Προς το περιεχόμενο

Weber Genesis Gas BBQ (870€ - 985€ από UK)


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω ξεχωριστο θεμα για οποιον ενδιαφερεται για weber gas bbq.

Αφορα αγορα απο 2 καταστηματα στο UK και αποστολη στην ΑΘΗΝΑ (παραλλαβη απο Κορωπι) μεσω του https://www.eshopwedrop.gr/sign-up με κοστος γυρω στα 110€ αν ερθει με παλετα ή 70€ χωρις παλετα.
Ετσι αγορασα εγω και λεω οτι ειναι πληρως αξιοπιστο.

Weber Genesis II E-310 GBS Black (+ δωρο εργαλεια, καλυμα, γαστρα, γαντια) £711.00 -> βγαινει περιπου 940€ αν ερθει σε παλετα (skroutz 1260€ χωρις τα εξτρα)
https://www.wowbbq.co.uk/categories/weber-barbecues/weber-gas-bbqs/weber-genesis-bbqs/product/weber-genesis-ii-e-310-gbs-black/61011174~61011174

Weber Genesis II E-310 GBS Black (+ δωρο εργαλεια, καλυμα, σουβλα) £711.00 -> βγαινει περιπου 940€ αν ερθει σε παλετα (skroutz 1260€ χωρις τα εξτρα)
https://www.bbqworld.co.uk/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-e310-gbs-black-2019-gas-bbq.asp

Weber Genesis II S-310 GBS ανοξείδωτο £649.00 -> βγαινει περιπου 870€ αν ερθει σε παλετα
https://www.bbqworld.co.uk/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-s-310-gbs-stainless-gas-bbq.asp

Weber Genesis II S-410 GBS ανοξείδωτο £749.00 -> βγαινει περιπου 985€ αν ερθει σε παλετα (skroutz 1785€)
https://www.bbqworld.co.uk/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-s-410-gbs-stainless-gas-bbq.asp

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Φερατε πανω ενα τοπικ που λογω του πανικου της BF περασε απαρατηρητο. Να πουμε και κατι σοβαρο και ontopic, οτι οι τιμες ισχυουν ακομα, τουλαχιστον μια που ελεγξα.

TS, για να βοηθησεις οποιον πιθανον ενδιαφερεται, αν εχεις εμπειρια αποστολης απο το μαγαζι προς Ελλαδα, καλο θα ηταν να γραψεις καμια λεπτομερεια επι αυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stafaf είπε

Προσιτό το κόβω. 

Σε 700 χρόνια κάνεις απόσβεση. 

Σχετικά με την αποσβεση ως κατοχος αντιστοιχης ποιοτητας BBQ (Broil King) - Η εναλλακτικη σου ειναι να παρεις μια αεριου της σειρας με 250-400 ευρω.

Η ποιοτητες κατασκευης/λειτουργιας ειναι μερα με την νυχτα - Οποτε σχετικα με την αποσβεση ειτε παιρνεις μια της σειρας και την αλλαζεις καθε το πολυ 5 χρονια (γιατι θα εχει σαπισει σιγουρα) ειτε επενδυεις σε μια σαν αυτες του ποστ και την εχεις μια ζωη

Επεξ/σία από touristas1985
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Σχετικά με την αποσβεση ως κατοχος αντιστοιχης ποιοτητας BBQ (Broil King) - Η εναλλακτικη σου ειναι να παρεις μια αεριου της σειρας με 250-400 ευρω.

Η ποιοτητες κατασκευης/λειτουργιας ειναι μερα με την νυχτα - Οποτε σχετικα με την αποσβεση ειτε παιρνεις μια της σειρας και την αλλαζεις καθε το πολυ 5 χρονια (γιατι θα εχει σαπισει σιγουρα) ειτε επενδυεις σε μια σαν αυτες του ποστ και την εχεις μια ζωη

Το ξέρω ότι είναι όπως τα λες. 

Χιούμορ κάνω. Η ψησταριά είναι φοβερή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, matrixxx είπε

Φερατε πανω ενα τοπικ που λογω του πανικου της BF περασε απαρατηρητο. Να πουμε και κατι σοβαρο και ontopic, οτι οι τιμες ισχυουν ακομα, τουλαχιστον μια που ελεγξα.

TS, για να βοηθησεις οποιον πιθανον ενδιαφερεται, αν εχεις εμπειρια αποστολης απο το μαγαζι προς Ελλαδα, καλο θα ηταν να γραψεις καμια λεπτομερεια επι αυτης.

Όπως έχω γράψει χρησιμοποίησα την υπηρεσία eshopwedrop. Κανείς λογαριασμό και σου δίνει αγγλική διεύθυνση στο όνομα σου σε αποθήκη στο Southampton. Κάθε Πέμπτη φεύγει το φορτηγό για Ελλάδα και φτάνει την επόμενη Πέμπτη στο Κορωπί (δίπλα στο κανάλι Open). Εγώ παρέλαβα από κει.

Κόστος μου βγήκε 104€ αν θυμάμαι καλά γιατί το έστειλαν μαζί με παλέτα. Είχα υπολογίσει ότι σκέτο το κουτί θα κόστιζε κάπου 60€. Πλήρωσα παραπάνω αλλά ήρθε άθικτο τελικά. Βέβαια η συσκευασία της Weber ήταν ότι καλύτερο έχω δει. Πολύ δύσκολο να χτυπηθεί το εσωτερικό.

Όσο για την απόσβεση, είναι ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω. Το αγοράζεις μια φορά και είναι και ποιοτικό, ειδικά τα μοντέλα που διάλεξα για την προσφορά. Δείτε τα από κοντά και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Εγώ πήρα το genesis e-310 και μου βγήκε τελική τιμή 850€ (£640+105€ μεταφορικά), ενώ Ελλάδα είχε 1,250€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Όπως έχω γράψει χρησιμοποίησα την υπηρεσία eshopwedrop. Κανείς λογαριασμό και σου δίνει αγγλική διεύθυνση στο όνομα σου σε αποθήκη στο Southampton. Κάθε Πέμπτη φεύγει το φορτηγό για Ελλάδα και φτάνει την επόμενη Πέμπτη στο Κορωπί (δίπλα στο κανάλι Open). Εγώ παρέλαβα από κει.

Κόστος μου βγήκε 104€ αν θυμάμαι καλά γιατί το έστειλαν μαζί με παλέτα. Είχα υπολογίσει ότι σκέτο το κουτί θα κόστιζε κάπου 60€. Πλήρωσα παραπάνω αλλά ήρθε άθικτο τελικά. Βέβαια η συσκευασία της Weber ήταν ότι καλύτερο έχω δει. Πολύ δύσκολο να χτυπηθεί το εσωτερικό.

Όσο για την απόσβεση, είναι ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω. Το αγοράζεις μια φορά και είναι και ποιοτικό, ειδικά τα μοντέλα που διάλεξα για την προσφορά. Δείτε τα από κοντά και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Εγώ πήρα το genesis e-310 και μου βγήκε τελική τιμή 850€ (£640+105€ μεταφορικά), ενώ Ελλάδα είχε 1,250€. 

ακυρο με το θεμα , αλλα εχω κι εγω την e-210, μαζευει πολυ βρομια μετα απο χρηση 1 βδομαδας..εχεις να προτεινεις καλο καθαριστικο?

θελω κατι και για τις σχαρες αλλα και για τα εσωτερικα

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lumini είπε

ακυρο με το θεμα , αλλα εχω κι εγω την e-210, μαζευει πολυ βρομια μετα απο χρηση 1 βδομαδας..εχεις να προτεινεις καλο καθαριστικο?

θελω κατι και για τις σχαρες αλλα και για τα εσωτερικα

Σχαρα καλο ζεσταμα και τριψιμο με συρματοβουρτσα. Αν θες τις πλενεις με νερο ή και με σαπουνονερο (με πολυ λιγο υγρο πιατων) και μετα τις βαζεις παλι πισω και αναβεις το γκριλ να φυγει ολη η υγρασια να μην σκουριασουν. Εγω μια φορα τις εχω πλυνει μονο.

Γενικο καθαρισμα εγω εκανα στο δικο μου μετα απο 1.5 μηνα χρηση. Εβγαλα πανω και κατω flavorized bars και τα επλυνα με σαπουνι και νερο και καλο τριψιμο με συρματακι. Καλυψα με ζελατινα τα burners να μην γεμισουν βρωμα και με μια βουρτσα εβγαλα τη βρωμα απο τα τοιχωματα. Δεν εβαλα τπτ νερα, σαπουνια, καθαριστικα μεσα στο bbq. Μπορεις να εχεις και ενα τετοιο και με το μεταλικο μερος να ξινεις τις flavorised bars να φευγουν τα χοντρα.

Εξωτερικα το κανω με ενα klinex λιποδιαλυτικο απο το σουπερ μαρκετ. Ψεκαζω και καθαριζω με χαρτι κουζινας. Συνηθως μετα απο ψησιμο  με ανοιχτο καπακι που εχει πεταξει λαδιλες εξω. Θεωρητικα μπορεις με αυτο να το κανεις και εσωτερικα αφου βγαλεις τη σχαρα, αλλα δεν ειχα χρονο. Ισως στο καθαρισμα εξαμηνου να το δοκιμασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ την e-210 ξέρω ότι το μαντέμι δεν θέλει καθόλου νερό.

προσωπικά όταν τελειώνω κάθε φορά το ψήσιμο καθαρίζω με συρματόβουρτσα και μετά αφήνω να κάνει πυρόλυση.

αφού κρυώσει το bbq αλείφω με μαγειρικό λάδι τις σχάρες.

 

εσωτερικά την έχω καθαρίσει μια φορά με την συρματόβουρτσα.

εξωτερικά με το spray της weber.

 

εχω την εντύπωση οτι υπάρχουν και μαγαζια που αναλαμβάνουν καθαρισμό και για τις σχάρες και γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mobster21 είπε

επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ την e-210 ξέρω ότι το μαντέμι δεν θέλει καθόλου νερό.

προσωπικά όταν τελειώνω κάθε φορά το ψήσιμο καθαρίζω με συρματόβουρτσα και μετά αφήνω να κάνει πυρόλυση.

αφού κρυώσει το bbq αλείφω με μαγειρικό λάδι τις σχάρες.

εσωτερικά την έχω καθαρίσει μια φορά με την συρματόβουρτσα.

εξωτερικά με το spray της weber.

εχω την εντύπωση οτι υπάρχουν και μαγαζια που αναλαμβάνουν καθαρισμό και για τις σχάρες και γενικά.

Λιποδιαλυτικα δεν θελει το μαντεμι. Νερο δεν εχει θεμα, αρκει να το στεγνωσεις μετα.

Εχω τηγανι μαντεμι που το πλενω καθε φορα και με σαπουνι μαλιστα αν δεν καθαριζει με σκετο νερο. Σκουπισμα, στεγνωμα και λαδακι μια στο τοσο και ειναι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τοσο καθαρισμα, κουράστηκα ήδη, με γλιτώσατε από άσκοπη αγορά! thanks! Συνεχίζω με ψησταριά, efood

Επεξ/σία από Xorxhs!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xorxhs! είπε

Με τοσο καθαρισμα, κουράστηκα ήδη, με γλιτώσατε από άσκοπη αγορά! thanks!

Γλυτωνεις καθαρισμα φουρνου, κουζινας, ταψιων κλπ

Προφανως τρολαρεις ομως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...