Προς το περιεχόμενο

καμερα για ελεγχο ηλικιωμενου


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να βαλω μια καμερα στο δωματιο της μαννας μου στο χωριο εσωτερικη και αλλη μια στην αυλη εξωτερικα για να την βλεπω.εγω αθηνα αυτη επαρχια.Υπαρχει στο σπιτι στο χωριο ιντερνετ με ασυρματο ρουτερ που ομως ειναι σε αποσταση δλδ το σπιτακι που μενει η μαννα ειναι αυτονομο και το ρουτερ ειναι στο αλλο σπιτι διπλα.Θα ηθελα την βοηθεια σας ,πως να το στησω και ει δυνατον αν μπορειτε προτεινετε και καμερες κτλ σας ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός. Λογικα τραβάς ένα καλώδιο δικτύου απ' το ρούτερ στο σπίτι της μάνας σου κ εκεί βάζεις ένα ριπίτερ μετά απλά παιρνεις δύο ασύρματες κάμερες όπως αυτές https://www.skroutz.gr/s/12191325/Yi-Technology-1080p-Dome-Camera-Black.html

και μέσω της εφαρμογής βλέπεις. Αυτή είναι μια σχετικά οικονομική λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα βάλει μια dlink που εχω ακομη και μετά έμαθα οτι οι φθηνες οπως η δικη μου ειναι κακές (οντως ηταν) στο motion detection. αν σε ενδιαφερει κατι τέτοιο ψαξε για review πριν την παρεις. η εικόνα τους παντως ακομη και με 40-50 ευρω ειναι πολύ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα καταγραφικό hikvision με 100€ και κάμερες hikvision με 30€.

Ναι είναι πιο ακριβά, ναι πρέπει να τραβήξεις καλώδια, ναι χρειάζεται χώρο το καταγραφικό και ακούγεται το ανεμιστηρακι, αλλά αν δεν σε ενοχλούν αυτά, το βάζεις μια φορά και τελειώνεις. 

Με τις ασύρματες κάθε λίγο είχα θέμα γιατί χαλούσαν. Μόνο αυτή μου δουλεύει 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα ~ με καθυστέρηση στην εικόνα όμως https://www.skroutz.gr/s/6559931/Vstarcam-C7816WIP.html

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φαση ειναι πως εφερε ο αδερφος μου εναν ειδικο ηλεκτρονικο που κανει εγκαταστασεις καμερων και ζητησε για 3-4 καμερες απο 700-1000€ αναλογα ,μου φανηκε υψηλο το κοστος δεν ξερω βεβαια τι βαζει κατι για 2 μεγαπιξελ μου ειπε ,με καλωδια οχι ασυρματες τι να πω εχει κανεις εμπειρια να μου πει μην την πατησουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δοκιμασα σε επαγγελματικο χωρο, τελικα εχω προτιμησει 2 για ενα φιλο που εχει προβλημα με την κατακοιτη μανα του :

https://www.skroutz.gr/s/16770759/Hikvision-DS-2CD2141G1-IDW1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12686996/Sricam-SP012-Plus-Black-720p.html

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις αυτήν, με 35 ευρώ. Setup ενσύρματο, και μετά λειτουργεί ασύρματα. Πάρε μία και αν σου κάνει σκέφτεσαι για παραπάνω. Σχεδόν όλα τα προβλήματα που πιθανώς να έχουν κάποιοι οφείλονται στο ότι της έχουν βάλει τροφοδοτικό κάτω από 2Α. Με 2Α και πάνω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω 5 τέτοιες και δουλεύουν μια χαρά επί χρόνια. Απλά η εφαρμογή τρέχει μόνο σε Android και όχι σε Windows.

Παλιότερα υπήρχε και σε Κινεζομάγαζα με τιμή κάτω από 20 ευρώ και δωρεάν αποστολή, τώρα δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 23/11/2019 στις 12:42 ΜΜ, blackhill66 είπε

θελω να βαλω μια καμερα στο δωματιο της μαννας μου στο χωριο εσωτερικη και αλλη μια στην αυλη εξωτερικα για να την βλεπω.εγω αθηνα αυτη επαρχια.Υπαρχει στο σπιτι στο χωριο ιντερνετ με ασυρματο ρουτερ που ομως ειναι σε αποσταση δλδ το σπιτακι που μενει η μαννα ειναι αυτονομο και το ρουτερ ειναι στο αλλο σπιτι διπλα.Θα ηθελα την βοηθεια σας ,πως να το

στησω και ει δυνατον αν μπορειτε προτεινετε και καμερες κτλ σας ευχαριστω

22 ώρες πριν, blackhill66 είπε

η φαση ειναι πως εφερε ο αδερφος μου εναν ειδικο ηλεκτρονικο που κανει εγκαταστασεις καμερων και ζητησε για 3-4 καμερες απο 700-1000€ αναλογα ,μου φανηκε υψηλο το κοστος δεν ξερω βεβαια τι βαζει κατι για 2 μεγαπιξελ μου ειπε ,με καλωδια οχι ασυρματες τι να πω εχει κανεις εμπειρια να μου πει μην την πατησουμε?

 

Η φάση είναι πως δεν ξέρεις τι θες. Πρέπει να μάθεις πρώτα ακριβώς τις θες για να καταλήξεις σε κάτι. Στην αρχή θες 2 καμερες και μετά μιλάμε για 4 και καταγραφικό.

4 επώνυμες φθηνές με καταγραφικο και καλώδια μπορούν να έχουν 350€ σαν αγορά. Μπορεί να έχουν και 1000€. Αν τις εγκαταστήσει κάποιος το κόστος ανεβαίνει τουλάχιστον 150€. Οπότε δεν υπάρχει η έννοια  του "να μην την πατήσουμε" αν πρώτα δεν ασχοληθείς σοβάρα να μάθεις τι θες. 

*Το σοβαρά , δεν ειναι απλά να κανεις post στο insomnia αλλά να διαβάσεις και να καταλήξεις στις ανάγκες σου

22 ώρες πριν, mclein² είπε

αφου δοκιμασα σε επαγγελματικο χωρο, τελικα εχω προτιμησει 2 για ενα φιλο που εχει προβλημα με την κατακοιτη μανα του :

https://www.skroutz.gr/s/16770759/Hikvision-DS-2CD2141G1-IDW1.html

Χωρίς καταγραφικό  την έβαλες αυτη?

Τη βλέπεις μέσω hikcloud / ivms-4500 ? 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Χωρίς καταγραφικό  την έβαλες αυτη?

Τη βλέπεις μέσω hikcloud / ivms-4500 ? 

ναι, χωρις γιατι δεν ξερω να συνδεω :D 

τη συνδεσα με εθερνετ αρχικα & ορισα κατι IP για το ενσυρματο & ασυρματο και μετα μεσω hikcloud οπως ειπες μπορω κ βλεπω ειτε απο την εφαρμογη (mobile) - ειτε απο το pc μεσω ιντερνετ εξπλορερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάντως για την παρακολούθηση του μωρού, έχουμε 2 τέτοιες https://www.skroutz.gr/s/16495080/Xiaomi-MiJia-360-Smart-Home-PTZ-Camera-White-1080p.html?from=autocomplete&keyphrase=mi+home+security+camera+360+1080p

Δουλέυουν πολύ καλά εδώ και 1 εξάμηνο (έχουν χρειαστεί μόνο από 1 restart - επανασυνδεση στο ρεύμα δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Η φάση είναι πως δεν ξέρεις τι θες. Πρέπει να μάθεις πρώτα ακριβώς τις θες για να καταλήξεις σε κάτι.

Φιλαρακι ειναι ενα συνολο απο μαραφετια με το οποιο πρωτη φορα ασχολουμαι και επειδη ειναι κατι σοβαρο για μενα προσπαθω να το οργανωσω οσο καλυτερα γινεται.Φυσικο ειναι στην πορεια να υπαρχουν προτασεις και αποψεις (ειδικων με το θεμα ) και να αλλαζουν τα αρχικα σχεδια λογω ασχετοσυνης ,ετσι κατεληξα ας πουμε να πειστω οι 2 να γινουν 8 εν τελει (καμερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2019 στις 12:09 ΜΜ, blackhill66 είπε

η φαση ειναι πως εφερε ο αδερφος μου εναν ειδικο ηλεκτρονικο που κανει εγκαταστασεις καμερων και ζητησε για 3-4 καμερες απο 700-1000€ αναλογα ,μου φανηκε υψηλο το κοστος δεν ξερω βεβαια τι βαζει κατι για 2 μεγαπιξελ μου ειπε ,με καλωδια οχι ασυρματες τι να πω εχει κανεις εμπειρια να μου πει μην την πατησουμε?

ψαξου για digoo απο banggood

Επεξ/σία από postfire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...