Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ρε μάγκες για να κάνει 150 ευρά μόνο το cooler, φανταστείτε πόσο θα κοστίζει η κάρτα και ειδικά οι custom υλοποιήσεις. Θα πέσει γέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Πάντως ρε μάγκες για να κάνει 150 ευρά μόνο το cooler, φανταστείτε πόσο θα κοστίζει η κάρτα και ειδικά οι custom υλοποιήσεις. Θα πέσει γέλιο...

Οι custom υλοποιήσεις δεν θα έχουν αυτό το cooler προφανώς, αλλά τα γνωστά που ξέρουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Οι custom υλοποιήσεις δεν θα έχουν αυτό το cooler προφανώς, αλλά τα γνωστά που ξέρουμε..

 

Αυτό λέω ότι λογικά αν κοστίζει 150 € το reference Cooler, τα custom που υποτίθεται είναι ανώτερα πόσο θα κοστίζουν; Και ειδικά κάτι υλοποιήσεις της Asus. Θα βρουν αφορμή να εκτινάξουν το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αυτό λέω ότι λογικά αν κοστίζει 150 € το reference Cooler, τα custom που υποτίθεται είναι ανώτερα πόσο θα κοστίζουν; Και ειδικά κάτι υλοποιήσεις της Asus. Θα βρουν αφορμή να εκτινάξουν το κόστος.

Όχι. Οι strix για παράδειγμα το ίδιο cooler θα έχουν προσαρμοσμένο το νεο pcb. Ούτε πιστεύω τα pcbs των custom θα είναι σε αυτό το τριγωνικό σχήμα. Τα γνωστά ορθογώνια pcbs θα είναι. Και το cooler των turing founder's είναι ακριβό, αφού έχει και μεταλλικό shroud και μαύρα fins. Των custom έχουν πλαστικά shrouds..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Πάντως ρε μάγκες για να κάνει 150 ευρά μόνο το cooler, φανταστείτε πόσο θα κοστίζει η κάρτα και ειδικά οι custom υλοποιήσεις. Θα πέσει γέλιο...

150ευρω το cooler +300 ευρώ ο πυρήνας, ας το βγάλει στα 600ευρω MSRP την 3080 ,πουν το κακό? 😃Νομίζω όλοι ευχαριστημένοι θα μείνουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 350w tdp που φημολογειται ότι θα εχει ακομα και τα custom coolers , που θα πιανουν 3 slots, δεν θα φθηνά

 

To θεμα ειναι ο ανταγωνισμος. Αν η amd κυκλοφορήσει το big navi στα 700$ τοτε και η nvidia δεν θα μπορει να χρεωσει πολύ παραπανω το 3080ti/3090. Aν η amd το πάει στα 900$, τον ήπιαμε

Το big navi θα πρεπε να χει ήδη κυκλοφορήσει απλως λογω drivers και covid19 το καθυστερουνε. Γενικα οποτε η amd εχει σημαντικες αλλαγες στην αρχιτεκτονικη θα αργουν να πιασουν τις μεγιστες αποδοσεις μιας και ειναι λιγα ατομα στο software κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην ασχολείστε και μην συγκρίνετε με το cooler της founder's. Άσε που απλά μια φήμη είναι αυτό, είπε η NVIDIA ότι κοστίζει 150 ευρά;

3 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Με 350w tdp που φημολογειται ότι θα εχει ακομα και τα custom coolers , που θα πιανουν 3 slots, δεν θα φθηνά

To θεμα ειναι ο ανταγωνισμος. Αν η amd κυκλοφορήσει το big navi στα 700$ τοτε και η nvidia δεν θα μπορει να χρεωσει πολύ παραπανω το 3080ti/3090. Aν η amd το πάει στα 900$, τον ήπιαμε

Το big navi θα πρεπε να χει ήδη κυκλοφορήσει απλως λογω drivers και covid19 το καθυστερουνε. Γενικα οποτε η amd εχει σημαντικες αλλαγες στην αρχιτεκτονικη θα αργουν να πιασουν τις μεγιστες αποδοσεις μιας και ειναι λιγα ατομα στο software κομματι

H 2080Ti ΟCed κοντά στα 300 είναι και μια χαρά είναι τα τωρινά coolers. Άλλωστε 350W θα καίει (αν ισχύουν οι φήμες) η 3090 που είναι η αντίστοιχη της Titan και όχι της 2080Ti. Άρα η 3080Ti θα είναι λίγο παρακάτω. Ε δεν είναι και τραγικό. Και ούτε κάθονται να φτιάχνουν coolers που θα κρατάνε 60 βαθμούς σε full load. Και 75άρια να βαράει η κάρτα σε gaming δεν είναι περίεργο. Δεν θα πάθει κάτι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για την τιμή θα κριθούν όλα απ' το τι θα βγάλει η scAMD. Άμα βγάλει πατάτα πάλι, θα πληρώσουμε ξανά χρυσό τον πέτσινο.

 

Θα έχουν και RT Cores αν έχω διαβάσει σωστά. Το κλειδί θα είναι στην μάχη RT AMD vs RT nVidia. Δύσκολο να είναι πιο αποδοτικό το RT της πρώτης αλλά για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για την τιμή θα κριθούν όλα απ' το τι θα βγάλει η scAMD. Άμα βγάλει πατάτα πάλι, θα πληρώσουμε ξανά χρυσό τον πέτσινο.

Αυτό που εύχεστε να βγάλει κάτι καλό η AMD για να αγοράσετε φθηνότερα από αυτόν που παραδέχεστε ότι τον πληρώνετε χρυσό, να το προσέξετε. Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά καταναλωτή. Αν πιστεύεις ότι η nVidia σου έχει πιάσει τον πισινό, να αγοράσεις AMD εφ' όσον βγάλει κάτι ανταγωνιστικό, κι ας μην είναι κορυφαίο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Αυτό που εύχεστε να βγάλει κάτι καλό η AMD για να αγοράσετε φθηνότερα από αυτόν που παραδέχεστε ότι τον πληρώνετε χρυσό, να το προσέξετε. Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά καταναλωτή. Αν πιστεύεις ότι η nVidia σου έχει πιάσει τον πισινό, να αγοράσεις AMD εφ' όσον βγάλει κάτι ανταγωνιστικό, κι ας μην είναι κορυφαίο.

Όχι φίλε μου, τα λεφτά μου θα τα πάρει αυτός που θα μου δώσει καλύτερο προΪόν, το ότι δεν έχει αντίπαλο και το χρεώνει όσο γουστάρει είναι άλλο, έτσι δουλεύει η αγορά γενικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό που εύχεστε να βγάλει κάτι καλό η AMD για να αγοράσετε φθηνότερα από αυτόν που παραδέχεστε ότι τον πληρώνετε χρυσό, να το προσέξετε. Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά καταναλωτή. Αν πιστεύεις ότι η nVidia σου έχει πιάσει τον πισινό, να αγοράσεις AMD εφ' όσον βγάλει κάτι ανταγωνιστικό, κι ας μην είναι κορυφαίο.

Άμα βγάλει καλύτερη κάρτα στα ίδια τουλάχιστον χρήματα τότε πάμε σε AMD, για μένα τουλάχιστον δεν τίθεται θέμα, το έχω πει πολλές φορές (για cpu πήγα με χαρά στην AMD). Αν όμως έχουμε πάλι τις ομορφιές με τους drivers, και να περιμένεις κάνα 6μηνο πάλι να τα λύσουν, ε τότε καλά κρασιά. Στην NVIDIA και να βγει κάποιο θέμα στους drivers, μέσα σε 1 άντε 2 updates έχει διευθετηθεί. Εμένα αυτός είναι ο μεγαλύτερος "φόβος" μου. Την απόδοση την βλέπεις στα reviews, έχεις ξεκάθαρη εικόνα. Αν όμως υπάρχουν υποψίες για τους drivers, και αν σε κάποια configs δουλεύει ενώ σε άλλα βγάζει θέματα, κτλ, δεν μπορώ να το πάρω αυτό το ρίσκο και να δώσω έτσι απλά 400άρια και 500άρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι φίλε μου, τα λεφτά μου θα τα πάρει αυτός που θα μου δώσει καλύτερο προΪόν, το ότι δεν έχει αντίπαλο και το χρεώνει όσο γουστάρει είναι άλλο, έτσι δουλεύει η αγορά γενικότερα.

Οπότε τι σε νοιάζει τι θα κάνει η AMD; Που την λες και scAMD λες και σε κορόιδεψε σε κάτι. Όσα και να σου ζητήσει ο πέτσινος θα τα δώσεις; Πχ αν βάλει 2000$ την 3090 θα τα δώσεις; Καλύτερο δε σημαίνει το πιο γρήγορο ανεξαρτήτως κόστους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, malakudi είπε

Οπότε τι σε νοιάζει τι θα κάνει η AMD; Που την λες και scAMD λες και σε κορόιδεψε σε κάτι. Όσα και να σου ζητήσει ο πέτσινος θα τα δώσεις; Πχ αν βάλει 2000$ την 3090 θα τα δώσεις; Καλύτερο δε σημαίνει το πιο γρήγορο ανεξαρτήτως κόστους.

Καλύτερο προϊόν στα λεφτά που προτίθεται γενικά να δώσει για μια κάρτα γραφικών εννοεί ο άνθρωπος. 

Π.χ. στα 800-1000 ευρώ. Όχι να δώσει για μια κάρτα γραφικών όσο κάνει ένα νεφρό για να λέει ότι έχει το καλύτερο προϊόν της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nick77 είπε

Καλύτερο προϊόν στα λεφτά που προτίθεται γενικά να δώσει για μια κάρτα γραφικών εννοεί ο άνθρωπος. 

Π.χ. στα 800-1000 ευρώ. Όχι να δώσει για μια κάρτα γραφικών όσο κάνει ένα νεφρό για να λέει ότι έχει το καλύτερο προϊόν της αγοράς.

Ο συγκεκριμένος φίλος δεν ενδιαφέρεται για το καλύτερο από 800-1000 ευρώ γιατί αγόρασε ακριβή 2080 Ti, μιλάμε για 1400 ευρώ ή και παραπάνω. Οπότε που βάζουμε όριο στην τιμή; Αν πάει ακόμα πιο πάνω η 3090, όλα ΟΚ; Αρκεί να είναι πιο γρήγορη; Πριν τις Turing η κορυφαία GPU είχε 700$. Η Turing είναι μία ανωμαλία στην ιστορία των τιμών των GPUs, έπρεπε να ευχόμαστε να αποκατασταθεί η ανωμαλία και όχι να αποκαλούμε τη μόνη εταιρεία που ίσως να μπορεί να το πετύχει αυτό scAMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...