Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση απο g4560


mikemk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ειμαι σε μια δυσκολη θεση θελω να κανω μια αναβαθμιση και δεν ξερω τι συμφερει..το συστημα ειναι g4560, rx 570  4gb και 16gb ram ddr4 στα 2400mhz δεν παιζω κατι βαρη ας πουμε το πιο βαρη γκειμ ειναι το pubg και παιζω σε 1080p αναλυση.Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι μηπως δεν χρειαζεται αναβαθμιση; Γιατι δεν παιζω και αμαν βαρια παιχνιδια και αμα χρειαζεται αναβαθμιση τι μου προτεινετε; Απο την μια σκεφτομαι να πουλησω μιτρικη ραμ cpu και να παω σε ryzen απο την αλλη σκεφτομαι να δωσω ολο το συστημα να φτιαξω καινουριο και η τελευταια μ επιλογη να βρω εναν μεταχειρισμενο i5 6ης/7ης γενιας..

Ευχαριστω 

received_553740102094010.jpeg

received_564165064158105.jpeg

received_484430285753147.jpeg

Επεξ/σία από mikemk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην έχεις καν σαν επιλογή τον i5. Αν δεν θες να αλλάξεις πλατφόρμα στο άμεσο μέλλον, κοίτα ό,τι ευκαιρία μπορείς να βρεις σε core i7 6700/7700 K non-K. 

11 ώρες πριν, mikemk είπε

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι μηπως δεν χρειαζεται αναβαθμιση;

Για να ρωτάς, τότε δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό στην απόδοση του συστήματός σου. Άρα δεν θέλει αναβάθμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να βάλεις ssd αν δεν έχεις. Από εκεί και πέρα ένας i7 θα έδινε ουσιαστική αναβάθμιση στο υπάρχον σύστημα σου ωστόσο επειδή έχω και εγώ 6ης γενιάς να ξέρεις ότι βρισκόμαστε σε "νεκρή" πλατφόρμα. Συν τις άλλοις, τα χαρακτηριστικά αναβαθμίστηκαν στην 8η γενιά με περισσότερα cores/threads σε όλους τους επεξεργαστές, άρα εσύ έναν i5 που π.χ. θα μπορούσες να βάλεις θα έχεις μόνο 4c/4t ενώ πλέον είναι 6c/6t 8η και 9η γενιά των i5. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επιλογή χωρίς να αλλάξεις mobo  είναι ο i7 7700 μεταχειρισμένος σε μια τιμή γύρω στα 150-200 ευρώ. Είναι τουλάχιστον 2 φορές καλύτερος από τον g4560 και θα δεις πραγματικά μεγάλη  διαφορά. ( την ίδια αλλαγή έκανα και εγώ πριν 2 χρόνια). Μετά βέβαια το μετάνιωσα, γιατί οι εξελίξεις ξεπέρασαν γρήγορα τον 4πύρηνο i7 και πήγα σε z390 και 9700κ.  Καλύτερα λοιπόν και εσύ να πας σε νέα πλατφόρμα. Αν θες μπορείς να περιμένεις την καινούργια της intel που όπως φαίνεται θα υπάρξει περαιτέρω βελτίωση σε cores - threads στην ίδια τιμή με σήμερα. Αν βιάζεσαι πιο πολύ, πήγαινε σε b450 και 3600 που πάλι θα δεις  τεράστια διαφορά και θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fredman είπε

Μία επιλογή χωρίς να αλλάξεις mobo  είναι ο i7 7700 μεταχειρισμένος σε μια τιμή γύρω στα 150-200 ευρώ. Είναι τουλάχιστον 2 φορές καλύτερος από τον g4560 και θα δεις πραγματικά μεγάλη  διαφορά. ( την ίδια αλλαγή έκανα και εγώ πριν 2 χρόνια). Μετά βέβαια το μετάνιωσα, γιατί οι εξελίξεις ξεπέρασαν γρήγορα τον 4πύρηνο i7 και πήγα σε z390 και 9700κ.  Καλύτερα λοιπόν και εσύ να πας σε νέα πλατφόρμα. Αν θες μπορείς να περιμένεις την καινούργια της intel που όπως φαίνεται θα υπάρξει περαιτέρω βελτίωση σε cores - threads στην ίδια τιμή με σήμερα. Αν βιάζεσαι πιο πολύ, πήγαινε σε b450 και 3600 που πάλι θα δεις  τεράστια διαφορά και θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης. 

Επειδή το έψαχνα και εγώ το θέμα με τη νέα γενιά της intel, έχεις κάποια πληροφορία σχετικά με την κυκλοφορία τους; 

47 λεπτά πριν, mikemk είπε

Ευχαριστω πολυ μαγκες το συστημα εχει και ssd οποτε απο οτι βλεπω παω για αλλαγη πλατφορμας

Ότι θέλεις εσύ, απλώς όπως προ ανέφερε και ένας από πάνω, αν δεν είναι μειζουσας σημασίας η βελτίωση του συστήματος μπορείς να περιμένεις λίγο για νέες γενιές είτε σε amd η intel. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αν βάλεις κάτι πολύ δυνατό σε επεξεργαστή μετά θα είναι η κάρτα σου ο αδύναμος κρίκος η οποία μπορεί να είναι αξιόλογη αλλά δεν θα παίρνεις όσα θα μπορούσε να δώσει ο νεος επεξεργαστής σου που θα έχει υψηλότερες δυνατότητες. Σε κάθε περίπτωση να σκέφτεσαι συνολικά σαν σύστημα να δένουν τα κομμάτια ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου γιαυτο και τωρα πιστευω οτι θα περιμενω και μια αλλη ερωτηση ποσο πιστευεις θα μπορουσε να πουληθει ενα τετοιο συστημα;

CPU: Intel Pentium Dual Core G4560

MOBO: MSI B250m Mortar

RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M1A2400C14R)

GPU: Gigabyte Radeon RX 570 4GB Aorus (GV-RX570AORUS-4GD)

SSD: Patriot Burst 240GB

WiFi Adapter: TP-LINK TL-WN881ND v1

Case: Aarmaggeddon infineon 1000

CPU Cooler: MSI Core Frozr L

PSU: Thermaltake Smart SE 630W

Fans: Aerocool Rev Red 12cm x4 (μπηκαν σημερα στο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, mikemk είπε

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου γιαυτο και τωρα πιστευω οτι θα περιμενω και μια αλλη ερωτηση ποσο πιστευεις θα μπορουσε να πουληθει ενα τετοιο συστημα;

CPU: Intel Pentium Dual Core G4560

MOBO: MSI B250m Mortar

RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M1A2400C14R)

GPU: Gigabyte Radeon RX 570 4GB Aorus (GV-RX570AORUS-4GD)

SSD: Patriot Burst 240GB

WiFi Adapter: TP-LINK TL-WN881ND v1

Case: Aarmaggeddon infineon 1000

CPU Cooler: MSI Core Frozr L

PSU: Thermaltake Smart SE 630W

Fans: Aerocool Rev Red 12cm x4 (μπηκαν σημερα στο κουτι

Δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.. 

Α) Γράφεις δεν παίζεις κατι βαρύ, και καπάκι αναφέρεις pubg που είναι κατεξοχήν βαρύ παιχνίδι.. 

Β) αναρωτιέσαι αν χρειάζεσαι αναβάθμιση.. δλδ ποιος περιμένεις να σου απαντήσει για τις δικές σου ανάγκες και θέλω? 

Γ) Με τις φώτο που βάζεις τι ακριβώς αποσκοπείς? Που θα βοηθήσουν? 

Δ) με ποια λογική θα πουλήσεις όλο τον πύργο ? 

Ε) αναβάθμιση σκέφτεσαι, λεφτά που θες να δώσεις δεν αναφέρεις 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

Επειδή το έψαχνα και εγώ το θέμα με τη νέα γενιά της intel, έχεις κάποια πληροφορία σχετικά με την κυκλοφορία τους; 

Ότι θέλεις εσύ, απλώς όπως προ ανέφερε και ένας από πάνω, αν δεν είναι μειζουσας σημασίας η βελτίωση του συστήματος μπορείς να περιμένεις λίγο για νέες γενιές είτε σε amd η intel. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αν βάλεις κάτι πολύ δυνατό σε επεξεργαστή μετά θα είναι η κάρτα σου ο αδύναμος κρίκος η οποία μπορεί να είναι αξιόλογη αλλά δεν θα παίρνεις όσα θα μπορούσε να δώσει ο νεος επεξεργαστής σου που θα έχει υψηλότερες δυνατότητες. Σε κάθε περίπτωση να σκέφτεσαι συνολικά σαν σύστημα να δένουν τα κομμάτια ;)

Καλησπέρα φίλε. Φημολογείται στα ξένα site ότι έρχονται την άνοιξη του 20 στα 14nm με περισσότερα core threads. Όποτε φαντάζομαι θα είναι διαθέσιμοι  αρχές καλοκαιριού.  

https://www.google.com/amp/s/www.pcgamesn.com/intel/comet-lake-release-date-performance-specs-price%3famp

1 ώρα πριν, mikemk είπε

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου γιαυτο και τωρα πιστευω οτι θα περιμενω και μια αλλη ερωτηση ποσο πιστευεις θα μπορουσε να πουληθει ενα τετοιο συστημα;

CPU: Intel Pentium Dual Core G4560

MOBO: MSI B250m Mortar

RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M1A2400C14R)

GPU: Gigabyte Radeon RX 570 4GB Aorus (GV-RX570AORUS-4GD)

SSD: Patriot Burst 240GB

WiFi Adapter: TP-LINK TL-WN881ND v1

Case: Aarmaggeddon infineon 1000

CPU Cooler: MSI Core Frozr L

PSU: Thermaltake Smart SE 630W

Fans: Aerocool Rev Red 12cm x4 (μπηκαν σημερα στο κουτι

 Στα 250 με 300 περίπου, αν και μπορείς να κρατήσεις κάποια όπως η μνήμη, ssd, τροφοδοτικό

Επεξ/σία από Fredman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...