Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στις έννοιες “Βιβλιοθήκη – Πακέτα – Αρθρώματα – Συναρτήσεις” , στη γλώσσα Python


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακάτω σας γράφω πως έχω καταλάβει τις έννοιες για να μου πείτε αν τις έχω καταλάβει σωστά.

1.  Συνάρτηση--> Ένα σύνολο από εντολές, όπου τους δίνουμε ένα όνομα και την καλούμε (την συνάρτηση ) με το όνομα αυτό.

2.  Άρθρωμα-->Σύνολο ομοειδών συναρτήσεων πχ το σύνολο των μαθηματικών συναρτήσεων είναι ένα άρθρωμα.

3.  Βιβλιοθήκη--> Σύνολο αρθρωμάτων

4.  Πακέτα--> φάκελοι αρθρωμάτων? ( δεν το έχω καταλάβει).

 

Επεξ/σία από likoyrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ γράφεις άρθρωμα, εγώ διαβάζω έκτρωμα, Υποθέτω ειναι μεταφράσεις κάποιων αγγλικών όρων που κάποιο σαίνι αποφάσισε ένα θεός ξέρει πως. Μην τα μάθεις!
Μάθε τους αγγλικούς όρους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Για την function καλούτσικα τα λες. Αν θες πιο formal ορισμό google it.
  • python module: ένα αρχείο python. Για περισσότερα διάβασε εδώ: https://docs.python.org/3/tutorial/modules.html
  • python package: ένας φάκελος που περιέχει τα παρακάτω:
    • ένα python module με όνομα __init__.py
    • [προαιρετικά] άλλα python modules, πχ utils.py, models.py, whatever.py, κτλ
    • [προαιρετικά] άλλα python packages
  • Ενώ το module και το package είναι έννοιες που έχουν συγκεκριμένο νόημα και ορίζονται στο spec της γλώσσας (πχ docs για τα packages), ο όρος library δεν είναι κάτι αντίστοιχο. Πρακτικά, όταν λέμε python library εννοούμε ένα από τα δύο ακόλουθα πράγματα:
    • Python standard library που είναι το σύνολο των python packages που έρχονται προεγκατεστημένα με την python distribution που έχεις βάλει στον υπολογιστή σου. Αυτά μπορείς να τα κάνεις import κατευθείαν.
    • 3rd party libraries που είναι python packages που πρέπει να εγκαταστήσεις μόνος σου πριν μπορέσεις να τα κάνεις import.

ΥΓ1. Για να συνδέσεις την library με το package σκέψου ότι μια library είναι πρακτικά το outer level python package (που μπορεί όπως είπαμε να περιέχει και άλλα πακέτα). Δηλαδή στο ακόλουθο παράδειγμα, το my_package είναι ένα python package / βιβλιοθήκη. Τα sub1 και sub2 είναι και αυτά python packages (subpackages  για την ακρίβεια) αλλά δεν είναι βιβλιοθήκες.

$ tree my_package
my_package
├── sub1
│   └── __init__.py
├── sub2
│   └── __init__.py
├── __init__.py
└── utils.py

ΥΓ2. Ο ορισμός που δίνω παραπάνω για τα python packages δεν είναι απόλυτα ακριβής, καθώς υπάρχουν και τα namespaces packages τα οποία δεν έχουν __init__.py, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγει από το πλαίσιο της ερώτησής σου

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα μελετήσω και αν έχω απορίες θα επανέλθω,

Όσον αφορά τους όρους πράγματι τους πήρα από ένα βιβλίο εξελληνισμένους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, likoyrgos είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα μελετήσω και αν έχω απορίες θα επανέλθω,

Δεν νομιζω εχει νοήμα να εμβαθύνεις περαιτερω  στους ορισμούς. Αλλωστε δεν εννοούν ολοι ακριβώς το ίδιο πραγμα οταν αναφέρονται στα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, albNik είπε

Δεν νομιζω εχει νοήμα να εμβαθύνεις περαιτερω  στους ορισμούς. Αλλωστε δεν εννοούν ολοι ακριβώς το ίδιο πραγμα οταν αναφέρονται στα παραπάνω. 

Τι εννοείς? Δεν είναι στάνταρ αυτές οι έννοιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...