Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι αν και οι dgpu θα είναι καλύτερες σαν γραφικά, η τεράστια ψαλίδα που είχε ένα hi end of των 2000 από τις κονσόλες θα είναι πολύ μικρότερο έως και ανύπαρκτο στα ματια του παίχτη εξαιρώντας τι κομμάτι του rt. Στο rasterasation οριακά έως τίποτα για τα επόμενα 3 χρόνια από το launch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρουν τίποτα κανά keyboard/mouse support οι κονσόλες (αν δεν πήραν ήδη γιατί δεν έχω ασχοληθεί τελευταία με τα νέα) να μην κάνουμε upgrade ποτέ το pc 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, narta είπε

Εχουμε δεδομενα τα TF που βγαζει το custom apu και γενικοτερα δεν υπαρχει κατι εντελως αγνωστο. Εχεις 8c/16t cpu με Zen2 μArch. Και το κυριοτερο, δεν υπαρχουν DirectX, drivers και ποικιλια hardware που θα πρεπει να δουλεψει το software. Ειναι to the metal ο κωδικας και optimized μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο. Αν σε αυτο προσθέσεις και τις φημες οτι μπορει η MS να φαει την χασουρα και να την δωσει στα $400 για να παρει μεριδιο αγορας αλλα και να κανει καζουρα στην Sony για αυτοι που εγινε με το PS4 ολα ειναι πιθανα. Οι τιμες ΔΕΝ μπορουν να μεινουν σε επιπεδα αρπαχτης Turing.

Οσον αφορα το RTX ναι ειναι η σοβαροτερη αναβαθμιση στα γραφικα που ειχαμε την τελευταια δεκαετια, αλλα δυστυχως μεχρι σημερα πολυ κακη και λιγη υλοποιηση. Αν υπαρξει το φημολογουμενο 3x boost στις Ampere τοτε θα δουμε ωραια πραγματα και κυριοτερα θα τα δουνε οι περισσοτεροι και οχι μονο το absolute hi end οπως συμβαινει σημερα

Από το στόμα σου και...στου πετσινου το αυτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

να πάρουν τίποτα κανά keyboard/mouse support οι κονσόλες (αν δεν πήραν ήδη γιατί δεν έχω ασχοληθεί τελευταία με τα νέα) να μην κάνουμε upgrade ποτέ το pc 😂

https://www.digitaltrends.com/gaming/xbox-one-games-mouse-and-keyboard-support/

 

Πάντως πέρα από το τι θα κάνουν οι κονσόλες εγώ περιμένω να δω πολύ ανώτερα γραφικά με Ampere και ανανεωμένο rtx & dlss 3.0 ειδικά το τελευταίο πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ να έχουμε καλή απόδοση με μεσαίες κάρτες από Nvidia

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, narta είπε

https://www.digitaltrends.com/gaming/xbox-one-games-mouse-and-keyboard-support/

Πάντως πέρα από το τι θα κάνουν οι κονσόλες εγώ περιμένω να δω πολύ ανώτερα γραφικά με Ampere και ανανεωμένο rtx & dlss 3.0 ειδικά το τελευταίο πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ να έχουμε καλή απόδοση με μεσαίες κάρτες από Nvidia

Εγώ θα φτιάξω ένα δεύτερο pc εν τέλη αλλά λογικά τον Δεκέμβριο για την γυναίκα, τώρα τι θα έχει μέσα υπολογίζω b550 Tomahawk +ryzen 4xxx + τώρα για gpu εξαρτάται τι θα βγάλουν οι 2 πλευρές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 2:13 ΜΜ, narta είπε

Καταλαβαίνεις ότι δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Αν έχεις κονσόλες με απόδοση γραφικών εφάμιλλη με 2080s με τιμή 500€ δεν υπάρχει νοημων άνθρωπος εκτός pcmr epeen που θα πάει να αγοράσει ΜΟΝΟ gpu με υψηλότερη τιμή.

Καλά δεν πάει ακριβώς έτσι. Και υπάρχουν πολλές δικαιολογίες . 

Αν πουλιούνται 10 κονσόλες και 20 κονσολοπαιχνιδα την βδομάδα και 1 dgpu κλάσης 2080 και 1 pc game την βδομάδα λογικο είναι η κονσολοφαση να είναι πιο φθηνή. 

Η dgpu δεν χρησιμοποιείται μόνο για παιχνίδια και κυρίως κουμπώνει σε pc εξ ορισμού θα είναι πιο ακριβή 

Μια dgpu μπορεί raw power να είναι πιο δυνατή από κονσόλα που θα το πληρώσεις έτσι κι αλλιώς  αλλά πώς αυτό μεταφράζεται από τον κώδικα που είναι ραμμένος πάνω στην κονσόλα είναι άλλο θέμα. 

Κατά τα άλλα 

Επιμένω ότι από την UE5 το επαναστατικό θα είναι το nanite που λογικά θα προσπαθήσουν να το εκμεταλλευτούν με απευθείας stream data από SSD στην vram 

Αν η αγορά (και βάζω και μένα μέσα κι όλους ) και ο πέτσινος συνεχίσει να θέλει χιλιάρικα για dgpu με τις επόμενες κονσόλες θα κλαψουν μανουλες. 

Αν κάποτε οι κονσόλες έδειχναν πολλά σε σχέση με το hw που είχαν, από εδώ και πέρα θα γίνουν πολλά περισσότερα. Πλέον χωράει πολύ hw μέσα στην κονσόλα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dem είπε

Η dgpu δεν χρησιμοποιείται μόνο για παιχνίδια και κυρίως κουμπώνει σε pc εξ ορισμού θα είναι πιο ακριβή 

Συμφωνουμε. Ουτε αναμενω να πεσει στα 400€ η 3080ti. Αλλα δεν μπορει η 3060ti/2080s να εχει 600€ μετα την κυκλοφορια των κονσολών αν τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχουμε δει ειναι αληθινα (Teraflops, τιμη κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ θα φτιάξω ένα δεύτερο pc εν τέλη αλλά λογικά τον Δεκέμβριο για την γυναίκα, τώρα τι θα έχει μέσα υπολογίζω b550 Tomahawk +ryzen 4xxx + τώρα για gpu εξαρτάται τι θα βγάλουν οι 2 πλευρές 

Αν μέχρι τον Δεκέμβρη θα έχουν βγει zen 3.😁 Εκτός αν εννοείς τα renoir (zen2 apus).

Δε ξέρω αλλά για να βγάζουν τώρα zen2 refresh ίσως τα πάνε λίγο πίσω.

5 ώρες πριν, narta είπε

Συμφωνουμε. Ουτε αναμενω να πεσει στα 400€ η 3080ti. Αλλα δεν μπορει η 3060ti/2080s να εχει 600€ μετα την κυκλοφορια των κονσολών αν τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχουμε δει ειναι αληθινα (Teraflops, τιμη κοκ)

Αν πάνε στη λογική με τα αμπέρ όπως και με τα turing launch prices πάλι με κάθε σειρά και +100-200 γιούρια premium, θα φάνε πούλο στις πωλήσεις που θα γελάσει κάθε πικραμένος. Ακόμα και αν δε τους πιέσει και συνεχίσει το duopoly η κόκκινη. Οτιδήποτε από 3070 και κάτω θα πατώσει, και οι κονσόλες θα πουλήσουν σαν ζεστά ψωμάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ilos είπε

Αν μέχρι τον Δεκέμβρη θα έχουν βγει zen 3.😁 Εκτός αν εννοείς τα renoir (zen2 apus).

Δε ξέρω αλλά για να βγάζουν τώρα zen2 refresh ίσως τα πάνε λίγο πίσω.

Αν πάνε στη λογική με τα αμπέρ όπως και με τα turing launch prices πάλι με κάθε σειρά και +100-200 γιούρια premium, θα φάνε πούλο στις πωλήσεις που θα γελάσει κάθε πικραμένος. Ακόμα και αν δε τους πιέσει και συνεχίσει το duopoly η κόκκινη. Οτιδήποτε από 3070 και κάτω θα πατώσει, και οι κονσόλες θα πουλήσουν σαν ζεστά ψωμάκια.

Η λογική αυτο υποβάλλει, αλλά πιστεύω ότι το διπολο, αρχικά τουλάχιστον, θα ρισκάρει με παραδοσιακες τιμές φαρμακείο. 

Συν το γεγονός ότι διαβαζω και πολυ αισιοδοξες εκτιμησεις για launch price των δίδυμων στα 400 ευρω (δεν είναι μομφή προς τον narta κι εγω το ευχομαι) και δεν ξέρω μην πέσει και από εκεί κανενα παστέλι. Προσωπικά θεωρώ πιο πιθανο το 500ρικο (για τις κονσολες).

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostiger είπε

Προσωπικά θεωρώ πιο πιθανο το 500ρικο (για τις κονσολες).

To πιθανοτερο σεναριο ειναι αυτο, απλα τα $400 παιζουν σε περιπτωση που θα θελησει η MS να κανει χουνερι στην Sony ala PS4

Και συμφωνω με τον psycho δεν παιζει να δουμε πανω απο 12GB vram σε gaming sku. Ειναι και "ακριβουτσικη" η GDDR6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, narta είπε

To πιθανοτερο σεναριο ειναι αυτο, απλα τα $400 παιζουν σε περιπτωση που θα θελησει η MS να κανει χουνερι στην Sony ala PS4

Και συμφωνω με τον psycho δεν παιζει να δουμε πανω απο 12GB vram σε gaming sku. Ειναι και "ακριβουτσικη" η GDDR6

Εχουν το μεγεθος σαν εταιρεια να μπουν μεσα απο το HW για να μπουν δυνατα στη γενια, δεν το συζητουμε. Σε αυτη την περιπτωση, της τιμης εκκινησης των 400 ευρω, ναι θεωρω πως σαφως και η αγορα των gaming gpu's θα επηρεαστει πολυ θετικα για εμας τους τελικους καταναλωτες. 

Και κατα πασα βεβαιοτητα αυτο που λετε θα συμβει και με τη vram της Ti. Επισης συμφωνω.

Ιδωμεν. Το φθινοπωρο ειναι πολυ κοντα πλεον. 'Η  το καλοκαιρι αν θελεις, οπου ενδεχομενως με τα επερχομενα ps-xbox events θα μας αποκαλυφθει και η τιμη τους. Αν και μεχρι τωρα παιζουν κρυφτο οι 2 εταιρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κοστίσει 400 ευρώ το xsex 

Απλά θα μας το πουλήσουν στο κόστος κατασκευής τους και αυτό ήταν, γύρω στα 500 ευρώ , από την προηγούμενη γενιά έδειξαν τόσο η Sony αλλά και η Ms πως δεν έχουν όρεξη να μπαίνουν μέσα , πάρτε παράδειγμα το Xbox one x 500 ευρώ κοστίζε ενώ είχε μια gpu σαν αυτό του ps4 pro και 4gb ram περισσότερα 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Νομίζω δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κοστίσει 400 ευρώ το xsex 

Απλά θα μας το πουλήσουν στο κόστος κατασκευής τους και αυτό ήταν, γύρω στα 500 ευρώ , από την προηγούμενη γενιά έδειξαν τόσο η Sony αλλά και η Ms πως δεν έχουν όρεξη να μπαίνουν μέσα , πάρτε παράδειγμα το Xbox one x 500 ευρώ κοστίζε ενώ είχε μια gpu σαν αυτό του ps4 pro και 4gb ram περισσότερα 

4.2 TF τo Pro, 6.2 τo X..

Και γενικοτερα καμια επαφη τα 2 συστηματα μεταξυ τους, ομως ναι, 500 ευρω..Ποιοτικα σε επιπεδο HW μιλωντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos5800 είπε

από την προηγούμενη γενιά έδειξαν τόσο η Sony αλλά και η Ms πως δεν έχουν όρεξη να μπαίνουν μέσα

To PS4 ειχει τιμη εκκινησης τα $400 με BOM $381 αρα μεσα εμπαινε η Sony

Εγω αυτο που θελω να δω στις νεες Ampere ειναι το 4x στο RT perf. Μιλαμε για τραγικες βελτιώσεις που θα το κανουν οχι απλα playable αλλα magnefique! 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...