Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι όταν συγκρίνουμε με την προηγούμενη σειρά, να παραθέτουμε και τα launch msrp. H 2060 ναι μεν είχε αρκετό bump σε σχέση με την 1060 αλλά είχε και παραπάνω κόστος. Και αυτή ήταν η πιο vfm turing, γιατί κάτι 2070 πχ ήταν για πολλές κλωτσιές στις αρχικές τους τιμές για μεσαίο πυρήνα. Το ίδιο ίσχυε και για τα navi στην αρχή, αλλά τουλάχιστον αυτοί μαζεύτηκαν και κόψαν ένα 50ρικό (αν και πάλι overpriced ήταν για κάρτα που δεν έχει καν hardware RT). 2080/2080ti είναι μόνο για πραγματικούς δεξιούς οπότε συγχωρούνται.😁

Και για να μη παρεξηγούμαι και στους Πασχάληδες τα αρχικά msrp σε κάτι 1080 ήταν πάλι για κλωτσιές, αλλά ισχύει ότι και τώρα με τις 2080(ti). Δεν υπήρχε αντίστοιχη amd κάρτα με αυτές τις επιδόσεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονόδρομος η 3080 για μένα μετά την 2070S 😂 Αρκεί να μη της τινάξουν τα πέταλα και να την βγάλουν γύρω στα 600-700€ :P 

Νομίζω πρέπει να παρουσιάσει και η NVIDIA πλέον ανταγωνίστηκες τιμές αφού το προϊόν προοδεύει και ο ανταγωνισμός ανεβαίνει και οι κονσόλες πήραν σημαντικό μπουστ. Δεν παίζει μόνη της. 
 

Επισης για τις επιδόσεις υπάρχουν και κάτι μόνιτορ 360Hz που λανσάρουν όποτε πρέπει να υπάρξει το hardware να το καλύψει άρα πάμε για πολύ δυνατά πράγματα.

 

 

 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Νομίζω πρέπει να παρουσιάσει και η NVIDIA πλέον ανταγωνίστηκες τιμές αφού το προϊόν προοδεύει και ο ανταγωνισμός ανεβαίνει και οι κονσόλες πήραν σημαντικό μπουστ. Δεν παίζει μόνη της. 

Που τον είδες τον ανταγωνισμό....στα χαρτιά με μελλοντικά μαγικά amd που ΘΑ? ή μήπως με τις φανταστικές κονσόλες που επίσης ακόμα δεν τον είδαμε τον βαφτίσαμε......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να δούμε γιατί το PS5 θα έχει το raster της 2080, δηλαδή μιας μεσαίας Ampere σε αντιστοιχία. Από RT θα είναι η πρώτη υλοποίηση της AMD. Προσωπικά δεν περιμένω πολλά από τις κονσόλες, τουλάχιστον τις αρχικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Που τον είδες τον ανταγωνισμό....στα χαρτιά με μελλοντικά μαγικά amd που ΘΑ? ή μήπως με τις φανταστικές κονσόλες που επίσης ακόμα δεν τον είδαμε τον βαφτίσαμε......

Δηλαδη δε θεωρεις ανταγωνιστικη την 5700XT αυτη τη στιγμη απέναντι στην 2070S? ΤΟ πρόβλημα της AMD ειναι η φήμη της στον τομέα της GPU. Ακόμη και στα CPU χρειάστηκε χρόνο να πείσει κόσμο, κάποια fan boys ακόμα βαφτίζουν το άσπρο μαύρο. Τελος παντων, καλο ειναι να υπάρχει μετριπαθης σταση απο τον τελικο καταναλωτή και να λειτουργεί με γνώμονα τις αναγκες του και την τσέπη του χωρίς φανατισμους κλπ. Αναμονη να δουμε τι θα παρουσιάσουν και οι 2 και κατα ποσο θα ειναι λειτουργικα day 1 (γκουχ γκουχ AMD) 

Ο μέσος χρήστης άνετα θα στραφει προς την κονσολα για ψυχαγωγια αν ειναι σε ελκυστικη τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα πριν από κάθε launch ps/xbox γράφονται άπειρες ********* και συνήθως μετά ε ναι δεν είναι ακριβώς pc κλπ.....τα teraflop ξεχάστε τα εντελώς όσο αφορά το gaming performace δεν λένε απολύτως τίποτα, ειδικά στις κονσόλες και στον τρόπο που κάνουν rendering ένα scene δεν έχουν καν σχέση με pc....

Πάντως καιρός είναι να έχουμε νέο launch καλή η 2080Τi αλλά σε 4Κ ένα boost θα ήταν ευπρόσδεκτο, σε κάθε περίπτωση έχουμε ένα εξάμηνο μπροστά και επειδή θα πέσει παραγγελία day one δεν βλέπω να την έχω πριν το Νοέμβρη

5 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δηλαδη δε θεωρεις ανταγωνιστικη την 5700XT

Για αυτήν δεν θα γράψω την άποψη μου απλά γιατι **&%$$#@@$%^^&^& 20 μέρες σε νέο σύστημα με black screens κλπ και την γκρίνια την έτρωγα εγώ προσπαθώντας να βγάλω άκρη....

Σε επιδόσεις η amd έχει μια midrange ανταγωνιστική της 2070 περισσότερο που έτσι και αλλιώς είναι στο τέλος της ζωής της, με το που βγούν οι amprere όλα αυτά είναι obsolete οπότε......

Πάντως σε midrange καλύτερη κάρτα και απροβλημάτιστη και προσιτή συνάμα θεωρώ τις 1660/Τι/super οτιδήποτε

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το PS5 δεν θα έχει 10TF; ή λάθος θυμάμαι;

Το XSX έχει 12 TF και σύμφωνα με το DF αποδίδει στο Gears 5 όπως μια 2080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πάντα πριν από κάθε launch ps/xbox γράφονται άπειρες ********* και συνήθως μετά ε ναι δεν είναι ακριβώς pc κλπ.....τα teraflop ξεχάστε τα εντελώς όσο αφορά το gaming performace δεν λένε απολύτως τίποτα, ειδικά στις κονσόλες και στον τρόπο που κάνουν rendering ένα scene δεν έχουν καν σχέση με pc....

Πάντως καιρός είναι να έχουμε νέο launch καλή η 2080Τi αλλά σε 4Κ ένα boost θα ήταν ευπρόσδεκτο, σε κάθε περίπτωση έχουμε ένα εξάμηνο μπροστά και επειδή θα πέσει παραγγελία day one δεν βλέπω να την έχω πριν το Νοέμβρη

Για αυτήν δεν θα γράψω την άποψη μου απλά γιατι **&%$$#@@$%^^&^& 20 μέρες σε νέο σύστημα με black screens κλπ και την γκρίνια την έτρωγα εγώ προσπαθώντας να βγάλω άκρη....

Ισως να μη χρειαστείς να ρίξεις παραγγελία day one, να περιμενεις να δεις τι και πως πρώτα ( ; ). Ωστοσο, μέχρι να δουμε πραγματικο performance μιλάμε με θεωρητικά νούμερα. Τo PC Gaming δε θα το χτυπήσει ΠΟΤΕ η κονσόλα. Αλλά, ναι ειναι καιρος να βγουν κάρτες με πραγματικη δυναμη και να καλύψουν τα υπάρχοντας μόνιτορ. Όταν λανσάρεις 360Hz monitor ή high Hz 4K monitors πρεπει να υπαρχει και η δύναμη να τα καλυψεις. Και πιστευω εδω θα εχουμε μεγαλο performance boost. Στόχος προσωπικος για εμενα τα 240Hz @ 1080p ή τα 144Hz @ 1440p. Τίνω προς τα 240Hz προσωπικα αλλά δεν εχω αποφασίσει ακόμη. 

 

 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4Κ σέρνεται το 2080Ti πλέον και μόλις βγουν τα next-gen games θα πέσει χοντρή ταφόπλακα. Αν ισχύει το μόνο +40% της 3080Ti σε raster θα συνεχίσει το κλάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Ισως να μη χρειαστείς να ρίξεις παραγγελία day one, να περιμενεις να δεις τι και πως πρώτα

Ούτε καν πάντα έτσι κάνω με το που ανοίξουν οι κωδικοί έφυγε παραγγελία για να ασχοληθώ αργότερα να σπρώξω την 2080Τι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Coppermine είπε

Ούτε καν πάντα έτσι κάνω με το που ανοίξουν οι κωδικοί έφυγε παραγγελία για να ασχοληθώ αργότερα να σπρώξω την 2080Τι

Εσυ ξερεις, το διαχειρίζεσαι οπως θες, χαμένος δε θα βγεις.

Για την 5700 ΧΤ τώρα, ναι οι οδηγοί ήταν το πρόβλημα. Εφόσον λυθούν τα software θέματα , αν δεν εχουν λυθει ηδη, (ίσως ενα απλο clean install για ολα να ειναι αρκετο ,δε ξερω δεν εχω πιασει στα χερια μου 5700 XT), σα hardware ειναι τούμπανο για τα λεφτά της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το Metro με DLSS πάει αρκετά καλά απλά θα πρέπει να βάλουν το DLSS 2.0 γιατί το τωρινό τα ρίχνει πολύ τα textures που είναι έτσι και αλλιώς ψιλοχάλια σε αρκετά σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...