Προς το περιεχόμενο

[SSD M.2] ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 512GB M.2 2280 PCIE GEN3X4, 66.90 € @e-shop


Ookami999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, panosflow είπε

φιλε μου σε τα 4Κ αρχεια τι bench εχουν?γιατι εμενα ειναι αρκετα χαμηλοτερα απο αυτα που βλεπω στο Νετ.

Γενικα που χρησιμευουν τα 4κ-64thr και 4Κ?

Untitled.jpg

2019-12-05.jpg.27d9fa65779707c20facbf23b03fefb4.jpg

 

 

 What is 4K 64 thread write speed?

A server orientated measure of a drives ability to write 64 files in parallel. 4K 64 thread write speed is a measure of how well a device can write random 4K blocks of data at a queue depth of 64. General consumer computer disks rarely need to service more than one or two requests at a time making this measure particularly well suited to servers.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, asderis είπε

Εχει παραλαβει κανεις την προσφορα; 
Εγω ειμαι ακομα στην αναμονη και απ'οτι φαινετε θα φαω ακυρο στο τελος.
Πηρα τηλεφωνο και η απαντηση ηταν οτι περιμενουν νεα παραλαβη στις 10 του μηνα με την πιθανοτητα παντα να παει και πιο μετα.

Δύσκολο να φας άκυρο, από την στιγμή που το προϊόν συνεχίζει να είναι διαθέσιμο για νέες παραγγελίες δεν θα ανησυχούσα.

Ότι μπορεί να υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση είναι πιθανό αλλά πιστεύω πως όλοι όσοι έκαναν παραγγελία θα παραλάβουν.

Πάντως σύμφωνα με την σελίδα τους, αύριο παραλαμβάνουν νέο απόθεμα: Διαθεσιμότητα: Αναμένεται νέα παραλαβή στις 06 Δεκεμβρίου

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μητρική Asus tuf b360-plus gaming που δεν υπάρχει μέσα στο support list ο συγκεκριμένος θα έχει θέμα,να είναι πιο αργός κλπ. ή να μην τον βλέπει;

Επεξ/σία από DRIFT_KING
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

Σε μητρική Asus tuf b360-plus gaming που δεν υπάρχει μέσα στο support list ο συγκεκριμένος θα έχει θέμα,να είναι πιο αργός κλπ. ή να μην τον βλέπει;

Στα specs της μητρικής σου αναφέρει

Intel® B360 Chipset :
1 x M.2 Socket 3*2, , with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 2 mode)
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (PCIE 3.0 x 2 mode)

είναι PCIE 3.0 x2 mode οπότε θα παίζει στην μισή ταχύτητα μια και το μέγιστο που πιάνει το x2 είναι κοντά στα 1800/1800 read/write.

Και πάλι βέβαια γρήγορος θα είναι και δεν αξίζει να βάλεις κάτι λιγότερο, και τον κρατάς και σε κάποια αναβάθμιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

https://www.asus.com/Motherboards/970-PRO-GAMING-AURA/overview/

σε αυτήν την μητρική μπαίνει; και σε τι ταχύτητα θα παίξει;  έχω samsung 850 evo αξίζει η αναβάθμιση; 

AMD SB950 controller :
6 x SATA 6Gb/s port(s), black,
Support Raid 0, 1, 5, 10
1 x M.2 Socket 3, , with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (PCIE 2.0 x4)

Δεν υποστηρίζει PCIE 3.0 η μητρική σου οπότε και εσένα κανονικά θα παίζει πάλι σε μισή ταχύτητα.

Από την άλλη βέβαια δεν είναι σίγουρος ότι δεν θα είχε προβλήματα συμβατότητας μια και η μητρική είναι σχετικά παλιά και ο 850 EVO είναι από τους καλύτερους και γρηγορότερους SATA που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα τα windows πανω στον 250gb 850 evo, παιδιά μην τρελαίνεστε οι διαφορες με OS πάνω είναι μικρές για την απλή καθημερινή χρήση που κάνουμε.

Εάν έχετε όμως κάτι 128gb ssd τότε θα είναι πιο αισθητή η διαφορα γιατί έχουν μικρότερες speeds.

Αλλα γενικά μην τρελαίνεστε βλέπετε κάτι 3400mb read και ο SSD sata3 μου έχει 540mb read ... πω ρε φιλε θα βαλω τον nvme και γίνει πύραυλος το μηχάνημα μου !!! ναι τσάμπα την χαρά στα περισσότερα πράγματα δεν θα καταλάβετε την διαφορα ξαναλέω για την καθημερινή χρήση που κάνουμε. Εάν είσαι επαγγελματίας με πολλά copy/write ναι θα δεις μεγαλη εάν βάλεις games τότε ανάλογα το game μπορεί να δεις από λιγότερο από sec έως 4-6 sec στο load, και ναι πιστεύω θα αντέξετε αυτά τα λίγα sec παραπάνω με έναν ταπεινό SSD σατα3 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Εγω εχω μηχανικο.Οποτε στη μεταβαση θα δω διαφορα.Αντι για ssd 2.5'' να προτιμησω τον M. 2 του θεματος.

Εάν κρύβω από την cpu της υπογραφής σου βάλε έναν SSD sata3 φιλε μου

Επεξ/σία από radeon9700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radeon9700 είπε

Εάν κρύβω από την cpu της υπογραφής σου βάλε έναν SSD sata3 φιλε μου

Τι ρολο παιζει το cpu;Του περιοριζει την ταχυτητα; Τι εννοεις; Εχει αλλαξει το συστημα,τωρα εχω G5400.Αλλα αφου ειναι στην ιδια τιμη με 500αρι sata 3 γιατι ειναι καλυτερα να παω σε σατα 3?

Αργοτερα θα γινει αναβαθμιση ο cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...