Προς το περιεχόμενο

Excel Προβλημα σε μετακινηση φακελου


ModaBella

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στην ομαδα.

εχω ενα excel αρχειο το οποιο το συνδεω με ενα αλλο excel αρχειο.

αυτα τα 2 αρχειαι ειναι μεσα σε ενα φακελο στην επιφανια εργασιας

οταν πηγαινω τον φακελο σε καποιο αλλο μερος οι συνδεσεις δεν αλλαζουν αλλα εξακολουθουν να ειναι οι παλιες

υπαρχει καποιος τροπος  να γινει αυτο αυτομα ? επειδη οι συνδεσεις ειναι παρα πολλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με VBA μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο... ώστε όταν ανοίγει το κύριο Excel να κάνει αναζήτηση το άλλο και αυτόματα να φρεσκαρει την σύνδεση... δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο κώδικα για αυτή την περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Με VBA μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο... ώστε όταν ανοίγει το κύριο Excel να κάνει αναζήτηση το άλλο και αυτόματα να φρεσκαρει την σύνδεση... δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο κώδικα για αυτή την περίπτωση

Ενδιαφέρον... Και που θα ψάξεις το broken link excel? σε όλα τα sub dirs recursively? Και αν έχει πολλά αρχεία με το ίδιο όνομα, το πρώτο πχ ε?  Ενδιαφέρον λύση, εγώ θα περίμενα να μην γίνεται καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα ότι γίνεται...γίνεται αυτό δεν παίζει...

Και όσα και να έχεις Tabs/links κτλ κτλ κτλ....1 Loop είναι η υπόθεση

Όσα για τα πολλά αρχεία... και αυτό εύκολο.

Καταρχάς η συνήθης αντιμετώπιση είναι το Master Excel να ψάξει στο φάκελο που είναι ήδη και να βρεί το Aux Excel με το προκαθορισμένο όνομα..αν το βρει καλώς θα αναλάβει να γίνουν οι συνδέσεις.

ΑΝ δεν το βρει θα σου βγάλει 1 File Dialog Και θα σου ζητήσει να το βρεις εσύ και με την επιλογή όλα θα γίνουν αυτόματα (οι συνδέσεις)

Δυστυχώς με Excel δεν ασχολούμαι πολύ ...αν ήταν σε Access θα μπορούσα να σε καθοδηγήσω καλύτερα....όχι βέβαια ότι αν είναι επιτακτικό δεν γίνεται....

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι. οταν ξεκινισα να δουλέυω επανω σε excel ολες τις εργασιες τις εκανα στον σκληρο δισκο G.

οταν μετακινισα τα αρχεια στην επιφανια εργασιας το dir/path αλλαξε αυτοματα με το dir τις επιφανιας εργασιας. τωρα που τα ξανα πηγαινω στον σκληρο δισκο G αυτο το πραγμα δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...