Προς το περιεχόμενο

Κράνος full face SHOEI RYD €237,31 fc-moto.de


teodor_ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

βασικα αυτο ειναι φθηνη σειρα.

https://www.skroutz.gr/s/12710338/Pilot-FR-3-White.html

Αυτα των 50-70€ μια χαρα φαινονται απ οσο εψαξα μόλις.  Μαλλον η συγκεκριμένη μαρκα του θεματος ειναι κατι σαν "iphone" των κρανων.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, katbo είπε

Παίδες, ρώτησε κανείς ημερομηνία παραγωγής? Νομίζω η SHOEI έχει σταματήσει να το παράγει πλέον, μήπως είναι τίποτα παλιά που τα ξεφορτώνονται?

Μα τα κράνη πλέον δεν λήγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolis13 είπε

Ναι το έχω βάλει. Σε Ευρώ βγαίνει 264,93

 

1 ώρα πριν, Nikolis13 είπε

Ναι το έχω βάλει. Σε Ευρώ βγαίνει 264,93

Μπορούσες να το πάρεις και εδώ , λίγο ψάξιμο θέλει

https://www.motovinios.gr/products?sort_by=sale_price&items_per_page=120&brand=SHOEI&search=shoei&gclid=EAIaIQobChMI_p2z1IGO5gIVlOd3Ch1S2w6SEAMYAiAAEgL7HfD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Greenleaf είπε

Σε Ελλάδα δεν νομίζω να έχει παίξει τέτοια τιμή, είναι δύσκολο βέβαια να το εξακριβώσεις γιατί τα πιο πολλά μοτομαγαζα δεν είναι σε σκρουτζ κτλ. Αν έχει κανείς εικόνα από μαγαζιά Αθήνα/Θεσσαλονίκη κτλ ας πει καλύτερα. 

Σε εξωτερικό από ότι βλέπω έχει παρόμοιες τιμές, idealo , τωρά για τα μαγαζιά αυτά κτλ μην με ρωτάς, τώρα τα βλέπω πρώτη φορά. Αλλά εκεί παίζει και ρόλο η εφαρμογή του κράνους, αν δεν ξέρεις καλά το νούμερο που σου ταιριάζει σε κάθε εταιρεία.

Εγώ το είχα πάρει 250 σε έκπτωση από τον Motovinios είναι απλό κράνος χωρίς τα features που έχουν άλλες μάρκες στην τιμή του αλλά ποιοτικό, μαζί πρέπει να πάρετε και ένα pinlock αλλιώς τον χειμώνα δεν θα βλέπετε τίποτα.

7 ώρες πριν, nikoskon είπε

Μα τα κράνη πλέον δεν λήγουν.

Όλα λήγουν στα 5 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή ακόμα λιγότερα ανάλογα αν το φοράς κάθε μέρα κάνεις πολλά χιλιόμετρα , φοράς πηλό gel Λακ στα μαλλιά και δεν φοράς φαλάπα, αν ιδρώνεις πολύ, το υλικό μέσα χάνει την ελαστικότητα του και είναι σαν να φοράς έναν κουβά στο κεφάλι. Μεγάλο λάθος που βλέπω άτομα με πανάρχαια κράνη που νομίζουν ότι κάτι τους προσφέρουν, καλύτερα μην φοράς καθόλου η βάλε ένα σκουφί αν είναι να έχει κράνος 10ετίας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, redhotstef είπε

https://www.skroutz.gr/s/12710338/Pilot-FR-3-White.html

Αυτα των 50-70€ μια χαρα φαινονται απ οσο εψαξα μόλις.  Μαλλον η συγκεκριμένη μαρκα του θεματος ειναι κατι σαν "iphone" των κρανων.. 

Επειδη εχω πεσει με Shoei (Multitec) μπορω να σου πω οτι αξιζει καθε ευρω του.Εγω μετα την πτωση ξαναπηρα το ιδιο.

Εδω δε μιλαμε για iphone,samsung,xiaomi......Αλλα για το κεφαλακι σου.Σιγουρα αυτο των 50ε ειναι υποδιεστερο σε ολα σε σχεση με shoei,arai,agv κτλ.Θορυβος απο αερα,υλικα,ανεση κτλ κτλ.......

Μονο αμα πεσεις και σε σωσει θα πεις χαλαλι τα λεφτα που εδωσα.......

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κράνος είναι Made in Japan

Έχει μέσα Pinlock απο το fc-moto

Αν εδώ δεν το δίνουν μαζί μπορεί να το βγάζουν απο την κούτα και για αυτό να ρίχνουν την τιμή. Νομίζω ένα €30 κάνει

 

Είναι κράνος αρχικής τιμής ~€400 οπότε όσο φθηνή σειρά και να είναι είναι πολλά κλικ πάνω απο τα υπόλοιπα των €250 ευρώ

 

Με paypal έχετε και δωρεάν επιστροφή αν δεν σας κάνει. Εγώ μέτρησα και πήρα το νούμερο που μου βγήκε και ταίριαξε τέλεια.

Μακάρι σε 4-5 χρόνια που θα το αλλάξω να υπάρχει στην ίδια τιμή.

 

EDIT:

O motovinios το δίνει πάντως το pinlock αλλά είναι λίγο ακριβότερος και έχει πολύ περιορισμένο απόθεμα (χρώματα/νούμερα). Αν σας κάνει κάποιο το δοκιμάζετε και το παίρνετε απο εκεί άμεσα.

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος το κράνος έχει διπλό κούμπωμα Double-D-Ring, υποσιάγωνο και αντιθαμβωτική μεμβράνη Pinlock 

 

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolosapok είπε

Εγώ το είχα πάρει 250 σε έκπτωση από τον Motovinios είναι απλό κράνος χωρίς τα features που έχουν άλλες μάρκες στην τιμή του αλλά ποιοτικό, μαζί πρέπει να πάρετε και ένα pinlock αλλιώς τον χειμώνα δεν θα βλέπετε τίποτα.

Όλα λήγουν στα 5 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή ακόμα λιγότερα ανάλογα αν το φοράς κάθε μέρα κάνεις πολλά χιλιόμετρα , φοράς πηλό gel Λακ στα μαλλιά και δεν φοράς φαλάπα, αν ιδρώνεις πολύ, το υλικό μέσα χάνει την ελαστικότητα του και είναι σαν να φοράς έναν κουβά στο κεφάλι. Μεγάλο λάθος που βλέπω άτομα με πανάρχαια κράνη που νομίζουν ότι κάτι τους προσφέρουν, καλύτερα μην φοράς καθόλου η βάλε ένα σκουφί αν είναι να έχει κράνος 10ετίας

Motovinios ίσως το χειρότερο μαγαζί στην Ελλάδα.

Για την λήξη τώρα και τα κράνη.
Η κατασκευαστές προτείνουν αντικατάσταση κάθε 7 χρόνια ή 5 χρόνια χρήσης. Προσωπικά δεν το πολυπιστεύω μιας και υλικά όπως Carbon, Kevlar δεν "χαλάνε" με την πάροδο των χρόνων όπως παλαιότερης τεχνολογίας υλικά.
Δεύτερον, είναι απόλυτα λογικά ο κατασκευαστής να θέλει να βγάζει ένα αναλώσιμο στα μάτια του πελάτη προϊόν για να πουλάει για μια ζωή (ή μάλλον για πολλούς "κύκλους" ζωής).
Τέλος, στα 5 χρόνια χρήσης υπάρχουν αρκετοί λόγοι να αλλάξεις κράνος αλλά δεν νομίζω η διάρκεια χρήσης είναι ένας από αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ισχύουν τα 5 η τα 10 χρόνια σαν ημερομηνία λήξης από την ημερομηνία αγοράς. Το γράφει μέσα στο κράνος που αγοράζετε ο κατασκευαστής ; Όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...