Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά Creative SXFI Air C 70 Eυρώ (Public)


emmanuel5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.public.gr/product/creative-sxfi-air-c-wired-gaming-headset-mayro/prod10211161pp/

 

Τα διαφημίζουν και στην κεντρική τους σελίδα τα Public, πρόκειται για ένα από τα πιο πρόσφατα (κυκλοφόρησαν μόλις πριν 6 μήνες) και κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα σετς ακουστικών της Creative και μάλιστα πρόκειται για ένα από τα ελάχιστα προϊόντα τεχνολογίας σε πραγματική έκπτωση (στην Ελλάδα τα έχουν ελάχιστα on-line καταστήματα και πάντα σε τιμές γύρω στα 130-150 Ευρώ). Στα μεγάλα sites του εξωτερικού (amazon.co.uk) η τιμή τους ξεκινάει από το 100ρικο (χωρίς μεταφορικά).

Η καινοτομία τους είναι ή τεχνολογία SXFi, η οποία (υποτίθεται ότι) προσαρμόζει τον virtual surround ήχο στο σχήμα και το μέγεθος του κεφαλιού του χρήστη! Τα είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι σε ένα πολυκατάστημα στην Ιταλία και είχαν όντως εξαιρετικό ήχο, αν και τα 2-3 λεπτά που τα φόρεσα δεν είναι αρκετά για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Να σημειώσω ότι η έκδοση της προσφοράς είναι η Air C η οποία δεν υποστηρίζει bluetooth, ούτε και κάρτα Micro-SD, όπως η ασύρματη έκδοση Αir. Kατά τη γνώμη μου μικρό το κακό, αφού όλες οι κριτικές συμφωνούν στο ότι η ποιότητα ήχου με τα ακουστικά σε ασύρματη λειτουργία είναι... έτσι κι έτσι. 

Επίσης, όπως ισχύει με όλα τα ακουστικά της Creative, για να έχετε την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου πρέπει να τα συνδέσετε μέσω USB και να έχετε Windows 10, καθώς οι drivers (που ουσιαστικά κάνουν όλη τη δουλειά) είναι optimized αποκλειστικά για Win10. Παρότι μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε και σε κονσόλες, τηλεοράσεις και ουσιαστικά οποιαδήποτε συσκευή με 3,5άρι βύσμα (τα ακουστικά έχουν σύνδεση και USB και 3,5 jack) η ποιότητα ήχου θα είναι δραματικά κατώτερη απ΄ ότι σε PC. 

Στην τιμή των 70 Ευρώ, πρόκειται για πολύ καλή ευκαιρία, ειδικά αν σκοπεύετε να τα χρησιμοποιήσετε κυριώς για PC gaming.

Επεξ/σία από emmanuel5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Cloud Flight είναι μια χαρά ακουστικά, έχουν όμως κατά τη γνώμη μου δυο μειονεκτήματα: Δεν υποστηρίζουν virtual surround και δεν έχουν δικούς τους drivers, αλλά χρησιμοποιούν αυτούς των Windows, που σημαίνει ότι αν θέλεις να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις τους πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσεις τις λιτές ρυθμίσεις των Windows.

Για εμένα προσωπικά αυτά τα δύο παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή gaming ακουστικών. Αν όμως κάποιος προτιμά ασύρματα ακουστικά, δεν ενδιαφέρεται για το surround ούτε και θέλει να δοκιμάσει κάποια νέα τεχνολογία όπως αυτή που λανσάρει η Creative με τα SX-FI , τότε τα Cloud Flight είναι καλή επιλογή στα 80 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει τα ασύρματα από creative και τα επέστρεψα δεν μου άρεσε ο ήχος τους σε παιχνίδια καθόλου. Τα δοκίμασα σε PS4 το virtual surround τους έκανε τον ήχο να ακούγεται κούφιος με πολύ άσχημη ήχο reverb . Σε μουσική ήταν πολύ καλά . Αλλά ξαναλέω ήταν τα ασύρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anretal είπε

Εγώ είχα πάρει τα ασύρματα από creative και τα επέστρεψα δεν μου άρεσε ο ήχος τους σε παιχνίδια καθόλου. Τα δοκίμασα σε PS4 το virtual surround τους έκανε τον ήχο να ακούγεται κούφιος με πολύ άσχημη ήχο reverb . Σε μουσική ήταν πολύ καλά . Αλλά ξαναλέω ήταν τα ασύρματα

Ποια μαρκα ηταν ομως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω τα Creative ειναι πολυ καλα σαν ποιοτητα κ αποδοση  τα  ηχεια τους ..... τα κουτακια που λενε! Εχω ηχεια πανω απο 10 χρονια εχουν πεσει αρκετες φορες κ παλι λειτουργουν .Τωρα πηρα κατι καινουργια κ παλι ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...