Προς το περιεχόμενο

Η πρόσβαση σε τρίτους στο Apple Pay, ενέχει κινδύνους αναφέρει η Apple


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Οι πελάτες έχουν την επιλογή να αγοράσουν ή να μην αγοράσουν το προϊόν της Apple.  Εάν δεν συμφωνούν με την απόφαση της Apple να έχουν κλειδωμένο nfc, έχουν επιλογές.  Δεδομένου ότι το μερίδιο αγοράς της Apple στη Γερμανία είναι περίπου 25%, φαίνεται ότι είναι αρκετά εύκολο για τους καταναλωτες να επιλέξουν άλλες εταιρείες. 

Το chip της που είναι ενσωματωμένο με το Secure Enclave, το οποίο έχει κατασκευαστεί από την Apple.  Σαν πελάτης δεν αγοράζεις το chip, αγοράζεις το προϊόν που η Apple πουλάει.  Η εταιρεία είναι σαφής σε αυτή την τακτική, και αν κάποιος δεν βολεύεται, έχει άλλη επιλογή  

Πουλαει ένα πλήρες πακέτο που οι περισσότεροι χρήστες της Apple επιθυμούν.  Αναγκάζοντάς τους να ξεκλειδώσουν ότι ζητάει ο καθένας, που κοστίζει πόρους και εισάγει πιθανά ζητήματα ασφάλειας, το μόνο που καταφέρνουν είναι να μην ωφελούνται οι χρήστες που την έχουμε επιλέξει και την επιλέγουν. 

Εάν είναι να το κλειδώσει και η Google το Android και να μην έχει κανένας επιλογή. Όλες οι τράπεζες και οι εταιρείες να πληρώνουν τα ποσοστά που θέλουν οι 2 τους. Με την ίδια λογική να συμφωνήσουν και οι τράπεζες και να βάλουν το επιτόκιο 30% στις πιστωτικές κάρτες και αν θέλεις αγοράζεις.Μερικές φορές ο fanboyσμος σας υπερβαίνει τη λογική. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasft είπε

Σταμάτα το γλύψιμο. Όλοι το καταλάβαμε. Καιρός ήταν να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τη συσκευή μας μ οποία τράπεζα θέλουμε.

 

Μπράβο αν νομίζεις ότι το κατάλαβες .
 Γλύψιμο ; Για πιο λόγο ;

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infamous2456 είπε

Προφανώς και είναι πολύ θετικό νέο αν τελικά εφαρμοστεί για τους καταναλωτές. Δεν καταλαβαίνω την λογική μερικών να θέλουν να τα σκάνε χοντρά σε μια εταιρία και να είναι θύματα εκμετάλλευσης. Το Apple pay δεν πρόκειται να αλλάξει, όπως αναφέρθηκε και σε παραπάνω σχόλια δεν στοχεύει αυτό η νομοθεσία. Το nfc chip στοχεύει. Τι σας κόφτει που θα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί το app της τράπεζας του για να κάνει συναλλαγές σε pos? Μέτοχοι της Apple είστε? 

Γιατί υπάρχει τράπεζα συστεμική στην Ελλάδα που έχει εφαρμογή για πληρωμές από κινητό?

1 ώρα πριν, Kostasft είπε

Σταμάτα το γλύψιμο. Όλοι το καταλάβαμε. Καιρός ήταν να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τη συσκευή μας μ οποία τράπεζα θέλουμε.

Να μιλάς για τον εαυτό σου. Υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να έχουν τις ευκολίες που τους προσφέρει η τράπεζα τους. 

Για πες ποιά τράπεζα έχεις και σου παρέχει ευκολία πληρωμής από το κινητό αυτή τη στιγμή? και δεν μιλάμε μόνο για Ios... 

2 ώρες πριν, Snolly είπε

Η ουσια του ολου θεματος ειναι πως τωρα αν πχ η Εθνικη, η Αλφα και η Πειραιως θελουν οι πελατες τους που εχουν iPhone να χρησιμοποιουν το κινητο για πληρωμες σε POS πρεπει να πληρωσουν την Apple το commission που ζηταει για το Apple Pay.

Αν ειχαν προσβαση στο NFC chip των iPhones (με ο,τι specs ορισει η Apple για την ασφαλεια) θα μπορουσαν να υλοποιήσει ο καθένας τον δικό του τρόπο ωστε να δουλευει το iPhone με τα POS όπως ήδη γίνεται με τα Android phones.

 

Σε ποιά Ελληνική τράπεζα το έχεις δει αυτό για πες... γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι καμμία τράπεζα συστεμική δεν έχει εφαρμογή ούτε καν σε android που να επιτρέπει POS συναλλαγές με NFC... εκτός από το άθλιο i-bank της Εθνικής που λειτουργεί σε συγκεκριμένα τερματικά με bluetooth.

"Μπορείς να πληρώσεις επιχειρήσεις και επαγγελματίες ανέπαφα, πλησιάζοντας το κινητό σου στο κινητό ή tablet του επαγγελματία ή στην ειδική συσκευή i-bank Connector του εμπόρου.Απλά, επιλέγεις το εικονίδιο «Πληρωμή Contactless» και πλησιάζεις το κινητό σου στο κινητό του εμπόρου ή την ειδική συσκευή, έχοντας ενεργοποιημένο το Bluetooth, μέχρι να ενημερωθεί η εφαρμογή με το ποσό πληρωμής και αυτό να εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, crossmo είπε

Γιατί υπάρχει τράπεζα συστεμική στην Ελλάδα που έχει εφαρμογή για πληρωμές από κινητό?

Για πες ποιά τράπεζα έχεις και σου παρέχει ευκολία πληρωμής από το κινητό αυτή τη στιγμή? και δεν μιλάμε μόνο για Ios... 

Σε ποιά Ελληνική τράπεζα το έχεις δει αυτό για πες... γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι καμμία τράπεζα συστεμική δεν έχει εφαρμογή ούτε καν σε android που να επιτρέπει POS συναλλαγές με NFC... εκτός από το άθλιο i-bank της Εθνικής που λειτουργεί σε συγκεκριμένα τερματικά με bluetooth.

"Μπορείς να πληρώσεις επιχειρήσεις και επαγγελματίες ανέπαφα, πλησιάζοντας το κινητό σου στο κινητό ή tablet του επαγγελματία ή στην ειδική συσκευή i-bank Connector του εμπόρου.Απλά, επιλέγεις το εικονίδιο «Πληρωμή Contactless» και πλησιάζεις το κινητό σου στο κινητό του εμπόρου ή την ειδική συσκευή, έχοντας ενεργοποιημένο το Bluetooth, μέχρι να ενημερωθεί η εφαρμογή με το ποσό πληρωμής και αυτό να εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σου."

Aplha Bank, Πειραιώς, εθνική μέσω Bluetooth 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Aplha Bank, Πειραιώς, εθνική μέσω Bluetooth 

Να σε ενημερώσω λοιπόν ότι η Πειραιώς έχει καταργήσει πλέον αυτή την εφαρμογή και έχει μόνο τη Winbank Mobile που δεν έχει δυνατότητα πληρωμής σε pos, και όπως παράθεσα και παραπάνω από το site της Eθνικής οι συναλλαγές με το δικό της app γίνονται μόνο από συγκεκριμένα τερματικά μόνο και με bluetooth... το μόνο που όντως δουλεύει είναι της Alpha... οπότε τι συζητάμε για επιλογές?Μια συστεμική τράπεζα από τις 4 και να δούμε και για πόσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Εάν είναι να το κλειδώσει και η Google το Android και να μην έχει κανένας επιλογή. Όλες οι τράπεζες και οι εταιρείες να πληρώνουν τα ποσοστά που θέλουν οι 2 τους. Με την ίδια λογική να συμφωνήσουν και οι τράπεζες και να βάλουν το επιτόκιο 30% στις πιστωτικές κάρτες και αν θέλεις αγοράζεις.Μερικές φορές ο fanboyσμος σας υπερβαίνει τη λογική. 

Μερικές φορές ο hatesmos σας δεν σας αφήνει να σκεφτείτε καθόλου. Δεν είναι όλα τα προϊόντα που έχω Apple για να θεωρηθώ fanboy. Αλλά ότι προϊόν και να επιλέξω, βάζω κριτήριο τι με καλύπτει εμένα. Στο iPhone με κάλυψε αυτό. Αν εσυ θες ξεκλείδωτο πάρε Android. Αν το android στο κλειδώσει χρησιμοποίησε κάρτες. Αν οι τράπεζες συμφωνήσουν σε 30% επιτόκιο στις κάρτες μην χρησιμοποιείς κάρτες. Μιλάτε για ελευθερία και επιλογές και την ίδια στιγμή θέλετε όλα να γίνουν σούπα αφαιρώντας χαρακτηριστικά ενός προϊόντος. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, crossmo είπε

Να σε ενημερώσω λοιπόν ότι η Πειραιώς έχει καταργήσει πλέον αυτή την εφαρμογή και έχει μόνο τη Winbank Mobile που δεν έχει δυνατότητα πληρωμής σε pos, και όπως παράθεσα και παραπάνω από το site της Eθνικής οι συναλλαγές με το δικό της app γίνονται μόνο από συγκεκριμένα τερματικά μόνο και με bluetooth... το μόνο που όντως δουλεύει είναι της Alpha... οπότε τι συζητάμε για επιλογές?Μια συστεμική τράπεζα από τις 4 και να δούμε και για πόσο..

Winbank wallet app λέγεται και είναι 3 στις 4. Στη Γερμανία ίσως είναι 20 τράπεζες μην κοιτάτε το μικρόκοσμο σας επειδή σας βολεύει για να δικαιολογήσετε το μονοπώλιο της Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Winbank wallet app λέγεται και είναι 3 στις 4. Στη Γερμανία ίσως είναι 20 τράπεζες μην κοιτάτε το μικρόκοσμο σας επειδή σας βολεύει για να δικαιολογήσετε το μονοπώλιο της Apple

Ρε αδερφέ τι είναι αυτά που γράφεις; Ποιο μονοπώλειο; Σου έρχονται όλα τα smartphones από κάθε κατασκευαστή με προεγκαταστημένο το Apple Pay για να αναφέρεσαι σε μονοπωλείο? Όχι! Αυτοί που θα επιλέξουν το iPhone θέλουν να έχουν αυτό το μικρόκοσμο γιατί έτσι γουστάρουν. Τι buggaρίσματα τραβάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, crossmo said:

Γιατί υπάρχει τράπεζα συστεμική στην Ελλάδα που έχει εφαρμογή για πληρωμές από κινητό?

Για πες ποιά τράπεζα έχεις και σου παρέχει ευκολία πληρωμής από το κινητό αυτή τη στιγμή? και δεν μιλάμε μόνο για Ios... 

Σε ποιά Ελληνική τράπεζα το έχεις δει αυτό για πες... γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι καμμία τράπεζα συστεμική δεν έχει εφαρμογή ούτε καν σε android που να επιτρέπει POS συναλλαγές με NFC... εκτός από το άθλιο i-bank της Εθνικής που λειτουργεί σε συγκεκριμένα τερματικά με bluetooth.

"Μπορείς να πληρώσεις επιχειρήσεις και επαγγελματίες ανέπαφα, πλησιάζοντας το κινητό σου στο κινητό ή tablet του επαγγελματία ή στην ειδική συσκευή i-bank Connector του εμπόρου.Απλά, επιλέγεις το εικονίδιο «Πληρωμή Contactless» και πλησιάζεις το κινητό σου στο κινητό του εμπόρου ή την ειδική συσκευή, έχοντας ενεργοποιημένο το Bluetooth, μέχρι να ενημερωθεί η εφαρμογή με το ποσό πληρωμής και αυτό να εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σου."

α εγω δεν το εχω δει ποτε γιατι τα Android δεν τα ακουμπαω ουτε με γαντια. φιλοι και γνωστοι μου εχουν πει πως πληρωνουν σε POS με apps των συστεμικων τραπεζων; δεν ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Μερικές φορές ο hatesmos σας δεν σας αφήνει να σκεφτείτε καθόλου. Δεν είναι όλα τα προϊόντα που έχω Apple για να θεωρηθώ fanboy. Αλλά ότι προϊόν και να επιλέξω, βάζω κριτήριο τι με καλύπτει εμένα. Στο iPhone με κάλυψε αυτό. Αν εσυ θες ξεκλείδωτο πάρε Android. Αν το android στο κλειδώσει χρησιμοποίησε κάρτες. Αν οι τράπεζες συμφωνήσουν σε 30% επιτόκιο στις κάρτες μην χρησιμοποιείς κάρτες. Μιλάτε για ελευθερία και επιλογές και την ίδια στιγμή θέλετε όλα να γίνουν σούπα αφαιρώντας χαρακτηριστικά ενός προϊόντος. 

 

7 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Ρε αδερφέ τι είναι αυτά που γράφεις; Ποιο μονοπώλειο; Σου έρχονται όλα τα smartphones από κάθε κατασκευαστή με προεγκαταστημένο το Apple Pay για να αναφέρεσαι σε μονοπωλείο? Όχι! Αυτοί που θα επιλέξουν το iPhone θέλουν να έχουν αυτό το μικρόκοσμο γιατί έτσι γουστάρουν. Τι buggaρίσματα τραβάτε;

Επειδή είσαι εσύ κολλημένος πρέπει να είμαστε όλοι?Να μιλάς για τον εαυτό σου εγω θέλω να έχω επιλογές στο iPhone μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Επειδή είσαι εσύ κολλημένος πρέπει να είμαστε όλοι?Να μιλάς για τον εαυτό σου εγω θέλω να έχω επιλογές στο iPhone μου

Βλέπω αποφεύγεις να απαντήσεις στην κοτσάνα περί μονοπωλειου και πας την κουβέντα σε αερολογίες.  κλασική αντίδραση applehatersheep.
 σε επόμενη φάση ζητά το MacOS να μπορεί να μπει σε Pc, επειδή εσυ θες να έχεις επιλογές στο MacOS. Να ανοίξει κ η Coca Cola την μυστική φόρμουλα γιατί δεν παίζει ανταγωνιστικά με την Pepsi. 
Επισης να ζητήσεις οι τράπεζες που δεν υποστηρίζουν με τις κάρτες τους Apple Pay και Samsung να κυνηγηθούν. 
Εδώ βλέπω ένα σύνολο άσχετων πολιτικών να ανακατεύονται με ζητήματα τεχνολογικά και να θέλουν να τα κάνουν αχταρμά, χωρίς καν να έχει κανένα «ανταγωνιστικό όφελος» για τοις καταναλωτές. Οι μόνοι κερδισμένοι είναι οι τράπεζες. 
Για παράδειγμα η American Express, μιας και φέρνουν σαν πρόσχημα τις συναλλαγες, ήταν το μόνο σύστημα που λειτουργούσε παγκόσμια. Απαίτησαν από αυτούς να ανοίξουν το σύστημα σε όλους τους άλλους; ΟΧΙ. Αυτό που έγινε ήταν να δημιουργηθούν ανταγωνιστές με καλύτερα πακέτα. Έτσι λοιπόν και η Apple επιλέγει να το κρατήσει κλειστο, και αν δει ότι χάνει πελάτες το αλλάζει. Απλά πραγματα, που για να τα κατανοήσεις πρέπει να αφήσεις την Android συσκευή σου και να διαβάσεις κανένα legit site.  
btw το όλο θέμα δεν θα περάσει έτσι απλα, θέλουν να πιέσουν λέει, καλά κρασιά. Μπλέκουν με πυρήνα λειτουργίας ένα λογισμικού και δεν θα τους βγει πουθενά. Περιμένω ανάκληση να σε δω να κλαις που δεν έχεις επιλογές στο υποτιθέμενο iPhone σου. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, crossmo είπε

Γιατί υπάρχει τράπεζα συστεμική στην Ελλάδα που έχει εφαρμογή για πληρωμές από κινητό?

Για πες ποιά τράπεζα έχεις και σου παρέχει ευκολία πληρωμής από το κινητό αυτή τη στιγμή? και δεν μιλάμε μόνο για Ios... 

Σε ποιά Ελληνική τράπεζα το έχεις δει αυτό για πες... γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι καμμία τράπεζα συστεμική δεν έχει εφαρμογή ούτε καν σε android που να επιτρέπει POS συναλλαγές με NFC... εκτός από το άθλιο i-bank της Εθνικής που λειτουργεί σε συγκεκριμένα τερματικά με bluetooth.

"Μπορείς να πληρώσεις επιχειρήσεις και επαγγελματίες ανέπαφα, πλησιάζοντας το κινητό σου στο κινητό ή tablet του επαγγελματία ή στην ειδική συσκευή i-bank Connector του εμπόρου.Απλά, επιλέγεις το εικονίδιο «Πληρωμή Contactless» και πλησιάζεις το κινητό σου στο κινητό του εμπόρου ή την ειδική συσκευή, έχοντας ενεργοποιημένο το Bluetooth, μέχρι να ενημερωθεί η εφαρμογή με το ποσό πληρωμής και αυτό να εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σου."

Curved card σε συνδυασμό με το Google Pay και συνδέω όλες τις ελληνικές κάρτες μου εκεί. Πληρώνω απευθείας με οποιαδήποτε κάρτα θέλω οποιαδήποτε στιγμή μέσω nfc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Βλέπω αποφεύγεις να απαντήσεις στην κοτσάνα περί μονοπωλειου και πας την κουβέντα σε αερολογίες κλασικού applehatersheep. 
Α ωραία, σε επόμενη φάση ζητά το MacOS να μπορεί να μπει σε Pc, επειδή εσυ θες να έχεις επιλογές στο MacOS. 
Επισης να ζητήσεις οι τράπεζες που δεν υποστηρίζουν με τις κάρτες τους Apple Pay και Samsung να κυνηγηθούν. 
Εδώ βλέπω ένα σύνολο άσχετων πολιτικών να ανακατεύονται με ζητήματα τεχνολογικά και να θέλουν να τα κάνουν αχταρμά, χωρίς καν να έχει κανένα «ανταγωνιστικό όφελος» για τοις καταναλωτές. Οι μόνοι κερδισμένοι είναι οι τράπεζες. 
Για παράδειγμα η American Express, μιας και φέρνουν σαν πρόσχημα τις συναλλαγες, ήταν το μόνο σύστημα που λειτουργούσε παγκόσμια. Απαίτησαν από αυτούς να ανοίξουν το σύστημα σε όλους τους άλλους; ΟΧΙ. Αυτό που έγινε ήταν να δημιουργηθούν ανταγωνιστές με καλύτερα πακέτα. Έτσι λοιπόν και η Apple επιλέγει να το κρατήσει κλειστο, και αν δει ότι χάνει πελάτες το αλλάζει. Απλά πραγματα, που για να τα κατανοήσεις πρέπει να αφήσεις την Android συσκευή σου και να διαβάσεις κανένα legit site.  
btw το όλο θέμα δεν θα περάσει έτσι απλα, θέλουν να πιέσουν λέει, καλά κρασιά. Μπλέκουν με πυρήνα λειτουργίας ένα λογισμικού και δεν θα τους βγει πουθενά. Περιμένω ανάκληση να σε δω να κλαις που δεν έχεις επιλογές στο υποτιθέμενο iPhone σου. 

Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο δεν είμαστε όλοι οι κάτοχοι iPhone πρόβατα για να χειροκροτουμε όλα όσα κάνει η Apple.Ευτυχώς υπάρχουν και οι πολιτικοί για να περιοριστούν τα μονοπώλια που θέλουν να δημιουργήσουν οι πολυεθνικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kostasft είπε

.Ευτυχώς υπάρχουν και οι πολιτικοί για να περιοριστούν τα μονοπώλια που θέλουν να δημιουργήσουν οι πολυεθνικές

Τι άλλο θα φτάσεις στο σημείο να πεις προκειμένου να βρεις έδαφος να κράξεις την Apple. Βασικά δεν θες να κράξεις την Apple, θες απλά να κράξεις τα iPhone. Επιμένεις να λες την λέξη μονοπωλειο οταν η ετυμολογία της σου είναι ξεκάθαρα άγνωστη. Κοιτά να δεις που οι είχε δίκιο ο Phil. 

17 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Curved card σε συνδυασμό με το Google Pay και συνδέω όλες τις ελληνικές κάρτες μου εκεί. Πληρώνω απευθείας με οποιαδήποτε κάρτα θέλω οποιαδήποτε στιγμή μέσω nfc. 

Ορίστε το παλικάρι δίνει επιλογές, ντε και καλά να το κάνουν όλες οι εταιρείες; Και μάλιστα φτάσαμε σε σημείο να θελουμε οι πολιτικοί να οδηγούν τεχνολογικές ιδέες; Σε ένα τεχνολογικό φόρουμ; Ντροπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με το ζόρι να υποχρεώσουν εταιρεία να αλλάξει-επιτρέψει-συμπεριλάβει κάτι στα προϊόντα της, τι άλλο θα δούμε.
Εγώ αν ημουν αππλε θα τους έλεγα ότι δεν γίνεται τεχνικά ή ότι για να γίνει πρέπει να χρηματοδοτήσουν development με κάμποσα δις € ή πνευματικά δικαιώματα στη συσκευή της.
Αυτό το τελευταίο με τα πνευματικά πιάνει πολύ στη Γερμανία, από μόνο του είναι ικανό να σώσει την παρτίδα.
Σε περίπτωση που όλα θα αποτύγχαναν θα έβαζα 2€-8€ τέλος συναλλαγών, σε στυλ Ελληνικών "τραπεζών".

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...