Προς το περιεχόμενο

Η Disney+ δεν «στριμάρει» τη σειρά «The Mandalorian» σε πραγματικό HDR σύμφωνα με ανάλυση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Toper Harley είπε

Αν αξίζει σαν σειρά από όλες τις απόψεις ( σκηνοθεσία, ηθοποιία, εφε, υπόθεση κλπ. ) Τότε νομίζω  το ότι δεν είναι true HDR δεν θα ενοχλήσει κανέναν παρά μόνο τούς ψυχαναγκαστικους...!!!

Τι σχέση έχει ρε παιχτουρα αυτό που λες με το άρθρο;;;;

 

Δηλαδή Αν τα goodys σου λένε ότι το burger είναι black angus και μια ανεξάρτητη εταιρεία κατόπιν έρευνας διαπιστώσει ότι είναι από σαλαμάνδρα Γαλαξιδίου εσυ θα πεις αν η τιμή είναι καλή και σε γεύση είναι ωραίο, αυτό αφορά τους ψυχαναγκαστικούς;;;; 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οφφτοπικ. Ο τυπος κανει αναλυση εικονας και οταν μονταρει το δικο του βιντεο δεν βλεπει τον αλλο που κοιμαται στον καναπε πισω του να τον μπλουραρει λιγουλακι? Το διαβασα σε σχολιο κατω απο το βιντεο και εψανχνα που ειναι και ξαφνικα βλεπω ενα χερι στο βαθος ο τυπος ειναι ντυμενος ιδιο χρωμα με τον καναπε, ξαπλα, να ξυνει την πλατη του.

 

:D

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέξυπνος ο  τρόπος που σκέφτηκε το εν λόγω κανάλι στο YouTube για να δείξει το HDR ....

 

Πάντως, αν ξεκίνησε έτσι η Disney, δεν τη βλέπω καλά. Ίσως τελικά να τη γλυτώσει το Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Πανέξυπνος ο  τρόπος που σκέφτηκε το εν λόγω κανάλι στο YouTube για να δείξει το HDR ....

 

Πάντως, αν ξεκίνησε έτσι η Disney, δεν τη βλέπω καλά. Ίσως τελικά να τη γλυτώσει το Netflix.

Γιατί, ποιος σου είπε πως το Netflix έχει πραγματικό HDR; Τα ίδια χάλια είναι, είναι γενικό το πρόβλημα.

17 λεπτά πριν, exor είπε

το hdr συνηθως εχει χειροτερο αποτελεσμα απο καλο sdr

επισης ,το μανταλοριαν τα σπαει

Σε μή καλή HDR tv, ναι. Είναι πολύ ακριβές όμως. Τώρα τελευταία άρχισαν να βγαίνουν φθηνές HDR με τεχνολογία quantum dot όπου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Γιατί, ποιος σου είπε πως το Netflix έχει πραγματικό HDR; Τα ίδια χάλια είναι, είναι γενικό το πρόβλημα.

Σε μή καλή HDR tv, ναι. Είναι πολύ ακριβές όμως. Τώρα τελευταία άρχισαν να βγαίνουν φθηνές HDR με τεχνολογία quantum dot όπου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά. 

 Δεν ξέρω αν το Netflix κάνει τα ίδια. Εσύ που το ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

 Δεν ξέρω αν το Netflix κάνει τα ίδια. Εσύ που το ξέρεις;

Και όχι μόνο, και ακριβά Blu-ray έχει παρατηρηθεί να κάνουν το ίδιο πράγμα.

https://arstechnica.com/gadgets/2019/11/disneys-the-mandalorian-joins-a-long-list-of-fake-hdr-content-analysis-finds/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

 Δεν ξέρω αν το Netflix κάνει τα ίδια. Εσύ που το ξέρεις;

Kάνει δεν κάνει τα ίδια, content is king. 

Και αυτή τη στιγμή το content το έχει το Netflix, έστω και αν το 90% είναι για τα μπάζα. Το υπόλοιπο 10% η Disney και η κάθε wannabe Netflix υπηρεσία το βλέπει με τα κιάλια. 

Κάτι HDR και κάτι τεχνολογικά φρου φρου και αρώματα είναι για το 5% του κοινού. Όχι της Ελλάδας φυσικά που είμαστε ακόμα πίσω, αλλά ακόμα και της Αμερικής. 

Δεν υπάρχει περίπτωση ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ να επιλέξει τη μία vs της άλλης εταιρείας επειδή έχει ΗDR ενώ η άλλη "δεν το κάνει σωστά". 

Έχεις κάτι να δω ναι ή όχι? Αν ναι, πάρε τα λεφτά μου. Αν όχι, τα ξαναλέμε σε ένα 6μηνο να δω που βρίσκεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω 65αρα 10μπιτ πανελ 120hz  και ειχα και 55αρα oled "κορυφαια" ενταξει η ολεντ ειχε καπως καλυτερη εικονα λιγοτερο φωτεινη αλλα το hdr κοινως ψιλοαπατη .. και σε 10μπιτη σονυ φιλου τεστ και σε σαμσουνγκ τα ιδια.. επισης παιζουν απο καρτες Ατι -(amd vega) που κοινως αποδιδει καλυτερα εικονα απο οτιδηποτε ακομα και ακριβο player . συνηθως πολυ φασαρια για το τιποτα .. Μαλιστα σε τεστακια που καναμε με ρυθμισεις το νετφλιχ φαινοταν πιο εντονο και ωραιο με sdr απο καθε hdr 

ρε παιδια μου θυμιζει λιγο παλια με τις πλασμα , που και καλα ειχαν εικοναρα καλυτερη (αμα ησουν κολλημενος και στραβος μπορει) διοτι στα χαρτια ειχαν καλυτερη εικονα 

τι να σας πω εμενα το hdr μου φαινεται gimmick δεν ασχολουμαι πλεον με την υπαρξη του , γνωμη μου.. 

Επεξ/σία από exor
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^^ Σκοπός του HDR είναι να σου δώσει μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων, εντονότερη φωτεινότητα σε συγκεκριμένες σκηνές και λίγο περισσότερη λεπτομέρεια σε σκοτεινά σημεία. Κοινώς περισσότερο ρεαλιστική εικόνα. Όχι να σου κάψει τον εγκέφαλο με oversaturated έντονα χρωματάκια.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, exor είπε

εχω 65αρα 10μπιτ πανελ 120hz  και ειχα και 55αρα oled "κορυφαια" ενταξει η ολεντ ειχε καπως καλυτερη εικονα λιγοτερο φωτεινη αλλα το hdr κοινως ψιλοαπατη .. και σε 10μπιτη σονυ φιλου τεστ και σε σαμσουνγκ τα ιδια.. επισης παιζουν απο καρτες Ατι -(amd vega) που κοινως αποδιδει καλυτερα εικονα απο οτιδηποτε ακομα και ακριβο player . συνηθως πολυ φασαρια για το τιποτα .. Μαλιστα σε τεστακια που καναμε με ρυθμισεις το νετφλιχ φαινοταν πιο εντονο και ωραιο με sdr απο καθε hdr 

ρε παιδια μου θυμιζει λιγο παλια με τις πλασμα , που και καλα ειχαν εικοναρα καλυτερη (αμα ησουν κολλημενος και στραβος μπορει) διοτι στα χαρτια ειχαν καλυτερη εικονα 

τι να σας πω εμενα το hdr μου φαινεται gimmick δεν ασχολουμαι πλεον με την υπαρξη του , γνωμη μου.. 

Οι plasma για σινεμά είχαν μακράν καλύτερη εικόνα αφού είχαν μακράν καλύτερο μαύρο από τις τότε LCD που το μαύρο ήταν μπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι plasma για σινεμά είχαν μακράν καλύτερη εικόνα αφού είχαν μακράν καλύτερο μαύρο από τις τότε LCD που το μαύρο ήταν μπλε.

αδελφε  μια και ειχα plasma 2 , η πανασονικ κορυφαια  ειλικρινα και χωρις παρεξηγηση δεν καταλαβαινεις τι λες

το μαυρο ειναι παραγοντας σιγουρα

οχι ομως ο σημαντικοτερος

τωρα για hifi nerds που εχουν αναγκη για αδιασειστα στοιχεια να υποστηριξουν τη νερντιλα τους μπορει να ειναι (δεν το λεω για σενα γενικα μιλαω)

στην πραγματικοτητα οι λεντ ειχαν απλα πιο ζωντανη , φωτεινη εικονα με πιο ζωηρα χρωματα και λιγοτερα προβληματα (και οι 2 πλασμα χαλασαν)

, Σε καμια περιπτωση το μαυρο δεν αποτελει τον κυριο παραγοντα στην εικονα.. ειναι βασικο αλλα μεχρι ενα σημειο.. 

Η απουσια καλου μαυρου ,( που οποιαδηποτε καλουτσικη led μπορει να αποδοσει), χαλαει την εικονα αλλα δεν ειναι αναγκη να ειναι απολυτο το μαυρο.

Σημασια εχει η λεπτομερια στα μαυρα και στα γκρι στις σκιες και τα χρωματα καθως και η ζωντανια ζωηροτητα στα χρωματα , πραγματα που δυστυχως οι πλασμα υστερουσαν σημαντικα

Επεξ/σία από exor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, polaki είπε

Kάνει δεν κάνει τα ίδια, content is king. 

Και αυτή τη στιγμή το content το έχει το Netflix, έστω και αν το 90% είναι για τα μπάζα. Το υπόλοιπο 10% η Disney και η κάθε wannabe Netflix υπηρεσία το βλέπει με τα κιάλια. 

Κάτι HDR και κάτι τεχνολογικά φρου φρου και αρώματα είναι για το 5% του κοινού. Όχι της Ελλάδας φυσικά που είμαστε ακόμα πίσω, αλλά ακόμα και της Αμερικής. 

Δεν υπάρχει περίπτωση ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ να επιλέξει τη μία vs της άλλης εταιρείας επειδή έχει ΗDR ενώ η άλλη "δεν το κάνει σωστά". 

Έχεις κάτι να δω ναι ή όχι? Αν ναι, πάρε τα λεφτά μου. Αν όχι, τα ξαναλέμε σε ένα 6μηνο να δω που βρίσκεσαι. 

Αυτή τη στιγμή είναι ακόμη σε καλή κατάσταση όσον αφορά το περιεχόμενο γιατί οι υπάρχουσες σειρές που τους έχουν δώσει τα μεγάλα studios δεν έχουν τελειώσει ακόμη.

Οι μεγάλοι (Disney, Warner και Universal) ότι καινούργιο βγάζουν το φυλάνε για τις δικές τους υπηρεσίες, δεν το δίνουν ούτε θα το δώσουν στο Netflix.

Όταν αρχίσουν να τελειώνουν όμως αυτές οι σειρές... σκούρα τα πράγματα γιατί όλα τα μεγάλα franchises ανήκουν στους μεγάλους.

Θα το πολεμήσει με τις τελευταίες συμφωνίες με τη Paramount, αλλά.. μιλάμε για ένα studio σε απελπιστική κατάσταση.

Και από ότι φαίνεται η Sony τα καλά της τα φυλάει για το Apple TV+,  οπότε πολύ δύσκολα τα πράγματα.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2019 στις 1:11 ΜΜ, exor είπε

εχω 65αρα 10μπιτ πανελ 120hz  και ειχα και 55αρα oled "κορυφαια" ενταξει η ολεντ ειχε καπως καλυτερη εικονα λιγοτερο φωτεινη αλλα το hdr κοινως ψιλοαπατη .. και σε 10μπιτη σονυ φιλου τεστ και σε σαμσουνγκ τα ιδια.. επισης παιζουν απο καρτες Ατι -(amd vega) που κοινως αποδιδει καλυτερα εικονα απο οτιδηποτε ακομα και ακριβο player . συνηθως πολυ φασαρια για το τιποτα .. Μαλιστα σε τεστακια που καναμε με ρυθμισεις το νετφλιχ φαινοταν πιο εντονο και ωραιο με sdr απο καθε hdr 

ρε παιδια μου θυμιζει λιγο παλια με τις πλασμα , που και καλα ειχαν εικοναρα καλυτερη (αμα ησουν κολλημενος και στραβος μπορει) διοτι στα χαρτια ειχαν καλυτερη εικονα 

τι να σας πω εμενα το hdr μου φαινεται gimmick δεν ασχολουμαι πλεον με την υπαρξη του , γνωμη μου.. 

 

Δεν έχω ιδέα στα χαρτιά τι έπαιζε με τις plasma ,αλλά στα ίδια λεφτά (κατηγορία) είχαν απίστευτα καλύτερη , ξεκούραστη και πιο φυσική εικόνα απο τις LCD . Για την εποχή τους τέλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...