Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το μεγαλο παιχνιδι θα γινει με 3070/6800 στο 500αρικο η πλειοψηφια εκει θα κυμανθει. 

Ναι η 6800 θα είναι καλύτερη με 12/16GB VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

στο navi 10 ήταν στα 80% αλλά διάβασα το καλοκαίρι είχε πέσει κάτω από 70% και είχαν ήδη καλύτερα yields στα 5nm

Στα 8 της samsung ποσο ειναι?

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ναι η 6800 θα είναι καλύτερη με 12/16GB VRAM.

Σε raster μπορει σε rt/dlss ομως εκει θα ειναι πισω. Καπου θα κερδιζει η μια καπου η αλλη οπως το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα επίσημα slides της AMD δεν περιμένω πολλά, τίποτα cherry-picked τίτλους για εντυπωσιασμό, πιο πολύ θέλω να δω τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Από τα επίσημα slides της AMD δεν περιμένω πολλά, τίποτα cherry-picked τίτλους για εντυπωσιασμό, πιο πολύ θέλω να δω τιμές.

Κοιτα με 256bit διαυλο και υψηλη συχνοτητα η αρχιτεκτονικη στοχευει αποκλειστικα για gaming οπως και οι πρωτες Navi. Οι ampere ειναι compute κατι που παλιοτερα ηταν το αντιθετο[pascal-gcn]. Και παρολο τα 7nm τα leaks εδειξαν κατι για 320w λογικα της 6800xt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Κάπου το χάνεις. 

Αν σήμερα είναι το καλύτερο Vfm και αύριο δεν θα είναι θα πει ότι κάνει κωλοτούμπα ο reviewer; 

Εσύ κάπου το χάνεις. Δεν κυκλοφόρησε ακόμα το προϊόν για να γίνει value for money. Μέσα σε 24 ώρες αυτό που σε στέλνει ο ρεβιουερ να αγοράσεις εκείνη τη στιγμή όταν πας υπάρχει στο μαγαζί καλύτερο προϊόν. Εσύ λέγε το όπως θες για μένα όταν ένα ακυκλοφόρητο προϊόν που πιθανότατα κιόλας να μη μπορώ να το αγοράσω λόγω διαθεσιμότητας μου το λέει ο άλλος value for money και την άλλη μερα υπάρχει φθηνότερο και καλύτερο προϊόν που θα μου το πασάρει ο ίδιος ο ρεβιουερ εγώ το λέω κωλοτουμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DeareN είπε

Βλέπω παράλληλα όλους τους reviewers τρελαμένους με την 3070 και το value for money που λενε όλοι σαν τρελοί και σκέφτομαι αύριο ίδια ώρα τί θα λένε, τέτοια κωλοτούμπα μέσα σε 24 ώρες πιστεύω δε θα ξαναδούμε

Don't shoot the messenger.. Την δουλεια τους κανουν αυτοι και οπου μπορουν να βγαλουν 350 βιντεο για το ιδιο πραγμα παρουσιασμενο απο 15 πλευρες χαρας ευαγγελια.. Μεγαλυτερο εισοδημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DeareN είπε

Εσύ κάπου το χάνεις. Δεν κυκλοφόρησε ακόμα το προϊόν για να γίνει value for money. Μέσα σε 24 ώρες αυτό που σε στέλνει ο ρεβιουερ να αγοράσεις εκείνη τη στιγμή όταν πας υπάρχει στο μαγαζί καλύτερο προϊόν. Εσύ λέγε το όπως θες για μένα όταν ένα ακυκλοφόρητο προϊόν που πιθανότατα κιόλας να μη μπορώ να το αγοράσω λόγω διαθεσιμότητας μου το λέει ο άλλος value for money και την άλλη μερα υπάρχει φθηνότερο και καλύτερο προϊόν που θα μου το πασάρει ο ίδιος ο ρεβιουερ εγώ το λέω κωλοτουμπα 

Α καλά. Ότι πεις. 

Ο άνθρωπος τεσταρε την 3070 που είχε στα χέρια του και είπε ότι είναι ότι πιο VFM. Έχει άδικο; να την συγκρίνει με ένα προϊόν που δεν ανακοινώθηκε ακόμα; μήπως να περιμένει και κάνα 6μηνο μην βγουν άλλες με καλύτερο vfm; 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάλι delay το CP 2077..Περιμένουν 3080Ti/6900XT μάλλον για ''ideal spec''.

Ναι την Ti περιμενουν.. 😜 Τι λες μωρε; Να πεσει στοκ στην αγορα απο τις mainstream τις καινουριες και απο τα δυο στρατοπεδα περιμενουν που θα ειναι και το ζουμι αν περιμενουν αυτο και δεν ειναι κατι αλλο και εγω αυτο σκεφτηκα.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα 8 της samsung ποσο ειναι?

Σε raster μπορει σε rt/dlss ομως εκει θα ειναι πισω. Καπου θα κερδιζει η μια καπου η αλλη οπως το βλεπω.

λιγότερο από το μισό. Ωστόσο με τα wafer της tsmc κάνουν 9000+ το ένα ενώ της samsung (που πρακτικά είναι redesign των 8nm που ήταν 10nm++) σχεδόν τα μισά. Για αυτό κρατάω μικρό καλάθι για τις τιμές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρέχει πανικόβλητη η nvidia να μαζέψει τα σπασμένα του paper launch  και από την επικείμενη κατραπακιά που θα πέσει (;) από την AMD...γι' αυτό και η ακύρωση των 3070 16gb και 3080 20gb, μιας και δε θα έχουν νόημα απέναντι στις ισάξιες και φθηνότερες κάρτες της AMD. Τα καλά του ανταγωνισμού. Μόνο και μόνο γι' αυτό υποστηρίζω AMD...γιατί αρκετά βαθιά έχουν χώσει οι intel και nvdia τα χέρια τους στις τσέπες μας με το άρμεγμα που κάνουν. Και αμφιβάλλω ότι οι Ti εκδόσεις ήταν προγραμματισμένες για τόσο νωρίς. Αλλά είπαμε, τα καλά του ανταγωνισμού (και για να μη χαρακτηριστώ AMD fanboy, πάντα nvidia είχα , από εποχές GeForce 2 MX, εκτός από την τιμημένη 5850).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Ναι την Ti περιμενουν.. 😜 Τι λες μωρε; Να πεσει στοκ στην αγορα απο τις mainstream τις καινουριες και απο τα δυο στρατοπεδα περιμενουν που θα ειναι και το ζουμι αν περιμενουν αυτο και δεν ειναι κατι αλλο και εγω αυτο σκεφτηκα.. 

Αυτοί είπαν ότι θέλουν ένα 20ήμερο ακόμα γιατί είναι πολλές οι πλατφόρμες που τεστάρουν το παιχνίδι(PS4/X1/XSX/PS5/PC κλπ). Κάρτες για τον mainstream gamer υπάρχουν ήδη..Το high-end χωλαίνει με την διαθεσιμότητα την άθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Α καλά. Ότι πεις. 

Ο άνθρωπος τεσταρε την 3070 που είχε στα χέρια του και είπε ότι είναι ότι πιο VFM. Έχει άδικο; 

Οχι φυσικα ετσι ειναι.. Με φημες δεν καθυστερεις να βγαλεις reviews .. Οταν εχουν επισημα πραγματα για την AMD στα χερια τους θα παρουσιασουν και για αυτην.. 

Ειναι σαν να λες μην πεις τις σημερινες ειδησεις των 9 γιατι αυριο παιζει να γινει διπλωματικο επεισοδιο να πεις τις νεες ανανεωμενες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Α καλά. Ότι πεις. 

Ο άνθρωπος τεσταρε την 3070 που είχε στα χέρια του και είπε ότι είναι ότι πιο VFM. Έχει άδικο; να την συγκρίνει με ένα προϊόν που δεν ανακοινώθηκε ακόμα; μήπως να περιμένει και κάνα 6μηνο μην βγουν άλλες με καλύτερο vfm; 

Βρε καλέ μου άνθρωπε κράτα μια πισινή σαν τον Linus. Αφού ξες ότι θα γίνει χαμός στο Μιλάνο ή κάπως έτσι που το λέτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτοί είπαν ότι θέλουν ένα 20ήμερο ακόμα γιατί είναι πολλές οι πλατφόρμες που τεστάρουν το παιχνίδι(PS4/X1/XSX/PS5/PC κλπ). Κάρτες για τον mainstream gamer υπάρχουν ήδη..Το high-end χωλαίνει με την διαθεσιμότητα την άθλια.

Ποιες καρτες υπαρχουν απο την νεα γενια στο mainstream? Της AMD ή μηπως οι 3070 τουλαχιστον ή εστω καποια αλλη της νεας γενιας; Μαλλον βλεπουν οτι η προηγουμενη γενια θα δυσκολευεται αρκετα να πιασει ψηλα και το περνουν αναποδα. Θα ειναι βαριδακι το CP2077 αυτο ειναι δεδομενο για εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...