Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Παιδια λιγο προσοχη με τις εκφρασεις σας και τις γενικευσεις σας γιατι κινδυνευετε να χαρακτηριστειτε εσεις ανωριμοι και παιδικης ηλικιας και να γυρισει τουμπαλιν το επιχειρημα σας. Ο ωριμος κοιταει την δουλεια του και την τσεπη του και αφηνει τα αλλα σε δευτερη μοιρα. 

Αυτο ελειπε να κατσω να δωσω εξηγησεις για ποιο λογο "βιαζομαι" ή οχι να επενδυσω σε κατι που με χαροποιει. Απο την στιγμη που δεν τα περνει κανεις απο την τσεπη σας λογος δεν σας πεφτει. Αλλο να ακουσω τις αποψεις σας ωραια στα πλαισια του διαλογου και να το συζητησουμε και αλλο αρχιζω και λογοκρινω. Υπαρχει και αντιλογος στην λογοκρισια και καλο ειναι να μην το κανουμε αυτο εδω μεσα δεν υπαρχει λογος τωρα. 

Συμφωνώ.αν θες κάτι και μπορείς να το πάρεις τώρα δικαιωμα σου.και σύμφωνα με το launch έπρεπε να είχαμε χθες,η να ήταν στο δρόμο.δε θα πεθάνουμε κιόλας αλλά δε θα ζήσουμε διακόσια χρόνια για να περιμενουμε.βεβαια εγώ προσπαθώ να κάνω υπομονή και αυτό προτείνω γενικά αλλά δεν βλέπω να το κατεφερνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Arkin said:

Να πω ότι αναφέρθηκα αποκλειστικά στα YouTube κανάλια μιας και είδα κάποιες αναφορές στις 2 προηγούμενες σελίδες και όντως κάποιοι ρίχνουν κλάμα γιατί δεν βρήκαν Day one 3080. Από εδώ μέσα δεν είδα κάποιον να κράζει την Nvidia για την διαθεσιμότητα εκτος όσοι είναι με igpu οπότε έχουν και λόγο. 

Αναφέρθηκες και σε άτομα με 980ti or equivalent που θα είχαν ήδη πάρει κάτι άλλο. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι εσκεμμένα "πήδηξα" την Turing σειρά γιατί 1ον έπαιζα σε 1080p ακόμα τότε και 2ον δε θεωρούσα ότι άξιζε τα λεφτά ακόμα και όταν πέρασα σε 1440/144 εποχή (θέλω να έχω fps όσο γίνεται πιο κοντά στα hz της οθόνης). Οπότε τα περί "μικρών παιδιών" και "υπομονή" είναι λίγο άδικο να λέγονται έτσι και να τους πέρνει όλους η μπάλα.

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να πω ότι αναφέρθηκα αποκλειστικά στα YouTube κανάλια μιας και είδα κάποιες αναφορές στις 2 προηγούμενες σελίδες και όντως κάποιοι ρίχνουν κλάμα γιατί δεν βρήκαν Day one 3080. Από εδώ μέσα δεν είδα κάποιον να κράζει την Nvidia για την διαθεσιμότητα εκτος όσοι είναι με igpu οπότε έχουν και λόγο. 

Έπειδη σε θεωρώ πολύ πιο ώριμο από αυτό το ποστ μου έκανε εντύπωση. Πάμε παρακάτω κατάλαβα all good 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Parapas είπε

Αναφέρθηκες και σε άτομα με 980ti or equivalent που θα είχαν ήδη πάρει κάτι άλλο. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι εσκεμμένα "πήδηξα" την Turing σειρά γιατί 1ον έπαιζα σε 1080p ακόμα τότε και 2ον δε θεωρούσα ότι άξιζε τα λεφτά ακόμα και όταν πέρασα σε 1440/144 εποχή (θέλω να έχω fps όσο γίνεται πιο κοντά στα hz της οθόνης). Οπότε τα περί "μικρών παιδιών" και "υπομονή" είναι λίγο άδικο να λέγονται έτσι και να τους πέρνει όλους η μπάλα.

Η μπάλα πέρνει κάποιους YouTubers η κάποιους στο reddit που εύχονται κατάρες στη nvidia γιατί δεν είχε αρκετό stock. Δεν είδα κάποιον εδώ μέσα να κράζει και το ποστ μου πήγε όπως έγραψα σε προηγούμενες σελίδες που αναφέρθηκαν οι YouTubers που κραζουν αλλά μάλλον έπρεπε να το γράψω γιατί μπορεί όντως κάποιοι να παρεξηγήθηκαν και λάθος μου που δεν το ανέφερα. 

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Έπειδη σε θεωρώ πολύ πιο ώριμο από αυτό το ποστ μου έκανε εντύπωση. Πάμε παρακάτω κατάλαβα all good 😎

Επρεπε να γράψω ότι μιλάω για τα YouTube κανάλια. Δεν είχα διαβάσει τις τελευταίες 3 σελίδες και στην 527 σελίδα πάτησα πάνω στο ποστ του fulgore και του MC και έγραψα αυτό. Σε καμία περίπτωση δεν μίλησα για κάποιο παιδί εδώ μέσα μιας και βλέπω ότι κάνετε παραγγελίες και απλά περιμένετε όπως είναι το λογικό. Καμία σχέση με το κράξιμο που βλέπω σε reddit και YouTube που αυτό θεώρησα παιδιαστικη συμπεριφορά για μια κάρτα και κάτι τέτοια τα κατακρίνω. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μπορεί κάποιος να έχει παλιά gpu και να μην μπορεί να παίξει τίποτα ουσιαστικά ή να ανέβηκε ανάλυση και δεν την παλεύει πλέον η gpu του..

Χλωμό το κόβω να ξέμεινε κάποιος με καμιά 750ti και να ψάχνεται για 3080 αλλά ποτέ δεν ξέρεις 😜 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Χλωμό το κόβω να ξέμεινε κάποιος με καμιά 750ti και να ψάχνεται για 3080 αλλά ποτέ δεν ξέρεις 😜 

Δεν είναι και απίθανο. 750Ti μπορεί όχι αλλά κάποια 970 ή πιο πιθανό 1070 ας πούμε γιατί όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Aπό θέμα Vram έχουμε τίποτα; Βλέπω τα 8gb της 2080 δεν αρκούν σε 4k σε μερικά παιχνίδια σε ultra και χάνει μπόλικα fps λόγω έλλειψης vram (doom eternal). Οπότε και τα 10 παίζει να είναι οριακά...

Έρχεται σύντομα

 Τεντωστε ματαρες-αυταρες γιατί θα σκάσουν νωρίτερα απ'ότι περιμέναμε https://videocardz.com/newz/gigabyte-confirms-geforce-rtx-3060-8gb-rtx-3070-16gb-and-rtx-3080-20gb

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν είναι και απίθανο. 750Ti μπορεί όχι αλλά κάποια 970 ή πιο πιθανό 1070 ας πούμε γιατί όχι; 

E καλά με 1070 κρατιέσαι ακόμα 2 μήνες θαρρώ. Και εγώ το παίζω στα ζάρια αν θα αναβαθμίσω. Είχα πεί μέχρι 1000€ δίνω για 100% επιδόσεις, τελικά ήρθαν μικρότερες επιδόσεις αλλά σε χαμηλότερη τιμή κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Έρχεται σύντομα

 Τεντωστε ματαρες-αυταρες γιατί θα σκάσουν νωρίτερα απ'ότι περιμέναμε https://videocardz.com/newz/gigabyte-confirms-geforce-rtx-3060-8gb-rtx-3070-16gb-and-rtx-3080-20gb

Κάτι καλό έρχεται από AMD δεν μπορεί να είναι τυχαία όλα αυτά τόσο σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Έρχεται σύντομα

 Τεντωστε ματαρες-αυταρες γιατί θα σκάσουν νωρίτερα απ'ότι περιμέναμε https://videocardz.com/newz/gigabyte-confirms-geforce-rtx-3060-8gb-rtx-3070-16gb-and-rtx-3080-20gb

The product list features GeForce RTX 3060 (S – SUPER?) 8GB model, GeForce RTX 3070 16GB (S- SUPER?) and Geforce RTX 3080 20GB (also labelled S). It remains unclear if the S means a SUPER series, or as our sources tend to believe, the Ti models.

έχει ρέντα ο μιλανέζος φέτος :P

(θα πάω να αγοράσω λαχείο σήμερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Έρχεται σύντομα

 Τεντωστε ματαρες-αυταρες γιατί θα σκάσουν νωρίτερα απ'ότι περιμέναμε https://videocardz.com/newz/gigabyte-confirms-geforce-rtx-3060-8gb-rtx-3070-16gb-and-rtx-3080-20gb

Λαλακίες της nvidia αμα ισχύουν. Βγάζει τώρα να πιάσει τους ανυπομόνους και θα βγάλει τα άλλα μετά να πιάσει όσους θα πηγαίναν σε AMD. Μου φαίνεται θα πάρω AMD για σπάσιμο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η μπάλα πέρνει κάποιους YouTubers η κάποιους στο reddit που εύχονται κατάρες στη nvidia γιατί δεν είχε αρκετό stock. Δεν είδα κάποιον εδώ μέσα να κράζει και το ποστ μου πήγε όπως έγραψα σε προηγούμενες σελίδες που αναφέρθηκαν οι YouTubers που κραζουν αλλά μάλλον έπρεπε να το γράψω γιατί μπορεί όντως κάποιοι να παρεξηγήθηκαν και λάθος μου που δεν το ανέφερα. 

Επρεπε να γράψω ότι μιλάω για τα YouTube κανάλια. Δεν είχα διαβάσει τις τελευταίες 3 σελίδες και στην 527 σελίδα πάτησα πάνω στο ποστ του fulgore και του MC και έγραψα αυτό. Σε καμία περίπτωση δεν μίλησα για κάποιο παιδί εδώ μέσα μιας και βλέπω ότι κάνετε παραγγελίες και απλά περιμένετε όπως είναι το λογικό. Καμία σχέση με το κράξιμο που βλέπω σε reddit και YouTube που αυτό θεώρησα παιδιαστικη συμπεριφορά για μια κάρτα και κάτι τέτοια τα κατακρίνω. 

Το κράξιμο και το whining δεν το αντέχω και εγώ γενικά και είναι δυστυχώς δείγμα της νέας gaming κουλτούρας. Με το παραμικρό για τα πάντα. Για τις YouTubers μόνο χαζούς δεν τους έχω . More flame, more controversial videos και βάζουμε μια άποψη μετά από λίγο άλλο βίντεο για να κάνουμε τον συνήγορο του διαβόλου για το ίδιο θέμα και να ανεβαίνουν και τα likes,comments, views βροχή.. τακτική είναι αυτή. Anyway

Shots fired

FB_IMG_1600437903603.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Μου έκανε εντύπωση και η Gaming OC της Gigabyte. Φαίνεται οτι μεσο ορο κραταει πιο ψηλα ρολόγια ακόμα και από την Τριο. Αρχίζω να πιστεύω οτι ειναι παπατζες οι επιδόσεις σε συνάρτηση με την τιμή και μάλλον το καλύτερο θα ήταν να πηγαίναμε στη φθηνότερη υλοποίηση.. 

Ολο το review εδώ. 

https://www.overclock3d.net/reviews/gpu_displays/gigabyte_rtx_3080_gaming_oc_10g_review/1

16172010623l.jpg

Γιατί λέει 0 στην FE?

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Λαλακίες της nvidia αμα ισχύουν. Βγάζει τώρα να πιάσει τους ανυπομόνους και θα βγάλει τα άλλα μετά να πιάσει όσους θα πηγαίναν σε AMD. Μου φαίνεται θα πάρω AMD για σπάσιμο :P 

Μα δεν θα τις κυκλοφορήσει "επίσημα" ούτε θα κατασκευάσει FE με έξτρα μνήμη. Θα "βάλει" τους AIB να βγάλουν και θα πει παιδιά δεν την βγάζω γω καθαρά, είναι custom των κατασκευαστών. 

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

The product list features GeForce RTX 3060 (S – SUPER?) 8GB model, GeForce RTX 3070 16GB (S- SUPER?) and Geforce RTX 3080 20GB (also labelled S). It remains unclear if the S means a SUPER series, or as our sources tend to believe, the Ti models.

έχει ρέντα ο μιλανέζος φέτος :P

(θα πάω να αγοράσω λαχείο σήμερα)

Αχα χαχ πρέπει να βρω καμια φθηνή κάρτα όσο περιμένω με το καραουλι να κοπάσει η "βροχή" ανακοινώσεων και κυκλοφοριών. Έδωσα και πολύ νωρίς τη 5700Χτ - λάθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...