Προς το περιεχόμενο

Φορολογία ΙΚΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και εταιρείες που δίνουν μεγάλους μισθούς και πάλι δεν βρίσκουν στελέχη. Το 80% των προγραμματιστών εκεί έξω είναι γτπ. Web developers που ξέρουν μόνο wordpress και desktop programmers που γράφουν σε visual basic ή python μόνο. Αλλά εντάξει, βολεύει το παραμύθι ότι δεν δίνονται καλοί μισθοί γιατί η αλήθεια πονάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Υπάρχουν και εταιρείες που δίνουν μεγάλους μισθούς και πάλι δεν βρίσκουν στελέχη. Το 80% των προγραμματιστών εκεί έξω είναι γτπ. Web developers που ξέρουν μόνο wordpress και desktop programmers που γράφουν σε visual basic ή python μόνο. Αλλά εντάξει, βολεύει το παραμύθι ότι δεν δίνονται καλοί μισθοί γιατί η αλήθεια πονάει.

Τώρα έχεις 1 φαουλ....εσένα σε ενδιαφέρει σε ποιά γλώσσα γράφει ο Developer ή αν ζητάς ολοκληρωμένη εφαρμογή και απλώς στην παραδίδει....η γλώσσα δεν έχει σημασία...το παραγόμενο αποτέλεσμα μετράει...

Δηλαδή άν ο άλλος γράφει σε "καλή" γλώσσα και γράφει μπουρμπουτσαλα....καλύτερα θα είναι....

Όσο για τις εταιρίες...ας πούμε ότι αμφιβάλλω....αν δεις οι αγγελίες έχουν τσιμενταριστεί....ψαχνουν....ψάχνουν........άλλα όταν πάει κάποιος αρχίζουν θα ξεκινήσεις με το βασικό και όταν εμένα θα μου έρθει η ...όρεξη...αν και εφόσον έχω βγάλει μια Porsche στην πλάτη σου τότε θα σκεφτώ να σου δώσω 3% αύξηση και μετά ο κάθε "λογικά" σκεφτόμενος νέος σκεφτεται ...δεν πάω να γίνω μάγειρας/μπαρίστας μπας και γίνω φίρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πήγαινε να γίνεις μάγειρας να δεις τη γλύκα. Ορθοστασία όλη μέρα, να καίγεσαι με τα λάδια, να ακούς τις αγριοφωνάρες του αρχιμάγειρα κ.α. Ή πήγαινε να γίνεις μπαρίστα να δουλεύεις για το κάθε λαμόγιο και να πληρώνεσαι μαύρα και χωρίς ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Ναι, πήγαινε να γίνεις μάγειρας να δεις τη γλύκα. Ορθοστασία όλη μέρα, να καίγεσαι με τα λάδια, να ακούς τις αγριοφωνάρες του αρχιμάγειρα κ.α. Ή πήγαινε να γίνεις μπαρίστα να δουλεύεις για το κάθε λαμόγιο και να πληρώνεσαι μαύρα και χωρίς ασφάλιση.

Ότι δύσκολα υπάρχει στην μια περίπτωση το ίδιο δύσκολα είναι και στην άλλη..

Δες το και έτσι...

Κάνω μια οποιαδήποτε εφαρμογή...ποσταρω στο FB(Friends N)....likes <=N/100

Κάνω μια ομελέτα..ποσταρω στο FB ...likes N/3 - N/2

:)

Στο μεταξύ ...για το θέμα χαμηλής "ποιότητας" γλωσσών......

Υποθέτω ..manager...υπόψιν άλλο Java..άλλο JavaScript

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση, ειδικά όταν τα ελληνικά σου δεν βγάζουν και πολύ νόημα. Ας το αφήσουμε για καμιά άλλη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση, ειδικά όταν τα ελληνικά σου δεν βγάζουν και πολύ νόημα. Ας το αφήσουμε για καμιά άλλη φορά.

Συγχαρητήρια για τις γνώσεις σου στα Ελληνικά....φιλόλογος...

Και όσο για τα "σαρδαμ" όταν γράφω απο κινητό λίγο ψιλοβαριέμαι να γράφω άψογα....αν ήταν να σε στεναχωρήσω δεν θα το έκανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Το πρώτο που θα σου πω είναι να πας από τώρα σε λογιστή να σε κατευθύνει πλήρως τόσο στις υποχρεώσεις που θα έχεις μηνιαίως όσο και σε ετήσια βάση. 150€ το μήνα για εταιρεία ΙΚΕ (διπλογραφικό σύστημα βιβλίων) δεν νομίζω να βρεις σοβαρό λογιστή που θα σε έχει στην πένα. Μίλα και για ατομική σε πρώτη φάση. Αν θυμάμαι σωστά τα πρώτα 5 χρόνια δεν πληρώνεις το τέλος επιτηδεύματος. Όπως και να έχει πριν κάνεις το οτιδήποτε θα πρέπει να έχεις λογιστή να σε κατευθύνει και όσον αφορά τα έξοδα μιας και δεν αναγνωρίζονται όλα και γίνεται στο τέλος του έτους αναμόρφωση του ποσού.

Όσον αφορά τα έξοδα των υπαλλήλων αν υποθέσουμε ότι τους έχεις στο βασικό δηλωμένους τότε το 650€ είναι ο μικτός μισθός και περιλαμβάνουν τις εργατικές εισφορές. Οι εργοδοτικές εισφορές είναι 24,81% οπότε το μηνιαίο κόστος ανέρχεται στα 811,26 όπου τα 263,63 είναι προς ΙΚΑ και τα 547,62 προς τον εργαζόμενο. Ετησίως 811,26 χ 14  = 11.357,64 περίπου μιας και τα δώρα έχουν μια μικρή προσαύξηση οπότε χοντρικά ας πούμε 11.400 το άτομο. 

Άποψη μου ότι αυτό δεν θα είναι ποτέ το πραγματικό σου κόστος γιατί κανείς δεν θα δεχτεί να δουλέψει σε αυτά τα λεφτά ειδικά αν ζητάς έστω και μια υποτυπώδη εμπειρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 2:15 ΠΜ, fisfirikos είπε

Και βέβαια δεν έχεις υπολογίσει τα φέσια που θα φας. Γιατί για να πάρεις €63k στο χέρι σημαίνει ότι ο τζίρος σου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 15% πάνω.

το πιο σωστο απ'ολα!

διαφωνω ομως για το 15%. Θα ελεγα καλυτερα 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...