκε περίεργο στις turing δεν ήταν η αρχική τιμολόγηση αλλα το ότι κράτησαν τιμές. Λογικό μου φάνηκες το 1200$ στο launch της 2080ti (ντάξει, λίγο τσιμπημένο αλλά κλάιν) μιας και 1η φορά έκανε launch ti με το υπόλοιπο lineup. Απλά το πέριμενα στον χρόνο να πέσει στο 1000αρικο και κάτω. 

Τέσπα, εγώ το 1k το έχω έτοιμο να περιμένει την 3080ti. Αμα δεν τα θέλει ο πέτσινος θα τα πάρει η ανηψιά του. 

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ΧΒΟΧ Χ Series θα είναι σαν την 3060/3070.

Ποιος το **** το xbox x :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Το ανταγωνιστικό είναι ανάλογα το πόσο πουλάει και όχι το πώς βλέπεις εσύ η εγώ το sosftware η τον Enconder.

Ο ανταγωνισμος απο τις κονσολες ηταν ομως σαπιλα Jaguar cores και 7780 gpu 7ετιας, οχι 8  Zen2 cores και 2080s 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

 

Ποιος το **** το xbox x :P 

Καλά όταν θα βγει με καλύτερο hardware από το PS5 και με DirectML θα τα ξαναπούμε.

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος πάρει PS5 θα το μετανιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

E και τώρα καπού εκεί θα παίζει η 3060 φαντάζομαι. Αμά δε το PS5 κάνει 500 ας πούμε, θα είμαστε ακριβώς στα ίδια με την παλιά γενιά. Και βέβαια με μάλλον αρκετά καλύτερο RT στην 3060. Κάπως "fair" οι τιμές. 

Δεν υπαρχει η ιδια οικονομικη συγκυρια για να υπαρξουν τιμες turing και το κυριοτερο ειναι οτι οι απεναντι μαλλον εχουν κατι αξιοπρεπες να παρουσιασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Ο ανταγωνισμος απο τις κονσολες ηταν ομως σαπιλα Jaguar cores και 7780 gpu 7ετιας, οχι 8  Zen2 cores και 2080s 😉

Οι κονσόλες δεν θα έχουν αντίκτυπο στις τιμές των Desktop GPU

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχει και μαμώ τα exclusives το PS5 όμως. Και εγώ PS5 θα έπαιρνα με κλειστά μάτια, και ας έχει χαμηλότερα specs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Οι κονσόλες δεν θα έχουν αντίκτυπο στις τιμές των Desktop GPU

Δεν ειχαν γιατι δεν ειχαν parity. Τωρα θα εχουν

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Έχει και μαμώ τα exclusives το PS5 όμως. Και εγώ PS5 θα έπαιρνα με κλειστά μάτια, και ας έχει χαμηλότερα specs..

Θεωρητικα εχει χειροτερα specs. Δεν ειδαμε ακομα το die shot. Εκει θα πεσει κλαμα απο το SeX🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Ο ανταγωνισμος απο τις κονσολες ηταν ομως σαπιλα Jaguar cores και 7780 gpu 7ετιας, οχι 8  Zen2 cores και 2080s 😉

Αν το απαριθμήσεις σε € τον ίδιο ανταγωνισμό που υπήρχε και τότε θα έχουμε και τώρα. Πόσο πιστεύεις θα κοστίζει ένας 3700x (ο οποίος είναι από πολύ έως αρκετά πολύ πιο γρήγορος του PS5) με την έλευση των 4xxx zen? Ο 2700x πάντως είχε πάει στα 140€ τον Σεπτέμβριο του 2019.. Αν δεν ******* τα launch λόγω coronavirus θα μιλάμε πλέον για entry level CPU από θέμα κόστους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα specs το θέμα, στα γκέιμς το πιο πιθανό είναι να φάει φόλα πάλι το XSX όπως έφαγε και το One X. Κατά τα άλλα και 'γω πιστεύω ότι οι τιμές στις desktop GPUs θα επηρεαστούν σίγουρα από τα νέα consoles, αφού σίγουρα θα γίνουν συγκρίσεις με αυτές όπως πρόσφατα σε παρουσίαση ο πέτσινος είχε στον τοίχο 2080 > next-gen consoles :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Αν το απαριθμήσεις σε € τον ίδιο ανταγωνισμό που υπήρχε και τότε θα έχουμε και τώρα. Πόσο πιστεύεις θα κοστίζει ένας 3700x (ο οποίος είναι από πολύ έως αρκετά πολύ πιο γρήγορος του PS5) με την έλευση των 4xxx zen? Ο 2700x πάντως είχε πάει στα 140€ τον Σεπτέμβριο του 2019.. Αν δεν ******* τα launch λόγω coronavirus θα μιλάμε πλέον για entry level CPU από θέμα κόστους. 

Αμα σου δωσω 500€ μου φτιαχνεις ενα complete desktop pc με 8c/16t, 16gb GDDR6X, next gen nvme, 2080s + BR drive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...