Προς το περιεχόμενο

Πριν αγοράσετε επεξεργαστή: τι να προσέξετε και ποιες είναι οι επιλογές σας;


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, MTX είπε

Εγώ νομίζω ότι η ποιο τίμιοι επεξεργαστές , αυτή τη στιγμή είναι ο 9600κ για καθαρά gaming στα 200 ευρώ , για αυτόν που κυνηγάει τα fps και με 35 ευρώ cooler τον τσιμπας λίγο σε OC , στα 4,8 ghz σε όλους τους πυρήνες , και κοιτάει στα ίσα και τον 9700κ 9900κ 3900χ , για αυτόν που θέλει ένα workstations αλλά παίζει και παιχνίδια πάει σε 3600x,3700χ το πολύ , θα είναι λίγα fps ποιο κάτω από τον 9600κ , αλλά κλαιν μαιν κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω,

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις , ο 3900χ , τούμπανος μεν αλλά πολλά λεφτά , περίμενε την επομένη σειρά της intel να δούμε , φτηνότερο δεν πρόκειται να πάρεις κατά τη γνώμη μου απλά ίσως να είναι λίγο καλύτερος σε απόδοση , βέβαια με αυτή τη λογική αν περιμένεις πάλι θα βγάλει κάτι καλύτερο η amd οπότε δεν θα φτιάξεις ποτέ μηχάνημα , μέχρι το Πάσχα καλά να είμαστε , βλέπεις και κανείς 

 

Το θέμα είναι επειδή έχω και 8600k και 3700x ότι όλο και περισσότερα games βγαίνουν που έχουν αισθητά καλύτερα min και 1% lows στον 3700x. Στα average βγάζει όντως κατί τις παραπάνω o intel, αλλά είναι τέζα smooth και τα 2 cpu και δε καταλαβαίνεις τις διαφορές από 140 στα 150 πχ. Στα δύσκολα όμως οι ντρόπες του 8600κ είναι πιο συχνές και πιο βαθιές στα τελευταία games. Καλύτερο οριακά δηλαδή gaming cpu αλλά με κοντά ποδάρια. Η ίδια ιστορία όπως με τον 7600k και τον 1600 πριν 3 χρόνια που δεν είχε καλή κατάληξη για την intel τελικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι επειδή έχω και 8600k και 3700x ότι όλο και περισσότερα games βγαίνουν που έχουν αισθητά καλύτερα min και 1% lows στον 3700x. Στα average βγάζει όντως κατί τις παραπάνω o intel, αλλά είναι τέζα smooth και τα 2 cpu και δε καταλαβαίνεις τις διαφορές από 140 στα 150 πχ. Στα δύσκολα όμως οι ντρόπες του 8600κ είναι πιο συχνές και πιο βαθιές στα τελευταία games. Καλύτερο οριακά δηλαδή gaming cpu αλλά με κοντά ποδάρια. Η ίδια ιστορία όπως με τον 7600k και τον 1600 πριν 3 χρόνια που δεν είχε καλή κατάληξη για την intel τελικά.

Πρώτον αναφέρεσαι στον 8600κ και όχι στον 9600κ , έχουν υπολογίσιμη διαφορά είναι και solid , δεύτερον αρκετός κόσμος αλλάζει πλέον cpu στο χρόνο επάνω , εξάλλου δεν είναι και high end για να το καλοπληρωσεις και να βλέπεις τόσο μακροπρόθεσμα, εγώ πάντως από τα cpu usage που βλέπω σε βαριά παιχνιδια , πιστεύω ότι για τα επόμενα 3-4 χρόνια ο 9600κ θα είναι μαχημος , τώρα αν θα τον ξεπεράσει ο 3700χ αυτό έχει να κάνει με το αν τα παιχνίδια αρχίσουν να ζητάνε περισσότερους πυρήνες και όχι μεγαλύτερα clock , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MTX είπε

Πρώτον αναφέρεσαι στον 8600κ και όχι στον 9600κ , έχουν υπολογίσιμη διαφορά είναι και solid , δεύτερον αρκετός κόσμος αλλάζει πλέον cpu στο χρόνο επάνω , εξάλλου δεν είναι και high end για να το καλοπληρωσεις και να βλέπεις τόσο μακροπρόθεσμα, εγώ πάντως από τα cpu usage που βλέπω σε βαριά παιχνιδια , πιστεύω ότι για τα επόμενα 3-4 χρόνια ο 9600κ θα είναι μαχημος , τώρα αν θα τον ξεπεράσει ο 3700χ αυτό έχει να κάνει με το αν τα παιχνίδια αρχίσουν να ζητάνε περισσότερους πυρήνες και όχι μεγαλύτερα clock , 

Τι solid? Τρόντ Σόλιντ?😁 Τι διαφορά να έχουν ρε χριστιανέ? O 8600k μου είναι oc'd κοντα 5 Ghz all core, δε συγκρίνω με stock 4.3. Εκεί παίζει να είναι και πιο αργός από τον 3700x που μπουστάρει στα 4.4. Εγώ απλά σου λέω τι διαπίστωσα σε RDR2, Assassins Creed Odyssey Κλπ. Kαλύτερα 1% lows o 3700x, αλλά χειρότερα average. Δε λέω ότι είναι για πέταμα ο 9600κ, απλά στα next gen ports θα τα βρει πιο σκούρα σε σχέση με τον 3600x, πόσο μάλλον τον 3700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, blueakamah είπε

Η καλύτερη συμβουλή για να αγοράσεις επεξεργαστή είναι μία : Περιμένεις κάτι βλήματα να αρχίζουν να βάζουν αγγελίες i7 ή Ryzen 1ης γενιάς ή 2ης γενιάς (παρα πολύ καλά CPU) γιατί κάπου διάβαζαν ότι με 32 Cores θα κερδίσουν 3 FPS παραπάνω αγοράζοντας ότι ποιο καινούργιο, κι έτσι αγοράζεις καλά κομμάτια κοψοχρονιά, σχεδόν στην μισή τιμή :P

 

Την κοψοχρονια που την ειδες οταν πουλανε αγγελια τον 1700 140 και με 160 στο BF αγοραζες τον 2700X και τωρα με 190 παιρνεις τον 3600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τον οδηγό των βρίσκω λίγο άκυρο. Μου αρέσει να χτίζω το pc από έξω προς τα μέσα. Τί να κάνω τον δυνατο επεξεργαστή αν το κουτί μου δεν του δίνει την απαραίτητη ψύξη και τροφοδοσία? 
Αν κάποιος πάει να φτιάξει media center για τον σαλόνι του και δεν θέλει να φαίνεται ούτε να ακούγεται , το πρώτο πραγμα που θα κοιτάξει είναι ο επεξεργαστής?

Η σειρά για μένα πάντα ,είναι κουτί , μητρική και τελευταίος ο επεξεργαστής. Μάλλον ο οδηγός περισσότερο απευθύνεται σε επαγγελματίες παρά στον μέσο χρήστη . Δόξα το θεό , επεξεργαστές υπάρχουν και καλύπτουν πάνω από το μέσο όρο των αναγκών ενός κοινού αγοραστή pc. Δεν υπάρχει πια ο όρος του pc όπως παλιά με τα μπαούλα. Pc μπορεί να είναι και ένα nuc και να κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.

Μαλλον προσπαθούν να ξεστοκαρουν παλιοκουτα και παλιομητρικες που τους έχουν μείνει στο ράφι, από την νοοτροπία του παρελθόντος. Ο υπολογιστής δεν είναι απαραίτητο  να είναι άσχημος, μεγάλος και να κάνει θόρυβο. Αυτά είναι κατάλοιπα προηγούμενων δεκαετιών που ευτυχως δεν ισχύουν τώρα πια.

Ο υπολογιστής έχει πάψει προ πολλού να είναι εργαλείο μόνο δουλειάς και δεν είναι απαραίτητο ότι θα χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματικό χώρο .  Ήδη βρισκόμαστε στην post pc era και πρέπει ο υπολογιστής να προσαρμόζεται στις ανάγκες μας και όχι εμείς στις δικές του.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Azerothakis είπε

Ο γιατρός συνταγογραφει Ryzen 3600 για όλες τις χρήσεις. 

Best Value for Money. 

Υ. Γ. : Τελος του 2020 βάζεις και 4800X και είσαι αρχηγός για πολλά χρόνια. 

Τέλος του '20 η intel θα έχει φτιάξει πυρηνικό εργοστάσιο

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Ο υπολογιστής δεν είναι απαραίτητο  να είναι άσχημος, μεγάλος και να κάνει θόρυβο. Αυτά είναι κατάλοιπα προηγούμενων δεκαετιών που ευτυχως δεν ισχύουν τώρα πια.

Πρέπει να δούμε τον υπολογιστή σαν ένα κόσμημα, πολλές φορές ακόμη και σαν την κοπέλα μας (ευτυχώς που δεν είναι μέλος)! :ph34r:

 

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Ο υπολογιστής έχει πάψει προ πολλού να είναι εργαλείο μόνο δουλειάς και δεν είναι απαραίτητο ότι θα χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματικό χώρο

Ισχύει, ο υπολογιστής αντιπροσωπεύει το εγώ μας, την κουλτούρα μας, την ιδιοσυγκρασία μας αλλά επειδή δεν τον κυκλοφορούμε βόλτα οι περισσότεροι να τον δει ο κόσμος.. wait what??? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsf είπε

Τέλος του '20 η intel θα έχει φτιάξει πυρηνικό εργοστάσιο

Πρέπει να δούμε τον υπολογιστή σαν ένα κόσμημα, πολλές φορές ακόμη και σαν την κοπέλα μας (ευτυχώς που δεν είναι μέλος)! :ph34r:

Ισχύει, ο υπολογιστής αντιπροσωπεύει το εγώ μας, την κουλτούρα μας, την ιδιοσυγκρασία μας αλλά επειδή δεν τον κυκλοφορούμε βόλτα οι περισσότεροι να τον δει ο κόσμος.. wait what??? <_<

Μερικοί κυκλοφορούν με υπολογιστές για τα τεχνητά τους μέλη....έχεις χιούμορ αλλά εγώ περισσότερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μερικοί κυκλοφορούν με υπολογιστές για τα τεχνητά τους μέλη....έχεις χιούμορ αλλά εγώ περισσότερο....

Στο τέλος όλοι υπολογιστές θα καταντήσουμε (πέρα από την πλάκα αυτό δεν είναι αστείο)!

Επεξ/σία από tsf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, adtakhs είπε

To άρθρο ποιος το πλήρωσε ;

Το Bestprice, η Intel ή και οι δυο ;

 

Οι I7 και I9 θα δώσουν λέει ώθηση στο Multitasking ....  ?

 

Για πάμε να δούμε ....

 

Παρατηρείστε την HEDT της Intel και της AMD σε πολυνηματικό σεναριο.

 

 

untitled-16.png

 

Παρατηρείστε και την Midrange  της AMD και της Intel σε πολυνηματικό σενάριο.

untitled-3.png

 

Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός πως δεν υπάρχει αναφορά σε νέα πρότυπα πλατφόρμας όπως

- PCI-E V4.0

- MULTI NVME Support

- PIC-E LANES

- USB 3,1 GEN 2.0

αλλά ούτε και σε αναβαθμισιμότητα πλατφόρμας.

 

Τέλος οι καλύτεροι επεξεργαστές ανά κατηγορία είναι

 

Κατηγορία 100 -150€  ==> AMD R5 2600/X

Κατηγορία 150 - 200€ ==> AMD R5 3600

 

Κατηγορία ενσωματωμένων γραφικών

50 - 100€ ==> AMD R3 3200G

100 - 150€ ==> AMD R5 3400G

=====================================================

Best HEDT CPU ===> 3960Χ

Βest VFM ===> 3600

Best APU ===> 3200G

 VFM ειναι ο 2600x αυτη τη στιγμη.

-10% σε επιδόσεις απο 3600 και -40% σε τιμή

120 ευρω για ενα τετοιο επεξεργαστή ποιος θα το πίστευε πριν 2-3 χρόνια.

Επεξ/σία από Shine_In_The_Night
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/12/2019 at 12:48, thanosAIAS said:

Ο ryzen 3600 έχει hyperthreading, δηλαδή 12 threads.

Ο 9400f ΔΕΝ έχει...Και μη μιλήσουμε και για GHz!

Με ΑΥΤΉ τη λογική. Άντε πια με την προπαγάνδα υπέρ της Intel. Πως να το κάνουμε τώρα, πέρασε μπροστά η άλλη και πολύ μάλιστα!

Διάβασες το σχόλιο μου, ή απλά έγραψες κάτι? Δεν έχει καμία σχέση το τι έγραψα με το τι απάντησες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Διάβασες το σχόλιο μου, ή απλά έγραψες κάτι? Δεν έχει καμία σχέση το τι έγραψα με το τι απάντησες εδώ.

Έχεις δίκιο, εγώ δε διάβασα προσεκτικά τι έγραψες, ζητώ συγνώμη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...