Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγες μέρες έμειναν και θα δούμε για αρχή που θα παίξουν οι 3080/3080ti καθώς και τις τιμές τους....μετά δεν θα θέλει και πολύ για να υποθέσει κάποιος που θα παίξει σε απόδοση το Χ70 και σε τι τιμή για όποιον τον ενδιαφέρει.....B)

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν η 3070 είναι σε λογική τιμή με performance λίγο παραπάνω από την 2080ti και καλύτερο rtx θα είναι future proof χαλαρά.. αρκεί να μην ξεκινάνε από 700€ minimum.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@Aten-Ra 5700XT με 2070Super εννοείς... 

Όχι, ακριβός όπως είναι σήμερα η 2060 Super vs RX5700XT.

Αυτό που περιμένω είναι η AMD NAVI να είναι 10% καλύτερη σε Raster από την RTX3080 αλλά σε RT να είναι μπροστά η 3080. Και τις δυο τις περιμένω κοντά στα $700-$800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι, ακριβός όπως είναι σήμερα η 2060 Super vs RX5700XT.

Αυτό που περιμένω είναι η AMD NAVI να είναι 10% καλύτερη σε Raster από την RTX3080 αλλά σε RT να είναι μπροστά η 3080. Και τις δυο τις περιμένω κοντά στα $700-$800.

ααα αυτό εννοείς λάθος μάλλον το κατάλαβα γενικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα βγάλει τόσο δυνατή gpu η amd.. βέβαια έχω την 5700ΧΤ που με γλύτωσε αυτά τα 200€ τότε από την 2070super και με έβγαλε ασπροπρόσωπο.. αλλά θα μπει στο 2ο pc αρκεί να βγουν σε λογική τιμή αλλιώς θα περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

αν η 3070 είναι σε λογική τιμή με performance λίγο παραπάνω από την 2080ti και καλύτερο rtx θα είναι future proof χαλαρά.. αρκεί να μην ξεκινάνε από 700€ minimum.. 

δεν βλέπω να ξεπερνάει τα 500€ το 3070 προσωπικά....θα τεθεί απέναντι στις κονσόλες ως πιο δυνατή gpu απόδοσης από των κονσολών και με καλύτερο rt σε προσιτή τιμη (και μακάρι και πάνω από 2080ti σε raster)....γνώμη μου πάντα

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

ααα αυτό εννοείς λάθος μάλλον το κατάλαβα γενικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα βγάλει τόσο δυνατή gpu η amd.. βέβαια έχω την 5700ΧΤ που με γλύτωσε αυτά τα 200€ τότε από την 2070super και με έβγαλε ασπροπρόσωπο.. αλλά θα μπει στο 2ο pc αρκεί να βγουν σε λογική τιμή αλλιώς θα περιμένω. 

Ήδη το XBOX SX έχει ποιο δυνατή κάρτα από την RX5700XT,  λες να μην καταφέρουν να φτάσουν και να ξεπεράσουν την 2080Ti με 500mm2 chip ??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Ήδη το XBOX SX έχει ποιο δυνατή κάρτα από την RX5700XT,  λες να μην καταφέρουν να φτάσουν και να ξεπεράσουν την 2080Ti με 500mm2 chip ??

ανετότατα και με διαφορά

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30% πάνω από 2080ti πιστευω θα βγαλει η amd και ένα +40-50% η NVidia . Η δεύτερη βεβαια θα έχει και το ανάλογο κόστος 1200+
Αν και δεν με πολύ ενδιαφέρον αυτές οι GPUs μιας και θα πάω σε όποιον βγαλει την καλύτερη στα 500€ +/- 100€

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αυτό που θέλουμε είναι 2080ti+ rasterization στα ~500. Όποιος από τους 2 το προσφέρει θα πάρει και τον οβολό.

 Καλά το τι θέλεις εσύ με το τι θα σου δώσουν θα έχει μια κάποια απόκλιση πίστεψε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ενοχλείστε ορισμένοι με τη πιθανότητα να δούμε μεγάλη αύξηση επιδόσεων σε καλή τιμή; Δε λέω πως θα γίνει, αλλά ειλικρινά θα ήταν πολύ καλό να έβγαινε 3070 στα 500$ με απόδοση 2080 Ti. Τι σημασία έχει αν θα χάσουν αξία οι παλιές κάρτες; Θα είναι δύο ετών όταν βγουν οι 3070 (μπορεί και παραπάνω), πόσο θέλετε δηλαδή να κρατάνε; Κι εγώ έχω δύο RTX 2080 κι αν συμβεί αυτό θα πρέπει να τις δώσω πολύ χαμηλά σαν μεταχειρισμένες, αλλά από την άλλη θα πάρω με 1000$ δύο 3070 και αύξηση απόδοσης 50%. Ή με 1500$ δύο 3080 και αύξηση επιδόσεων 70-75%.

Μακάρι να γινόταν αυτό γιατί η γενιά 20XX δεν είχε την αύξηση επιδόσεων που είχαν προηγούμενες γενιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί ενοχλείστε ορισμένοι με τη πιθανότητα να δούμε μεγάλη αύξηση επιδόσεων σε καλή τιμή; Δε λέω πως θα γίνει, αλλά ειλικρινά θα ήταν πολύ καλό να έβγαινε 3070 στα 500$ με απόδοση 2080 Ti. Τι σημασία έχει αν θα χάσουν αξία οι παλιές κάρτες; Θα είναι δύο ετών όταν βγουν οι 3070 (μπορεί και παραπάνω), πόσο θέλετε δηλαδή να κρατάνε; Κι εγώ έχω δύο RTX 2080 κι αν συμβεί αυτό θα πρέπει να τις δώσω πολύ χαμηλά σαν μεταχειρισμένες, αλλά από την άλλη θα πάρω με 1000$ δύο 3070 και αύξηση απόδοσης 50%. Ή με 1500$ δύο 3080 και αύξηση επιδόσεων 70-75%.

Μακάρι να γινόταν αυτό γιατί η γενιά 20XX δεν είχε την αύξηση επιδόσεων που είχαν προηγούμενες γενιές.

Γιατί να ενοχληθουμε.απλα εγώ το θεωρώ σενάριο επιστημονικής φαντασίας το 30% plus από 2080ti στα 500 ευρώ.εσενα γιατί σε ενοχλεί αυτή η άποψη? Πρέπει να συμφωνούμε δλδ στα παντα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...