Προς το περιεχόμενο

Πριν αγοράσετε επεξεργαστή: τι να προσέξετε και ποιες είναι οι επιλογές σας;


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, blueakamah είπε

Η καλύτερη συμβουλή για να αγοράσεις επεξεργαστή είναι μία : Περιμένεις κάτι βλήματα να αρχίζουν να βάζουν αγγελίες i7 ή Ryzen 1ης γενιάς ή 2ης γενιάς (παρα πολύ καλά CPU) γιατί κάπου διάβαζαν ότι με 32 Cores θα κερδίσουν 3 FPS παραπάνω αγοράζοντας ότι ποιο καινούργιο, κι έτσι αγοράζεις καλά κομμάτια κοψοχρονιά, σχεδόν στην μισή τιμή :P

Άμα μιλάμε για τις αγγελίες του Insomnia υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τα 2πλάσια λεφτά από ότι το έδινε στο release day το πλαίσιο..

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Ακόμη και για "καθημερινή οικιακή χρήση + γραφείου" είναι κοροιδία το να πας να αγοράσεις τελευταίας γενιάς Intel ή AMD γιατί εκτός το ότι δεν μπορείς εύκολα να περάσεις Windows 7 ή 8.1 (για όποιον θέλει τα καλά Windows) αλλά και στο ότι οι νεότερες γενιές δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο σε επιδόσεις κι ούτε προσφέρει κάτι καλύτερο στο θέμα οικιακής χρήσης+γραφείου.

Aκόμη και σήμερα ένας Core 2 Quad με μια GTX760 Ti μπορείς άνετα να παίξεις όποια games θέλεις με medium γραφικά αλλά και να κάνεις ότι χρήση θέλεις !!! (το μόνο κακό είναι ότι σε ορισμένα παιχνίδια πρέπει να κάνεις το λεγόμενο Bypass SSE επειδή σε κάποια games δεν σου ανοίγει καν το παιχνίδι επειδή γράφουν ότι πρέπει ο επεξεργαστής σου να έχει SSE4.1+ 

Όπως λέει και ο @blueakamah καλύτερα να πάρεις από αγγελίες που τα έχουν σχεδόν στην μισή τιμή + που οι μισοί επεξεργαστές παλιότερων γενιών έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις από αρκετούς καινούργιους που πουλάνε στην αγορά (ειδικά ο i7 4790 εξακολουθεί να κάνει παπάδες) !!

Ε λογικά ο οικιακός χρήστης/γραφείου θα βάλει τα Windows που σε 1 μήνα λήγει επίσημα το support τους και θα είναι εκτεθημένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

εγω εχω ακομα τον αθανατο i6 6500.Σκυλος.

Εγω έχω τον ι8 3400.

 

 

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό ακριβώς. ή 4900X το 2021-2022.

Γτ όχι 3900χ?

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

 

Οι I7 και I9 θα δώσουν λέει ώθηση στο Multitasking ....  ?

Θα δώσουν ώθηση στο multitasking, σε σχέση με i5 i3 δεν γράφει ότι είναι καλύτεροι από ryzen, threadripper 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 minutes ago, chrisxpap said:

Εγω έχω τον ι8 3400.

Γτ όχι 3900χ?

Θα δώσουν ώθηση στο multitasking, σε σχέση με i5 i3 δεν γράφει ότι είναι καλύτεροι από ryzen, threadripper 

Γτ ο 4900 θα είναι συμβατός με τα μέχρι τώρα δεδομένα και καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KnightRider είπε

Ακόμη και για "καθημερινή οικιακή χρήση + γραφείου" είναι κοροιδία το να πας να αγοράσεις τελευταίας γενιάς Intel ή AMD γιατί εκτός το ότι δεν μπορείς εύκολα να περάσεις Windows 7 ή 8.1 (για όποιον θέλει τα καλά Windows) αλλά και στο ότι οι νεότερες γενιές δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο σε επιδόσεις κι ούτε προσφέρει κάτι καλύτερο στο θέμα οικιακής χρήσης+γραφείου.

Aκόμη και σήμερα ένας Core 2 Quad με μια GTX760 Ti μπορείς άνετα να παίξεις όποια games θέλεις με medium γραφικά αλλά και να κάνεις ότι χρήση θέλεις !!! (το μόνο κακό είναι ότι σε ορισμένα παιχνίδια πρέπει να κάνεις το λεγόμενο Bypass SSE επειδή σε κάποια games δεν σου ανοίγει καν το παιχνίδι επειδή γράφουν ότι πρέπει ο επεξεργαστής σου να έχει SSE4.1+ 

Όπως λέει και ο @blueakamah καλύτερα να πάρεις από αγγελίες που τα έχουν σχεδόν στην μισή τιμή + που οι μισοί επεξεργαστές παλιότερων γενιών έχουν πολύ καλύτερες επιδόσεις από αρκετούς καινούργιους που πουλάνε στην αγορά (ειδικά ο i7 4790 εξακολουθεί να κάνει παπάδες) !!

1) Δεν υπάρχουν καλά και κακά windows, μόνο windows με λιγότερο ή περισσότερο telemetry.😂

2) Αν έχεις κρατήσει το 720p monitor σου σίγουρα θα παίξεις Control και RDR2 στα 15-20 fps στα medium αν δε φας πόρτα λόγω απουσίας SSE. 😂 Αλλά και bypass να γίνεται όπως γράφεις, θα παρακαλάς κάθε φορά να μη κάνουν updates και να μην αλλάξουν τα values για να δουλεύουν τα mods/hex editor. Άσε που δεν είναι και το πιο σοφό να έχεις modified executables/dlls σε online multiplayer games με cheat protection.

3) Αν κρίνω από εδώ πόσο πουλάνε τους μεταχειρισμένους i7 (ακόμα και τα κλειδωμένα SKUs) κάποια φαντασμένα παλικάρια, καλύτερα να πάρεις καινούριο 3600 και να σου μείνουν και ρέστα.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν αγοράσετε AMD RYZEN επεξεργαστή: τι να προσέξετε και ποιές είναι οι επιλογές σας;

Flagship-γόητρο & ειδικού σκοπού:
3900X £480    από €578
3800X £320    από €344
3700X £290    από €324

γενικής χρήσης ή ποιόν RYZEN να πάρω?
3600X £189    από €227
3600   £170    από €190
οικονομικοί 8core:
2700X £153    από €181
2700   £136    από €146

budget & vfm:
3400G £120 (vga) από €142
2600X £125           από €132
2600   £111           από €117
3200G £ 81 (vga) από € 95
2200G £ 81 (vga) από € 82

χαμηλού κόστους:
1300X £101  από €106
1200  £ 48    από € 49

Ολοι οι παραπάνω κάθονται σε MSI B450 Tomahawk MAX €125.
Οι πιο διαβασμένοι θα προτιμήσουν κάποια after market ψυκτρα από 2700 και πάνω αλλά οι RYZEN και έτσι όπως βγαίνουν από το κουτί είναι ok. Δεν χρειάζεται υδρόψυξη, ούτε 1kVA τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adtakhs είπε

To άρθρο ποιος το πλήρωσε ;

Το Bestprice, η Intel ή και οι δυο ;

Οι I7 και I9 θα δώσουν λέει ώθηση στο Multitasking ....  ?

Για πάμε να δούμε ....

Παρατηρείστε την HEDT της Intel και της AMD σε πολυνηματικό σεναριο.

untitled-16.png

Παρατηρείστε και την Midrange  της AMD και της Intel σε πολυνηματικό σενάριο.

untitled-3.png

Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός πως δεν υπάρχει αναφορά σε νέα πρότυπα πλατφόρμας όπως

- PCI-E V4.0

- MULTI NVME Support

- PIC-E LANES

- USB 3,1 GEN 2.0

αλλά ούτε και σε αναβαθμισιμότητα πλατφόρμας.

Τέλος οι καλύτεροι επεξεργαστές ανά κατηγορία είναι

Κατηγορία 100 -150€  ==> AMD R5 2600/X

Κατηγορία 150 - 200€ ==> AMD R5 3600

Κατηγορία ενσωματωμένων γραφικών

50 - 100€ ==> AMD R3 3200G

100 - 150€ ==> AMD R5 3400G

=====================================================

Best HEDT CPU ===> 3960Χ

Βest VFM ===> 3600

Best APU ===> 3200G

φιλε η διαφορα με σένα και με αυτόν που έγραψε το άρθρο είναι ότι εσύ είσαι πωρωμένος και ότι και να γράψει τα βλέπεις όλα κόκκινα , ενώ αυτός οφείλει να κρατήσει ισορροπίες ανάμεσα στις δυο εταιρίες για ευνόητους λόγους , εκεί έξω υπάρχουνε αρκετά καλή επεξεργαστές και από τις δυο εταιρίες διαλέγει κανεις  και παίρνει ανάλογα με το τι θέλει να κάνει , εγώ αν ήτανε να στήσω υπολογιστή για gaming αποκλειστικά θα πήγαινα η σε 9600k η σε 9700k , αν από την άλλη θέλω υπολογιστή για δουλειά θα πάω σε 3600 και 3700x όχι ότι δεν κάνουνε για gaming απλά η intel υπερτερεί για την ώρα στο συγκεκριμένο κομμάτι  , η τιμές ευτυχώς κάπως έχουνε στρώσει σε σχέση με πριν από ένα χρόνο , άρα φαίνεται ο ανταγωνισμός να πιάνει τόπο ..

* για την ώρα δεν θα αγόραζα τίποτα απόλα αυτά αν είχα σκοπό να φτιάξω κάποιο σύστημα θα περίμενα κανένα εξάμηνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MTX είπε

για την ώρα δεν θα αγόραζα τίποτα απόλα αυτά αν είχα σκοπό να φτιάξω κάποιο σύστημα θα περίμενα κανένα εξάμηνο

Επειδή σκεφτόμουν για upgrade πριν το Πάσχα για cpu, mobo, ram, δεν αξίζει ο 3900χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά κατατοπιστικό το δελτίο τύπου νομίζω ότι έχει σημασία η επιλογή επεξεργαστή ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη, θα περίμενα ωστόσο μια ειδική αναφορά για τους χρήστες φορητών υπολογιστών που αποτελούν ίσως την μεγαλύτερη κατηγορία βάσης καταναλωτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Επειδή σκεφτόμουν για upgrade πριν το Πάσχα για cpu, mobo, ram, δεν αξίζει ο 3900χ?

Εννοείται πως αξίζει.... Αγορά με κλειστά μάτια...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

Επειδή σκεφτόμουν για upgrade πριν το Πάσχα για cpu, mobo, ram, δεν αξίζει ο 3900χ?

Τώρα αναφερσε στη ναυαρχίδα της σειράς , οπότε και να τον αγοράσεις και τώρα και σε τρία χρόνια πάλι τούμπανος θα είναι, από οικονομικής πλευράς αναφέρομαι όταν λέω αναμονή , να δούμε τη φρούτα θα βγάλει και η μπλε ομάδα , μήπως και διαμορφώσει της τιμές μπρος τα κάτω , παντός άμα φτιάχνεις υπολογιστή για παιχνίδια αποκλειστικά εγώ δεν θα τον επέλεγα , θα έβαζα μικρότερο επεξεργαστή και τη διαφορά χρημάτων θα την έβαζα σε καλύτερη κάρτα γραφικών ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Με ποια λογική προτείνετε 9400 και 9500 των 190€ & 220€ αντίστοιχα? Εξαιρώντας το γεγονός ότι μπροστά στον 3600 δεν πιάνουν πραγματικά μια, υπάρχει ο 9400f που κοστίζει 140€ και είναι ακριβός ο ίδιος επεξεργαστής χωρίς τα παντελώς άχρηστα ενσωματωμένα γραφικά. Λίγο ψάξιμο παραπάνω ρε παιδιά, πολύς κόσμος δεν γνωρίζει.

Ο ryzen 3600 έχει hyperthreading, δηλαδή 12 threads.

Ο 9400f ΔΕΝ έχει...Και μη μιλήσουμε και για GHz!

 

Με ΑΥΤΉ τη λογική. Άντε πια με την προπαγάνδα υπέρ της Intel. Πως να το κάνουμε τώρα, πέρασε μπροστά η άλλη και πολύ μάλιστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας ότι χρειάζεται κανείς i7-i9 για να παίξει παιχνίδια φαίνεται καθαρά η έλλειψη γνώσεων που αγκαλιάζει αυτό το άρθρο. ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρήματα για να παίξεις παιχνίδια, τονίζω παιχνίδια γιατί η επεξεργασία βίντεο είναι μια κατηγορία μόνη της και δεν γίνεται να την μπλέκουμε με καμία άλλη. ΆΡΑ αγοράζοντας από Intel επεξεργαστές όπως: Intel Core i5-9600K  Intel Core i5-9400 Intel Core i5-9400F  και AMD επεξεργαστές όπως: AMD Ryzen 5 3600X AMD Ryzen 5 3400G  θα είμαστε άψογα και σε τιμές αρκετά καλές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MTX είπε

Τώρα αναφερσε στη ναυαρχίδα της σειράς , οπότε και να τον αγοράσεις και τώρα και σε τρία χρόνια πάλι τούμπανος θα είναι, από οικονομικής πλευράς αναφέρομαι όταν λέω αναμονή , να δούμε τη φρούτα θα βγάλει και η μπλε ομάδα , μήπως και διαμορφώσει της τιμές μπρος τα κάτω , παντός άμα φτιάχνεις υπολογιστή για παιχνίδια αποκλειστικά εγώ δεν θα τον επέλεγα , θα έβαζα μικρότερο επεξεργαστή και τη διαφορά χρημάτων θα την έβαζα σε καλύτερη κάρτα γραφικών ,

Κάρτα είχα αγοράσει πριν 1μιση χρόνο την 1050Ti, θα μείνω με αυτην προς το παρον. Τον θέλω κυριώς για editing photo,video και λιγο 3d. 
Τώρα έχω εναν ι5 2500 με 8gb ram που γενικά στέκεται πολύ καλά αλλα όταν κάνω edit video ,ειδικά 4K απο την κάμερα ,θέλω να σπάσω την οθόνη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι η ποιο τίμιοι επεξεργαστές , αυτή τη στιγμή είναι ο 9600κ για καθαρά gaming στα 200 ευρώ , για αυτόν που κυνηγάει τα fps και με 35 ευρώ cooler τον τσιμπας λίγο σε OC , στα 4,8 ghz σε όλους τους πυρήνες , και κοιτάει στα ίσα και τον 9700κ 9900κ 3900χ , για αυτόν που θέλει ένα workstations αλλά παίζει και παιχνίδια πάει σε 3600x,3700χ το πολύ , θα είναι λίγα fps ποιο κάτω από τον 9600κ , αλλά κλαιν μαιν κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω,

15 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

Κάρτα είχα αγοράσει πριν 1μιση χρόνο την 1050Ti, θα μείνω με αυτην προς το παρον. Τον θέλω κυριώς για editing photo,video και λιγο 3d. 
Τώρα έχω εναν ι5 2500 με 8gb ram που γενικά στέκεται πολύ καλά αλλα όταν κάνω edit video ,ειδικά 4K απο την κάμερα ,θέλω να σπάσω την οθόνη :P 

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις , ο 3900χ , τούμπανος μεν αλλά πολλά λεφτά , περίμενε την επομένη σειρά της intel να δούμε , φτηνότερο δεν πρόκειται να πάρεις κατά τη γνώμη μου απλά ίσως να είναι λίγο καλύτερος σε απόδοση , βέβαια με αυτή τη λογική αν περιμένεις πάλι θα βγάλει κάτι καλύτερο η amd οπότε δεν θα φτιάξεις ποτέ μηχάνημα , μέχρι το Πάσχα καλά να είμαστε , βλέπεις και κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...