Προς το περιεχόμενο

Εθνική Τράπεζα: Δυνατότητα ανοίγματος λογαριασμού και έκδοσης χρεωστικής κάρτας μέσω smartphone και για νέους πελάτες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

Το τελευταίο βήμα απαιτεί εκτός από το upload της ταυτότητας ή του διαβσατηρίου, και την πραγματοποίηση μιας βιντεοκλήσης με υπάλληλο της τράπεζας για την ολοκλήρωση της διαδικασίας ανοίγματος του λογαριασμού ταμιευτηρίου.

 

Μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως χαζό το παραπάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης Internet Banking από το 2003.

Ο πρώτος τραπεζικός λογαριασμός που άνοιξα όντας ενήλικος ήταν το 2003 όπου συνοδεύτηκε από λογαριασμό του Internet Banking της Τραπέζης Πειραιώς (Winbank). Φουτουριστικό, σουρεάλ at the same time όντας βγαλμένο από το μέλλον at that time. Για πολλά χρόνια η Winbank φιγούραρε ως η καλύτερη ηλεκτρονική Τραπεζική. Πράγματι διότι στις υπόλοιπες Τράπεζες πήρε σχεδόν μία δεκαετία να καλύψουν την απόσταση αυτή και να φτάσουν σε επίπεδο ηλεκτρονικής Τραπεζικής την Πειραιώς. Η Πειραιώς έμεινε πίσω διότι δεν έκανε ποτέ refresh το UI, ενώ οι υπόλοιπες Τράπεζες κάνανε introduce περιβάλλοντα ποιο fancy και ποιο "clean".

Έτος 2014

Άνοιγμα λογαριασμού στην Alpha Bank όπου συνοδεύτηκε από E-Banking. Εύχρηστο περιβάλλον, clean και με ολίγον τι πολλά bugs. Πάρα πολύ ενοχλητικό το ότι πρέπει να συγχρονίζεις και να διατηρείς τον authenticator (token) στην συσκεύη τηλεφώνου σου ενώ το OTP ζει και βασιλεύει. Σήμερα, έτος 2019 διατηρώ ακόμη τον ίδιο κωδικό πρόσβασης στην εφαρμογή. Γιατί? Επειδή ποτέ δεν μου ζητήθηκε να αλλάξει! Μετά από ερώτηση στην Τράπεζα μου αναφέραν πως είναι expected το όλο διότι έχω παλαιό account και ότι στα νέα accounts ζητάνε αλλαγή κάθε 3 με 6 μήνες. Shock e? Security FTW!

 

Έτος 2016

Άνοιγμα λογαριασμού στην Εθνική όπου συνοδεύτηκε από E-Banking. Αρκετά ποιο έυχρηστο UI από Alpha bank και κάνει χρήση του OTP. Στο iOS χρησιμοποιεί και Face ID για 2FA.

 

Έτος 2018

Άνοιγμα λογαριασμού στην Eurobank όπου συνοδεύτηκε από E-Banking. Clean UI FTW! ΟΤP, 2FA plus μπορείς να δώσεις έγκριση μέσα από το App για συναλλαγές που γίνονται από web κανάλια από τις κάρτες σου. My favorite APP με διαφορά!

 

Θερμή παράκκλιση, είναι thread που αφορά θέματα ηλεκτρονικής τραπεζικής και όχι εξυπηρετησης πελατών σε κατάστημα. Ας παραθέσει ο καθένας από εμάς τις εμπειρίες του από την ηλεκτρονική τραπεζική στην ελλάδα και ας αφήσει τις "οικογενειακές ιστορίες για άλλο thread".

 

Θέλετε μήπως να σας μιλήσω για τα Everest δίπλα από το κατάστημα της Εθνικής όπου μία φορά παρήγγειλα σκετο freddo espresso και μου δώσανε μέτριο? Μην μου το θυμίζετε...

 

:)

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και δέκα χρόνια το internet banking της Εθνικής και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, ίσα ίσα το θεωρώ αξιόπιστο, πολύ γρήγορο και ασφαλές.

Επίσης θεωρώ πως η πρωτοπόρα (όταν παρουσιάστηκε) εφαρμογή "i bank pay" της Εθνικής είναι must have για όλους.

Οι λίγες φορές που αναγκαστικά έπρεπε να πάω σε κατάστημα κάποιες έκρυβαν μια ταλαιπωρία αλλά όχι μεγαλύτερη από αυτή που βιώνουμε όταν συναλλασσόμαστε με κάποια από τις υπόλοιπες Τράπεζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NickTheGreek99 είπε

Ήθελα να ανοίξω εναν απλό ταμιευτηρίου και μου άνοιξαν evalue, το άφησα να λήξει πήγα να τον κάνω απλό ταμιευτηρίου και μου λένε α δεν γίνεται πρέπει να ανοίξεις άλλον. Ανοίγω άλλον και μου έβγαλαν απλό τρεχούμενο με χαρτί να μην κάνω εμπορικές συναλλαγές και επιταγές κτλ μαλακίες. Να πάω αύριο πάλι να ζητήσω ταμιευτηρίου; (φοιτητής)

Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα σου με όψεως αντι ταμιευτηρίου αφου εισαι φοιτητής; ο όψεως ειναι για να μπαινοβγαίνουν λεφτά οχι αποταμίευσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, penny_gr είπε

Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα σου με όψεως αντι ταμιευτηρίου αφου εισαι φοιτητής; ο όψεως ειναι για να μπαινοβγαίνουν λεφτά οχι αποταμίευσης...

Γιατί στην alpha έχω ταμιευτήριο plus τότε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, NickTheGreek99 είπε

Ήθελα να ανοίξω εναν απλό ταμιευτηρίου και μου άνοιξαν evalue, το άφησα να λήξει πήγα να τον κάνω απλό ταμιευτηρίου και μου λένε α δεν γίνεται πρέπει να ανοίξεις άλλον. Ανοίγω άλλον και μου έβγαλαν απλό τρεχούμενο με χαρτί να μην κάνω εμπορικές συναλλαγές και επιταγές κτλ μαλακίες. Να πάω αύριο πάλι να ζητήσω ταμιευτηρίου; (φοιτητής)

Ζητα να ανοιξεις τον λογαριασμό ΣΠΟΥΔΑΖΩ.

Θα σε πουνε της μπουρδες τους οτι δεν ανοιγει πια αυτος ο λογαριασμος.Πες να μιλήσεις με τον διευθυντή.Τα ίδια ελεγαν και σε εμενα μέχρι που πήγα σε αλλο καταστημα με πιο λογικούς υπαλλήλους που δεν ψαχνουν να σε βαλουν να πληρωνεις τα χαζοπακετα τους (Vaule κτλπ)

Παρεχει δωρεαν εμβασματα προς ελλαδα και εξωτερικό και δωρεάν τους κωδικους web Banking.

Αυτο Μόνο αξίζει για να τον ανοιξεις αφού εισαι φοιτητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTheGreek99 είπε

Γιατί στην alpha έχω ταμιευτήριο plus τότε ;

Καλα δε λέω οτι δε μπορείς, αν το ζητησες απο την alpha bank οκ στον ανοιξαν. Αλλα η εθνική 1ον οκ δεν επρεπε να σου ανοιξει αλλο ειδος απο αυτο που ζητησες εκτος κι αν σου ειπαν δε γινεται για καποιο λογο, και 2ον οπως αναφέρει καποιος αλλος εχει τους Σπουδάζω που ειναι όψεως και καταλληλοι για φοιτητές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2019 στις 8:49 ΜΜ, ARRASS είπε

Χρησιμοποιώ το Internet και mobile banking της Εθνικής τράπεζας εδώ και χρόνια και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Έχω να πάω σε ταμείο τράπεζας πάνω από 15 χρόνια. 

Είναι θέμα χρόνου όλα να γίνονται από το κινητό το οποίο προσφέρει παραπάνω ασφαλεία, για αυτό έχουν κλείσει πολλά καταστήματα, ήδη η Eurobank δεν κάνει συναλλαγές κάτω από 400€ στα ταμεία τους, βλέπεις μία ουρά από ηλικιωμένους να ταλαιπορουνται στο ΑΤΜ και οι Ταμιες να κάθονται... 

Και πώς βάζεις λεφτα; όλα μα όλα ηλεκτρονικά τα παίρνεις; ρευστό ποτε;

Και μάλιστα εδώ και 15 χρόνια 

Άσε μας ρε αρχηγε

Επεξ/σία από efo355
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...