Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

20% πάνω η 3080, σημαίνει 50% πάνω(Από TU102) η 3080Ti..Εκεί υπολογίζουν και το big Navi..Αυτά σε raster performance, σε RT θα πέσουν φάπες απ' τον πέτσινο σχεδόν σίγουρα.

Επίσης ο leaker λέει ότι όλα τα consumer products είναι samsung 8nm.

Ας δώσει ένα +50% σε raster η πρασινη και όλα καλά θα είναι.....σε rt θεωρώ ότι είναι σίγουρο ότι θα μοιράσει φάπες...... 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει αν το 3080Ti παίζει στα ίδια με το big Navi σε raster και το Ampere είναι πολύ πάνω στο RT όλοι θα πάνε στο Ampere, εκτός κι αν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή που δεν το κόβω. Θα βολευτούν και οι δύο με υψηλές τιμές γιατί είναι καρτέλ.

Δεν είναι βέβαιο αυτό, θα εξαρτηθεί και από την τιμή. Η AMD έχει πολύ καιρό να παίξει στο top tier performance. Αν έχει μία GPU σε απόδοση +40% από 2080 Ti σε raster και την βγάλει στα 900$ MSRP ενώ η 3080 Ti θα είναι +50%, καλύτερο RT αλλά στα 1200$ MSRP Founders Edition, δεν είμαι σίγουρος που θα πάνε οι πωλήσεις. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όχι, η 2080 Ti Founders ήταν στα 1199$ ενώ το MSRP για το non-A TU102-300 ήταν στα 999$.

Πρακτικα ολες οι custom την founders και ανω τιμη χρησιμοποίησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι η AMD μπορεί να κάνει τέτοιο άλμα μέσα σε μια γενιά και να φτάσει σε επιδόσεις το αντίστοιχο κορυφαίο μοντέλο της Nvidia.

Νομίζω ούτε την απλή 3080 δεν θα φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το +50% είναι πάλι πολύ οριακό για 4Κ/max settings/60FPS. Στο RDR 2 δηλαδή πάλι κλάμα θα πέφτει Saint Denis και μιλάμε για current-gen game, καταλαβαίνεις στα από 'δω και πέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nick77 είπε

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι η AMD μπορεί να κάνει τέτοιο άλμα μέσα σε μια γενιά και να φτάσει σε επιδόσεις το αντίστοιχο κορυφαίο μοντέλο της Nvidia.

Νομίζω ούτε την απλή 3080 δεν θα φτάσει.

Οταν το xbox εχει gpu ισαξιας 2080s στα 150-160watt τι σταματαει την amd να βγαλει καποια 300w+ ; 

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως το +50% είναι πάλι πολύ οριακό για 4Κ/max settings/60FPS. Στο RDR 2 δηλαδή πάλι κλάμα θα πέφτει Saint Denis και μιλάμε για current-gen game, καταλαβαίνεις στα από 'δω και πέρα..

Το rdr2 ομως θα εχει και visuals καλυτερα σχεδον απο οποιοδηποτε next gen τιτλο που θα βγει τα επομενα 2 χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να ρίξουμε μία-δύο ρυθμίσεις από ultra σε high δεν θα μας πέσει ο κ@λ@ς. Απειροελάχιστη διαφορά έχει στα visuals έτσι και αλλιώς. Αν δεν βγουν μαζικά RT games, χίλιες φορές να κρατήσω την 2060 παρά να την δώσω κοψοχρονιά και να πάρω Ampere ίσα ίσα για να έχω τα volumetrics και τα shadows στο ultra αντί του high, έτσι και αλλιώς 1080p/75Ηz παίζω, κλάιν. Καλύτερα σε αυτή την περίπτωση να περιμένω τις 4000 για να ανέβω και ανάλυση αφού και τα πραγματικά next-gen games που θα είναι μόνο για τα next-gen consoles δεν παίζει να βγουν ούτε μέσα στο '21. Επειδή είναι μεταβατικό αυτό το στάδιο σκέψου τώρα να πάρεις Ampere και να παίζεις games με recommended 1060/580, lol. Πρέπει να γίνει ένα καλό push στα visuals. To RDR2 έχει βγει εδώ και πόσο καιρό και ακόμη να δούμε ούτε καν ισάξιο game σε visuals. Άντε να δούμε τι θα δούμε και με το Cyberpunk γιατί φαίνεται και αυτό να έχει κάποια θεματάκια (lod popping π.χ.)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

Ας δώσει ένα +50% σε raster η πρασινη και όλα καλά θα είναι.....σε rt θεωρώ ότι είναι σίγουρο ότι θα μοιράσει φάπες...... 

Αν επαληθευθούν οι προβλέψεις σου θα κάνουν θραύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, LfcYNWA είπε

Αν επαληθευθούν οι προβλέψεις σου θα κάνουν θραύση.

Σιγά την θραύση. Σιγά ποιος αγοράζει ~400+ ευρώ κάρτες. Δες στο stream, τέρμα πλεμπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Σιγά την θραύση. Σιγά ποιος αγοράζει ~400+ ευρώ κάρτες. Δες στο stream, τέρμα πλεμπα..

Τουλάχιστον να πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές από τις κορυφαίες υπάρχουσες RTX να απαλλαγούμε από την 5700xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κανω? Όλοι εσείς που κάνετε υποθέσεις , έχετε ασχοληθεί με 2080ti? Επειδή είχα από 1060-1080-1080ti-2070-2080-2080ti και αντίστοιχα vega64-5700xt γιαυτό το ρωτάω. Τι 40% και 50% πανω ονειρεύεστε? Σε μια γενιά μέσα? Και μάλιστα η AMD που πρέπει να φέρει τα πάνω κάτω για να καταφέρει έστω να φτάσει την 2080ti? Όσο για τις ampere καιρός γαρ εγγύς,  έχω αναφέρει την εκτίμηση μου και την πρόβλεψη για ένα 30-35% raster και ένα καλό boost se  rtx ισως συνδυαστικά με ένα dlss 3.0 . Προσωπικα θα ήθελα μια μείωση σε τιμές και επαναφορά σε επιπεδα προ Turing συνδυαστικα. Anyway Οψόμεθα. 

 

Υ.Γ. Σε 4κ η 2080ti παιζει τα παντα πλην ελαχίστων περιπτώσεων οχι μονο 60 αλλα και παραπάνω σε κάποιες παιχνίδια.  Ποσο μάλλον με dlss.  Σίγουρα με RTX  On τα πράγματα αλλάζουν.  Απλά ενδεικτικά να αναφέρω σε SOTTR  σε 2κ ανάλυση Highest preset RTX + Dlss τα 100αρια πανε και έρχονται. Οπότε ας βγάλουν επιτέλους κανα game με next gen graphics και μετα βλέπουμε. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jimpsar είπε

Μια ερώτηση να κανω? Όλοι εσείς που κάνετε υποθέσεις , έχετε ασχοληθεί με 2080ti? Επειδή είχα από 1060-1080-1080ti-2070-2080-2080ti και αντίστοιχα vega64-5700xt γιαυτό το ρωτάω. Τι 40% και 50% πανω ονειρεύεστε? Σε μια γενιά μέσα? Και μάλιστα η AMD που πρέπει να φέρει τα πάνω κάτω για να καταφέρει έστω να φτάσει την 2080ti? Όσο για τις ampere καιρός γαρ εγγύς,  έχω αναφέρει την εκτίμηση μου και την πρόβλεψη για ένα 30-35% raster και ένα καλό boost se  rtx ισως συνδυαστικά με ένα dlss 3.0 . Προσωπικα θα ήθελα μια μείωση σε τιμές και επαναφορά σε επιπεδα προ Turing συνδυαστικα. Anyway Οψόμεθα. 

Υ.Γ. Σε 4κ η 2080ti παιζει τα παντα πλην ελαχίστων περιπτώσεων οχι μονο 60 αλλα και παραπάνω σε κάποιες παιχνίδια.  Ποσο μάλλον με dlss.  Σίγουρα με RTX  On τα πράγματα αλλάζουν.  Απλά ενδεικτικά να αναφέρω σε SOTTR  σε 2κ ανάλυση Highest preset RTX + Dlss τα 100αρια πανε και έρχονται. Οπότε ας βγάλουν επιτέλους κανα game με next gen graphics και μετα βλέπουμε. 

Εγώ να κάνω το συνήγορο του διαβόλου? όχι δεν έχω rtx 2080ti έχω μια απλή ταπεινή 980 που ευτυχώς σηκώνει στις πλάτες τις ακόμα τα πάντα σε 1080p... δεν λέω ότι η 2080τι δεν είναι καλή κάρτα, ναι αυτή τι στιγμή είναι η δεύτερη δυνατότερη κάρτα μετά την titan rtx... απλά άμα κάνει κανεις μια περιήγηση στο youtube θα δει ότι ακόμα και το gta5 σε όλα max 4k πέφτει σε περιπτώσεις 55fps καλά για odyssey ας μη μιλήσω...sottr σε περιπτώσεις κάτω από 60 σε όλα max 4k και μιλάμε για παιχνίδια 5 αιτίας (και πολλά αλλα που δεν έχει νόημα να αναφέρω)... από τη στιγμή που και η κουτσή μαρία έχει 4k οθόνη εν έτη 2020 ε όχι ρε παιδιά αλλα δε το δέχομαι κάρτα τον 1500 ευρο να μην έχει τουλάχιστων solid 60αρι σε τέτοια παιχνίδια...τώρα με rtx και παιχνίδια next gen βλέπω να πασχίζει να φτάσει τα 30fps και να λέμε και ευχαριστώ... on topic τώρα για εμενα οποια από τις 2 εταιρίες δώσει το μεγαλύτερο raw performance θα με κερδίσει και χαλάλι να δώσω ένα σκασμό λεφτά αλλιώς μένουμε με την 980 για έναν ακόμα χρόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εγώ να κάνω το συνήγορο του διαβόλου? όχι δεν έχω rtx 2080ti έχω μια απλή ταπεινή 980 που ευτυχώς σηκώνει στις πλάτες τις ακόμα τα πάντα σε 1080p... δεν λέω ότι η 2080τι δεν είναι καλή κάρτα, ναι αυτή τι στιγμή είναι η δεύτερη δυνατότερη κάρτα μετά την titan rtx... απλά άμα κάνει κανεις μια περιήγηση στο youtube θα δει ότι ακόμα και το gta5 σε όλα max 4k πέφτει σε περιπτώσεις 55fps καλά για odyssey ας μη μιλήσω...sottr σε περιπτώσεις κάτω από 60 σε όλα max 4k και μιλάμε για παιχνίδια 5 αιτίας (και πολλά αλλα που δεν έχει νόημα να αναφέρω)... από τη στιγμή που και η κουτσή μαρία έχει 4k οθόνη εν έτη 2020 ε όχι ρε παιδιά αλλα δε το δέχομαι κάρτα τον 1500 ευρο να μην έχει τουλάχιστων solid 60αρι σε τέτοια παιχνίδια...τώρα με rtx και παιχνίδια next gen βλέπω να πασχίζει να φτάσει τα 30fps και να λέμε και ευχαριστώ... on topic τώρα για εμενα οποια από τις 2 εταιρίες δώσει το μεγαλύτερο raw performance θα με κερδίσει και χαλάλι να δώσω ένα σκασμό λεφτά αλλιώς μένουμε με την 980 για έναν ακόμα χρόνο :P

Δεν έχει και η κουτσή Μαρία 4Κ οθόνη, δεν μιλάω για τηλεόραση αλλά για 4Κ monitor με freesync/g-sync κτλ. Στα παιχνίδια που ανέφερες αρκεί να κατεβάσεις μία δύο ρυθμίσεις από ultra σε high (π.χ. τα σύννεφα στο Odyssey που δεν θα καταλάβεις και καμία απολύτως διαφορά) και έτοιμο το 60άρι. Το ότι πολλά games απαιτούν τεράστιο performance hit από high σε ultra σε κάποια settings για 2% καλύτερο image quality, ε εκεί δεν φταίει η κάρτα. Πάντα θα υπάρχουν games που σε κάποια σημεία θα υπάρχουν drops, πάντα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...