Προς το περιεχόμενο

Corsa vs 208 vs Clio vs i20


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να αγαράσω καινούργιο supermini και είμαι ανάμεσα σε αυτά που γράφω στον τίτλο. Πήγα και τα είδα από κοντά στην έκθεση και ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να ακούσω και άλλες γνώμες.

Να πω ότι ενδιαφέρομαι για τις μεσαίες εκδόσεις των αυτοκινήτων αυτών και με κινητήρες βενζίνης turbo.

Ποια είναι η γνώμη σας είτε αφορά θετικά είτε αρνητικά; Ποιο αυτοκίνητο σας κινεί το ενδιαφέρον σαν σύνολο;

Εντωμεταξύ, σαν πολύ δεν έχει ανέβει η τιμή σε τέτοιας κατηγορίας αυτοκίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου για τα παραπάνω, μιας και τα είδα στην έκθεση.
Corsa: Εξωτερικά όμορφο, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κινητήρες ίδιοι με του 208. Εσωτερικά μου φάνηκε μικρό, ιδιαίτερα για τους πίσω. Ο χώρος αποσκευών μικρός κι αυτός συγκρίνοντας τον με άλλα της κατηγορίας (βλ. polo, mazda2, ibiza, fiesta). Ενδιαφέρουσα έκδοση η elegance με τα 100 άλογα.
208: Εξωτερικά πιο όμορφο από όλα. Το εσωτερικό του επίσης μου άρεσε ιδιαίτερα, αν και ο χώρος για τους πίσω είναι πάνω κάτω το ίδιο περιορισμένος με του Corsa. Η τιμές που ανακοινώθηκαν είναι απαγορευτικές για εμένα αυτή τη στιγμή.
Clio: Εξωτερικά παρόμοιο με το προηγούμενο. Εσωτερικά αναβαθμισμένο σε σχέση με τον προκάτοχο. Χώροι, ελαφρώς μεγαλύτεροι από των 2 παραπάνω. Δεν μου άφησε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση.
i20: Τίμιο για τα λεφτά του. Εξωτερικά ήταν ενδιαφέρον. Εσωτερικά πολύ σκληρό πλαστικό και παντού. Όμως ήταν πολύ άνετο για τους πίσω επιβάτες και με καλό χώρο αποσκευών.

Γενικά στα μικρά έχουν ανέβει αρκετά οι τιμές. Σχεδιαστικά το 208 δεν παίζεται από τα 4 που αναφέρεις. Επιπλέον στην κατηγορία παίζουν και το ibiza, fiesta, polo, mazda 2 αλλά και το KIA Rio, το οποίο για κάποιο λόγο δεν το φέρανε στην έκθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Ίσως να μην το ξέρεις αλλά το 208 και το corsa έχουν ακριβώς το ίδιο σασί γιαυτο σου φάνηκαν και ιδια.

Το KIA Rio που πραγματικά είναι αμαξάρα ρώτησα σε μια αντιπροσωπία και μου ειπε οτι εχει χρονο παράδοσης τον Απρίλιο λόγω μεγαλου ογκου παραγγελιών.

Τη vw δεν την εχω καθολου σε εκτίμηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα και εγω απο κοντα στην εκθεση. By far το 208 ειναι το πιο ομορφο και εντυπωσιακο. Ειδικα η μασκα μπροστα ειναι τελεια. Επισης εξαιρετικος χωρος αποσκευων. 

Το Corsa μου εκανε ενα κλικ παραπανω απο Clio γιατι δειχνει πιο μεγαλο,πιο αυτοκινητο, πιο κοντα σχεδιαστικα στο Astra. Το Clio μου φανηκε λιγο ξεπερασμενο με τις μεγαλες καμπυλες του.

Γενικα εχει ανεβει πολυ η ποιοτητα κατασκευης σε ολα τα μινι, απο εκει και περα ειναι καθαρα θεμα τιμης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Clio σαν πισω χώροι επιβατών, ηταν οκ για κάποιον μεχρι το πολυ 1.80 και να κάθεται με την πλάτη του ακριβώς όρθια στο πισω κάθισμα.

Στο Corsa και στο 208 (που έχουν ίδιους χώρους/σασί) μου φάνηκε πιο ψηλό πισω, όμως:

Το πίσω οριζόντιο δοκάρι μου φάνηκε ότι έρχεται μπροστά από τα πισω προσκέφαλα με αποτέλεσμα όποιος κάθεται με ορθια την πλάτη, να βρίσκει πανω στην καμπυλοτητα που κανει η οροφη. Πρεπει δηλαδη να κάθεται με τον ποπο λιγο πιο μπροστά ώστε να χαμηλώσει το κεφάλι του. 

Το παρατήρησε κανεις άλλος αυτο?

received_521504578704535.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά που είδα στην έκθεση νομίζω πιό εντυπωσιακό είναι το 208. Μετά θα κοίταζα το Clio που πατάει στην ίδια πετυχημένη συνταγή με το προηγούμενο αλλά με σαφώς βελτιωμένους χώρους και κονσόλα, τέλος θα έβλεπα και το fiesta που δεν έχεις αναφέρει αλλά μου φάνηκε πολύ τίμιο.

Από εκεί και πέρα Corsa και i20 μου φάνηκαν αδιάφορα.

Επίσης θα κοίταζα και Micra (η nissan δεν υπήρχε στην έκθεση).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από αυτά που είδα στην έκθεση νομίζω πιό εντυπωσιακό είναι το 208. Μετά θα κοίταζα το Clio που πατάει στην ίδια πετυχημένη συνταγή με το προηγούμενο αλλά με σαφώς βελτιωμένους χώρους και κονσόλα, τέλος θα έβλεπα και το fiesta που δεν έχεις αναφέρει αλλά μου φάνηκε πολύ τίμιο.

Από εκεί και πέρα Corsa και i20 μου φάνηκαν αδιάφορα.

Επίσης θα κοίταζα και Micra (η nissan δεν υπήρχε στην έκθεση).

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου. 

Το micra το ειδα στη Nissan. Απαράδεκτα μικροί πίσω χώροι και πορτ-μπαγκάζ. 

Η κονσόλα και η ποιότητα του εσωτερικού του, στην έκδοση που το ειδα, μου άρεσε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε, τα ίδια αυτοκίνητα κοιτάμε απ' ό,τι είδα. Να σε ρωτήσω, το c3 το έχεις δει;

Το είδα πριν μια εβδομάδα, και μου άρεσε πάρα πολύ.

Όπως με βλέπω, ανάμεσα σε αυτό, το fiesta Titanium, το Corsa ή το crossland (λόγω έκπτωσης) θα καταλήξω.

Το 208 και το clio αποκλείονται εξαιτίας της αυξημένης τιμής τους. Αναφέρομαι στις εκδόσεις με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vilfer είπε

Συνονόματε, τα ίδια αυτοκίνητα κοιτάμε απ' ό,τι είδα. Να σε ρωτήσω, το c3 το έχεις δει;

Το είδα πριν μια εβδομάδα, και μου άρεσε πάρα πολύ.

Όπως με βλέπω, ανάμεσα σε αυτό, το fiesta Titanium, το Corsa ή το crossland (λόγω έκπτωσης) θα καταλήξω.

Το 208 και το clio αποκλείονται εξαιτίας της αυξημένης τιμής τους. Αναφέρομαι στις εκδόσεις με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

Το C3 όχι δεν το έχω δει ακόμα έχω σκοπό να το δω μέσα στη βδομάδα!

Το Fiesta, έκδοση Titanium δεν έχει παρόμοια τιμή με του 208;

Το Crossland τι έκπτωση έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην opel έχουμε έκπτωση επειδή η γυναίκα δουλεύει στην intrasoft. Άρα, ως συνεργάτης, έχει έκπτωση 5-15%, ανάλογα το μοντέλο. Δυστυχώς, δεν έχουμε εξακριβώσει αν η έκπτωση ισχύει και για τα καινούργια μοντέλα, όπως είναι το Corsa. Θα το μάθουμε σε μία-δυο εβδομάδες, που θα πάμε στην αντιπροσωπεία.

Το ford Titanium, στην έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο, το έχω βρει στα 17.900.

Το c3, στην έκδοση shine με safety pack 2, μεταλλικό χρώμα, αυτόματο και με ηλιοροφή, το εχω βρει 18.600 χωρίς πολλά παζάρια. Έχω στείλει και σε άλλες αντιπροσωπείες και περιμένω τις προσφορές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρον μηνυμα το δημοσιοποιησα και σε ενα αλλο θεμα,σε περιπτωση που ειμαι off topic εκει!ειμαι υποψηφιος αγοραστης του polo 115 highline και ειμαι σε διλλημα μεταξυ αυτου,fiesta 1.0 125 st line και φυσικα του Peugeot 208 Που παιζει μονο του στην κατηγορια απο αποψη ομορφιας!τα δυο πρωτα τα βρισκεις μεταχειρισμενα ελαφρως αλλα το δευτερο μονο του κουτιου! εκει φευγει η τιμη γιατι με τις δοσεις ανεβαινει κανα 2χιλιαρο η υποθεση απο την τιμη που υπαρχει τωρα! εχω οδηγησει μονο το πολο ,τα αλλα δυο ακομα δεν εχω προλαβει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...