Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, icenex είπε

Ελα ντε το ιδιο σκεφτομουν πριν δω την απαντηση σου οτι ολο στο περιμενε ειμαι τοσο καιρο..Εσκασε παραγγελια και το πολυ πολυ ευχομαι να μην γινει καμια στραβη και σκασει μυτη η νεα γενια νωριτερα και εχω χασουρα πριν προλαβω να την χαρω.

Καλοριζικη. Την καλυτερη αποφαση πηρες καλο gaming. Οι ampere αν δεν παιξει τιποτα απο AMD στο high end ωστε να παρει πωλησεις θα βγουν Σεπτεμβρη η λιγο πριν οπως και στα προηγουμενα releases. Aν δε δουμε τιποτα σοβαρες επιλογες απο AMD στο high end να περιμενετε τιποτα αυξησεις επιδοσεων οπως με τις turing και καπου εκει θα ξεφυγουν ακομα περισσοτερο οι απαιτησεις των παιχνιδιων στις μεγαλες αναλυσεις. Με ενα 70% πανω απο 2080ti και με μια 3080 με 20-30% πανω απο 2080ti κατι θα γινει. Αλλιως θα χωσουν RT Cores για να δικαιολογησουν τις τιμες. Τα 7nm EUV της samsung δειχνουν πολλα υποσχομενα αλλα θα πρεπει να χωσουν και cores μην τα λυπηθουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

holy grail για τις gpu και Intelrisen για τις cpu? :rolleyes:

Μην μένει ανενεργός ο λογαριασμός ατιμούτσικο :lol:

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, icenex είπε

Οπως ειπα εφυγε παραγγελια ο μονος λογος να περιμενω ειναι να φαω ακυρο απο το καταστημα για τον χ ψ λογο ή αν καθυστερησει η παραγγελια κανα μηνα ξερω εγω τοτε θα την ακυρωσω μονος μου(4-10 μερες λεει τωρα).Γιατι θα το παρω σαν σημαδι οτι δεν πρεπει να παρω την καρτα. Αντεξα αλλα 6-7 μηνες παει παλι αρκετος καιρος και θα με πανε πισω γιατι ηδη εχει μεγαλωσει η λιστα των παιχνιδιων που εχω αφησει στην ακρη λογω καρτας. Τεσπα το κοβω εδω μην το χαλαω το θεμα.Παντως μεχρι τοτε ακουγονται οτι θα παιξουν καλυτερες τιμες και επιδοσεις σε σχεση με αυτην την γενια παντως αν δεν γινει κατι τετοιο τουλαχιστον δεν θα απαξιωθει πολυ η τωρινη γενια.

καλα εκανες και πηρες καρτα. το τι ακουγεται ειναι παντα σχετικο. αυτο που παιζει σαν σεναριο ειναι οτι οι επαγγελματικες θα πανε στην tsmc και οι αλλες στην sam. κανα 100ρικο κατω ακουγεται για την 3080ti, υποθετικα παντα αφου δε ξερουμε ονομασιες αλλα και αυτο σαν σεναριο κρατα το γιατι εγω δε το πολυβλεπω. αυτος που θα δωσει τοσα λεφτα δε καιγεται για το 100ρικο. επιδοσεις ειναι το μονο σιγουρο οτι θα ειναι παραπανω οπως ηταν και αυτη η σειρα αφου μαζι με ray tracing/tensor οι επιδοσεις εκτοξευτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NVIDIA Next Gen-GPU Hopper could be offered in chiplet design

''Multi-GPU board'' στους νέους insider drivers..

75450105_10218799049380625_2661584125160

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA Next Gen-GPU Hopper could be offered in chiplet design

''Multi-GPU board'' στους νέους insider drivers..

75450105_10218799049380625_2661584125160

On board SLI δηλαδή? Όπως μερικά μοντέλα πριν χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF literally. Αν ισχύει ή θα πρέπει να ανεβάσει δραστικά το performance/$ της ή να βρει τρόπο να μειώσει το latency και το micro stuttering. Βλέπω τις 2080ti να παίρνουν υπεραξία.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως αν ήθελε η nvidia με το αναβαθμισμένο SLI (nvlink) θα μπορούσε να δώσει πολύ καλή απόδοση. Αλλά δε θέλει. Μία multi-die κάρτα με shared memory και κάποιο πολύ γρήγορο nvlink onboard θα αποδίδει πολύ καλά πιστεύω. Αν και δε νομίζω να δούμε τέτοιες κάρτες για desktop χρήση, σε Quadro/Tesla μάλλον θα τις δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι developers δεν θέλουν να ασχοληθούν με το SLI/CF όμως, γι' αυτό το παράτησαν και οι δύο.

Εσύ πιστεύεις ότι αν ήθελε η Nvidia, δε θα "έπειθε" τους devs; Οι developers το παράτησαν γιατί δε τους βοηθάει ο driver - κάτι πήγε να γίνει με το async compute αλλά δε περπάτησε. Η Nvidia θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα driver που βλέπει τις δύο κάρτες σαν μία. Η Tesla V100 έχει NVLink στα 300GB/sec (στο SXM2 format),  Μία multi-die υλοποίηση μπορεί να έχει ακόμα μεγαλύτερο. Για μένα είναι θέμα πολιτικής και όχι θέμα τεχνολογίας. Η τεχνολογία πιστεύω πως υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το NVLINK ειναι κατι το οποιο σε παραγωγες GPU rendering, βοηθαει παρα πολυ με ελαχιστο κοστος την αποδοση.
Πλεον πολλοι 3d render engines, αρχιζουν να αξιοποιουν το NVLINK για να μπορει να γινει αξιοποιηση η συνολικη μνημη των καρτων.
Δηλαδη με 2 καρτες 2080τι, εχεις συνολικα 22GB ram και σου κανει πιο ευκολη τη ζωη σε μεγαλα vdb αρχεια η σκηνες με τεραστιες γεωμετριες.

Απλα για να μη χανεις και σε bandwidth, πρεπει να παρεις τον adapter με το μεγιστο bandwidth.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φήμες λένε ότι η μεθεπόμενη GeForce θα είναι με MCM(Όπως οι Ryzen). Μόνο έτσι θα έρθει μεγάλο boost στις επιδόσεις εδώ που έχουμε φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικό είναι. Όσο κατεβαίνουν τα nm ένα μεγάλο μονολιθικό chip γίνεται πανάκριβο αφού τα yields πέφτουν πάρα πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...