Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κατά την εκκίνηση Υπολογιστή


Paris92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σήμερα ο υπολογιστής μου έκανε κάτι παράξενα και το ανεβάζω αυτό το θέμα εγκυκλοπεδικά γιατί φαντάζομαι ότι είναι από αυτά τα προβλήματα που εμφανίζονται συχνά.
Σήμερα λοιπόν όπως ξεκίνησα ν'ανοίξω τον υπολογιστή όλα ήταν καλα ξεκινησε και μετα απο 2 δευτερολεπτα εσβησε. Ξανα πατησα το κουμπι και μετα εσβησε απο 5 μετα ξανα τα ιδια μετα απο καμια 8 δεύτερα. Πήγα να κλείσω το τροφοδοτικό από πίσω και έπεσε η ασφάλεια του σπιτιού αλλά όχι σε όλους τους χώρους. Άνοιξα την ασφάλεια πήγα ξανά στον υπολογιστή τον έκανα εκκίνηση και όλα καλά ξεκίνησε φόρτωσε έκανα και έναν διαγνωστικό έλεγχο και πραγματικά δεν έχει τίποτα. Αυτό πρώτη φορά μου το κάνει και θα ήθελα να μάθω τι παίζει.
Μήπως δεν έστελνε επαρκές ρεύμα στον υπολογιστή και έσβηνε ή κάτι τέτοιο?

Το Σύστημα μου

και τροφοδοτικό Zalman ZM850-EBT 850W

Χωρίς 1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι συνέβαινε σε εμένα.Αοιγε ο υπολογιστής και έμενε 10 ώρες σερί αναμμένος , αν εκανα επανεκκίνηση , είτε ανοιγοκλεινε  είτε δεν αναβε.Αν έκλεινα το διακόπτη από πίσω και τον ξανα άναβα δούλευε κανονικά και πάλι.Αλλαξα τροφοδοτικό , έφτιαξε το πρόβλημα και μετά ανοίγοντας το παλιό είχε μέσα φουσκωμένους πυκνωτές.

 

Αν μπορείς πειραματισου με άλλο τροφοδοτικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω αυτή τη φωτογραφία μπας και βοηθήσω με κάτι από τα Βολτ μήπως καταλάβει κάποιος ειδικός. Πάντως από τις 4 μέχρι τώρα τις 11 ας πούμε όλα καλά δεν μου έκανε κατι

Χωρίς τίτλο1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά το βρήκα τελικά το πρόβλημα που είχα.
Δεν ήταν ούτε ελαττωματικό τροφοδοτικό , ούτε μητρική που μου είπατε , τιποτα απ'ολα αυτά. Απλά έβγαλα την μπαταρία έβαλα καινούργια και έκανα εκκαθάριση το CMOS.....έγινε επαναφορά ρυθμίσεων στο BIOS κατά συνεπεία και πλέον το PC δεν μου έκανε ποτέ ξανά προβλήματα.
Το γράφω ξανά όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα να ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...